סחרחורת ורטיגו צוואריים

סחרחורת ורטיגו צוואריים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  סחרחורת ורטיגו צוואריים? תסמינים מפחידים אלה עלולים כפי ששמם מרמז להיגרם בגלל פגיעה כזאת או אחרת בעמוד השדרה הצווארי או ברקמות הבונות את הצוואר. הקשר שבין פגיעה בצוואר לבין תסמינים אלה תואר לראשונה רק בשנות החמישים של המאה הקודמת.

  באין בדיקה אובייקטיבית יש קושי לקשר בין סחרחורת או ורטיגו לבין פגיעת צוואר ולכן האבחון הזה נותר בעייתי. כדי לאבחן ורטיגו או סחרחורת על רקע צווארי יש לוודא היסטוריה של כאבי צוואר או של פגיעה בצוואר ולשלול גורמים אחרים לתסמינים. מגוון הגורמים לוורטיגו ו/או סחרחורת הוא רחב ביותר וכולל החל מפגיעה באוזניים ונזקים מוחיים וכלה בגורמים פסיכולוגיים כמו חרדות ודיכאון או תופעות לוואי של תרופות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   סחרחורת ורטיגו צוואריים – רקע

   סחרחורת או ורטיגו מהווים בעיה שכיחה. על פי נתונים שונים בממוצע עד 10% מהאנשים חווים סחרחורת או ורטיגו במהלך חייהם. לאחר גיל 40 עולה ממוצע הגיל של הסובלים מסחרחורת או ורטיגו ומגיע עד 40%. אין נתונים מדויקים לגבי כמה מאותם מקרים של ורטיגו או סחרחורת נגרמים על רקע פגיעה בצוואר. בין 20% – 58% מהאנשים שנפגעים בראשם או שהיו מעורבים בצליפת שוט יסבלו בשלב כלשהו מוורטיגו, סחרחורת ושיבוש בשיווי המשקל. קיימת משמעות אישית ולאומית נרחבת לוורטיגו ו/או סחרחורת. על פי נתונים שונים ישנה שכיחות גבוהה של ביקורים אצל רופאים בגלל ורטיגו או סחרחורת.

   למעשה כמות הביקורים אצל רופאים על רקע זה משתווה לכמות הביקורים אצל רופאים בגלל כאבי גב. הכבדה אישית ולאומית נוספת נגרמת בגלל שחלק ניכר מהחולים הסובלים מסחרחורת או ורטיגו ובעיקר המבוגרים שבהם נוטים ליפול ושוברים את הירך או האגן. חלק מאותם מבוגרים נזקק נותר מוגבל, חלקם זקוק לניתוח להחלפת מפרק וחלקם מת מהסיבוכים של הנפילה.

   סחרחורת ורטיגו צוואריים – סימנים ותסמינים

   חולים הסובלים מסחרחורת או ורטיגו על רקע צווארי עלולים להתלונן גם חלק או כול התסמינים הבאים: כאבי צוואר, נוקשות צווארית, מגבלות תנועה של הצוואר ולעתים גם על שיבושים בשיווי המשקל וכאבי ראש. סימנים ותסמינים אלו מוחמרים לרוב על ידי תנועות צוואר או לאחר שהייה ממושכת במנח ראש מסוים. הסחרחורת או הוורטיגו הנגרמים על רקע פגיעה צווארית יופיעו לרוב בעקבות תנועת צוואר מסוימת או בעקבות שהות במנח צווארי מסוים ועלולים להימשך דקות ארוכות ואפילו שעות וזאת בניגוד לוורטיגו סירוגי תנוחתי הנמשך לרוב עד דקה. ורטיגו סירוגי תנוחתי (benign paroxysmal positional vertigo) נגרם בגלל תזוזה של גבישי סידן בתעלות החצי עגולות באוזן ונחשב לוורטיגו השכיח ביותר.

   סחרחורת ורטיגו צוואריים – גורמים

   הפרופסור לרפואה קרל לויט, מהמומחים הגדולים לשיבושים במערכות התנועה האנושית אמר לפני שנים "שיבוש צווארי עלול להיות הגורם או אחד מהגורמים לסחרחורות ולתחושות שאתם או הסובבים אתכם זזים ומסתובבים… ". מחקר ישראלי שנערך בבית חולים מאיר בכפר סבא מצא ש 19% ממקרי הוורטיגו מתרחשים בגלל פגיעה צווארית. כיום מקובלת על רבים התפיסה שוורטיגו או סחרחורת יכולים להופיע בגלל פגיעה בעמוד השדרה הצווארי. פגיעות בעמוד השדרה הצווארי עלול להתפתח בגלל תהליכי ניוון על רקע של יציבה לקויה או בגלל נפילות, תאונת דרכים וצליפת שוט.

   כיצד פגיעה בצוואר גורמת ורטיגו או סחרחורת?

   ישנם שני מנגנונים עיקריים אפשריים להתפתחות ורטיגו צווארי: שיבוש זרימת הדם בכלי דם בצוואר במהלך מסלולם אל המוח או ליקוי במידע הפרופריוצפטיבי המגיע למוח הנובע מפגיעה בחיישנים הממוקמים בעמוד השדרה הצווארי.

   פגיעה בזרימת הדם

   סחרחורת ורטיגו צוואריים
   סחרחורת ורטיגו צוואריים

   העורקים הצווארים הכוללים למעשה את העורק התרדמני (Carotid Artery) ואת העורק החולייתי (Vertebral artery) מטפסים משני צדי עמוד השדרה הצווארי ונושאים דם מהלב אל המוח. העורקים החוליתיים עולים אל המוח מבעד לפתחים ייעודיים המצויים משני צדי החוליות בצוואר עד הגיעם אל החוליה הצווארית השנייה שם הם פונים חדות, נכנסים לגולגולת ומתחברים כדי ליצור את העורק הבזילארי (Basilar artery). כתוצאה מפציעת ספורט, תאונת דרכים או מכל סיבה אחרת העורקים החולייתיים בעמוד השדרה הצווארי עלולים להילחץ על ידי החוליות עצמן שדרכן הן עוברים.

   הלחץ על כלי הדם החוליתיים פוגע באספקת הדם אל המוח וכתוצאה מכך מתפתחים הסימנים והתסמינים המדוברים כולל ורטיגו וסחרחורת. אפשרות נוספת היא שכתוצאה מפגיעה בצוואר נגרם עירור יתר של מערכת העצבים הסימפתטית שאחראית על פתיחה וסגירה של כלי דם. עירור היתר גורם למערכת העצבים הסימפתטית לשבש את אספקת הדם למרכזי השליטה במוח.

   תסמונת ברה לואי

   תסמונת ברה לואי (Barré-Lieou syndrome) הקרויה על שמו של נוירולוג צרפתי שתיאר אותה לראשונה נגרמת בגלל ליקוי תפקודי של צמת העצבים הסימפתטית אשר מקיפה את עורקי עמוד השדרה הצווארי (Posterior cervical sympathetic nerves syndrome). התוצאה היא כיווץ של כלי הדם. הגורם לליקוי הוא לרוב טראומה אך גם שינויים ניווניים וליקויים אחרים. הגורמת לכאבי ראש, שיניים, פנים וצוואר, ראייה מטושטשת, מלאות של הסינוסים, בחילה, ורטיגו וטנטון באוזניים. יתכנו גם נפיחות בפנים, פנים בגוון כחול, נימול בפנים, עייפות ועוד.

   מיגרנה

    קרוב ל40% מהחולים הסובלים ממיגרנה סובלים גם מתסמינים של פגיעה במערכת שיווי המשקל ובכלל זה שיבוש בשיווי המשקל, סחרחורת, ורטיגו, ראש מרחף, בחילות, הקאות, טינטון ועוד. חולים אלו עלולים לסבול גם מרגישות לרעש ולאור, וכאבי צוואר שאליהם מתלווים כאבים בשרירי הצוואר העורפיים. הסימנים והתסמינים הללו יכולים להופיע לפני התקף המיגרנה, במהלכה או לאחריה. גם מיגרנה הנגרמת על רקע פגיעה בצוואר (Cervicogenic migraine) עלולה לגרום בין יתר הסימנים והתסמינים לוורטיגו.

   איך מיגרנה גורמת לוורטיגו? ישנם מספר תיאוריות. ראשית מיגרנה כרוכה בכיווץ שרירים של כלי הדם במוח. יתכן שכלי דם באוזן או בגזע המוח מתכווצים וכתוצאה משיבוש באספקת הדם ישנה פגיעה במידע העצבי העובר בין הגרעין של העצב המשולש והגרעין הוסטיבולרי. מיגרנה כרוכה לעיתים גם עם ליקויים במוליכים העצביים במוח במיוחד של הסרוטונין. פגיעה זאת עלולה לגרום לשיבוש בעבודת המוח ולהתפתחות ורטיגו צווארי.

   ליקוי בהעברת מידע פרופריוצפטיבי

   מנגנון אפשרי נוסף להתפתחות ורטיגו וסחרחורת הוא פגיעה בחיישנים פרופריוצפטיביים הממוקמים בצוואר. חוש הפרופריוספציה (Proprioception) פועל באופן אוטומטי. מערכת חיישנים המצויים במפרקים, שרירים וברקמות שונות בצוואר משגרים מידע על מיקום חלקי הגוף השונים כולל הראש והצוואר, על הזווית שכול מפרק מצוי בו, על הטונוס של הרצועות, הגידים והשרירים בצוואר ועוד. המידע הזה יחד עם המידע שמגיע ממערכת שיווי המשקל (Vestibular system) וממערכת הראייה נשלח אל המוח. המוח מעבד ומוציא פקודות שמווסתות באופן מתמשך את התנועה ואיכותה.

   הפגיעה בחיישנים המתפקדים בצוואר עלולה לגרום למידע המגיעה מהם למוח אינו מלא או אינו מדויק. התופעה הודגמה היטב במחקרים שבהם הוזרק חומר מרדים לצוואר וכתוצאה מכך התפתחה אצל האנשים שקיבלו את הזריקות הללו סחרחורת וחוסר יציבות. במחקר אחר גורו השרירים בצוואר באופן חשמלי וגם פה התוצאה הייתה תחושה של חוסר יציבות או תחושה של נפילה.

   לחץ על חוט השדרה הצווארי

   חבלה או בלאי מצטבר הנובע מעומסים חוזרניים עלולים לגרום להיווצרות לחץ על חוט השדרה הצווארי (Cervical cord compression) ועל כלי הדם שאחראים על אספקת הדם אליו. התוצאה עלולה להיות התפתחות של מיאלופתיה צווארית (Cervical Myelopathy). הסימנים והתסמינים שעלולים להופיע בתסמונת הזאת כוללים בין יתר תחושות של נימול ושריפה, הפרעות מוטוריות בידיים וברגליים. סימנים ותסמינים נוספים הנובעים מהפרעות לסיבי עצב המוליכים מידע פרופריוצפטיבי מהצוואר ומחלקי הגוף אל מערכת העצבים המרכזית וממנה לגוף כוללים בין היתר גם תחושת ורטיגו. אמצעי האבחון המועדף במקרה הזה הוא דימות MRI המדגים את ההיצרות של התעלה ואת הלחץ על חוט השדרה. במצבים מתקדמים הטיפול הנדרש הוא כירורגי.

   פגיעה במפרק הלסת

   האנשים שנפגעים במפרק הלסת מתלוננים בין היתר על כאבים בלסת, רעשים הבוקעים מהמפרק, קושי לדבר, לפהק ולאכול, כאב בצוואר, כאבי ראש וכאבי פנים. ידוע גם שאחוז ניכר מהנפגעים הללו מתלוננים גם על טינטון ורטיגו, תחושה של ריחוף או על סחרחורת המצביעים על בעיה באוזן הפנימית. מה הקשר? אין לשכוח שהאוזן הפנימית ששם שוכן איבר שיווי המשקל נמצאת בצמידות אנטומית למפרק הלסת. כאשר מתפתחת דלקת במפרק הלסת הדלקת הזאת משפיעה על התפקוד של איבר שיווי המשקל. התוצאה: אותות שגויים היוצאים מאיבר שיווי המשקל אל המוח אודות מיקום הגוף בחלל מובילים להתפתחות התסמינים הללו.

   סחרחורת ורטיגו צוואריים – גורמי סיכון

   ישנם מספר גורמי סיכון שמעלים את הסיכוי לסבול מוורטיגו או סחרחורת על רקע צווארי. התחשבות בגורמים אלו ובעיקר גורמים שיש לנו שליטה עליהם תצמצם הסיכון לפגיעה צווארית ואתה את הסיכוי להתפתחות וורטיגו או סחרחורת על רקע פגיעה בצוואר. בין גורמי הסיכון לפגיעה בעמוד השדרה הצווארי נמנה:

   • גיל מבוגר
   • גנטיקה
   • פציעה קודמת או ניתוח קודם בעמוד השדרה הצווארי
   • ליקויים מבניים בחוליות עמוד השדרה הצווארי
   • ליקויים תפקודיים של עמוד השדרה הצווארי
   • מחלות רקע כגון דלקות פרקים
   • סיבות נפשיות כגון דיכאון וחרדות כרוניים
   • פגיעה טראומטית כגון צליפת שוט
   • בלאי מצטבר בעמוד השדרה הצווארי על רקע עומסים חוזרניים
   • מקצוע הגורם לעומסי יתר על הצוואר
   • אורח חיים יושבני
   • חוסר בפעילות גופנית או פעילות גופנית לקויה
   • חוסר שינה ועייפות מעלים את הסיכון להיפצע
   • ארגונומיה לקויה ועוד

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר