בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית, זה לא פותר את הבעיה. תסמונת התעלה הקרפלית או בשמה העברי תסמונת מנהרת שורש כף היד הנגרמת בגלל עומס חוזרני. עומס חוזרני נוצר כתוצאה מביצוע תנועות ומטלות חוזרניות. בעידן המודרני הרווי במטלות חוזרניות הפכה תסמונת התעלה הקרפלית להיות שכיחה ביותר. בין הסימנים והתסמינים שמתפתחים בגין תסמונת זאת נמנה:

 • כאבים מקומיים בכף היד
 • שינויים תחושתיים
 • חולשת שרירים
 • קשיים תפקודיים ועוד

אכן, זריקות סטרואידים יכולות לספק הקלה בחומרת הסימפטומים הללו. אך חשוב לדעת שעל פי המחקר המסוקר מדובר בהקלה זמנית בלבד. ברובם המכריע של המקרים הסימנים והתסמינים הללו חוזרים והניתוח אינו נמנע. לכן, להערכתי יש להעדיף תחילה טיפול שמרני לא חודרני. מחקרים אחרים מצאו שטיפולים מסוג זה יעילים ואינם כרוכים בתופעות לוואי. רק אם הטיפול השמרני כושל יש לשקול טיפול רפואי. טיפול רפואי עשוי לכלול בין היתר:

 • טיפול תרופתי ובכלל זה זריקות סטרואידים
 • כירורגיה לשחרור העצב

חולים השוקלים פתרון כירורגי לתסמונת התעלה הקרפלית צריכים לדעת ששליש מהעובדים שעוברים ניתוח לשחרור העצב בתעלה הקרפלית לא חוזרים לעבודה גם לאחר 8 שבועות. בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית, נסו טיפול שמרני תחילה!

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית – רקע

תסמונת התעלה הקרפלית היא תופעה שכיחה. למעשה מדובר בתסמונת לכידת עצב פריפרי השכיחה ביותר לאדם וכמחצית מהפציעות הנגרמות מעבודה. בתסמונת זאת נלכד עצב התווך (median nerve) בתוך התעלה הנמצאת בשורש כף היד. פציעה של העצב הזה שאחראי להעניק יכולת לחישה ומוטוריקה לאגודל ולאצבעות ואזור כף היד הסמוך לאגודל עלולה לגרום לכאבים בכף היד, חולשת שרירים בכף היד ולשינויים תחושתיים. לטיפול בבעיה מומלץ בשלבים הראשונים קיבוע מפרק שורש כף היד. קיבוע יאפשר לעצב המודלק להירפא. השלב הבא הוא שילוב של טיפול שמרני ידני הניתן על ידי כירופרקטים וקלינאים אחרים. טיפול זה נועד להרחיב את התעלה ובכך להפחית את הלחץ הנוצר בתוכה על העצב.

באותם מקרים נדירים שהטיפול השמרני לא צלח נפנה את החולה לטיפול רפואי כולל זריקות סטרואידים. כאשר טיפול רפואי כושל יופנה החולה לביצוע ניתוח לשחרור העצב בתעלה. זריקות סטרואידים מוצעים לעתים קרובות כדי לרפא את התסמינים של תסמונת התעלה הקרפלית. סטרואידים מיוצרים באופן טבעי על ידי בלוטת האדרנל. כמובן שהסטרואידים המוזרקים גם במקרה של תסמונת התעלה הקרפלית נעשים באופן מלאכותי. לסטרואידים יכולות נוגדות דלקת ונפיחות. עוד נוסיף שלסטרואידים מוזרקים ישנה יעילות גבוהה יותר מסטרואידים הנלקחים דרך הפה.

יעילות הזרקת סטרואידים למנהרת שורש כף היד

על פניו זריקות סטרואידים אמורות לעשות טוב. הן מפחיתות את הדלקת ואת הנפיחות ובכך משחררות את העצב מהלחץ המופעל עליו בתוך התעלה. במספר מחקרים שבהם נבחנה היעילות של זריקות סטרואידים בטיפול בתסמונת התעלה הקרפלית בהשוואה לטיפול שמרני ולטיפול פלצבו נמצא שאכן זריקות סטרואידים מפחיתות את הסימנים והתסמינים תוך שבועיים עד ארבעה שבועות בקרב 45% מהחולים. הבעיה היא שהתסמינים הללו חוזרים לאחר תקופה של מספר שבועות ובטווח הארוך השפעתם פגה לחלוטין.

מה הם תופעות הלוואי של זריקות סטרואידים?

בין תופעות הלוואי הלא רצויות של זריקות סטרואידים נמנה:

 • נפיחות מקומית
 • כאבים מקומיים זמניים ברמות חומרה שונות
 • העלאת הסיכון להתפתחות דלקת זיהומית מקומית
 • סיכון גבוה להתפתחות לנזק לגידים
 • סיכוי גבוה לנזק עצבי בשורש כף היד
 • קשיי נשימה
 • נפיחות של הפנים, שפתיים, לשון, וגרון ועוד

כמובן שנזקים אלה אינם שכיחים ומתרחשים בעיקר בגלל טעות בביצוע ובמיקום של הזריקה. מספר הסיבוכים נאמד במקרה 1 מתוך 1000 מקרים. אין להזריק סטרואידים במקרים הבאים:

 • כאשר ישנה דלקת זיהומית באזור שורש כף היד
 • במקרים בהם ידוע שהחולה אינו מגיב טוב לסטרואידים
 • כאשר החולה סובל גם מסוכרת בלתי נשלטת
 • במקרה שהחולה סובל מליקוי במערכת החיסונית ועוד.

