ורטיגו סירוגי תנוחתי טיפול

ורטיגו סירוגי תנוחתי טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ורטיגו סירוגי תנוחתי – טיפול מהיר המתבסס על אבחון מהימן יסדיר את הגבישים באוזן ויקצר את הפגיעה באיכות החיים. ורטיגו ו/או סחרחורת והתחושה שהכול סובב סביב בפראות מהוות תלונה שכיחה ביותר. סימנים ותסמינים אלו עלולים להיגרם בגלל סיבות רבות, אחת מהן היא ורטיגו סירוגי תנוחתי הנחשב לגורם השכיח מכולם. אחד הגורמים לסוג זה של ורטיגו הוא ליקוי תפקודי של גבישי הסידן באוזן התיכונה. גבישי הסידן הללו ממתנתקים ממקומם ונופלים אל תוך התעלות החצי עגולות באוזן התיכונה האחראיות על שיווי המשקל. במקומם החדש גבישי הסידן הללו יוצרים גירויים עצביים המשודרים למוח וגורמים להתפתחות ורטיגו סירוגי תנוחתי (benign paroxysmal positional vertigo) או בקצרה BPPV.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הטיפול בפתולוגיה זאת, הנגרמת על רקע תפקוד לקוי של גבישי סידן באוזן התיכונה, נחשב ליעיל ביותר. לעתים גם טיפול יחיד או שניים עשויים לשנות את המצב בקרב 80% מהחולים. במהלך הטיפול מבצע הקלינאי מספר תמרונים עם גופו וצווארו של החולה ומזיז את הגבישים הללו למקום שבו אינם גורמים לסימנים ותסמינים. אם זאת חשוב לזכור שבעיה זאת עלולה לחזור.

  {loadposition inside-page}

  ורטיגו סירוגי תנוחתי טיפול – רקע

  על פי מחקרים שונים כ20% מהחולים המתלוננים על תחושות שהכול סובב סביבם סובלים מוורטיגו סירוגי תנוחתי (או פרוקסיזמלי פריפרי). גורמי הסיכון למחלה כוללים מגדר (נטייה נשית), גיל (מעל גיל 40), קשר משפחתי, דלקת זיהומית באוזן, חבלה באוזן ועוד. למרות שהאפיזודות שבהן מופיעה התחושה המפחידה הזאת, עלולות להיות חריפים ביותר הרי שמדובר בבעיה זמנית שחולפת ברוב המקרים תוך זמן קצר. הגורם לסוג זה של ורטיגו הוא השתחררות של גבישי סידן (Canaliths) באוזן הפנימית וחדירה שלהם לתוך אחת או יותר מהתעלות החצי עגולות.

  תעלות חצי עגולות אלה הממוקמות באוזן התיכונה, ניצבות זו לזו ותפקידן לדווח למוח על המיקום של הראש בחלל ולשמור בין היתר על שיווי המשקל שלנו. גבישי הסידן הללו שהתנתקו ממקומם חודרים אל תוך התעלות החצי עגולות ושם הם יוצרים גירויים עצביים לקויים הנשלחים למוח. המידע הלקוי המגיע אל המוח מוביל להתפתחות ורטיגו. במידה ואכן סוג זה של ורטיגו אובחן ונשללו גורמים אפשריים אחרים ניתן לפנות לטיפול. הטיפול מסיר את גבישי הסידן מתוך התעלות ומניע אותם למקום שבו אינם יוצרים גירויים עצביים.

  אבחון

  החכמה הגדולה היא לזהות שאכן מדובר בסוג הזה של ורטיגו שאין בו סיכון משמעותי בריאותי ולא בוורטיגו שנגרם על רקע נזק מוחי, נזק לעצב השמיעה או אחר. היסטוריה של התקפי ורטיגו הנמשכים שניות אחדות ועד למספר דקות המוחמרים באמצעות שינוי במנח של הראש או בשכיבה על הצד של האוזן הפגועה יצביע בסבירות גבוהה על ורטיגו סירוגי תנוחתי.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בבדיקה הגופנית נבצע את מבחן דיקס הולפייק (Dix hallpike) שאמור לעורר התקף ורטיגו. במבחן הזה נסובב את ראשו של החולה לכיוונים שונים ובמנחים שונים ונתבונן בתגובה. עוד נוכל להבחין בריצוד (ניסטגמוס) סיבובי זמני (עד דקה) של העיניים בעודן פונות לכיוון האוזן הבעייתית כאשר החולה שוכב על הצד כאשר האוזן הפגועה נמצאת למטה. לא אמורה להיות פגיעה בשמיעה או חסרים נוירולוגיים אחרים.

   אבחנה מבדלת

   היסטוריה של דלקת באוזן או חבלה בראש או באוזן עשויה להועיל באבחנה מבדלת. ורטיגו הנגרם בעקבות פשיטה של הצוואר לאחור עשויה להצביע על הצוואר כמקור. במקרה כזה יש לשלול פגיעה בכלי הדם הצוואריים. במצב של ורטיגו בגלל מחלת מנייר (Ménière) תהיה גם פגיעה בשמיעה, טינטון ועוד. ריצוד העיניים בוורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי מתחיל זמן קצר לאחר שינוי המנח של הראש או בשהייה בתנועה עוברית עם האוזן הפגועה בצד התחתון. כמו כן ורטיגו מסוג זה הולך ודועך מרגע הופעתו ועלול להימשך עד כדקה. התסמינים של ורטיגו על רקע של פגיעה מוחית מתנהלים באופן שונה. הם אינם חייבים להופיע אבל במידה והופיעו בתגובה לתנועה כזאת או אחרת הם יופיע שוב ושוב כול עוד התנועה או המנח מעודדים זאת וימשכו מבלי לדעוך.

   החולה שסובל מוורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי לא אמור לסבול גם מחסרים נוירולוגיים אחרים. במידה וחסרים נוירולוגיים כאלה קיימים הרי שיש לחשוד שמדובר בוורטיגו על רקע פגיעה במערכת העצבים המרכזית. במידת הצורך יש לשלול שמקור הוורטיגו הוא מפגיעה מוחית. השלילה תתבצע על ידי בדיקות הדמיה (MRI, CT) של המוח ובדיקות כגון ,EEG בדיקות שמיעה ועוד. עוד חשוב לשלול סחרחורת או ורטיגו שמקורם עמוד השדרה הצווארי או מפרק הלסת. פגיעה בעמוד השדרה הצווארי או במפרק הלסת וברקמות התומכות ומניעות אותם עלולים לגרום לסימנים ותסמינים הכוללים תחושה של ריחוף, סחרחורת או ורטיגו.

   ורטיגו סירוגי תנוחתי טיפול
   ורטיגו סירוגי תנוחתי טיפול

   ורטיגו סירוגי תנוחתי טיפול – שלבים

   ראשית חשוב לציין שעל החולה בוורטיגו להתנהל בזהירות כדי למנוע נפילות, להימנע מנהיגה או מכול פעולה או עבודה שעלולה לגרום לו לפגוע בעצמו או בסביבתו. כמו כן יש לציין שגם עם הטיפול במרפאה לא צלח הסיכוי של החולה להחלים נותר גבוה ולמעשה שואף ל100%. סבלנות.

   טיפול עצמי

   ורטיגו סירוגי תנוחתי היא תופעה חולפת וניתן לטפל בה. במסגרת הטיפול העצמי יש לבקש מהחולה להימנע מתנוחות או מנחים שבהם הוא יודע מניסיון עבר שהם עלולים לגרום להתקף ורטיגו. הימנעות ממנחים ותנועות אלו יצמצמו ואולי אף ימנעו לחלוטין את מספר האפיזודות של ורטיגו סירוגי תנוחתי. בהרבה מקרים אם תקפידו על כך מספיק זמן התופעה המפחידה הזאת תחלוף לבד. בגלל הזמניות של התופעה והעובדה שאינה גורמת נזקים בלתי הפיכים חשוב שהחולה לא ילחץ מהתופעה. לחץ נפשי ומתחים נפשיים הנובעים מחשש להתפתחות התקף עלולים להחמיר את התסמינים.

   טיפול כירופרקטי

   הטיפול הכירופרקטי בוורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי מתבצע על ידי טכניקות הנעה של הראש והגוף באופנים שונים במטרה לפנות את גבישי הסידן (Canalith repositioning) מתוך התעלות. בין טכניקות הטיפול השכיחות נמנה את הנעה ע"ש אפלי (Epley's maneuver), תרגילים ע"ש סימונט (Semont Maneuver) ועוד טכניקות. הטכניקה הנפוצה ביותר היא הנעה ע"ש אפלי.

   הנעה ע"ש אפלי

   החולה יושב, הפניית הראש ב45° מעלות לכיוון האוזן הפגועה, המתנה 30 שניות, השכבה אטית של החולה על הגב כאשר הראש מורד מעבר לקצה המיטה (עדיין פונה לצד הפגוע), המתנה 30 שניות, סיבוב הראש של החולה ב45° לכיוון האוזן הטובה, המתנה 30 שניות, לבקש מהחולה להסתובב על הצד של האוזן הטובה (הראש כעת פונה לרצפה בצד של האוזן הטובה), המתנה 30 שניות, לבקש מהחולה להתיישב (הראש עדיין פונה לכיוון האוזן הטובה), לסובב את הראש למרכז ולכופף אותו כך שהסנטר נח על החזה. המתנה 30 שניות.

   טיפול תרופתי

   ישנם גם תרופות שמטפלות בוורטיגו מסוג זה באמצעות השפעה על המערכת הווסטיבולרית וכמובן תרופות שמטפלות בתסמינים הנלווים לתופעה כמו בחילה ועוד. יש לציין שמחקרים שונים מעלים ספקות לגבי היעילות של תרופות אלו. לעתים רחוקות ביותר לאחר שהבעיה נמשכת חודשים ארוכים ואף שנים תידרש התערבות כירורגית על מנת לרפא או לשפר את מצב החולה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן היא פגיעה בעמוד השדרה המותני בגב התחתון. עם זאת, הרבה

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק. פגיעה במפרק הלסת מהווה גורם שכיח לכאב בפנים אך כך