דלקת בכף הרגל: גורמים אבחון וטיפול
דלקת בכף הרגל: גורמים אבחון וטיפול

דלקת בכף הרגל: גורמים אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בכף הרגל? גורמים אבחון וטיפול אלה השלבים שצריך לעבור. דלקות, כאבים ומגבלות תנועה המתפתחים בכף הרגל היא תופעה שכיחה ביותר. ההימצאות של כאבים בכף הרגל נעה (תלוי במחקר) בין 13% ועד 36% מכלל האוכלוסייה. ההימצאות הזאת גדלה משמעותית כאשר מדובר בנשים בעלות עודף משקל לאחר גיל 50 שסבלו בעבר מכאבים לאורך הגפה התחתונה. ההימצאות הזאת של כאבים בכפות הרגליים קטנה משמעותית בקבוצת גיל 20 – 44 שנים. למה זה קורה?

כפות הרגליים שלנו הם מבנים מורכבים הנושאים בעומסים גדולים ובמצבים מסוימים כמו ריצה או קפיצה אפילו אדירים. הקשתות של כף הרגל בולמות חלק מהזעזועים שמוטלים על כפות הרגליים ואחראיות לכוחות הקרקע שמגיעות בסופו של דבר לגוף. עומסי יתר, נזקי חבלה או פציעות עלולים לגרום למגוון סימנים ותסמינים בכף הרגל ובכלל זה קשיי תנועה ועוד. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים ופגיעה קשה באיכות החיים. או הטיפול משתנה בהתאם לגורם לבעיה ולחומרתה.

דלקת בכף הרגל: גורמים אבחון וטיפול – רקע

נזקים בכף הרגל והתפתחות כאבים מהווים עניין שכיח ביותר. הדברים נכונים בעיקר בקרב מבוגרים. על פי נתונים שונים אדם אחד מכול שלושה לאחר גיל 65 סובל מכאבים אלו. כאבים אלו פוגעים בחיי השגרה של אותם מבוגרים וגורמת להם גם לפגיעה בשיווי המשקל ולנפילות. עם זאת כאבים אלו בכף הרגל הם גם נחלתם של צעירים יותר. בסקר אמריקאי דיווחו 24% מהאוכלוסייה מעל גיל 18 על כאבים בכפות הרגליים. במחקר בריטי נמצא ש10% מכלל האוכלוסייה מעל גיל 18 סבל מכאבים משתקים בכפות הרגליים.

כמעט אין אדם שבשלב כזה או אחר בחייו לא יחוש כאבים בחלק כלשהו בכף הרגל. כאבים בכף הרגל נגרמים מעומסי יתר על כפות הרגליים לרוב בגלל עומסים חוזרניים כמו למשל ריצות, קפיצות, ריקוד ועוד. עומסי יתר על כפות הרגליים עקב פעולות חוזרניות יכולים להתרחש גם בגלל פעילות מקצועית כמו למשל דוורים, שוטרים, חיילים או מטיילים שמרבים לצעוד. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה (נקיעת קרסול, נפילה, תאונת דרכים, פציעת ספורט ועוד) וכמובן מחלות כמו דלקת פטרייתית, יבלות, דלקת פרקים ניוונית, שיגדון ועוד.

כאבים בכף הרגל יכולים להופיע גם ללא כל נזק מקומי בכף הרגל. גורם שכיח לכאבים המושלכים לכף הרגל הוא נזק בגב התחתון. לרוב מדובר בבלט או פריצת דיסק מותני שגורם ללחץ פיזי על שורש עצב מותני ומוביל להתפתחות סיאטיקה. סיאטיקה – אותה דלקת עצבית – גורמת לחולים לסבול בין היתר גם מכאבים בכף הרגל.

גורמי סיכון לדלקת בכף הרגל

גורמי סיכון להתפתחות סימנים ותסמינים בכף הרגל כוללים ראשית כול גיל, ככול שאנו מתבגרים הסיכון עולה. עוד נציין ליקויים מבניים בכף הרגל גנטיים או נרכשים (כף רגל שטוחה או גבוהה, אצבע פטיש, בוהן קלובה ועוד) , נעליים לא מתאימות, עיסוק בפעילות גופנית או במקצוע היוצרים עומסים חריגים על כפות הרגליים, פעילות גופנית על משטחים קשיחים או רכים מידי, משקל עודף או השמנה הגורמים לעומסי יתר על כפות הרגליים ועוד.

דלקת בכף הרגל – סימנים ותסמינים

דלקת בכף הרגל תגרום לכאב בכף הרגל אך לא רק. כאב אינו התסמין היחידי שעלול להופיע במצבים דלקתיים. סימנים ותסמינים אופייניים נוספים כוללים מגבלות תנועה, צליעה, קושי לשאת את משקל הגוף, קושי לנעול נעליים, שטפי דם מפציעה, נימול או הירדמות של חלקים מכף הרגל, אדמומיות ועוד. במצב של דלקת זיהומית בכף הרגל יופיעו גם חום גבוה, תחושת חום מקומית בכף הרגל, מיחושים חמורים במיוחד ונפיחות עוד יתכנו במצב הזה ובמצבים חמורים אחרים קושי לישון, עיוות של כף הרגל ועוד.

דלקות שכיחות בכף הרגל

נזקים ברקמה זו או אחרת בכף הרגל עלולים לגרום להתפתחות תסמונות כאב שונות בכפות הרגליים. להלן פירוט של תסמונות כאב שכיחות על פי אזורים אנטומיים בכף הרגל:

דלקות שכיחות בקרסול

נזקים לאחת או יותר מהרקמות בקרסול עלולים לגרום להתפתחות דלקת וכאבים מקומיים. להלן פירוט הפרעות בריאותיות בקרסול: נקע בקרסול (כאב, נפיחות, שטף דם), דלקת בגיד אכילס (כאב מקומי בגיד, נפיחות), בורסיטיס בעקב (כאב מקומי בעקב, נפיחות, אדמומיות), שבר (כאב חד ומהיר, נפיחות, קושי תפקודי ועוד).

דלקות שכיחות עקב

נזקים לאחת או יותר מהרקמות בעקב עלולים לגרום להתפתחות דלקת וכאבים מקומיים. להלן פירוט הפרעות בריאותיות בעקב כף הרגל: דלקת בחיתולית הכפית – פלנטר פשיאטיס (דורבן) סימנים ותסמינים כאבים בעקב בעיקר בבוקר ולאחר הליכה ועמידה. דלקת בגיד אכילס, בורסיטיס בעקב, שבר בעקב, קרע בגיד אכילס.

דלקות שכיחות באצבעות  כף הרגל

נזקים לאחת או יותר מהרקמות באצבעות עלולים לגרום להתפתחות דלקת וכאבים מקומיים. להלן פירוט הפרעות בריאותיות באצבעות כף הרגל: ציפורן חודרנית (כאב ונפיחות סביב הציפורן), יבלת (נפיחות קשיחה), מחלת ריינו (קור גורם לכאב, נימול, שינוי צבע), שבר (כאב, נפיחות, אדמומיות, קושי ללכת), גאוט (כאב חד, נוקשות, אדמומיות, מפרק חם).

דלקות שכיחות בגב כף הרגל

נזקים לאחת או יותר מהרקמות בגב כף הרגל עלולים לגרום להתפתחות דלקת וכאבים מקומיים. להלן פירוט הפרעות בריאותיות בגב כף הרגל: נקע של כף הרגל האמצעית (Mid Foot Sprain) בצד החיצוני או בצד הפנימי של כף הרגל (כאב מקומי, נפיחות מקומית, מגבלות תנועה ותפקוד), דלקת בגיד בגב כף הרגל (כאב, נפיחות, מגבלות תנועה), דלקת פרקים ניוונית בגב כף הרגל (כאב, נפיחות, נוקשות, רעשים הבוקעים מהמפרק), גאוט (כאב חד, נוקשות, אדמומיות, מפרק חם).

דלקות שכיחות בקרקעית כף הרגל

נזקים לאחת או יותר מהרקמות בקרקעית כף הרגל עלולים לגרום להתפתחות דלקת וכאבים מקומיים. להלן פירוט הפרעות בריאותיות בקרקעית כף הרגל: נקע של כף הרגל האמצעית, מורטון נוירומה (כאב חריף ושורף, תחושה של אבן קטנה מתחת לכרית כף הרגל), פלנטר פשיאטיס (לרוב כאב בעקב בעיקר בבוקר), כף רגל שטוחה (יתכנו כאבים בקשת כף הרגל).

דלקת בכף הרגל אבחון

דלקת בכף הרגל: גורמים אבחון וטיפול
דלקת בכף הרגל: גורמים אבחון וטיפול

תהליך האבחון של המיחושים בכף הרגל כרוכים בלמידת ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים, בבדיקה גופנית ולעתים בהיעזרות בבדיקות מעבדה ודימות. נרצה לדעת מתי החלו התסמינים, איפה הם ממוקמים, כיצד החלו, מה הם הגורמים שמשפיעים עליהם ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן, בכם בעת ביצוע מטלות שונות, נמשש את כף הרגל ואת השרשרת הקינטית שלה ונניע אותם, נערוך בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך גם בדיקות מעבדה ודימות.

טיפול כירופרקטי בדלקת בכף הרגל

לאחר שזיהה את מקור הכאב בכף הרגל יחל הטיפול הכירופרקטי שיותאם בשלביו השונים לחומרת הסימנים והתסמינים כולל למגבלות של החולה. רוב הבעיות בכף הרגל נגרמות בגלל בעיות תפקודיות של כף הרגל ו/או נעליים לא מתאימות. טיפול בבעיות יסוד אלו בשילוב עם מכשור מתקדם לריפוי דלקות וטכניקות טיפול ידניות כדי להסדיר את הביומכניקה של כף הרגל מניב פירות. לטיפול התלווה ייעוץ בתחומים בעלי השפעה על כפות הרגליים כולל פעילות גופנית, ארגונומיה ועוד.

שיקום כף הרגל

כף רגל שנפצעה מחייבת שיקום כדי למנוע חזרה של הבעיה. אין להסתפק בכך שהטיפול נשא פירות וכף הרגל אינה כואבת יותר. שיקום איכותי יאפשר לכם לחזור לפעילות השגרתית שלכם עם סיכוי נמוך יותר להישנות הבעיה. השיקום התמקד בחיזוק וגמישות של השרירים התומכים ברגל התחתונה, קרסול וכף הרגל נשפר את האיזון השרירי בין השרירים האגוניסטים ואנטגוניסטים, נשפר את שיווי המשקל, נשפר את חוש החישה העצמית ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם סובלים מהפרעות מסוג זה בכפות הרגליים סביר להניח שגם חלק…

 • נעלי ריצה עלולות להזיק

  נעלי ריצה פוגעות בכף הרגל? האם יתכן שהן גורמות ליותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרוב העוסקים בו נפצעים. רמת הסיכון להיפצע אינה פוחתת למרות "השתכללות" נעל הריצה. המחקר הנוכחי…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול…

 • דלקת פרקים מעלה את הסיכוי ליפול

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי הערכות מידי שנה כשליש מהמבוגרים בארצות הברית נפצעים או מתים…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים, בעיקר מפרקים נושאי משקל או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.…

 • הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו. האם ההשפעות הללו חלות גם על המפרקים הנושאים בעומס? מתברר…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי אליך ולאחר סדרת טיפולים עברו הכאבים כלא היו. ברצוני לציין…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות הטיפול המועדף בגין בעיה זאת היה ניתוח. מחקרים מצביעים על…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין אם לא היא תלונה שכיחה. התסמין העיקרי של דלקת זאת…