טיפול כירופרקטי בתסמונת התעלה הקרפלית

כאמור תסמונת התעלה הקרפלית כוללת מגוון רחב של סימנים ותסמינים המתפתחים בעקבות לכידה של עצב התווך (Median nerve) בתוך התעלה הקרפלית בשורש כף היד. הטיפול הרפואי בתסמונת התעלה הקרפלית כולל טיפולים תרופתיים, זריקות סטרואידים או ניתוח. בניתוח של תסמונת זאת חותכים את הרצועה הקרפלית המהווה את גג התעלה ומשחררים את העצב. למרות היותו ניתוח "פשוט" יחסית כרבע מהחולים המנותחים לא נפתרים מהסימנים והתסמינים ומחציתם אף מגיעים לניתוח חוזר.

במחקר שנערך בספרד (March 2017, Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy) נמצא שחולים עם תסמונת התעלה הקרפלית שטופלו באורח שמרני כמו זה הניתן על ידי כירופרקט, הראו שיפור תפקודי גדול יותר ביחס לקבוצת חולים שנותחה. יחד עם זאת לאחר מספר חודשים השיפור בכאב ובתפקוד של שתי הקבוצות היה דומה. על פי החוקרים אין הבדלים משמעותיים בין הטיפול הידני שמרני לבין הטיפול הכירורגי בתסמונת התעלה הקרפלית. היעילות של שתי הפרוצדורות בהפחתת כאב ובשיפור התפקוד דומה. המלצת החוקרים הייתה אל תרוצו לניתוח. תתחילו עם טיפול שמרני ורק אם זה כשל שקלו את האפשרות הכירורגית.

בלי סטרואידים לתסמונת מנהרת שורש כף היד – המחקר

רופאים מרבים לטפל בתסמונת התעלה הקרפלית (carpal tunnel syndrome – CTS) אידיופטית באמצעות זריקות סטרואידים. המחקר הנוכחי יצר לדרך בגלל העובדה שחסרים מחקרים הבודקים את היעילות של הפרוצדורה הזאת מעבר לחודש אחד.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

החוקרים השבדים החליטו לבדוק את היעילות של זריקה סטרואידים מסוג מתילפרדניזולון (Methylprednisolone) המוזרקת מקומית במצב של תסמונת התעלה הקרפלית. זריקות נבחרו 111 חולים שסבלו מתסמונת זאת בגילים 18 – 70. אף אחד מהחולים הללו לא קיבל זריקת סטרואידים קודם לכן. 111 החולים חולקו לשלוש קבוצות קבוצה אחת טופלה באמצעות 80 מ"ג מתילפרדניזולון, קבוצה שנייה באמצעות 40 מ"ג מתילפרדניזולון וקבוצה שלישית באמצעות פלצבו.

גם הרופאים המטפלים וגם החולים לא ידעו לאיזו קבוצה משתייך כול אחד מהחולים. החולים נבדקו לאחר 10 שבועות והצלחת הטיפול נקבעה בשלב הזה באמצעות דירוג של 1-5. החולים נבדקו שוב לאחר שנה כדי לברר מי מהם עבר ניתוח.

ממצאי המחר

חולים שקיבלו 80 מ"ג ו-40 מ"ג של מתילפרדניזולון הראו שיפור גדול יותר מאשר אלו שקיבלו טיפול פלצבו אבל לאחר שנה אחת ההבדלים הללו נעלמו. אלו 73% מחברי הקבוצה שטופלו באמצעות 80 מ"ג של מתילפרדניזולון עברו ניתוח לטיפול בתסמונת התעלה הקרפלית, 81% מחברי הקבוצה שקיבלו 40 מ"ג של מתילפרדניזולון עברו ניתוח לטיפול

בתסמונת התעלה הקרפלית ו92% מחברי הקבוצה שטופלה באמצעות פלצבו עברה את הניתוח הזה גם כן. במילים אחרות אלה שטופלו באמצעות זריקות סטרואידים נמצאו בסיכון מעט יותר נמוך להיות מנותחים.

מסקנות החוקרים

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית! חולים שקיבלו 80 מ"ג ו- 40 מ"ג של מתילפרדניזולון הראו שיפור זמני בסימנים ובתסמינים של תסמונת התעלה הקרפלית אך 3 מתוך 4 מטופלים עברו בסופו של דבר ניתוח לשחרור העצב בתעלה.

Annals of Internal Medicine, 09, 2013

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ריצה נכונה כך תרוצו בלי להיפצע

ריצה נכונה וללא פציעות

ריצה נכונה עשויה למנוע נזקי גוף שכיחים. הסיבה לשכיחות נזקי הגוף בקרב הרצים היא הפופולאריות של הריצה והזמינות שלה. כמו רוב פגיעות הספורט גם את אלה הנובעות מריצה ניתן למנוע על ידי הקפדה על מספר כללי אימון נכונים ושיפור סגנון ריצה.

כף רגל שטוחה מה המשמעות

כף רגל שטוחה מה המשמעות

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסי יתר, ניוון, תאונות בעבודה או בבית, תאונות דרכים, ניתוחים, טיפולים רפואיים ופציעות ספורט.

תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.