בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית, זה לא פותר את הבעיה. תסמונת התעלה הקרפלית הנגרמת בגלל תנועות ומטלות חוזרניות הפכה בעידן המודרני להיות שכיחה ביותר. אכן, זריקות קורטיקוסטרואידים יכולות לספק הקלה בחומרת הסימנים התסמינים הנובעים מהתסמונת הזאת. אלא שמדובר בהקלה זמנית בלבד וברובם המכריע של המקרים הסימנים והתסמינים הללו חוזרים. בין הסימנים והתסמינים של תסמונת התעלה הקרפלית נמנה כאבים מקומיים בכף היד, שינויים תחושתיים, חולשת שרירים ועוד.

על פי המחקר המסוקר כאן ההשפעה של זריקות קורטיקוסטרואידים על הסימנים והתסמינים של תסמונת התעלה הקרפלית היא זמנית בלבד ולא מונעת מהחולים את הצורך בניתוח. לכן, להערכתי יש להעדיף תחילה טיפול שמרני לא חודרני ורק במידה וטיפול מסוג זה כושל יש לשקול טיפול רפואי הכולל תרופות, זריקות כאלה ואחרות או כירורגיה. עם זאת חשוב לזכור שעל פי מחקרים שונים קרוב לשליש מהעובדים הסובלים מתסמונת התעלה הקרפלית ועוברים ניתוח לשחרור העצב בתעלה הקרפלית לא חוזרים לעבודה גם לאחר 8 שבועות. בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית, נסו טיפול שמרני תחילה!

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןבלי סטרואידים לתעלה הקרפלית – רקע

תסמונת התעלה הקרפלית היא תופעה שכיחה. למעשה מדובר בתסמונת לכידת עצב פריפרי השכיחה ביותר לאדם וכמחצית מהפציעות הנגרמות מעבודה. בתסמונת זאת נלכד עצב התווך (median nerve) בתוך התעלה הנמצאת בשורש כף היד. פציעה של העצב הזה שאחראי להעניק יכולת לחישה ומוטוריקה לאגודל ולאצבעות ואזור כף היד הסמוך לאגודל עלולה לגרום לכאבים בכף היד, חולשת שרירים בכף היד ולשינויים תחושתיים. לטיפול בבעיה מומלץ בשלבים הראשונים לתמוך במפרק שורש כף היד באופן שיקבע אותו ויאפשר לעצב המודלק להירפא. השלב הבא הוא שילוב של טיפול שמרני ידני הניתן על ידי כירופרקטים וקלינאים אחרים. טיפול זה נועד להרחיב את התעלה ובכך להפחית את הלחץ הנוצר בתוכה על העצב.

באותם מקרים נדירים שהטיפול השמרני לא צלח נפנה את החולה לטיפול רפואי כולל זריקות קורטיקוסטרואידים וכאשר גם זה כושל אז ניתוח לשחרור העצב בתעלה. זריקות סטרואידים מוצעים לעתים קרובות כדי לרפא את התסמינים של תסמונת התעלה הקרפלית. סטרואידים מיוצרים באופן טבעי על ידי בלוטת האדרנל. כמובן שהסטרואידים המוזרקים גם במקרה של תסמונת התעלה הקרפלית נעשים באופן מלאכותי. לסטרואידים יכולות נוגדות דלקת ונפיחות וסטרואידים המוזרקים ישנה יעילות גבוהה יותר מאשר סטרואידים הנלקחים דרך הפה.

יעילות הזרקת סטרואידים לתסמונת התעלה הקרפלית

על פניו זריקות סטרואידים אמורות לעשות טוב. הן מפחיתות את הדלקת ואת הנפיחות ובכך משחררות את העצב מהלחץ המופעל עליו בתוך התעלה. במספר מחקרים שבהם נבחנה היעילות של זריקות סטרואידים בטיפול בתסמונת התעלה הקרפלית בהשוואה לטיפול שמרני ולטיפול פלצבו נמצא שאכן זריקות סטרואידים מפחיתות את הסימנים והתסמינים תוך שבועיים עד ארבעה שבועות בקרב 45% מהחולים. הבעיה היא שהתסמינים הללו חוזרים לאחר תקופה של מספר שבועות ובטווח הארוך השפעתם פגה לחלוטין.

מה הם תופעות הלוואי של זריקות סטרואידים?

זריקות סטרואידים עלולות לגרום לנפיחות מקומית וכאבים מקומיים זמניים ברמות חומרה שונות. במידה והכאבים הללו והנפיחות אינם חולפים תוך יומיים צרו קשר עם הרופא שלכם. זריקות סטרואידים עלולות גם לעלות את הסיכון להתפתחות דלקת זיהומית, לנזק לגידים ולעצבים בשורש כף היד, לקשיי נשימה, לנפיחות של הפנים, שפתיים, לשון, וגרון ועוד. כמובן שנזקים אלה אינם שכיחים ומתרחשים בעיקר בגלל טעות בביצוע ובמיקום של הזריקה. מספר הסיבוכים נאמד במקרה 1 מתוך 1000 מקרים. אין להזריק סטרואידים במקרים הבאים: כאשר ישנה דלקת זיהומית באזור שורש כף היד, כאשר החולה אינו מגיב טוב לסטרואידים, כאשר החולה סובל גם מסוכרת בלתי נשלטת, כאשר החולה סובל מליקוי במערכת החיסונית ועוד.

