כאבים בכף הרגל אבחון
כאבים בכף הרגל אבחון

כאבים בכף הרגל אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכף הרגל? אבחון נדרש כדי לטפל בבעיה ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. סימנים ותסמינים יכולים לנבוע מפגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות את כף הרגל: עצמות, רצועות, שרירים, רקמות חיבור, ציפורניים, עצבים, כלי דם ועור. עומסים חוזרניים הוא מנגנון הפציעה השכיח.

כף הרגל האנושית כוללת 26 עצמות שיוצרות 33 מפרקים ושתי קשתות. הקשתות של כפות הרגליים שולטות על כמות כוחות הקרקע שמועברים לגוף שלנו. עצמות כף הרגל אחוזות באמצעות רצועות. בקרקעית כף הרגל ממוקמת חיתולית הכפית – רקמת חיבור שתפקידה להעניק  גמישות לכף הרגל ולעזור בבלימת הזעזועים מהקרקע. עוד ממוקמות בכפות הרגליים כריות שומן שעוזרות לנו לספוג עומסים. רקמות נוספות בכפות הרגליים כוללים גידים, שרירים, כלי דם, עצבים ,לימפה, קופסית המפרק ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכף הרגל אבחון – רקע

כף הרגל היא מבנה מורכב ביותר שעלולה להיפגע מגורם חיצוני (נקיעה?) או ממחלה פנימית (דלקת פרקים?). כפות הרגליים שלנו נושאות אותנו בנאמנות במגוון מצבים נרחב, כאשר אנו עומדים, הולכים, רצים, רוקדים משחקים או קופצים. לא תמיד אנו נותנים דעתנו לעומסים האדירים המוטלים על כפות הרגליים, כמו בהרבה מקרים אחרים אנו לוקחים את זה כמובן מאליו עד שמתחילים הכאבים. או אז הכול משתנה.  פציעה באחת מהרקמות בכף הרגל עלולה לגרום לכאב ושוני בדפוס התנועה. הרבה גורמים עלולים להוביל להתפתחות כאבים בכף הרגל כולל טראומה, בלאי מצטבר או מחלות למיניהן. אבחון הגורם לכאבים אלו עלול להיות קשה ומאתגר ובכל זאת, על מנת לבחור את הטיפול הנכון יש ראשית להגיע לאבחנה מדויקת תוך ביצוע תהליך של אבחנה מבדלת.

תסמונות כאב בחלק הקדמי של כף הרגל

כאבים באצבעות כף הרגל

צפורן חודרניתאצבעות כף רגל גורמות באופן תדיר לכאבים. ברוב המקרים הגורמים לכאבים אלו הם נעלים לא מותאמות. קטנות מידי, מחודדות בקצה, לא תומכות ועוד. בעיות שכיחות באצבעות כף הרגל כוללות: עור יבש, יבלות, יבלת קשיחה (קורן), ציפורן חודרנית, בוניון (דפורמציה של הבוהן), אצבע פטיש, אצבע טופר ועוד. מלבד כאב ליקויים אלה גם גורמים לפגיעה בתפקוד של כף הרגל ולהתפתחות נזקים משנית מליקוי תפקודי זה.

מורטון נוירומה

היא דלקת הנגרמת לעצב העובר בין עצמות המסרק (Metatarsal bones) בכף הרגל. הסיבות העיקריות להתפתחות דלקת עצב ע”ש מורטון (Morton’s Neuroma) היא לחץ המופעל על העצב התוך הנעל, תפקוד ביומכני לקוי של כף הרגל ואין לשכוח משקל עודף. סימנים ותסמינים כוללים: כאבים מקומיים ותחושות של שריפה, דגדוג, נימול והירדמות המוקרנים לאצבעות.

הבעיה שכיחה לרוב בין האצבע השלישית והרביעית אך יכולה להופיע בין כול שתי אצבעת סמוכות אחרות. שני שליש מהסובלים מהתופעה הן נשים בגילאים שבין 40-50. טיפול שמרני מועיל אך לעתים אין ברירה אלא לנתח כדי לשחרר את העצב.

בוהן קלובה או הלוקס ולגוס

הלוקס ולגוסבוהן קלובה (Hallux Valgus) היא פתולגיה שכיחה הגורמת לכאב בקדמת כף הרגל. בעיה זו שכיחה בעיקר בקרב נשים והגורם לה הוא לרוב תורשה או נעילה ממושכת של נעלי עקב עם חלק קדמי צר. בוהן קלובה הוא מצב בו הבוהן מתכופפת לכיוון האצבעות האחרות ונוצרת בליטה לא אסטטית של העצם (ראו צילום רנטגן) בבסיס הבוהן. 

הבוהן בהתכופפותה גורמת ללחץ קבוע על האצבע שלידה ודוחפת אותה. במקרים קיצוניים הבוהן אף עלולה ל”טפס” על האצבע שלידה. הבליטה הגרמית שנוצרת בבסיס הבוהן מתחכחת בנעל ויוצרת יבלות, כיבים וכאבים. כמו כן המכניקה של ההליכה נפגעת ובעיות שלדיות משניות עלולות לצוץ.

מחלות ובעיות עור

גורמים אחרים לכאבי אצבעות כף הרגל כוללים גם מחלות ובעיות עור כגון: עור פצוע, אקזמה, פסוריאזיס, פטרת, דלקות זיהומיות ועוד. מחלת השיגדון (גאוט) הפוגעת במיליוני בני אדם כל שנה המתאפיינת ברמה גבוהה של חומצת שתן בפרקים. המחלה הזאת תוקפת בעיקר את המפרק שבין המטטרסל והבוהן הגדולה אך יכולה לפגוע גם במפרק הקרסול.

מלבד כאבים חריפים מחלת השיגדון יכולה לגרום באופן מקומי גם לכול יתר סימני הדלקת: אדמומיות, חום ובצקת. גורמים נוספים: תבנית הליכה לקויה ופציעות טראומטיות כגון חבלות, שברים או נקיעות.

תסמונות כאב בחלק מרכזי של כף הרגל

קשת כף רגל לקויה (שטוחה או גבוהה)

כאבים בכף הרגל אבחוןקשת שטוחה או קשת גבוהה יגרמו לעומס יתר מבחינה ביו-מכאנית ועלולים ליצור אזורים בהם העומס הוא גדול במיוחד ובכך לגרום לשחיקה, דלקות וכאבים בכף הרגל ובאזורי גוף אחרים כגון ברכיים, ירך וגב תחתון. 

תבנית הליכה לקויה

הליכה שאינה תקינה מבחינה ביו-מכאנית כמו למשל בעת צליעה עלולה ליצור איזורים בכף הרגל עם עומס גבוה במיוחד ובכך להוביל להתפתחות שחיקת סחוסים, מתיחת רקמות ועוד. התוצאה עלולה להיות דלקות וכאבים בכף הרגל.

פציעה של חיתולית הכפית (פלנטר פשיה)

נזק לחיתולית הכפית (Plantar Fascia) כתוצאה מעמידה ממושכת, הליכה ממושכת, נעליים לא מתאימות ועוד עלולה להוביל להתפתחות דלקתית מקומית והתוצאה עלולה להיות כאב בכף הרגל ומגבלות תנועה. 

גידולים סרטניים  כף הרגל

גידול סרטני (למשל סרקומה) באחת מהרקמות כף הרגל האמצעית עלול לגרום לנזקים לרקמה ובכך להוביל להתפתחות כאב בכף הרגל ומגבלות תנועה.

לכידת העצב הפלנטארי החיצוני

לכידה של העצב בחלק הפנימי של העקב יכולה לגרום לכאב בכף הרגל

תסמונת התעלה הטרסלית

לכידה של עצב קלקנאל פנימי העובר בחלק הפנימי של הקרסול עלולה לגרום לכאב חד שיכול להשליך לכול כף הרגל ולגרום למגבלות בהליכה.

שברי מאמץ

שבר מאמץ בעצם הנויקולר או באחת העצמות האחרות בכף הרגל האמצעית – יגרמו לכאב ומגבלת תנועה.

דלקת גיד

דלקת באחד הגידים המותחים בחלק העליון של כף הרגל עלולה לגרום לכאב ומגבלת תנועה

נקיעת העצמות בכף רגל אמצעית

ניראה בעיקר בקרב ספורטאים. גורם לכאב ומגבלת תנועה.

תסמונות כאב בחלק האחורי של כף הרגל

דלקת בגיד אכילס

גירוי דלקתי בגיד אכילס או בשרוול העוטף אותו בגין טראומה או עומס יתר יכול לגרום לכאבי כף רגל ומגבלת תנועה.

דפורמציה ע”ש הגלונד

גידול גרמי בחלק האחורי של העקב שנגרם לרוב משפשוף של החלק האחורי של העקב בנעל קטנה מידי. בתסמונת הגלונד ישנו שילוב של דלקת ברקמת הבורסה הממוקמת בין גיד האכילס לעצם העקב וכן דלקת של גיד האכילס עצמו.

דורבן בעקב

דורבןדלקת של רקמת חיתולית הכפית (פלנטר פשייה) באיזור העקב עלולה לגרום להיווצרות דורבן בכף הרגל – זיז עצם חד שנוצר עקב תהליכי משיכה ועומס מתמשכים על נקודת חיבור של רקמת הפלנטר לעצם העקב. התוצאה עלולה להיות כאב מקומי שיכול להקרין לכיוון הקשת של כף הרגל ולגרום למגבלות תנועה.

מחלת סוור

עצם בולטת וכאב מקומי באזור החיבור של גיד האכילס לעצם העקב – Sever’s Disease

דלקת ברקמת הפלנטר פשיה

רקמת הפלנטר הפשיה (חיתולית הכפית) עלולה להינזק בחלק האחורי של כף הרגל לגרום לכאב בכף הרגל ומגבלות תנועה

שברי מאמץ

שברי מאמץ של אחד מעצמות כף הרגל יגרמו לכאב ומגבלת תנועה.

נזק לרקמת השומן בעקב

נזק לרקמת השומן שתפקידה לרפד את עצם העקב יכולה לגרום לכאב בעקב ומגבלות תנועה.

תסמונת תעלת הטרסל

לכידה של עצב קלקנאל פנימי שיכולה לגרום לכאב חד שיכול להקרין לכול כף הרגל ולגרום למגבלות בהליכה.

אכילס בורסיטיס

דלקת ברקמת הבורסה המצויה בחלק האחורי של העקב. גורמת לכאב מקומי וקושי לנעול נעליים.

אבחון הכאבים בכף הרגל

את הנתונים שעליהם נבסס את האבחון של כאבי כף הרגל נלקט במהלך לימוד ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה, ובמהלך ביצוע הבדיקה הגופנית. במידת הצורך נעזר גם באמצי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה. 

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נלמד את הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו ועל מצבו החברתי נפשי. נאסוף פרטים אודות קיומן של נטיות גנטיות לבעיות בכף הרגל ומחלות בעלות נטייה משפחתית כדוגמת שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת. נלמד מה מיקום הסימנים והתסמינים, נבין מתי וכיצד החלו, נלמד מה סוג הכאב ומה מקל או מחמיר אותו, נלמד על קיומם של סימנים ותסמינים נוספים ועוד. נלמד על עבודתו של החולה, על ענף הספורט המועדף עליו ועל תחביביו וננסה להעריך האם יש קשר בין העומסים המוטלים בהם לבין תלונותיו של החולה.

בדיקה גופנית

מטרת הבדיקה הפיזית היא לאתר את הרקמה הכואבת ולהעריך את מידת הנזק שנגרם לה. לצורך זה ננסה במהלך הבדיקה הפיזית לשחזר את הכאב שלכם באמצעות תצפית, מישוש בדיקת יכולת התנועה ובדיקות מיוחדות. הבדיקות תכלולנה את כול השרשרת הקינטית ובכלל זה האגן, גב תחתון והגפה התחתונה. נערוך תצפית על האופן שבו חלקי גוף אלה ובמיוחד כף הרגל מתפקדים במצב של עמידה, הליכה, ריצה, קפיצה ועוד.

נחפש סימנים חיצוניים של נפיחות, חוסר סימטריה ותפקוד לקוי. נמשש את חלקי גוף אלה במטרה לזהות אזורים כואבים ורגישים. ערוך בדיקות טווחי תנועה של הגב התחתון ומפרקי הגפה התחתונה כולל כף הרגל. נערוך בדיקות מיוחדות לכול אזור גוף ובדיקות נוירולוגיות.

בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה 

שבר בעצם העקב

ברוב המקרים די במידע שנשיג עד לשלב הזה כדי לאבחן את הבעיה. במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל דימות (צילומי רנטגן CT או MRI) ובדיקות מעבדה. נבצע בדיקות דם כדי לשלול סוכרת, דלקת פרקים ושיגדון. נבצע צילומי רנטגן או מיפוי עצמות כדי לזהות פתולוגיה של העצמות והמפרקים של הגפה התחתונה ובעיקר של כף הרגל או של הגב התחתון והאגן. נוכחות של סימפטומים כמו חום, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב כף הרגל אינו מכאני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

דגלים אדומים וצהובים

במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית, ביצוע הבדיקה הגופנית ובחינת התוצאות של הבדיקות המתקדמות נאתר סימנים ותסמינים כגון כאבים חריפים שאינם פוחתים במנוחה, חום, אובדן משקל ללא הסבר, רקע טראומטי ועוד. סימנים ותסמינים אלו מעלים את החשד שהכאבים ברגל לא נגרמים על רקע מכאני. מקרים אלו יופנו להמשך בירור. במקביל נחפש סימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד ומכונים דגלים צהובים. תסמינים וסימנים אלו הכוללים דיכאון וחרדות יכולים להתפתח על רקע של בעיות חברתיות, בעיות כלכליות, גירושין, מוות במשפחה ועוד ומשמעותם עלולה להיות האטה בהחלמה ואף בלימתה.

כאבים בכף הרגל – אבחנה מבדלת

מגוון רחב של הפרעות עלולים לגרום לסימנים ותסמינים בכפות הרגליים כולל הפרעות בכפות הרגליים עצמן או הפרעות מרוחקות בעלות יכולת להשליך סימנים ותסמינים לכפות הרגליים. על סמך הממצאים המושגים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומהבדיקות המתקדמות הקלינאי אמור לשלול או לאשר את ההפרעות הללו ולקבוע את האבחון המדויק.

הפרעות בכף הרגל

בין ההפרעות בכפות הרגליים הללו נמנה פציעות, דלקות וקרעים בגיד אכילס, דלקות פרקים למינהן במפרקי כפות הרגליים (בעיקר דלקת פרקים ניוונית), כאבים הנובעים מכפות רגליים שטוחות או קשתות גבוהות, דלקת באמתחת העקב (בורסיטיס), יבלות למיניהן, עיוותים בכף הרגל כולל דפורמציית הגלונד (Haglund’s deformity), אצבע פטיש (Hammer toe) ועוד, דלקת בכרית כף הרגל, לכידה של עצב פריפרי בקרסול (Tarsal tunnel syndrome), נוירומה על שם מורטון, שברי מאמץ בכף הרגל, דורבן ועוד.

הפרעות מחוץ לכף הרגל

בין הפגיעות הבריאותיות המרוחקות מכף הרגל שיש ביכולתן להקרין כאב וסימנים ותסמינים נוספים לכפות הרגליים נמנה את מגוון הבעיות בעמוד השדרה המותני  כולל: פריצת דיסק מותני עם לחץ על שורש עצב מותני והקרנה לכף הרגל, היצרות תעלת השדרה (שעלולה לגרום ללחץ על חוט השדרה), ספונדילוליסטזיס (גלישה של חוליה שעלולה לגרום ללחץ על עצב). מגוון בעיות במפרקי הירך, בברכיים ובעצמות השוקיים שעלולים לגרום בין היתר להשלכת סימנים ותסמינים לכף הרגל כולל: דלקת פרקים, פצעי חבלה, שברי מאמץ, קרע לברוך בירך, קרע מיניסקוס או קרע רצועה בברך ועוד.

המשיכו לקרוא אודות גורמים נוספים לכאבי כף רגל ובכלל זה דלקת בגיד אכילס וכן גאוט.

המאמר הבא: כאבים בכפות רגליים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן