תסמונת התעלה הקרפלית – מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית - מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית – מגפה גדלה ומתרחבת! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

שכיחותה של תסמונת התעלה הקרפלית (CTS – Carpal tunnel syndrome) נמצאת בעלייה מתמדת. העידן המודרני יצר מקצועות ומיומנויות חדשים הדורשים עומסים חריגים על שורש כף היד. תסמונת זאת מתפתחת כאשר נוצר לחץ על עצב התווך (Median) העובר במנהרה בשורש כף היד. הגורמים להתפחות תסמונת התעלה הקרפלים הם בעיקר ביצוע תנועות חוזרניות כמו ההקלדה. הסימפטומים של תסמונת זו נמנה: נימול ו/או הירדמות של חלק מכף היד, חולשה מוטורית של השרירים בכף היד המעוצבבים על ידי עצב התווך ועוד.

תסמונת התעלה הקרפלית – מגפה: רקע

לפי פרסומים סטטיסטיים של משרדי הבריאות בארצות המערב, שכיחות תסמונת התעלה הקרפלית הגיעה לממדי מגפה. האם האמצעים הארגונומיים שאנו משתמשים בהם וממליצים לחולים שלנו להשתמש אינם מועילים? לא, האמצעים הללו אכן מועילים אבל כך גם מילוי בריכה באמצעות כוס. העומס על הגידים והמפרקים בידיים כול כך גדול שהאמצעים הארגונומיים הללו אינם יכולים לעזור. בין האמצעים הארגונומיים שמטרתן הפחתת העומסים מכפות הידיים נמנה:

  • מקלדת ארגונומית
  • עכבר הארגונומי
  • תומך אמה
  • עמדת עבודה ארגונומית ועוד

נדרשת חשיבה אחרת, האדם לא נועד ותוכנן לבצע עבודות חוזרניות (repetitive stress syndrome). האדם לא נועד להתמודד עם נזקים מצטברים (cumulative trauma disorder). יתכן שטכנולוגיה שתאפשר לדבר ישירות עם המחשב מבלי להקליד תציל אותנו מתסמונת התעלה הקרפלית. עם זאת, טכנולוגיה כזאת תותיר הפרעות אחרות וקרוב לוודאי תייצר בעיות חדשות.

עבודת מחשב גרמה לכך שתסמונת התעלה הקרפלית הפכה למגפה. יחד עם זאת, אין לשכוח שהפרעה זאת אינה פוגעת רק בעובדי מחשבים. למעשה כול אדם הפועל באופן חוזרני עם כפות ידיו נמצא בסיכון לחלות בהפרעה הזאת. בין בעלי המקצוע שנמצאים בסיכון לחלות בתסמונת התעלה הקרפלית נמנה:

  • גננים
  • מלצרים
  • עובדי פס ייצור
  • ספורטאים שעיסוקם כרוך בעומסים על כפות ידיים כמו למשל שחקני טניס ושחקני גולף ועוד

המחקר

 תסמונת התעלה הקרפלית - מגפה
תסמונת התעלה הקרפלית – מגפה

המחקר הנוכחי מעדכן פרטים לגבי מספר המקרים של תסמונת התעלה הקרפלית, פרטים לגבי הניתוח שמטפל בבעיה ולגבי אובדן ימי העבודה עקב התסמונת הזאת. לצורך המחקר עקבו החוקרים אחר מספר החולים בתסמונת התעלה הקרפלית במחוז מסוים במדינת מינסוטה בארצות הברית. אובדן ימי עבודה עקב תסמונת התעלה הקרפלית תועדו בעזרת משרד העבודה והתעשייה של מדינת מינסוטה.

ממצאי המחקר

בין השנים 1981-2005 אובחנו בפעם הראשונה 10,069 חולים בתסמונת התעלה הקרפלית. יחסית לגודל האוכלוסייה מדובר ב- 491 נשים ו- 258 גברים עם תסמונת התעלה הקרפלית על כול 100,000תושבים. יחס של 2.2 נשים על כול גבר אחד. מספרי החולים בתסמונת זאת קפצו מ- 258 מקרים בין השנים 1981-1985 ל- 424 מקרים בשנים 2000 – 2005.

מספר החולים הסובלים מתסמונת התעלה הקרפלית ממשיכים לטפס מידי שנה. על כול 100,000 בני אדם מתבצעים כול שנה 109 ניתוחים לשחרור עצב התווך. על כול 100,000 עובדים מבוצעים בכול שנה 11 ניתוחים לשחרור עצב התווך שנלכד בגלל עבודה.

מסקנות המחקר

מגפת תסמונת התעלה הקרפלית מתעצמת והולכת. מספר החולים בתסמונת התעלה הקרפלית מוסיף לטפס כבר משנת 1980. הגורם לכך אינו ברור אך המגמה הזאת חופפת למגפה שהחלה באמצע שנות השמונים ונמשכה עד אמצע שנות התשעים והובילה לאובדן ימי עבודה.

Neurology, January 6, 2009 72:33-41

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

שבו פחות ותחיו יותר שנים

שבו פחות ותחיו יותר

תשבו פחות תחיו יותר! הישיבה הממושכת המאפיינת את סדר היום של רובנו גורמת לנזקים בריאותיים קשים ולמחלות קטלניות בחלקן ומעלה את הסיכון למוות מוקדם. אחת הסיבות לירידה בתוחלת החיים היא הפגיעה בטלומר בגלל הישיבה והתקצרותו.

בלט דיסק צווארי אבחון ואבחנה מבדלת

בלט דיסק צווארי אבחון ואבחנה מבדלת

בלט דיסק צווארי? אבחון מהיר ומדויק עשוי לאפשר טיפול יעיל ולמנוע נזקים עצביים בלתי הפיכים וצורך אפשרי בניתוח להסרת הדיסק. בלט דיסק בצוואר הוא מצב שבו הדיסק הבין חולייתי צווארי ניזוק במידה קטנה יחסית ומפתח בליטה הצובטת את שורש העצב הסמוך.

תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית נגרמת כאשר עצב הגומד (אולנר), נלכד ונפצע במקום מושבו בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. התוצאה עלולה להיות בין היתר כאב, נימול וחולשה של היד. מדובר בתסמונת טורדנית ושכיחה שסובלים ממנה יותר גברים מאשר נשים.