דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

הברך הוא המפרק המחבר בין הירך לשוק. התנועה של מפרק הברך מורכבת. לברך יש תנועה סיבובית (Rolling) ותנועת החלקה (Gliding). המיניסקוסים משמשים כבולמי זעזועים ומגדילים את שטח המגע של קצה עצם הירך – ובכך מפזרים את הכח ונותנים יציבות לברך. המפרק הזה נתון לעומסים בלתי פוסקים אשר חושפים אותו לפגיעות ונזקים ובעיקר להתפתחות אוסטיאוארטריטיס – דלקת פרקים ניוונית. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת פרקים ניוונית ביומכניקה – רקע

 גורמים ביומכניים מהווים גורם רב חשיבות  בבריאות המפרק. שינויים בעומסים המוטלים על המפרק בגלל השמנה, חבלה, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים או חוסר יציבות וליקויים תנועתיים מעלים את הסיכון לשחיקת סחוסים מהירה יותר והתפתחות דלקת פרקים ניוונית. מחלה ניוונית זאת גורמת בהדרגה לנזקים בלתי הפיכים, לעתים עד כדי צורך להחליף את המפרק בהליך כירורגי מורכב. שכיחות המחלה גבוהה ביותר. על פי ממצאים רנטגנולוגיים מעל 70% מהאוכלוסייה מעל גיל 65 מראה סימנים של המחלה. למרות הכינוי “מחלה” הרי שלא באמת מדובר במחלה אלא בתהליך של בלאי (Wear and tear) שפוגע בין היתר בסחוסים המדפנים את הפרק.

את התהליך הזה אפשר ורצוי לבלום או לכול הפחות להאט. אחד הגורמים להאצה של תהליך הבלאי במפרק הוא ביומכניקה לקויה של המפרק. תיקון של הליקויים הביומכניים הללו יפחית באופן דרסטי את הכוחות הפועלים על המפרק. במידה וליקויים אלה מסיבות כאלה ואחרות לא ניתנים לתיקון רצוי להימנע מפעילות נושאת משקל אינטנסיבית קשה וארוכה מידי כמו ריצה, משחקי כדור ועוד ולהעדיף על פניה פעילות רכה יותר כמו רכיבת אופניים ושחייה.

ביומכניקה ודלקת פרקים ניוונית

המחקר ומימצאיו

הנסיונות להבין למה דלקת הפרקים כל כך שכיחה בברכיים הובילה לקיום המחקר הזה (March 2006 issue of Arthritis & Rheumatism). כול ברך מצוידת בשני כריות סחוס בצורת האות C שתפקידן לייצב, לספוג זעזועים ולמנוע הגעת עומסי יתר אל שכבת הסחוס העוטפת את קצות העצמות היוצרות את פרק הברך. נתון ידוע הוא שדלקת פרקים ניוונית הינה ממצא שכיח אצל אנשים שהמיניסקוס שלהם הוסר במלואו או בחלקו על ידי פעולה כירורגית. במחקר המדובר בדקו החוקרים צילומי MRI של 257 חולים עם דלקת פרקים ניוונית של הברך. 29% מהחולים סבלו מפציעת ברך קודמת, 27% מהחולים נותחו בברכם בעבר ו5% מהחולים עברו ניתוח להסרת המיניסקוס הקרוע. לכול החולים היו צילומי MRI קודמים בשלב בו עדין לא נכרו סימני המחלה.

בהשוואה שערכו בין צילומי ה MRI שנלקחו לאורך כ 3 שנים לבין חומרת הנזק במיניסקוס והליקוי במיקום האנטומי שלו מצאו החוקרים שככול שהמיניסקוס היה פגוע יותר וככול שהמיניסקוב היה ממוקם רע יותר כך גם עלה הסיכון להתפתחות שחיקה של הסחוסים במפרק הברך ולהתפתחות דלקת פרקים ניוונית. מחקר זה מאשר את החשיבות של התקינות הביו מכנית של רקמות הברך השונות ובעיקר של המיניסקוס על מנת למנוע את המשך הנזק לברך. כמו כן מציין המחקר את ספקותיו לגבי היעילות ארוכת הטווח של הסרה חלקית או מלאה של המיניסקוס. 

כיצד מטפלים בליקוי ביומכני?

הרופא הצכי הנודע קרל לוויט (Karel Lewit) טען שכול מי שמטפל במקום הכאב לעתים קרובות מאבד את דרכו. ראשית חוכמה יש לאתר את מנגנון הפציעה. הרבה פעמים מנגנון הפציעה מצוי במקום אחר ולא במקום שבו אתם חשים כאב.  לנסות ולהבין למה הברך הזאת נישחקה מהר יותר מהאחרת? האם יש ליקוי תנועתי באגן? האם יש הבדלים באורך הרגליים? האםיש ליקוי מבני במפרק הירך או בברך? האם קיים שינוי בביומכניקה של המפרק הכואב עצמו או של מפרק אחר בשרשרת הקינטית, בעקבות פציעה או ניתוח? האם ישנה חולשה של קבוצת שרירים מסוימת לאורך השרשרת הקינטית?

המשיכו לקרוא אודות גורמים אחרים בהתפתחותם של כאבי ברכיים וכן על פגיעות ממאמץ נשנה שגם הן עלולות לגרום לדלקת פרקים ניוונית. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן