פעילות גופנית בהריון מה מותר

פעילות גופנית בהריון מה מותר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פעילות גופנית בהריון מה מותר ומה אסור? הריון אינה סיבה להפסיק לעסוק בספורט. לפעילות גופנית אין השפעה שלילית על העובר במהלך הריון וזאת במידה ואת מורגלת בכך. למעשה, מחקרים מראים שפעילות גופנית במהלך הריון מועילה לאישה ולעובר.

פעילות גופנית במהלך הריון משפרת את בריאות האישה ומפחיתה את הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון וכאבים אחרים במהלך חודשי הריון. ספורט במהלך ההריון מפחית גם את הסיכון לחלות במגוון מחלות כולל סוכרת ולחץ דם גבוה. נשים רבות אינן יודעות האם נכון עבורן לעסוק בפעילות גופנית במהלך הריון ובאיזה עצימות.

איזו פעילות גופנית וכמה פעילות גופנית נכון לבצע במהלך הריון? התשובות לשתי השאלות ניתנות במחקר הנוכחי. במידה ואת מורגלת בפעילות גופנית ובמידה ואין סיבה רפואית שאוסרת על כך יש להמשיך לעסוק בפעילות גופנית. בכול הנוגע למינון ולעצימות יש להפעיל שיקול דעת. במאמר הנוכחי "פעילות גופנית בהריון מה מותר" נדון בכך.

פעילות גופנית בהריון – רקע

קוים מנחים מדויקים לגבי סוג הפעילות הגופנית שנכון לבצע בהריון וכמה פעילות גופנית נכון לבצע בהריון לא קיימים בפירוט הנדרש. רוב הנשים בהריון מחליטות לגבי שאלות חשובות אלה על סמך מגזינים כאלה ואחרים או התייעצות עם חברות. רופאים רבים חוששים להמליץ על פעילות גופנית לנשים בהריון שלא עסקו בפעילות גופנית ומנהלות אורח חיים יושבני. כאשר אותם רופאים ממליצים על פעילות גופנית הם לעתים מגבילים אותה באופן משמעותי. מחקרים אינם מגבים את ההגבלות הללו והן נובעות לעתים מפחדים שאינם רציונליים.

לאישה ההריונית חייב להיות ברור שכפי שמוכיח המחקר המסוקר כאן, פעילות גופנית אינה מסוכנת עבור התינוק שלך. הסיכוי של אישה פעילה גופנית במהלך הריון להתנסות בבעיות בשלבים מתקדמים של ההריון או במהלך הלידה קטנים יותר. ככול שהאישה ההריונית תבצע יותר פעילות גופנית ותהייה בכושר גופני טוב יותר כך היא תוכל להסתגל טוב יותר לשינויים במשקל וביציבה הנגרמים בגופה בשלבי ההריון השונים. פעילות גופנית במהלך הריון תעזור לה ללדת בקלות רבה יותר וגם לחזור מהר יותר למשקל הגוף שלה שלפני הריון.

פעילות גופנית שמומלץ לבצע בהריון

הפרסומים של משרד הבריאות הבריטי המופנים לנשים בהריון כוללים המלצות לשמור על אותה שגרת אימונים גופניים שהייתה להן לפני ההריון כול עוד היא מרגישה בנוח עם זה. למרות ההמלצות שהרבות לקיים אורח חיים ספורטיבי במהלך הריון רוב הנשים אינו עושה זאת וברוב המקרים הן אפילו מפחיתות באופן עקבי את רמת הפעילות הגופנית שלהן. הפעילות גופנית במהלך הריון יכולה לכלול הליכה, שחייה, רכיבה על אופניים, יוגה, ריקודים מתונים ועוד. סוגים אלו של פעילות גופנית כאשר הם מבוצעים באופן מתון אינם יוצרים עומסים שליליים על הגוף של האישה ההריונית. לנשים בהריון שרוצות להמשיך לרוץ ניתן לעשות זאת ללא  חשש עד לחודש החמישי בכפוף לבדיקה ואישור רפואי. על האישה ההריונית להיות מודעת לשינויים העוברים על גופה במהלך ההריון ובכלל זה שינויי היציבה, העומסים המוגברים על הגוף, התרככות של רקמות החיבור ועוד. שינויים אלה מכתיבים התנלות זהירה יותר כמו למשל הליכה על הליכון ולא בשדה כדי למנוע נקיעה או "תנועה לא טובה אחרת".

פעילות גופנית שמומלץ לא לבצע בהריון

הריון אינה סיבה להפסיק לעסוק בפעילות גופנית אך סיבה טובה להיות שקול. נשים הריוניות עלולות לסבול ממגוון תופעות כולל עייפות קשה, קוצר נשימה, סחרחורת, התכווציות שרירים בלתי רצוניות, לחץ דם נמוך, אובדן שיווי המשקל, כאבי גב וכאבים אחרים, שינויים פזיולוגיים הגורמים לשינויים ביציבה ולגמישות יתר של הרקמות התומכות ועוד. כל השינויים הללו צריכים להילקח בחשבון כאשר אתן שוקלות מה נכון לעשות ובאיזה מינון.

הימנעו מפעילות גופנית המחייבת שכיבה ממושכת על הגב כאשר אתן לאחר השבוע ה- 16 להריון. שכיבה ממושכת על הגב בשלב הזה עלול להוביל ללחץ על כלי הדם המוביל דם חזרה ללב ולגרום לתחושת התעלפות. הימנעי גם מפעילות שבה יש סיכוי לכך שאת עלולה להיחבט כמו למשל באומנויות לחימה או סקווש. הימנעי מצלילות עומק עם ציוד צלילה כיוון שהעובר אינו מוגן מפני מחלת הפחתת לחץ (Decompression sickness). אלא אם עברת תהליך הסתגלות, הימנעי מאימונים בגבהים של יותר מ- 2,500 מטרים מעל גובה הים וזאת כדי למנוע ממך ומהתינוק שלך את מחלת הגבהים.

מתי אסור להתאמן במהלך הריון

ישנם מספר מקרים שבהם מומלץ להפסיק כל פעילות גופנית במהלך הריון. בין יתר המקרים נמנה: נשים שעברו הפלות, נשים שילדו לידה מוקדמת או שנמצאות בסיכון ללידה מוקדמת, נשים בהריון הסובלות מדימום בלתי פוסק, נשים המצפות ללידה מרובת עוברים, נשים הסובלות מלחץ דם גבוה, נשים עם ליקויים מסוימים בשלייה ועוד.

פעילות גופנית במהלך הריון – מחקר

פעילות גופנית בהריון מה מותר
פעילות גופנית בהריון מה מותר

קיימים מספר קווים מנחים הממליצים על סוגים שונים של פעילות גופנית אך הם אינם מפורטים מספיק ומותירים סימני שאלה רבים מידי. אין מידע מספק על תגובת העובר לפעילות הגופנית הזאת. החוקרים ביקשו לבדוק מהי תגובת העובר לסוגים ומינונים שונים של פעילות גופנית במהלך הריון. לצורך המחקר נבדקו 45 נשים בשבוע ה- 28 – 32 של ההריון. 15 מתוכן אינן מתאמנות, 15 מתאמנות באופן רגיל ו-15 מתאמנות באופן קשה יותר. הוגדרה עבורן רמת המאמץ המקסימלית. קבוצת הנשים שהתאמנה באופן רגיל פעלה בתחום של 40 – 54% מקצב הלב המקסימלי והקבוצה שהתאמנה באופן קיצוני יותר התבקשה לא לחרוג מקצב לב של 60% – 84% מקצב הלב המקסימלית.

כול הנשים כולל אלה שלא התאמנו כלל עברו מבחן גופני קל ורק הנשים שהתאמנו באופן קשה יותר עברו את המבחן הגופני הקשה. מצבו של העובר נבחן במנוחה לפני הפעילות ומיד לאחר תום הפעילות הגופנית כולל בדיקת דופלר של העורק הטבורי (Umbilical Artery), מעקב אחר לב העובר ופרופיל ביו פיזיקלי (Biophysical Profile) שהיא בדיקה לא פולשנית שמבוצעת כדי להעריך את מצב העובר ברחם ובכלל זה את הסיכוי שלו למות בתוך הרחם.

ממצאי המחקר

כלל הקבוצה הייתה דומה בכול הנוגע לגיל, מדד מסת הגוף והשלב של ההריון. נשים שעסקו בפעילות גופנית קיצונית יחסית נהנתה מקצב לב במנוחה של כ-61 פעימות לדקה שהיה נמוך משמעותית ביחס לקצב לב במנוחה של כ-79 פעימות לדקה בקרב נשים שלא התאמנו כלל וביחס לקצב לב במנוחה של כ-71.9 פעימות לדקה בקרב נשים שהתאמנו באופן רגיל.

הנשים בקבוצת האימון הקשה יותר נהנו גם מתוצאות טובות יותר ביחס לשתי הקבוצות האחרות במבחן כושר שנעשה על המסוע ואילו הקבוצה שהתאמנה באופן רגיל נהנתה במבחן זה מתוצאה טובה יותר שהקבוצה שלא התאמנה כלל. העובר לא נמצא במצוקה בשום שלב של האימון לסוגיו השונים.

מסקנות המחקר

המחקר תומך בפרסומים השונים של משרדי הבריאות הכוללים קווים מנחים לגבי פעילות גופנית בהריון. נשים בהריון יכולות להתחיל או להמשיך בפעילות גופנית רגילה או מאומצת.

Obstet Gynecol. 2012 Mar; 119(3): 603–610

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים