סקי רק עם קסדה

סקי גולשים רק עם קסדה

סקי רק עם קסדה! רק כאשר אתם חובשים קסדה מותאמת היטב ניתן לצמצם את הסיכון לפגיעות ראש. סקי נקשר לנזקי גוף רבים כולל בגפיים, בעמוד שדרה ובראש. חבישת קסדה במהלך גלישת סנובורד עשויה להוריד את הסיכון לפגיעת ראש ב-60%. נכון, פחות נוח, אבל חשוב.

פציעות ספורט ובכללן פציעות הנגרמות בגלל גלישת סקי על שלג מהוות:

 • גורם משמעותי לפגיעה באיכות החיים
 • לפגיעה כלכלית הנובעת מאבדן ימי עבודה, אבדן הכנסות ועוד

ספורט הגלישה החורפי בכלל והגלישה על סנובורד בפרט נושאים עימם סיכוני פציעה חמורה ואף מוות. החדשות הטובות שהסיכוי למות מפציעות סקי וסנובורד הוא נמוך ביותר. מבחינה סטטיסטית רמת הסיכון שלכם למות מספורט השלג נאמדת באחד למיליון. אבל, הסיכון קיים.

סקי רק עם קסדה – רקע

השימוש בקסדות בסקי הוא אמצעי בטיחות קריטי שהיה נושא למחקר מקיף. קסדות נועדו להגן על גולשים מפני פגיעות ראש, שעלולות להתרחש במהלך נפילות או התנגשויות. מחקרים הראו כי שימוש בקסדה יכול להפחית את הסיכון לפגיעת ראש:

 • ב-30 – 50%.

חשיבותן של קסדות מודגשת על ידי העובדה שפגיעות ראש מהוות:

 • עד 20% מכלל הפציעות הקשורות לסקי.

יתר על כן, קסדות נמצאו יעילות במיוחד במניעת פגיעות ראש חמורות, כגון שברים בגולגולת ופגיעות מוח טראומטיות.

מחקרים מצביעים גם על כך שאימוץ קסדות לא בהכרח הפחית את השכיחות של כל פגיעות הראש, אך הוא הפחית משמעותית את חומרת הפציעות כאשר הן מתרחשות. זה רלוונטי במיוחד בהתחשב באופי הסקי, שבו אפילו נפילה קלה יכולה להוביל לחבלת ראש בגלל השלג הקשה ותנאי הקרח שנתקלים בהם לעתים קרובות במדרונות. היתרונות המגנים של קסדות נתמכים עוד יותר על ידי מחקרים שהבחינו בירידה בשכיחות של שברים בגולגולת בשיעור של עד 50% בעקבות שימוש מוגבר בקסדה.

האם אתרי הסקי מחייבים שימוש בקסדות?

על פי המחקר שפורסם ב-21 לפברואר 2006 בגיליון האמריקאי לרפואה, רוב אתרי הסקי אינם מחייבים שימוש בקסדה כתנאי לגלישה. הטענות כנגד חבישת קסדה כללו אובדן שדה ראייה וכן טענות כנגד משקל הקסדה והעומס שהיא מייצרת על הצוואר. המחקר בדק טענות אלו ואחרות בסקר שערך בקרב 3,277 גולשי סקי וגולשי סנובורד שנפצעו במהלך הסקי והשוו את התוצאות ל- 2,992 גולשי סקי וסנובורד שלא נפצעו במהלך הסקי אותם אתרים.

על פי המחקר הזה הסיכון הכרוך בגלישה עם סנובורד היה גבוה מעט יותר. קבוצות סיכון אחרות הנן גולשי סקי מתחילים, גברים, וצעירים. והעיקר החוקרים מצאו ממצאים עקביים לכך שהקסדה מצילה מפציעות ראש וממוות. דבר זה הוכח מתבוננות ולימוד של כמות גדולה של נתונים סטטיסטיים.

האם קסדות יוצרות ביטחון יתר?

