כאבים בכף היד מה גורם להם
כאבים בכף היד מה גורם להם

כאבים בכף היד מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכף היד מה גורם להם?  גורמים שכיחים להתפתחות כאב בכפות ידיים כוללים בעיקר עומסי יתר חוזרניים ונזקי חבלה. כף היד הוא מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית. כף היד מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות בעלי אופי שונה. אנו נדרשים לעיתים לאחוז ולהכות בחוזקה שוב ושוב באמצעות פטיש כבד ואנו גם צריכים לאחוז מצבט ולהסיר בעדינות מרובה קוץ שחדר לעורנו. כף היד האנושית יודעת לנוע ולתפקד באופן מעודן, מדויק, מורכב וגם בכוח ובעצמה.

המורכבות האנטומית של כפות הידיים מחד והשימוש הרב שאנו עושים בהן מאידך חושפות אותן לעומסים חוזרים ונשנים ולפגיעות תכופות. סימנים ותסמינים אופייניים עשויים להעניק לנו רמזים לצורך אבחון מקור הבעיה. כך למשל עם מלבד כאבים בכף היד החולה מתלונן על נימול והירדמות של חלקים מכף היד אנו מבינים שישנה בעיה עצבית וכך הלאה. בכל מקרה של כאבים בכף היד מה גורם להם צריכה להיות השאלה הראשונה שתפנו לרופא שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכף היד מה גורם להם – רקע

כפות הידיים האנושיות בנויות באופן מורכב ומעורר השתאות. הן כוללות עשרות עצמות, שרירים, גידים, סחוסים, עצבים ועוד המאפשרים ביצוע תנועות מדויקות מחד ומטלות כוחניות מאידך. היד האנושית יכולה לצייר ציור זעיר ומדויק אך יכולה גם להכות, בכוח רב, בפניו של יריב בקרב אגרוף. המרכזיות של הידיים בחיינו הופכת אותן לפגיעות לפציעות. הכאבים שמופיעים בכף היד עלולים לנבוע מכול אחת מהרקמות המרכיבות את כף היד.

הרבה פתולוגיות יכולות להיות הגורם לפציעות, מחלות וכאבים בכף היד כולל בין היתר דלקות של רקמות, מתיחה או קרי של רקמות, שחיקת סחוסים, לכידה של עצבים, שברים ומחלות שונות. רוב הבעיות הללו ניתנות לטיפול שמרני לאחר ביצוע אבחון מדויק של הגורם. חלק מהגורמים לכאבים בכף היד מפורטים בהמשך אך תחילה מעט על האנטומיה של היד האנושית.

כף היד – אנטומיה בסיסית

כאבים בכף היד מה גורם להם
כאבים בכף היד מה גורם להם

עצמות ומפרקים

שורש כף היד וכף היד מורכבים סך הכול מ 27 עצמות. שתי עצמות הזרוע (Radius and Ulna) שמונה עצמות שורש כף היד (Carpal bones), חמש עצמות מסרק (Metacarpals) וארבע עשר עצמות הגליליים, שלוש בכול אצבע ושתיים באגודל. עצמות הזרוע ועצמות שורש כף היד יוצרות את מפרק שורש כף היד (Wrist joint). עצמות המסרק והעצמות הגליליות המקורבות יוצרות  את מפרק מטהקרפופלנגיאלי (Metacarpophalangeal joints). העצמות הגלילים יוצרים ביניהם את המפרקים הבין גליליים המקורבים (Proximal Interphalangeal). עצמות ומפרקים נפגעים לעתים קרובות ומהווים מקור להתפתחות כאבים בכף היד.

רצועות וסחוסים

לרצועות תפקיד בייצוב המפרקים. תפקידן של הרצועות הקו לטרליות והרצועה הוולרית (Volar plate) הוא למנוע תנועות בטווחים ובכיוונים לא רצויים של האצבעות. הרצועות עלולות להימתח או להיקרע ולגרום לסימנים ותסמינים שונים כולל כאבים בכף היד. בנקודת המפגש של העצמות בכף היד ישנו סחוס המאפשר תנועה חלקה וספיגת זעזועים. שחיקה של הסוס כמו בדלקת פרקים ניוונית יגרמו להתפתחות סימנים ותסמינים כוללים כאבים בשורש כף היד.

שרירים ועצבים

השרירים שהמשכם הגידים הפושטים והגידים הכופפים שתפקידם להניע את האצבעות מתחילים באזור המרפק. נקודות האחיזה של השרירים אל האצבעות חשופה לפגיעות שונות ולהתפתחות כאבים בכף היד גם מהסוג המושלך. העצבים המעצבבים את כף היד מקורם במקלעת הזרוע (Brachial plexus) בעמוד השדרה הצווארי. העצבוב מאפשר את השליטה המוטורית ואת התחושות כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ומיקום לאורך היד. בין העצבים ניתן למצוא העצב הגומד (Ulnar), את עצב החישור (Radial) ואת עצב התווך (Median). כול סיבי העצב הללו חשופים ללחץ ולכידה ועקב כך להתפתחות סימנים ותסמינים שונים הכוללים כאבים בכף היד.

במקביל לעצבים אלו ניתן למצוא גם את כלי הדם אשר מזינים את כף היד. כלי הדם הגדול ביותר ניקרא עורק החישור באמצעותו אנו בודקים את הדופק. עורק נוסף הוא העורק הגומד שרץ במקביל לעצב הגומד דרך תעלה בשורש כף היד. שני העורקים הללו מספקים דם לחלק הקדמי של כף היד. כלי דם נוספים מספקים דם לחלק האחורי של כף היד.

כאבים בכף היד – פירוט מחלות ופגיעות שעלולות לגרום לכך

כפות הידיים שלנו חשופות לפגעים בכול הרבדים החל מהעור ועד לאחרון הגידים והעצמות. מגוון הגורמים להתפתחות כאבים בכף היד הוא גדול. כאבים שמקורם בפציעות טראומטיות, כאבים בגין דלקות זיהומיות, כאבים ממחלות כלי דם, כאבים ממחלות אוטו אימוניות, כאבים ממחלות מטבוליות, כאבים ממחלות תפקודיות וכמובן כאבים שנגרמים מדלקת פרקים. הפגיעות השכיחות ביותר שאותן נכסה במאמר זה הן הפגיעות הנובעות מטראומה וחבלה, מתפקוד לא תקין בכפות הידיים ומדלקות פרקים. להלן הגורמים לכאבי כף יד:

דלקות פרקים

דלקות פרקים באצבעות כף היד הנן שכיחות. המפרק בבסיס האגודל חשוף במיוחד לתופעה זאת. הכאבים בגין דלקות פרקים יכולים להגיע ממקורות רבים. מהרקמה הסינוביאלית – אותה רקמה שתפקידה להפריש חומר סיכה למפרק. מהגידים – אותם כבלים קשיחים המחברים את השריר לעצם. מהרצועות – אותן חגורות בהירות וגמישות אשר תומכות ומייצבות את הפרקים. מספר רב של דלקות פרקים עלולות לפגוע גם בפרקים של כף היד ולגרום להתפתחות כאבים בכף היד. ביניהן ניתן למנות דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים שגרונית ועוד. אך דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא דלקת  פרקים ניוונית. על פי מחקר שנערך השנה (May 4, 2017, Arthritis & Rheumatology) מעל 40% מהאוכלוסייה החוצה את גיל 47 צפויה לסבול מדלקת פרקים בכף יד אחת לפחות.

דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis), היא דלקת הפרקים הנפוצה ביותר. מחלה זו תוקפת ברמות חומרה שונות כמעט את כול בני האדם (וגם בעלי חיים) מעל גיל 40. המחלה מתפתחת באופן אטי ופוגעות בכפות הידיים ובמפרקים הגדולים נושאי המשקל כגון הברכיים ופרקי הירך. דלקת פרקים ניוונית יכולה להקדים את הופעתה, ולהיות חמורה יותר בגלל פציעה, ניתוח, עומס יתר בגין שימוש לקוי או בגלל נטייה משפחתית. הסימנים והסימפטומים של דלקת פרקים ניוונית כוללים בין היתר, תלוי במיקום שלה גם כאבים בכף היד, מגבלות תנועה, נוקשות ועיוות של המפרקים ועוד.

פגיעה טראומטית, שברים וחבלות

הנטייה הטבעי שלנו להגן על עצמנו מנפילה על ידי בלימה עם היד הופכת את השברים ביד לשכיחים. שברים, של העצמות כמו גם קרעים של גידים, רצועות ושרירים בגין מכות או נפילות כאשר כף יד מושטת לבלימה הן פציעות שגרתיות. להלן מקבץ של פציעות טראומטיות של כף היד:

שבר של עצם הסירה (נביקולר)

שבר של עצם הסירה היא תופעה ידועה שלעתים קרובות אינה מאובחנת כראוי. מיקומה של העצם הוא בבסיס האגודל ושבר של העצם הזאת עלול להיות מאובחן כנקיעה ולא להיות מטופל נכון. החלמה לא טובה של השבר עלולים לגרום לתפקוד לוקה של שורש כף היד, מגבלת תנועה וכמובן התפתחות כאבים בכף היד. יתכן ורק צילום רנטגן יוכל לאבחן בוודאות אם אכן יש שבר.

אצבע מלט

קרע חלקי של אחד הגידים באצבעות כף היד יכול להוביל למצב של “אצבע מלט”. לפתולוגיה הזאת יש גם שם נוסף “אצבע בייסבול ” בגלל השכיחות של הפגיעה בקרב השחקנים שהכדור אותו הם מנסים לתפוס במעופו מכה בעוצמה באחד האצבעות וקורע חלקית את הגיד. צילום רנטגן וחבישה מתאימה למספר שבועות יאפשרו החלמה מלאה. גם במקרה הזה בין הסימנים והתסמינים אנו עלולים למצוא גם כאבים בכף היד.

אגודל סקי

אגודל סקי זוהי פציעה שכיחה בקרב העוסקים בסקי. היא מתרחשת כאשר האגודל של הגולש נותרת תקועה באחיזה של המוט בעודו נופל או מוטל קדימה. במצב הזה נוצרת הפרדה של האגודל מיתר האצבעות והרצועות האוחזות את האגודל לעצמות המטה – קרפל נמתחות, או נקרעות באופן חלקי או מלא. במידה ואין קרע או מדובר בקרע חלקי ניתן לטפל בפציעה באופן שמרני. קרע מלא מחייב כירורגיה.

מחלות תפקודיות מקצועיות

פציעות ממאמץ נשנה
פציעות ממאמץ נשנה

בגין הצורך שלנו לבצע את רוב המטלות באמצעות הידיים אנו חושפים מפרקי כף היד השונים לעומסי יתר בגין ביצוע תנועות ומטלות חוזרות ולהתפתחות כאבים בכף היד. דוגמאות לסוג זה של מקצועות שעלולים לגרום למחלות מקצוע נמנה גזרנית הגוזרות בדים, קלדנית המקלידות שעות ארוכות מידי יום, סופר סתם שיושב וכותב, טניסאי שאוחז ברקטה, צבעי הצובע במשך שעות ארוכות, עובד על פס ייצור עוד ועוד.

כול אלו ואחרים גורמים לעומסים על השרירים, גידים ושאר הרקמות הרכות בכפות הידיים. פציעות כמו דלקות גידים, דלקת פרקים ניוונית ותסמונת התעלה הקרפלית יכולים להיות התוצאה של עומס יתר. להלן מספר מחלות ופציעות תפקודיות שכיחות:

דלקת בגיד

עומס יתר, נזק ודלקת באחד הגידים בכף היד או בשורש כף היד בגין תנועות חוזרות או מעמס חד פעמי גדול הנו שכיח. התסמינים כוללים (תלוי במיקום) כאבים בכף היד, רגישות למגע, נפיחות קלה, ותנועה מוגבלת. הכאב יכול להקרין מעלה לאזור האמה או מטה לכיוון כף היד. הכאב יכול להיות קבוע או רק להופיע בתנועות מסוימות. הכאב יכול להשפיע על תפקוד אחד או יותר מהאצבעות.

גנגליון

גנגליון זוהי ציסטה רכה מלאה בנוזל הנוצרת בסמיכות לגידים ומפרקים. גנגליון יכול לגרום להתפתחות כאבים בכף היד ורגישות אך לא תמיד. הוא יכול להישאר במקומו בעקשנות ויכול להיעלם ללא כל טיפול. הגורם לגנגליון אינו ברור. פעם לפני שנים רבות, על מנת להיפטר מגנגליון היו מכים בו בעוצמה. אך מאחר והנזקים מפרוצדורה הזו היו חמורים אין הדרך הזו מומלצת.

תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת תעלה הקרפלית מהווה אוסף של תסמינים הנגרמים בגין היצרות של התעלה בשורש כף  היד והלחץ הנגרם עקב כך על עצב התווך שעובר בה. התעלה הקרפלית היא למעשה מרווח אנטומי בשורש כף היד שנוצר מעצמות כף היד (רצפת התעלה) והרצועה הרחבה הקרפלית החוצה מעל (תקרת התעלה). בתוך התעלה הצרה הזאת אנו מוצאים בלבד עצב התווך גם את גידי האצבעות.

התעלה הצנועה הזאת אינה מותירה מרווח מיותר ולמעשה כול פגיעה בשורש כף היד עלולה לגרום לפגיעה וללחץ ישיר על העצב ולפגיעה בתפקודו. לחלופין עומס או פגיעה ודלקת באחד או יותר מהגידים העוברים התעלה יכול גם הוא באופן עקיף ליצר לחץ על העצב ולפגיעה בתפקודו .

הסימפטומים בגין תסמונת התעלה הקרפלית באים לידי ביטוי בחלקי היד שמקבלים את העצבוב שלהם מעצב התווך כולל האגודל, האצבע המורה, האמה ומחצית מאצבע הקמיצה. ללא הזרת. הסימפטומים כוללים כאבים בכף היד (גם כאבי לילה) שעלולים להקרין במעלה היד, נפיחות בשורש כף היד, תחושת נימול בחלק מכף היד והאצבעות, תחושת דגדוגים או הירדמות בחלק מכף היד והאצבעות וכן שינויי גוונים של העור בכף היד. בשלבים מתקדמים תיתכן חולשת שרירי כף היד. (נפילת חפצים מהידיים).

אצבע הדק

תופעה זו נגרמת בגלל גירוי דלקתי והתנפחות השרוול של הגיד של אחת האצבעות או לחלופין בגלל התעבות של הגיד עצמו. במצב הזה כל ניסיון להניע את האצבע נתקל בקושי תחילי בגלל השרוול המוצר שלוכד את הגיד. יש להפעיל כוח על מנת ליישר את האצבע ולעבור את המכשול. כאשר חולף הגיד על פני הקטע המוצר התנועה שלו תשוב להיות חלקה. התלונות העיקריות בגין אצבע הדק כוללות: כאבים בכף היד (לרוב קלים) ומגבלה תנועה. הטיפול יכלול מנוחה – במידת הצורך חבישה, שינוי אופן ביצוע מטלות מסוימות וטיפולים שמרניים להורדת דלקות כגון גלי הלם, לייזר ואולטרה סאונד. במקרים קשים יש לשקול הזרקות של סטרואידים ואף כירורגיה.

תסמונת דה קרוון

תסמונת דה קרוון (De Quervain’s) נגרמת בגלל גירוי דלקתי ונזק לשרוול העוטף את הגיד של האגודל. כל ניסיון להזיז את האגודל נעשה כרוך בכאב. מעבר לכאב, תיתכן גם נעילה של האגודל, תנועה מוגבלת בגלל הכאב וכן רעשים. גם פה הטיפול צריך לכלול מנוחה – במידת הצורך חבישה, שינוי אופן ביצוע מטלות מסוימות וטיפולים שמרניים להורדת דלקות כגון לייזר אולטרה סאונד. במקרים קשים יש לשקול הזרקות של סטרואידים ואף כירורגיה.

תסמונת התעלה ע”ש גויון (Guyon’s)

תסמונת התעלה ע”ש גויון (Guyon’s) כוללת את סך כל הסימנים והתסמינים המופעים עקב לכידה וגירוי דלקתי של עצב הגומד (Ulnar) בתוך התעלה המכונה כך המצויה בשורש כף היד. תעלה זו נוצרת על ידי שתי עצמות בשורש כף היד והרצועה שמחברת אותן מהווה את הגג של התעלה. לחץ ונזק לעצב הגומד בתוך התעלה יכול להתרחש בגין חבלה או שימוש לקוי חוזר ונשנה בכף היד. עצב הגומד מעצבב תחושה לאצבע הקטנה ומחצית מהאצבע השנייה וכן מספק שליטה מוטורית לשרירים הקטנים בכף היד.

הסימפטומים כוללים: כאבים בכף היד (גם כאבי לילה) שעלולים להקרין במעלה היד, נפיחות מקומית, נימול, דגדוגים או הירדמות של האצבע הקטנה ומחצית האצבע הסמוכה, שינויי גוונים של העור בכף היד ובשלבים מתקדמים: תיתכן חולשה בשרירים המניעים את הזרת ומחצית הקמיצה. המשמעות עלולה להיות נפילת חפצים מהידיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד

  רכיבת אופניים? עצבי כף היד נתונים לסיכון לפציעה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן