תסמונת התעלה הקרפלית – מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית - מגפה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

תסמונת התעלה הקרפלית – מגפה גדלה ומתרחבת! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  שכיחותה של תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome) או כפי שהיא קרויה בקיצור CTS נמצאת בעלייה. העידן המודרני יצר מקצועות ומיומנויות חדשים הדורשים עומסים חריגים על שורש כף היד. תסמונת זאת מתפתחת כאשר מסיבות שונות כולל ביצוע תנועות חוזרניות כמו התנועות המתבצעות בהקלדה נוצר לחץ על עצב התווך (Median) העובר בשורש כף היד. בין יתר הסימנים והתסמינים של תסמונת זו נמנה: נימול ו/או הירדמות של חלק מכף היד, חולשה מוטורית של השרירים בכף היד המעוצבבים על ידי עצב התווך ועוד.

  תסמונת התעלה הקרפלית – מגפה:

  על פי נתונים סטטיסטיים המפרסמים משרדי הבריאות והעבודה בארצות המערב, שכיחות תסמונת התעלה הקרפלית הגיעה לממדי מגפה. מה קרה? האם כול האמצעים הארגונומיים הללו שאנו משתמשים בהם וממליצים לחולים שלנו להשתמש אינם מועילים? לא, האמצעים הללו אכן מועילים אבל כך גם מילוי בריכה באמצעות כוס. העומס על גידי הידיים ועל מפרקי שורש כף היד כול כך גדול שהמקלדת הארגונומית, העכבר הארגונומי ועמדת העבודה הארגונומית אינם מצליחים לעזור ואינם יכולים לעזור.

  נדרשת חשיבה אחרת. האדם לא נועד ותוכנן לבצע עבודות חוזרניות (repetitive stress syndrome) ולהיחשף לנזקים מצטברים (cumulative trauma disorder) עקב כך. יתכן והטכנולוגיה שתאפשר לדבר עם מחשב ולא להקליד תציל אותנו מהבעיה הספציפית הזאת אך תותיר אחרות וקרוב לוודאי תייצר בעיות חדשות.

  למרות שעבודת המחשב גרמה לכך שתסמונת התעלה הקרפלית הפכה למגפה חשוב לציין שהפתולוגיה הזאת אינה פוגעת רק בעובדי מחשבים. למעשה כול אדם הפועל באופן חוזרני עם כפות ידיו מצוי בסיכון לסבול מהתופעה הזאת ותופעות נוספות כולל דלקות גידים, דלקות מפרקים ועוד. בין בעלי המקצוע שנמצאים בסיכון לחלות בתסמונת התעלה הקרפלית נמנה גננים, מלצרים, עובדים על פס ייצור, ספורטאים שעיסוקם כרוך בעומסים על כפות ידיים כמו למשל שחקני טניס ועוד.

  המחקר

   תסמונת התעלה הקרפלית - מגפה
  תסמונת התעלה הקרפלית – מגפה

  המחקר הנוכחי מעדכן פרטים לגבי מספר המקרים של תסמונת התעלה הקרפלית, פרטים לגבי הניתוח שמטפל בבעיה ולגבי אובדן ימי העבודה עקב התסמונת הזאת. לצורך המחקר עקבו החוקרים אחר מספר החולים בתסמונת התעלה הקרפלית במחוז מסוים במדינת מינסוטה בארצות הברית. אובדן ימי עבודה עקב תסמונת התעלה הקרפלית תועדו בעזרת משרד העבודה והתעשייה של מדינת מינסוטה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ממצאי המחקר

   בין השנים 1981-2005 אובחנו בפעם הראשונה 10,069 חולים בתסמונת התעלה הקרפלית. יחסית לגודל האוכלוסייה מדובר ב- 491 נשים ו- 258 גברים עם תסמונת התעלה הקרפלית על כול 100,000תושבים. יחס של 2.2 נשים על כול גבר אחד. מספרי החולים בתסמונת זאת קפצו מ- 258 מקרים בין השנים 1981-1985 ל- 424 מקרים בשנים 2000 – 2005.

   מספר החולים הסובלים מתסמונת התעלה הקרפלית ממשיכים לטפס מידי שנה. על כול 100,000 בני אדם מתבצעים כול שנה 109 ניתוחים לשחרור עצב התווך. על כול 100,000 עובדים מבוצעים בכול שנה 11 ניתוחים לשחרור עצב התווך שנלכד בגלל עבודה.

   מסקנות המחקר

   מגפת תסמונת התעלה הקרפלית מתעצמת והולכת. מספר החולים בתסמונת התעלה הקרפלית מוסיף לטפס כבר משנת 1980. הגורם לכך אינו ברור אך המגמה הזאת חופפת למגפה שהחלה באמצע שנות השמונים ונמשכה עד אמצע שנות התשעים והובילה לאובדן ימי עבודה.

   Neurology, January 6, 2009 72:33-41

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,