היה ויכוח על הפוטנציאל של קסדות ליצור תחושה מזויפת של ביטחון, המוביל להתנהגות מסוכנת יותר על המדרונות. עם זאת, מחקרים לא תמכו באופן חד משמעי בתיאוריה של פיצוי סיכון בקרב גולשים עם קסדות. למעשה, המגמה הכללית מצביעה על כך שקסדות תורמות באופן חיובי לשגרת בטיחות הסקי ומשפרות את חווית הסקי על ידי מתן הגנה נוספת מבלי לפגוע בראות או להגדיל את הסבירות לתאונות.

יעילות קסדות הסקי המודרניות

האבולוציה של טכנולוגיית הקסדה ועיצובה שיחקה גם היא תפקיד ביעילותם. קסדות סקי מודרניות חייבות לעמוד בתקני בטיחות ספציפיים, המשתנים מאזור לאזור אך בדרך כלל כוללים בדיקות קפדניות לעמידות בפני פגיעות ומניעת חדירה. תקנים אלה מבטיחים כי קסדות מספקות רמה אמינה של הגנה לגולשים בכל הגילאים ובכל רמות המיומנות.

לסיכום בנושא קסדות

לסיכום, גוף המחקר בנושא בטיחות קסדות סקי מדגיש את החשיבות של חבישת קסדה בזמן סקי. הקסדות אינן מגינות רק מפגיעות ראש, הן גם תורמות לסביבת סקי בטוחה יותר באופן כללי. ככל שהסקי ממשיך להתפתח עם טרנדים וציוד חדשים, תפקידן של הקסדות נשאר קבוע בשיח על בטיחות במדרונות. למעוניינים להמשיך ולחקור את הנושא, ניתן למצוא שפע של הפניות מחקריות המתעמקות בהיבטים השונים של בטיחות קסדה ויעילותה בסקי.

מה הסיכוי שלי למות מסקי או סנובורד

בארצות הברית מתים בכל עונת סקי בממוצע כ-40 בני אדם. מספר מתים זה מייצג סיכון סטטיסטי של פחות מהרוג אחד למיליון ימי סקי. ליתר דיוק נמצא שבעונת החורף בשנת 2015 – 2016 היו 0.74 מקרי מוות על כל מיליון ביקורי סקי. כאשר מחטטים בנתונים הללו מתברר שרוב המתים הם גברים. כך למשל בעונה המדוברת בשנים 2015 – 2016 מתו 31 גברים ורק 8 נשים. גם לסוג הגלישה שבחרו הגולשים הייתה השפעה על גורלם. 31 מהמתים גלשו על מגלשי סקי ואילו 7 על סנובורד.

גורמי סיכון לפציעות סקי

סקי הוא ענף ספורט ממכר הגורם הנאה מרובה לכל הגילים. הכנה נכונה לעונת הסקי ומודעות לגורמי הסיכון תפחית את הסיכוי לפציעות ואף למוות. גורמי סיכון כוללים את:

 • המהירות בה אתה גולש
 • מצב ואיכות הציוד
 • רמת הכושר הגופני שלכם
 • איכות מסלולי הגלישה
 • קיום הדרכה ואיכותה
 • וכמובן רמת האלכוהול בדמכם בעת הגלישה

ואולם מעל לכל גורם הסיכון הגדול ביותר הוא הביטחון העצמי המופרז המאפיין ישראלים רבים ואשר גורם לנו לקחת סיכונים גדולים מידי. כל האמור לעיל לגבי סקי נכון שבעתיים לגבי סנובורד. גם גלישה על סנובורד היא דבר מהנה וממכר. האדרנלין המציף את הגולשים בסנובורד גורמת להם לקחת סיכונים קיצוניים שעלולים להסתיים בפציעות ואף במוות. הכנה לפני עונת הסקי והקפדה על הכללים הבסיסיים של זהירות ומודעות נכונה על כן גם לגבי הגולשים על סנובורד.

נתונים מפתיעים על מוות ופציעות מסקי

סקי גולשים רק עם קסדה
סקי גולשים רק עם קסדה

על פי נתונים שמפרסמים חוקרים מג'ון הופקינס כל שנה נפצעים בארצות הברית בגלל סקי וסנובורד:

 • 600,000 בני אדם
 • מדובר בשתי פציעות על כל 1000 ימי סקי
 • בממוצע מתים כל עונת סקי כ- 40 בני אדם
 • 80% מפציעות הסקי נגרמות לגברים

האיש הממוצע שמוצא את מותו מסקי בארצות הברית הוא גולש מנוסה בן 37 שנים ולא כפי שההינו מצפים ילד שרק החל לגלוש. עוד מתברר שאתו גולש אומלל חובש קסדה! הסיבה שבגינה הגולש הזה מת היא אובדן שיווי המשקל תוך כדי גלישה והתנגשות חזקה בעץ.

עוד נתון מרתק בעיני היא העובדה שבארצות הברית:

 • מעל מחצית ממקרי המוות מתרחשים על מסלולים כחולים.
 • רק 31% ממקרי המוות מתרחשים על מסלולים מסוכנים.

חשוב לציין חבישת קסדה במהלך סקי אינה מגינה עליכם לחלוטין. למעשה למרות ההמלצות החמות שלנו לחבוש קסדה במהלך סקי הרי שקסדה עשויה להגן עליכם רק במהירות של עד 20 קמ"ש. האיש הממוצע שהתנגש בעץ ומת עושה זאת במהירות של עד יותר מ-60 קמ"ש.

References:

Kaelin Agar, et al. Efficacy of Helmet Use on Head Injury Reduction in Snow Sports: A Critically Appraised Topic. in International Journal of Athletic Therapy and Training. 24 Dec 2022, Volume 28: Issue 4, Page Range: 173–178.

Haider AH, Saleem T, Bilaniuk JW, Barraco RD; Eastern Association for the Surgery of Trauma Injury ControlViolence Prevention Committee. An evidence-based review: efficacy of safety helmets in the reduction of head injuries in recreational skiers and snowboarders. J Trauma Acute Care Surg. 2012 Nov;73(5):1340-7.

Cusimano, Michael & Kwok, Judith. (2010). The effectiveness of helmet wear in skiers and snowboarders: a systematic review. British journal of sports medicine. 44. 781-6. 10.1136/bjsm.2009.070573.

Fenerty, Lynne & Thibault-Halman, Ginette & Bruce, Beth & Landry, Jacob & Young, Julian & Walling, Simon & Clarke, David. (2013). Helmets for skiing and snowboarding: Who is using them and why. The journal of trauma and acute care surgery. 74. 895-900.

S. Niemann, F. Bürgi, O. Brügger. Helmet use in skiing and snowboarding in Switzerland during the past 20 years, JSAMS Plus, Volume 2, 2023, 100025, ISSN 2772-6967.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כריות שינה בחירה

איך לבחור כרית שינה מתאימה

כריות שינה? בחירה מתאימה היא כורח בריאותי. אתם לא ישנים טוב? מסתובבים מצד לצד וקמים בבוקר עם כאבי צוואר או כאבי ראש? יתכן שהסיבה לכך היא כרית שינה לא מתאימה! כרית שינה שאינה מותאמת אליכם עלולה להוביל להתפתחות נזקים וכאבים בצוואר.

קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

קרע במיניסקוס? חכו עם הניתוח והתחילו טיפול שמרני. קרע במיניסקוס הוא מהסיבות השכיחות לכאבים ומגבלות תנועה בברכיים. עד לפני שנים אחדות ניתוח היה הטיפול הכמעט אוטומטי שהוצע עבור בעיה זאת. היום מקובל שעדיף להתחיל עם טיפול שמרני.

איך לחיות עם מתח נפשי כרוני

לחיות עם מתח נפשי כרוני

לחיות עם מתח נפשי אינו דבר פשוט. המצב נעשה קשה יותר כאשר המתח הנפשי הוא כרוני. תחושות חזקות כמו פחד, עצבות, ודיכאון הם נורמליים כול עוד הם זמניים ואינם משבשים את אורח החיים שלכם. כאשר התחושות הללו נותרות לאורך זמן וגורמות לבעיות אחרות ישנה בעיה.