טיפול כירופרקטי בתסמונת התעלה הקרפלית

כאמור תסמונת התעלה הקרפלית כוללת מגוון רחב של סימנים ותסמינים המתפתחים בעקבות לכידה של עצב התווך (Median nerve) בתוך התעלה הקרפלית בשורש כף היד. הטיפול הרפואי בתסמונת התעלה הקרפלית כולל טיפולים תרופתיים, זריקות קורטיקוסטרואידים או ניתוח. בניתוח של תסמונת זאת חותכים  את הרצועה הקרפלית המהווה את גג התעלה ומשחריים את העצב. למרות היותו ניתוח “פשוט” יחסית כרבע מהחולים המנותחים לא נפתרים מהסימנים והתסמינים ומחציתם אף מגיעים לניתוח חוזר.

במחקר שנערך בספרד (March 2017, Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy) נמצא שחולים עם תסמונת התעלה הקרפלית שטופלו באורח שמרני כמו זה הניתן על ידי כירופרקט, הראו שיפור תפקודי גדול יותר ביחס לקבוצת חולים שנותחה. יחד עם זאת לאחר מספר חודשים השיפור בכאב ובתפקוד של שתי הקבוצות היה דומה. על פי החוקרים אין הבדלים משמעותיים בין הטיפול הידני שמרני לבין הטיפול הכירורגי בתסמונת התעלה הקרפלית. היעילות של שתי הפרוצדורות בהפחתת כאב ובשיפור התפקוד דומה. המלצת החוקרים הייתה אל תרוצו לניתוח. תתחילו עם טיפול שמרני ורק אם זה כשל שקלו את האפשרות הכירורגית.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית – המחקר

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

רופאים מרבים לטפל בתסמונת התעלה הקרפלית (carpal tunnel syndrome – CTS) אידיופטית באמצעות זריקות סטרואידים. המחקר הנוכחי יצר לדרך בגלל העובדה שחסרים מחקרים הבודקים את היעילות של הפרוצדורה הזאת מעבר לחודש אחד.

החוקרים השבדים החליטו לבדוק את היעילות של זריקה סטרואידים מסוג מתילפרדניזולון (Methylprednisolone) המוזרקת מקומית במצב של תסמונת התעלה הקרפלית. זריקות נבחרו 111 חולים שסבלו מתסמונת זאת בגילים 18 – 70. אף אחד מהחולים הללו לא קיבל זריקת סטרואידים קודם לכן. 111 החולים חולקו לשלוש קבוצות קבוצה אחת טופלה באמצעות 80 מ”ג מתילפרדניזולון, קבוצה שנייה באמצעות 40 מ”ג מתילפרדניזולון וקבוצה שלישית באמצעות פלצבו.

גם הרופאים המטפלים וגם החולים לא ידעו לאיזו קבוצה משתייך כול אחד מהחולים. החולים נבדקו לאחר 10 שבועות והצלחת הטיפול נקבעה בשלב הזה באמצעות דירוג של 1-5. החולים נבדקו שוב לאחר שנה כדי לברר מי מהם עבר ניתוח.

ממצאי המחר

חולים שקיבלו 80 מ”ג ו40 מ”ג של מתילפרדניזולון הראו שיפור גדול יותר מאשר אלו שקיבלו טיפול פלצבו אבל לאחר שנה אחת ההבדלים הללו נעלמו. אלו 73% מחברי הקבוצה שטופלו באמצעות 80 מ”ג של מתילפרדניזולון עברו ניתוח לטיפול בתסמונת התעלה הקרפלית, 81% מחברי הקבוצה שקיבלו 40 מ”ג של מתילפרדניזולון עברו ניתוח לטיפול

בתסמונת התעלה הקרפלית ו92% מחברי הקבוצה שטופלה באמצעות פלצבו עברה את הניתוח הזה גם כן. במילים אחרות אלה שטופלו באמצעות זריקות סטרואידים נמצאו בסיכון מעט יותר נמוך להיות מנותחים.

מסקנות החוקרים

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית! חולים שקיבלו 80 מ”ג ו- 40 מ”ג של מתילפרדניזולון הראו שיפור זמני בסימנים ובתסמינים של תסמונת התעלה הקרפלית אך 3 מתוך 4 מטופלים עברו בסופו של דבר ניתוח לשחרור העצב בתעלה.

Annals of Internal Medicine, 09, 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים