דלקת בכף הרגל: גורמים אבחון וטיפול

דלקת בכף הרגל: גורמים אבחון וטיפול

דלקת בכף הרגל? גורמים אבחון וטיפול הם השלבים שצריך לעבור בדרך לריפוי. דלקות, כאבים ומגבלות תנועה בכף הרגל מהווים תופעה שכיחה ביותר. לפי מחקרים 13%-36% מכלל האוכלוסייה סובלת בכל רגע נתון מכאב כזה או אחר בכף הרגל. שכיחות הכאב בכף הרגל גדלה משמעותית בקרב נשים לאחר גיל 50 ובעלות עודף משקל.

כפות הרגליים הם מבנים מורכבים הנושאים בנטל המשקל במצבים קיצוניים כגון הליכה, ריצה או קפיצה. קשתות כף הרגל בולמות חלק מהזעזועים שמוטלים על כפות הרגליים. נזק לרקמות והתפתחות דלקת בכף הרגל עלולים להתפתח בגלל עומסי יתר, נזקי חבלה או מחלות. סימפטומים אופייניים למצבים הדלקתיים הללו בכפות הרגליים כוללים כאבים, קשיי תנועה ועוד. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים ופגיעה קשה באיכות החיים. או הטיפול משתנה בהתאם לגורם לבעיה ולחומרתה.

דלקת בכף הרגל: גורמים אבחון וטיפול – רקע

נזקים בכף הרגל והתפתחות כאבים מהווים עניין שכיח ביותר. הדברים נכונים בעיקר בקרב מבוגרים. על פי נתונים שונים אדם אחד מכול שלושה לאחר גיל 65 סובל מכאבים אלו. כאבים אלו פוגעים בחיי השגרה של אותם מבוגרים וגורמת להם גם לפגיעה בשיווי המשקל ולנפילות. עם זאת כאבים אלו בכף הרגל הם גם נחלתם של צעירים יותר. בסקר אמריקאי דיווחו 24% מהאוכלוסייה מעל גיל 18 על כאבים בכפות הרגליים. במחקר בריטי נמצא ש10% מכלל האוכלוסייה מעל גיל 18 סבל מכאבים משתקים בכפות הרגליים.

גורמים

כמעט אין אדם שבשלב כזה או אחר בחייו לא יסבול מנזק כזה או אחר בכף הרגל שבעקבותיו מתפתחת דלקת ומופיעים כאבים. הגורמים האפשריים לדלקות וכאבים אלו בכף הרגל כוללים:

 • כאבים בכף הרגל נגרמים מעומסי יתר על כפות הרגליים לרוב בגלל עומסים חוזרניים כמו למשל ריצות, קפיצות, ריקוד ועוד. עומסי יתר על כפות הרגליים עקב פעולות חוזרניות יכולים להתרחש גם בגלל פעילות מקצועית כמו למשל דוורים, שוטרים, חיילים או מטיילים שמרבים לצעוד.
 • גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה (נקיעת קרסול, נפילה, תאונת דרכים, פציעת ספורט ועוד)
 • מחלות כמו דלקת פטרייתית, יבלות, דלקת פרקים ניוונית, שיגדון ועוד עלולות גם הן להוביל להתפתחות דלקת בכף הרגל
 • כאבים בכף הרגל יכולים להופיע גם ללא כל נזק מקומי בכף הרגל. גורם שכיח לכאבים המושלכים לכף הרגל הוא נזק בגב התחתון. לרוב מדובר בבלט או פריצת דיסק מותני שגורם ללחץ פיזי על שורש עצב מותני ומוביל להתפתחות סיאטיקה. סיאטיקה – אותה דלקת עצבית – גורמת לחולים לסבול בין היתר גם מכאבים בכף הרגל.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות סימנים ותסמינים בכף הרגל כוללים:

 • ראשית כול גיל, ככול שאנו מתבגרים הסיכון עולה
 • ליקויים מבניים בכף הרגל גנטיים או נרכשים (כף רגל שטוחה או גבוהה, אצבע פטיש, בוהן קלובה ועוד)
 • נעליים לא מתאימות
 • עיסוק בפעילות גופנית או במקצוע היוצרים עומסים חריגים על כפות הרגליים
 • פעילות גופנית על משטחים קשיחים או רכים מידי
 • משקל עודף או השמנה הגורמים לעומסי יתר על כפות הרגליים ועוד

סימנים ותסמינים הנובעים מהתפתחות דלקתית בכפות הרגליים

דלקת בכף הרגל תגרום לכאב בכף הרגל אך לא רק. כאב אינו התסמין היחידי שעלול להופיע במצבים דלקתיים. סימנים ותסמינים אופייניים נוספים כוללים:

 • מגבלות תנועה
 • צליעה
 • קושי לשאת את משקל הגוף
 • קושי לנעול נעליים
 • שטפי דם מפציעה
 • נימול או הירדמות של חלקים מכף הרגל
 • אדמומיות מקומית ועוד

במצב של דלקת זיהומית בכף הרגל יופיעו גם:

 • חום גבוה
 • תחושת חום מקומית בכף הרגל
 • מיחושים חמורים במיוחד
 • נפיחות
 • קושי לישון
 • עיוות של כף הרגל ועוד

דלקות שכיחות בכף הרגל

נזקים ברקמה זו או אחרת בכף הרגל עלולים לגרום להתפתחות תסמונות כאב שונות בכפות הרגליים. להלן פירוט של תסמונות כאב שכיחות על פי אזורים אנטומיים בכף הרגל:

דלקות שכיחות בקרסול

נזקים לאחת או יותר מהרקמות בקרסול עלולים לגרום להתפתחות דלקת וכאבים מקומיים. להלן פירוט הפרעות בריאותיות בקרסול: נקע בקרסול (כאב, נפיחות, שטף דם), דלקת בגיד אכילס (כאב מקומי בגיד, נפיחות), בורסיטיס בעקב (כאב מקומי בעקב, נפיחות, אדמומיות), שבר (כאב חד ומהיר, נפיחות, קושי תפקודי ועוד).

דלקות שכיחות עקב

נזקים לאחת או יותר מהרקמות בעקב עלולים לגרום להתפתחות דלקת וכאבים מקומיים. להלן פירוט הפרעות בריאותיות בעקב כף הרגל: דלקת בחיתולית הכפית – פלנטר פשיאטיס (דורבן) סימנים ותסמינים כאבים בעקב בעיקר בבוקר ולאחר הליכה ועמידה. דלקת בגיד אכילס, בורסיטיס בעקב, שבר בעקב, קרע בגיד אכילס.

דלקות שכיחות באצבעות כף הרגל

נזקים לאחת או יותר מהרקמות באצבעות עלולים לגרום להתפתחות דלקת וכאבים מקומיים. הפרעות בריאותיות באצבעות כף הרגל כוללות בין היתר:

 • ציפורן חודרנית (כאב ונפיחות סביב הציפורן)
 • יבלת (נפיחות קשיחה)
 • מחלת ריינו (קור גורם לכאב, נימול, שינוי צבע)
 • שבר מאמץ (כאב, נפיחות, אדמומיות, קושי ללכת)
 • גאוט (כאב חד, נוקשות, אדמומיות, מפרק חם)

דלקות שכיחות בגב כף הרגל

נזקים לאחת או יותר מהרקמות בגב כף הרגל עלולים לגרום להתפתחות דלקת וכאבים מקומיים. להלן פירוט הפרעות בריאותיות בגב כף הרגל: נקע של כף הרגל האמצעית (Mid Foot Sprain) בצד החיצוני או בצד הפנימי של כף הרגל (כאב מקומי, נפיחות מקומית, מגבלות תנועה ותפקוד), דלקת בגיד בגב כף הרגל (כאב, נפיחות, מגבלות תנועה), דלקת פרקים ניוונית בגב כף הרגל (כאב, נפיחות, נוקשות, רעשים הבוקעים מהמפרק), גאוט (כאב חד, נוקשות, אדמומיות, מפרק חם).

דלקות שכיחות בקרקעית כף הרגל

נזקים לאחת או יותר מהרקמות בקרקעית כף הרגל עלולים לגרום להתפתחות דלקת וכאבים מקומיים. להלן פירוט הפרעות בריאותיות בקרקעית כף הרגל: נקע של כף הרגל האמצעית, מורטון נוירומה (כאב חריף ושורף, תחושה של אבן קטנה מתחת לכרית כף הרגל), פלנטר פשיאטיס (לרוב כאב בעקב בעיקר בבוקר), כף רגל שטוחה (יתכנו כאבים בקשת כף הרגל).

דלקת בכף הרגל אבחון

דלקת בכף הרגל: גורמים אבחון וטיפול
דלקת בכף הרגל: גורמים אבחון וטיפול

תהליך האבחון של המיחושים בכף הרגל כרוכים בלמידת ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, בבדיקה גופנית ולעתים בהיעזרות בבדיקות מעבדה ודימות. נרצה לדעת מתי החלו התסמינים, איפה הם ממוקמים, כיצד החלו, מה הם הגורמים שמשפיעים עליהם ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן, בכם בעת ביצוע מטלות שונות, נמשש את כף הרגל ואת השרשרת הקינטית שלה ונניע אותם, נערוך בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך גם בדיקות מעבדה ודימות.

טיפול כירופרקטי בדלקת בכף הרגל

לאחר שזיהה את מקור הכאב בכף הרגל יחל הטיפול הכירופרקטי שיותאם בשלביו השונים לחומרת הסימנים והתסמינים כולל למגבלות של החולה. רוב הבעיות בכף הרגל נגרמות בגלל בעיות תפקודיות של כף הרגל ו/או נעליים לא מתאימות. טיפול בבעיות יסוד אלו בשילוב עם מכשור מתקדם לריפוי דלקות וטכניקות טיפול ידניות כדי להסדיר את הביומכניקה של כף הרגל מניב פירות. לטיפול התלווה ייעוץ בתחומים בעלי השפעה על כפות הרגליים כולל פעילות גופנית, ארגונומיה ועוד.

שיקום כף הרגל

כף רגל שנפצעה מחייבת שיקום כדי למנוע חזרה של הבעיה. אין להסתפק בכך שהטיפול נשא פירות וכף הרגל אינה כואבת יותר. שיקום איכותי יאפשר לכם לחזור לפעילות השגרתית שלכם עם סיכוי נמוך יותר להישנות הבעיה. השיקום התמקד בחיזוק וגמישות של השרירים התומכים ברגל התחתונה, קרסול וכף הרגל נשפר את האיזון השרירי בין השרירים האגוניסטים ואנטגוניסטים, נשפר את שיווי המשקל, נשפר את חוש החישה העצמית ועוד.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פציעות ריקוד מה גורם להן

פציעות ריקוד מה גורם להן

פציעות ריקוד? גורמים אפשריים לכך כוללים בין היתר עומס יתר, טכניקת ריקוד ופעילות חוזרנית המאפיינים את אורח החיים של העוסקים במחול. מלבד העומסים הללו והפעילות החוזרנית ישנם גורמי סיכון נוספים להתפחות פגיעות גופניות מריקוד.

מצאו אצלי גאוט מה אסור לאכול

אובחנתי עם גאוט מה אסור לאכול

גאוט? מזונות להימנע מהם כוללים בשר, פירות ים, שעועית, עדשים, אלכוהול ועוד. אכילת מזון עשיר בפורינים מעלה משמעותית את הסיכון להתקף חריף של גאוט. הגורם לחולי הזה הוא הצטברות גבישים של חומצת שתן במפרקים וברקמות הרכות הסמוכות.

נמק העצם אבחון וטיפול

נמק העצם אבחון וטיפול

נמק העצם? אבחון וטיפול מהירים עשויים להציל את העצם מפני קריסה ונזק מפרקי קשה. מדובר בהפרעה בריאותית הנוצרת כאשר הפחתה או עצירת אספקת הדם גורמת למוות של תאי עצם. התופעה שכיחה יחסית במפרקי הברכיים ובמפרקי הירך.