דלקת פרקים ניוונית בגלל ליקוי ביומכני

ליקוי ביומכני גורם דלקת פרקים ניוונית
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  דלקת פרקים ניוונית בגלל ליקוי ביומכני? כן, ליקוי ביומכני במפרק גורם באופן ברור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. הגוף שלנו מתפקד באופן הדומה לשרשרת קינמטית. עבודת המפרקים בגוף משולבת כך שתנועה באחד המפרקים משפיעה על התנועה בשאר המפרקים. על פי העיקרון הזה תנועה לקויה ותפקוד ביו מכני לקוי של מפרק גורם לשינוי בצירי העומס שלו, לעומסי יתר ולנזקים. נזקים כרוניים במפרק עצמו או במפרקים האחרים בשרשרת הקינמטית מהווים כר פורה להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.

  תפקוד ביומכני לקוי יכול להתפתח בגלל נזק במפרק שמשנה את האופן שבו אנו מניעים אותו. תפקוד ביו מכני לקוי עלול להתפתח גם בגלל ליקוי מבני מולד או נרכש של המפרק המשנה את תנועתו. המחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי ניווני במפרק הוכיח שוב את החשיבות של תפקוד ביו מכני תקין לשלמות המפרק ובריאותו.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   דלקת פרקים ניוונית בגלל ליקוי ביומכני – רקע

   הברך הוא המפרק המחבר בין הירך לשוק. התנועה של מפרק הברך מורכבת. לברך יש תנועה סיבובית (Rolling) ותנועת החלקה (Gliding). המיניסקוסים בברך משמשים כבולמי זעזועים ומגדילים את שטח המגע של קצה עצם הירך – ובכך מפזרים את הכוח ונותנים יציבות לברך. מפרק הברך נתון לעומסים בלתי פוסקים אשר חושפים אותו לפגיעות ונזקים ובעיקר להתפתחות אוסטיאוארטריטיס דלקת פרקים ניוונית.

   גורמים ביומכניים מהווים גורם רב חשיבות בבריאות המפרק. שינויים בעומסים המוטלים על המפרק בגלל השמנה, חבלה, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים או חוסר יציבות וליקויים תנועתיים מעלים את הסיכון לשחיקת סחוסים מהירה יותר והתפתחות דלקת פרקים ניוונית. מחלה ניוונית זאת גורמת בהדרגה לנזקים בלתי הפיכים, לעתים עד כדי צורך להחליף את המפרק בהליך כירורגי מורכב. שכיחות המחלה גבוהה ביותר. על פי ממצאי רנטגן מעל 70% מהאוכלוסייה מעל גיל 65 מראה סימנים של המחלה. למרות הכינוי "מחלה" הרי שלא באמת מדובר במחלה אלא בתהליך של בלאי (Wear and tear) שפוגע בין היתר בסחוסים המדפנים את המפרק.

   את התהליך הזה אפשר ורצוי לבלום או לכול הפחות להאט. אחד הגורמים להאצה של תהליך הבלאי במפרק הוא ביומכניקה לקויה של המפרק. תיקון של ליקויים ביו מכניים אלו יפחית באופן דרסטי את הכוחות הפועלים על המפרק. במידה וליקויים אלה מסיבות כאלה ואחרות לא ניתנים לתיקון רצוי להימנע מפעילות נושאת משקל אינטנסיבית קשה וארוכה מידי כמו ריצה, משחקי כדור ועוד ולהעדיף על פניה פעילות רכה יותר כמו רכיבת אופניים ושחייה.

   ליקוי ביומכני גורם דלקת פרקים ניוונית
   ליקוי ביומכני גורם דלקת פרקים ניוונית

   המחקר וממצאיו

   הניסיונות להבין למה דלקת פרקים ניוונית כל כך שכיחה בברכיים הובילה לקיום המחקר הזה (March 2006 issue of Arthritis & Rheumatism). כול ברך מצוידת בשני כריות סחוס בצורת האות C שתפקידן לייצב, לספוג זעזועים ולמנוע הגעת עומסי יתר אל שכבת הסחוס העוטפת את קצות העצמות היוצרות את פרק הברך. ידוע שהתפתחות דלקת פרקים ניוונית הוא מצב שכיח אצל אנשים שהמיניסקוס שלהם הוסר במלואו או בחלקו על ידי פעולה כירורגית. במחקר המדובר בדקו החוקרים צילומי MRI של 257 חולים עם דלקת פרקים ניוונית של הברך. 29% מהחולים סבלו מפציעת ברך קודמת, 27% מהחולים נותחו בברכם בעבר ו5% מהחולים עברו ניתוח להסרת המיניסקוס הקרוע. לכול החולים היו צילומי MRI קודמים בשלב בו עדין לא נכרו סימני המחלה.

   בהשוואה שערכו בין צילומי ה MRI שנלקחו לאורך כ- 3 שנים לבין חומרת הנזק במיניסקוס והליקוי במיקום האנטומי שלו מצאו החוקרים שככול שהמיניסקוס היה פגוע יותר וככול שהמיניסקוס היה ממוקם רע יותר כך גם עלה הסיכון להתפתחות שחיקה של הסחוסים במפרק הברך והתפתחות דלקת פרקים ניוונית. מחקר זה מאשר את החשיבות של התקינות הביו מכנית של רקמות הברך השונות ובעיקר של המיניסקוס על מנת למנוע את המשך הנזק לברך. כמו כן מציין המחקר את ספקותיו לגבי היעילות ארוכת הטווח של הסרה חלקית או מלאה של המיניסקוס.

   כיצד מטפלים בליקוי ביו מכני ומונעים דלקת פרקים ניוונית?

   הרופא הצ'כי הנודע קרל לוויט (Karel Lewit) טען שכול רופא שמטפל ישירות במקום הכאב לעתים קרובות מאבד את דרכו. ראשית חכמה יש לאתר את מנגנון הפציעה. הרבה פעמים מנגנון הפציעה מצוי במקום אחר ולא במקום שבו אתם חשים כאב. כדאי לנסות ולהבין למה הברך הזאת נשחקה מהר יותר מהאחרת ודווקא בה התפתחה דלקת פרקים ניוונית? האם יש ליקוי תנועתי באגן? האם יש הבדלים באורך הרגליים? האם יש ליקוי מבני במפרק הירך או בברך? האם קיים שינוי בביו מכניקה של המפרק הכואב עצמו או של מפרק אחר בשרשרת הקינמטית, בעקבות פציעה או ניתוח? האם ישנה חולשה של קבוצת שרירים מסוימת לאורך השרשרת הקינמטית?

   ליקויים ביו מכניים שכיחים המטופלים במרפאה

   כאמור ביומכניקה לקויה יוצרת עומסים חריגים על המפרקים, גורמת לפציעות ומובילה להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. ליקויים ביומכניים עלולים להוביל להתפתחות פציעות טראומטיות ומצטברות שכיחות ובכלל זה מרפק טניס, מרפק גולף, דלקת בגיד אכילס, קרעים של רצועות, דלקות גידים ועוד. ליקויים ביומכניים עלולים לנבוע מליקויים מבניים או נרכשים במפרקים, מחוסר איזון שרירים, מטכניקות אימון או משחק לקויים, מיציבה לקויה, משימוש בציוד לקוי כמו למשל נעליים לא מתאימות ועוד. כול אלה ועוד יוצרים עומסי יתר והאצה בהליכי הבלייה.. אך לא רק, ליקויים ביומכניים חושפים את המפרק הפועל באופן לא תקין לפציעות טראומטיות. כך למשל סיכויי הנקיעה של קרסול שאינו יציב ואינו פועל נכון גבוהים הרבה יותר מקרסול הפועל באופן תקין.

   כאן במרפאה נערוך את הבדיקות הדרושות על מנת לזהות ליקויים ביומכניים במפרקים השונים. לצורך זה נערוך בין היתר בדיקה של המפרקים, ניתוח הליכה, בדיקת טווחי תנועה, איזון שרירים, ניתוח טכניקות משחק, ניתוח יציבה, ועוד. לאחר שאיתרנו ליקוי ביומכני ננקוט בצעדים לצמצמו או אפילו לנטרלו. במידת הצורך ובהתאם לממצאים נשפר את טווחי התנועה, נשפר את היציבה, נשפר טכניקת משחק, נשפר את איזון השרירים, נוודא שימוש בציוד תקין ועוד. בין היתר ובמידת האפשר ננסה לשפר גם ליקוי מבני מולד או נרכש במפרקים. כך למשל נמליץ על הוספת מדרס גבוה יותר לרגל קצרה. כלי העבודה העומדים לרשותנו כדי לתקן ליקויים ביומכניים כוללים שימוש באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך וטכניקות ריפוי ידניות ובכלל זה תרגילי חיזוק, תרגילי מתיחה, הנעות פסיביות ואקטיביות של מפרקים אלו ואחרים, המלצות ארגונומיות, המלצות לגבי טכניקות משחק ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי