כאבי גב תחתון בהריון

כאבי גב תחתון בהריון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי גב תחתון בהריון מהווים תופעה שכיחה ביותר. מעל 50% מהנשים סובלות ממיחושים באזור עמוד השדרה המותני והאגן במהלך ההריון. אצל 10% חומרת התסמינים גבוהה ונלוות להן מגבלות תפקוד קשות. ידיעת הגורמים ודרכי המניעה עשויים לאפשר הריון חלק. אצל כשליש מהנשים הללו הכאב הוא קל ונלוות לו מגבלות קלות בלבד.

  אצל יתר הנשים רמת הכאב בגב התחתון ממוצעת. כאבי גב תחתון יכולים להופיע בכל שלב של ההריון ואולם על פי מחקרים רוב המקרים נוטים הכאבים להתפתח בין החודש השלישי לחודש השישי של ההריון. הגורם העיקרי לכאבים אלו הוא מכאני עם זאת גורמים הורמונליים, פסיכולוגיים ובעיות בזרימת הדם משפיעים גם הם. אבחון וטיפול מהירים בכאבי גב תחתון בהריון עשויים למנוע עוגמת נפש ממושכת ונזקים בלתי הפיכים בגב.

  כאבי גב תחתון בהריון – רקע

  מעל מחצית מהנשים סובלות מהתפתחות כאבי גב תחתון בהריון. במשך חודשי ההריון משתנה הגוף של האישה ההריונית והופך להיות פגיע יותר לנזקים בגב. משקל האישה עולה מה שיוצר עומסים גדולים יותר על עמוד השדרה, מרכז הכובד שלה משנה מיקום ובעקבותיו כך משתנה יציבתה. שרירי הבטן נחלשים ושינויים הורמונליים מחלישים את הרקמות שאמורות לייצב את האגן ועמוד השדרה. לנוכח שינויים אלו ולנוכח רמת העומסים המוטלים על גבה של האישה במהלך ההיריון ולאחריו כאבי הגב אינם אמורים להפתיע.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   סיווג כאבי גב תחתון בהריון

   כאבי גב תחתון בהריון
   כאבי גב תחתון בהריון

   את כאבי גב המופיעים במהלך ההריון ניתן לסווג לארבעה סוגים:

   1) כאבי גב תחתון שמקורם במפרקים ובשרירים של עמוד השדרה המותני.

   2) סיאטיקה – כאבי גב תחתון הקורנים לאחת הרגליים שמקורם לחץ על אחד משורשי העצבים בעמוד השדרה המותני. נדיר יחסית.

   3) כאבי גב תחתון בהריון שמקורם במפרקי העצה והכסל. כאב זה נפוץ פי ארבע יותר מכאבי גב שמקורם בעמוד השדרה המותני. עם זאת כ 20% – 30% מהנשים בהריון סובלות מכאבי גב הנובעים מעמוד השדרה המותני ומפרקי האגן גם יחד.

   4) כאבי גב ליליים המופיעים רק בעת שינה על הגב.

   כאבי גב תחתון בהריון – גורמים

   עליה במשקל

   מספר רב של מחקרים אישרו את הקשר שבין כאבי מפרקים, דלקת פרקים ניוונית ועודף משקל. בהריון, ישנה אכן עליה משמעותית במשקל הכללי. בממוצע מעלה האישה במהלך הריונה כ 12 ק"ג וזאת לכשעצמו על פי מחקרים מסוימים עלול לתרום לעומס על הרקמות השונות של הגב התחתון והאגן ולגרום לשחיקה, דלקות ולהתפתחות כאבי גב תחתון בהריון.

   שינויים ביומכניים

   השינויים הביו-מכניים שעובר גוף האישה במהלך ההיריון הוא גורם רב משמעות בבסיס כאבי גב תחתון בהריון. התפתחות העובר ועלייתו במשקל גורמים לאישה לאזן את יציבתה על ידי מתיחתו של עמוד השדרה המותני לאחור. שרירי הבטן המהווים חלק חשוב משרירי הליבה, נמתחים על מנת להכיל את הרחם הגדלה ויכולתם לתמוך ביציבה תקינה ומאוזנת נפגעת.

   התוצאה הנה הקשתה מודגשת של הגב ועומס מוגבר לשרירי הגב והחוליות. יציבה חדשה זו ההולכת ומחריפה ככל שהעובר מתפתח יוצרת עומס על החוליות התחתונות והרקמות הסובבות אותן (שרירי הגב, רצועות, דיסקים וכו) וגורמת לבלאי ולדלקות.

   להלן סיכום השינויים הביו-מכניים שעובר גוף האישה במהלך ההריון:

   •  שינוי במרכז הכבידה
   •  שינוי באופן התנועה
   •  שינוי בעבודת השרירים
   •  שינוי ביציבה של עמוד השדרה
   •  שינוי בגמישות הפרקים

   שינויים הורמונליים

   גורם חשוב נוסף הוא הורמונלי. גופה של האישה מייצר ומפריש הורמונים (כגון: רלקסין) המכינים את האגן והגב התחתון ללידה. פעולתם של הורמונים אלו הנה ריכוך רקמות החיבור העוטפות ותומכות במפרקי האגן והגב התחתון. ריכוך זה מאפשר פתיחה קלה וגדולה יותר של תעלת הלידה בעת מעבר התינוק. תופעה חשובה זאת של ריכוך- הנמשכת עד מספר חודשים לאחר הלידה- משמעותה גם חוסר יציבות יחסית של הגב התחתון והאגן וחשיפה אפשרית לביצוע תנועות "לא נכונות". זהו כנראה המנגנון להתפתחות כאבי גב תחתון בהריון שמקורם במפרקי העצה והכסל.

    להלן סיכום ההשפעות והתהליכים:

   •  רלקסין – מרכך את רקמות החיבור העוטפות ותומכות בתעלת הלידה
   •  עד כ 3 חודשים לאחר הלידה- הגב התחתון והאגן וחשופים לתנועות "לא נכונות".
   •  הרבה פעמים כאבי אגן חריפים בהריון משמעותו רמת רלקסין גבוהה בדם!

   מנגנון כאב גב תחתון לילי

   מנגנון זה אינו ברור לחלוטין. הסברים אפשריים להתפתחות כאבי גב תחתון בהריון המופעים בלילה כוללים כאבי שרירים הנובעים מעייפות יומית מצטברת ועומס במשך היום על במפרקי האגן ועמוד השדרה מיצרים סימפטומים המופיעים בלילה. תיאוריות נוספות מתמקדות בהפרעות באספקת דם סדירה לרקמות שונות כתוצאה מלחץ של העובר ובגין כך נוצרים כאבי הגב.

   גורמי סיכון לכאבי גב תחתון בהריון

   מחקרים רבים מציינים מספר גורמי סיכון שיכולים לתרום להתפתחות כאבי גב תחתון במהלך ההריון. כך למשל הסיכוי של נשים שסבלו מכאבי גב לפני ההריון ושל נשים שעברו הריונות רבים לסבול מכאבי גב במהלך הריונן הינו גבוה משמעותית. בעוד שמוצא, גובה, ומצב חברתי – כלכלי אינם נושאים השפעה כזאת. על פי מחקרים אחרים נשים צעירות נוטות לסבול מכאב גב חמור יותר במהלך ההריון מנשים בוגרות יותר.

   פעילות גופנית בהריון – מה מותר ומה אסור

   אישור רפואי לפני פעילות גופנית

   יש נשים שבמהלך ההריון נהנות מהאפשרות לאכול עבוד שניים. פעילות גופנית עבור שניים חשובה, גם אם לעיתים פחות מענגת. נשים פעילות גופנית במהלך ההריון מועדות פחות למחלות כגון סוכרת ולחץ דם גבוה, עולות פחות במשקל, יורדות במשקל מהר יותר לאחר הלידה, משפרות את מצב רוחן והרגלי השינה שלהן. ישנם מחקרים הטוענים גם לקיצור משך הלידה ולירידה במספר הניתוחים הקיסריים בקרב נשים פעילות גופנית במהלך הריונן. בעוד שפעילות ספורטיבית במהלך ההיריון מועילה לרוב המכריע של הנשים הרי שלגבי המיעוט רצוי לבצע בדיקה התאמה. על כן מומלץ לקבל את אישור רפואי טרם פעילות.

   כאבי גב תחתון בהריון
   כאבי גב תחתון בהריון

   כללי אימון נכונים

   בכל מקרה ולגבי כל סוג פעילות שתבחרי יש להקפיד על יציבה טובה לכל אורכו של האימון. להתחמם היטב בתחילת האימון (10-15 דקות) ולהתקרר לאחריו (מתיחות עדינות והירגעות), לקחת הפסקות תכופות, לשתות מים במהלך הפעילות והכי חשוב להימנע מכאב במהלך הפעילות. פעילות במהלך ההיריון קשה יותר לכן לא לנסות לחזור על הישגייך לפני ההריון. רצוי להתחיל באופן הדרגתי, ולהגיע לעצמה ולמשך פעילות נמוכה ביחס לעומסים שאליהם הורגלת לפני ההריון.

   לא ספורט אתגרי

   בגלל הריכוך של רקמות החיבור וחוסר היציבות היחסי של האגן ועמוד השדרה עלייך להימנע מקפיצות ומתנועות חדות סיבוביות. על המתחילות לתחום את הפעילות האירובית למקסימום קצב לב של 60%, למתקדמות אל לעבור קצב לב של 75%. ההריון אינו הזמן הנכון לאתגר את הלב השאירי זאת לאחר ההיריון. הימנעי מלהגיע למצב של חוסר נשימה. הליכה היא הפעילות האירובית המומלצת. עם זאת פעילויות נוספות אפשריות גם הן ועלינו להפעיל שיקול דעת לגביהם. כמובן שיש להימנע מפעילויות כגון קרב מגע, ג'ודו וקרטה הכרוכות בסיכון של נפילות וחבלות.

   לא לכפיפות בטן לאחר חודש שלישי

   כפיפות בטן לאחר החודש השלישי אינן מומלצות. הקפידו לכל אורך היום על כיווץ קל של שרירי הבטן. כיווץ זה משפר את היכולת איזומטרית של השרירים. אימוני כוח יש לבצע עם מכונות כוח בלבד. עבודה עם משקולות חופשיים טומנת בחובה סיכון גבוה יחסית לביצוע תנועה שגויה בעוד שמכונות הכוח תוחמות את עבודתך לביצוע מדויק. עם זאת גם עם מכונות הכוח אין להגזים. מטרתנו הנה יותר לשמר את הטונוס והחוזק של שרירנו ולא לשפרם.

   לאכול גם פחמימות

   במהלך ההיריון קצב חילוף החומרים של האישה עולה וגופה צורך פחמימות מהר יותר. פעילות גופנית גם היא מעלה את קצב חילוף החומרים. שילוב זה מוריד מהר יותר את רמת הסוכר בדם. עלייך עם כן האישה בהריון שגם מתעמלת לאכול הרבה פירות, ירקות ופחמימות מורכבות.

   כאבי גב תחתון לאחר הלידה

   להערכתי עומסים על הגב של האישה גדולים לאין שיעור לאחר הלידה לעומת העומסים במהלך ההריון. המטלות הרבות המוטלות בדרך כלל על הנשים לאחר הלידה מוסיפות להרע את מצב גופה. בין המטלות הללו ניתן למנות את ההנקה של התינוק בתנוחות משונות הנובעות מעייפות תמידית, ההחתלות, הרחצות, הכנסה והוצאה של התינוק מהלול, הכנסה והוצאה של התינוק מהמושב שלו ברכב, ההכנסה וההוצאה של העגלה מרכב ועוד ועוד.

   המחסור בשעות שינה שאינם מאפשרים את השיקום שמציע שנת לילה וחוסר הזמן לביצוע פעילות גופנית מתקנת הופכים את היציבה הלקויה שפיתחנו במהלך ההריון ליציבה הקבועה שלנו. זאת ועוד לעיתים קרובות כאבי הגב לא נותרים באזור גבנו התחתון בלבד וכאבים בגב העליון והאמצעי מתפתחים גם כן.

   לפעילות גופנית לאחר הריון רצוי לחזור באופן הדרגתי כבר כחודש עד חודש וחצי לאחר הלידה. במידה והנכם מתכננים הריון נוסף שפרו תחילה את מצבכם הגופני נסו לחזור לפחות למצבכן בטרם החל ההריון. ככל שמצבכן הגופני לפני ההריון היה טוב יותר כך תחזרו מהר יותר לכושר גופני טוב. עם זאת אין להאיץ ולזכור שאחרי ההריון גופנו אינו במיטבו עוד פרק זמן של חודשים אחדים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר