כאבים בכף הרגל אבחון
כאבים בכף הרגל אבחון

כאבים בכף הרגל אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכף הרגל – אבחון נדרש כדי לטפל במקור הכאב ולמנוע נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. סימנים ותסמינים בכף הרגל יכולים לנבוע מפגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות את האיבר הזה: מפרקים, עצמות, רצועות, שרירים, גידים, רקמות חיבור, סחוסים, ציפורניים, עצבים, כלי דם ועור. עומסים חוזרניים הוא מנגנון הפציעה השכיח. גורמים נוספים כוללים פציעות טראומטיות ומחלות.כף הרגל האנושית כוללת 26 עצמות שיוצרות 33 מפרקים ושתי קשתות. הקשתות של כפות הרגליים שולטות על כמות כוחות הקרקע שמועברים לגוף שלנו. עצמות כף הרגל אחוזות באמצעות רצועות.

בקרקעית כף הרגל ממוקמת חיתולית הכפית – רקמת חיבור שתפקידה להעניק  גמישות לכף הרגל ולעזור בבלימת הזעזועים מהקרקע. עוד ממוקמות בכפות הרגליים כריות שומן שעוזרות לנו לספוג עומסים. רקמות נוספות בכפות הרגליים כוללים גידים, שרירים, כלי דם, עצבים ,לימפה, קופסית המפרק ועוד. בכול מקרה של כאבים בכף הרגל אבחון ובמידת הצורך טיפול הם צעדים שעלולים להתגלות כחשובים לשמירה על איכות החיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכף הרגל אבחון – רקע

כף הרגל היא מבנה מורכב ביותר שעלולה להיפגע מגורם חיצוני (נקיעה?) או ממחלה פנימית (דלקת פרקים?). כפות הרגליים שלנו נושאות אותנו בנאמנות במגוון מצבים נרחב, כאשר אנו עומדים, הולכים, רצים, רוקדים משחקים או קופצים. לא תמיד אנו נותנים דעתנו לעומסים האדירים המוטלים על כפות הרגליים, כמו בהרבה מקרים אחרים אנו לוקחים את זה כמובן מאליו עד שמתחילים הכאבים. או אז הכול משתנה.  פציעה באחת מהרקמות בכף הרגל עלולה לגרום להתפתחות כאבים בכף הרגל ושוני בדפוס התנועה. הרבה גורמים עלולים להוביל להתפתחות כאבים בכף הרגל כולל טראומה, בלאי מצטבר או מחלות למיניהן. אבחון הגורם לכאבים אלו עלול להיות קשה ומאתגר ובכל זאת, על מנת לבחור את הטיפול הנכון יש ראשית להגיע לאבחנה מדויקת תוך ביצוע תהליך של אבחנה מבדלת.

תסמונות כאב בחלק הקדמי של כף הרגל

כאבים באצבעות כף הרגל

צפורן חודרנית
צפורן חודרנית

פגיעה באצבעות כף רגל גורמות באופן תדיר להתפתחות כאבים בכף הרגל. ברוב המקרים הגורמים לכך הם נעלים לא מותאמות. קטנות מידי, מחודדות בקצה, לא תומכות ועוד. בעיות שכיחות באצבעות כף הרגל כוללות: עור יבש, יבלות, יבלת קשיחה (קורן), ציפורן חודרנית, בוניון (דפורמציה של הבוהן), אצבע פטיש, אצבע טופר ועוד. מלבד כאב ליקויים אלה גם גורמים לפגיעה בתפקוד של כף הרגל ולהתפתחות נזקים משנית מליקוי תפקודי זה.

מורטון נוירומה

היא דלקת הנגרמת לעצב העובר בין עצמות המסרק (Metatarsal bones) בכף הרגל. הסיבות העיקריות להתפתחות דלקת עצב ע”ש מורטון (Morton’s Neuroma) היא לחץ המופעל על העצב התוך הנעל, תפקוד ביומכני לקוי של כף הרגל ואין לשכוח משקל עודף. סימנים ותסמינים כוללים: כאבים בכף הרגל ותחושות של שריפה, דגדוג, נימול והירדמות המוקרנים לאצבעות.

הבעיה שכיחה לרוב בין האצבע השלישית והרביעית אך יכולה להופיע בין כול שתי אצבעת סמוכות אחרות. שני שליש מהסובלים מהתופעה הן נשים בגילאים שבין 40-50. טיפול שמרני מועיל אך לעתים אין ברירה אלא לנתח כדי לשחרר את העצב.

בוהן קלובה או הלוקס ולגוס

הלוקס ולגוס
הלוקס ולגוס

בוהן קלובה (Hallux Valgus) היא פתולגיה שכיחה הגורמת להתפתחות כאבים בכף הרגל הממוקדים בקדמת כף הרגל. בעיה זו שכיחה בעיקר בקרב נשים והגורם לה הוא לרוב תורשה או נעילה ממושכת של נעלי עקב עם חלק קדמי צר. בוהן קלובה הוא מצב בו הבוהן מתכופפת לכיוון האצבעות האחרות ונוצרת בליטה לא אסטטית של העצם (ראו צילום רנטגן) בבסיס הבוהן.

הבוהן בהתכופפותה גורמת ללחץ קבוע על האצבע שלידה ודוחפת אותה. במקרים קיצוניים הבוהן אף עלולה ל”טפס” על האצבע שלידה. הבליטה הגרמית שנוצרת בבסיס הבוהן מתחכחת בנעל ויוצרת יבלות, כיבים וכאבים. כמו כן המכניקה של ההליכה נפגעת ובעיות שלדיות משניות עלולות לצוץ.

מחלות ובעיות עור

גורמים אחרים לכאבי אצבעות כף הרגל כוללים גם מחלות ובעיות עור כגון: עור פצוע, אקזמה, פסוריאזיס, פטרת, דלקות זיהומיות ועוד. מחלת השיגדון (גאוט) הפוגעת במיליוני בני אדם כל שנה המתאפיינת ברמה גבוהה של חומצת שתן בפרקים. המחלה הזאת תוקפת בעיקר את המפרק שבין המטטרסל והבוהן הגדולה אך יכולה לפגוע גם במפרק הקרסול.

מלבד כאבים חריפים מחלת השיגדון יכולה לגרום באופן מקומי גם לכול יתר סימני הדלקת: אדמומיות, חום ובצקת. גורמים נוספים: תבנית הליכה לקויה ופציעות טראומטיות כגון חבלות, שברים או נקיעות.

תסמונות כאב בחלק מרכזי של כף הרגל

קשת כף רגל לקויה (שטוחה או גבוהה)

כאבים בכף הרגל אבחון
כאבים בכף הרגל אבחון

קשת שטוחה או קשת גבוהה יגרמו לעומס יתר מבחינה ביו-מכאנית ועלולים ליצור אזורים בהם העומס הוא גדול במיוחד ובכך לגרום לשחיקה, דלקות והתפתחות כאבים בכף הרגל ובאזורי גוף אחרים כגון ברכיים, ירך וגב תחתון.

תבנית הליכה לקויה

הליכה שאינה תקינה מבחינה ביו-מכאנית כמו למשל בעת צליעה עלולה ליצור איזורים בכף הרגל עם עומס גבוה במיוחד ובכך להוביל להתפתחות שחיקת סחוסים, מתיחת רקמות ועוד. התוצאה עלולה להיות דלקות והתפתחות כאבים בכף הרגל.

פציעה של חיתולית הכפית (פלנטר פשיה)

נזק לחיתולית הכפית (Plantar Fascia) כתוצאה מעמידה ממושכת, הליכה ממושכת, נעליים לא מתאימות ועוד עלולה להוביל להתפתחות דלקתית מקומית והתוצאה עלולה להיות כאבים בכף הרגל ומגבלות תנועה.

גידולים סרטניים  כף הרגל

גידול סרטני (למשל סרקומה) באחת מהרקמות כף הרגל האמצעית עלול לגרום לנזקים לרקמה ובכך להוביל להתפתחות כאבים בכף הרגל ומגבלות תנועה.

לכידת העצב הפלנטארי החיצוני

לכידה של העצב בחלק הפנימי של העקב יכולה לגרום להתפתחות כאבים בכף הרגל

תסמונת התעלה הטרסלית

לכידה של עצב קלקנאל פנימי העובר בחלק הפנימי של הקרסול עלולה לגרום להתפתחות כאבים בכף הרגל שנושאים אופי חד, יכולים להשליך כאב לכול כף הרגל ולגרום למגבלות בהליכה.

שברי מאמץ

שבר מאמץ בעצם הנויקולר או באחת העצמות האחרות בכף הרגל האמצעית – יגרמו בין היתר להתפתחות כאבים בכף הרגל ולמגבלת תנועה.

דלקת גיד

דלקת באחד הגידים המותחים בחלק העליון של כף הרגל עלולה לגרום לכאב ומגבלת תנועה

נקיעת העצמות בכף רגל אמצעית

ניראה בעיקר בקרב ספורטאים. גורם לכאב ומגבלת תנועה.

תסמונות כאב בחלק האחורי של כף הרגל

דלקת בגיד אכילס

גירוי דלקתי בגיד אכילס או בשרוול העוטף אותו בגין טראומה או עומס יתר יכול לגרום לכאבי כף רגל ומגבלת תנועה.

דפורמציה ע”ש הגלונד

גידול גרמי בחלק האחורי של העקב שנגרם לרוב משפשוף של החלק האחורי של העקב בנעל קטנה מידי. בתסמונת הגלונד ישנו שילוב של דלקת ברקמת הבורסה הממוקמת בין גיד האכילס לעצם העקב וכן דלקת של גיד האכילס עצמו.

דורבן בעקב

דורבן בעקב
דורבן בעקב

דלקת של רקמת חיתולית הכפית (פלנטר פשייה) באיזור העקב עלולה לגרום להיווצרות דורבן בכף הרגל – זיז עצם חד שנוצר עקב תהליכי משיכה ועומס מתמשכים על נקודת חיבור של רקמת הפלנטר לעצם העקב. התוצאה עלולה להיות כאבים בכף הרגל שיכולים להקרין לכיוון הקשת של כף הרגל ולגרום למגבלות תנועה.

מחלת סוור

עצם בולטת וכאב מקומי באזור החיבור של גיד האכילס לעצם העקב – Sever’s Disease

דלקת ברקמת הפלנטר פשיה

רקמת הפלנטר הפשיה (חיתולית הכפית) עלולה להינזק בחלק האחורי של כף הרגל לגרום להתפתחות כאבים בכף הרגל ולמגבלות תנועה

שברי מאמץ

שברי מאמץ של אחד מעצמות כף הרגל יגרמו להתפתחות כאבים בכף הרגל ולמגבלת תנועה.

נזק לרקמת השומן בעקב

נזק לרקמת השומן שתפקידה לרפד את עצם העקב יכולה לגרום לכאב בעקב ומגבלות תנועה.

תסמונת תעלת הטרסל

לכידה של עצב קלקנאל פנימי שיכולה לגרום לכאב חד שיכול להקרין לכול כף הרגל ולגרום למגבלות בהליכה.

אכילס בורסיטיס

דלקת ברקמת הבורסה המצויה בחלק האחורי של העקב. גורמת לכאב מקומי וקושי לנעול נעליים.

אבחון הכאבים בכף הרגל

את הנתונים שעליהם נבסס את האבחון של כאבים בכף הרגל נלקט במהלך לימוד ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה, ובמהלך ביצוע הבדיקה הגופנית. במידת הצורך נעזר גם באמצי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נלמד את הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו ועל מצבו החברתי נפשי. נאסוף פרטים אודות קיומן של נטיות גנטיות לבעיות בכף הרגל ומחלות בעלות נטייה משפחתית כדוגמת שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת. נלמד מה מיקום הסימנים והתסמינים, נבין מתי וכיצד החלו, נלמד מה סוג הכאב ומה מקל או מחמיר אותו, נלמד על קיומם של סימנים ותסמינים נוספים ועוד. נלמד על עבודתו של החולה, על ענף הספורט המועדף עליו ועל תחביביו וננסה להעריך האם יש קשר בין העומסים המוטלים בהם לבין תלונותיו של החולה.

בדיקה גופנית

מטרת הבדיקה הפיזית היא לאתר את הרקמה הכואבת ולהעריך את מידת הנזק שנגרם לה. לצורך זה ננסה במהלך הבדיקה הפיזית לשחזר את הכאב שלכם באמצעות תצפית, מישוש בדיקת יכולת התנועה ובדיקות מיוחדות. הבדיקות תכלולנה את כול השרשרת הקינטית ובכלל זה האגן, גב תחתון והגפה התחתונה. נערוך תצפית על האופן שבו חלקי גוף אלה ובמיוחד כף הרגל מתפקדים במצב של עמידה, הליכה, ריצה, קפיצה ועוד.

נחפש סימנים חיצוניים של נפיחות, חוסר סימטריה ותפקוד לקוי. נמשש את חלקי גוף אלה במטרה לזהות אזורים כואבים ורגישים. ערוך בדיקות טווחי תנועה של הגב התחתון ומפרקי הגפה התחתונה כולל כף הרגל. נערוך בדיקות מיוחדות לכול אזור גוף ובדיקות נוירולוגיות.

בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה

שבר בעצם העקב
שבר בעצם העקב

ברוב המקרים די במידע שנשיג עד לשלב הזה כדי לאבחן את הבעיה. במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל דימות (צילומי רנטגן CT או MRI) ובדיקות מעבדה. נבצע בדיקות דם כדי לשלול סוכרת, דלקת פרקים ושיגדון. נבצע צילומי רנטגן או מיפוי עצמות כדי לזהות פתולוגיה של העצמות והמפרקים של הגפה התחתונה ובעיקר של כף הרגל או של הגב התחתון והאגן. נוכחות של סימפטומים כמו חום, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד המעלים את הסבירות כי הגורם להתפתחות כאבים בכף הרגל אינו מכני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

דגלים אדומים וצהובים

במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית, ביצוע הבדיקה הגופנית ובחינת התוצאות של הבדיקות המתקדמות נאתר סימנים ותסמינים כגון כאבים חריפים שאינם פוחתים במנוחה, חום, אובדן משקל ללא הסבר, רקע טראומטי ועוד. סימנים ותסמינים אלו מעלים את החשד שהכאבים ברגל לא נגרמים על רקע מכאני. מקרים אלו יופנו להמשך בירור. במקביל נחפש סימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד ומכונים דגלים צהובים. תסמינים וסימנים אלו הכוללים דיכאון וחרדות יכולים להתפתח על רקע של בעיות חברתיות, בעיות כלכליות, גירושין, מוות במשפחה ועוד ומשמעותם עלולה להיות האטה בהחלמה ואף בלימתה.

כאבים בכף הרגל – אבחנה מבדלת

מגוון רחב של הפרעות עלולים לגרום לסימנים ותסמינים בכפות הרגליים כולל הפרעות בכפות הרגליים עצמן או הפרעות מרוחקות בעלות יכולת להשליך סימנים ותסמינים לכפות הרגליים. על סמך הממצאים המושגים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומהבדיקות המתקדמות הקלינאי אמור לשלול או לאשר את ההפרעות הללו ולקבוע את האבחון המדויק.

הפרעות בכף הרגל

בין ההפרעות בכפות הרגליים הללו נמנה פציעות, דלקות וקרעים בגיד אכילס, דלקות פרקים למינהן במפרקי כפות הרגליים (בעיקר דלקת פרקים ניוונית), כאבים הנובעים מכפות רגליים שטוחות או קשתות גבוהות, דלקת באמתחת העקב (בורסיטיס), יבלות למיניהן, עיוותים בכף הרגל כולל דפורמציית הגלונד (Haglund’s deformity), אצבע פטיש (Hammer toe) ועוד, דלקת בכרית כף הרגל, לכידה של עצב פריפרי בקרסול (Tarsal tunnel syndrome), נוירומה על שם מורטון, שברי מאמץ בכף הרגל, דורבן ועוד.

הפרעות מחוץ לכף הרגל

בין הפגיעות הבריאותיות המרוחקות מכף הרגל שיש ביכולתן להקרין כאב וסימנים ותסמינים נוספים לכפות הרגליים נמנה את מגוון הבעיות בעמוד השדרה המותני  כולל: פריצת דיסק מותני עם לחץ על שורש עצב מותני והקרנה לכף הרגל, היצרות תעלת השדרה (שעלולה לגרום ללחץ על חוט השדרה), ספונדילוליסטזיס (גלישה של חוליה שעלולה לגרום ללחץ על עצב). מגוון בעיות במפרקי הירך, בברכיים ובעצמות השוקיים שעלולים לגרום בין היתר להשלכת סימנים ותסמינים לכף הרגל כולל: דלקת פרקים, פצעי חבלה, שברי מאמץ, קרע לברוך בירך, קרע מיניסקוס או קרע רצועה בברך ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים. אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן