היפר לורדוזיס מותני אבחון וטיפול
היפר לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

היפר לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


היפר לורדוזיס מותני – אבחון וטיפול עשויים למנוע התפתחות נזקים כרוניים בגב התחתון ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית מוקדמת. מדובר בליקוי יציבה של חוליות עמוד השדרה התחתון הנושא משמעות ביו מכנית. בליקוי זה יש קעור יתר בעמוד השדרה המותני ונלווים לו גם בטן בולטת ורפויה, עכוז בולט וכפיצוי גם היפר לורדוזיס של עמוד השדרה הצווארי.

תוכלו להתרשם ממידת הקעור של הגב התחתון שלכם ידי הצמדתו לקיר ואומדן הרווח שנוצר בין עמוד השדרה המותני לקיר. במידה והצלחתם להכניס את כף ידכם למרווח שבין עמוד השדרה המותני לבין הקיר הקעור המותני שלכם תקין. במידה ויותר מכף יד אחת יכולה להיכנס לרווח הזה מדובר בקעור עמוק מידי. במקרים שבהם הרווח גדול מידי (היפר לורדוזיס מותני) תוכלו לזהות גם שהאגן מסובב מדי לפנים (Anterior pelvic tilt) וכאשר הרווח קטן מדי (יישור לורדוזיס מותני) או אינו קיים כלל האגן מסובב מדי לאחור (Posterior pelvic tilt). בכל מקרה של חשד בהתפתחות היפר לורדוזיס מותני – אבחון וטיפול מהירים עשויים לעזור לכם לשמור על בריאות הגב התחתון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהיפר לורדוזיס מותני אבחון וטיפול – רקע

היפר לורדוזיס מותני
היפר לורדוזיס מותני

במידה ואתם סובלים מכאבים בגב התחתון חשוב שתדעו אתם לא לבד בעניין הזה. רובם המכריע של האנשים ברחבי העולם סובלים או יסבלו מכאבים אלו לפחות פעם אחת בחייהם. ועוד חשוב לציין לפחות בחלק מהמקרים לא מדובר בכאב קל שאפשר להתעלם ממנו ולהמשיך בסדר היום שלנו. כאבים גב תחתון הם הגורם השכיח ביותר להתפתחות נכות מוקדמת ואובדן ימי עבודה. באחד מהשאלונים שחולקו בארצות הברית נמצא שיותר מ25% מהנשאלים דיווחו על כאבי גב תחתון בשלושה חודשים האחרונים.

כאבי גב תחתון יכולים להיות קלים יחסית ולהיגרם מנזקים שוליים או חריפים ביותר ולהיגרם מנזקים כבדים יותר. כאבי גב תחתון יכולים חריפים וקצרי ימים – להופיע למספר ימים ולהיעלם או להיות כרוניים – להופיע ולהימשך לאורך חודשים ושנים. הגורמים להתפתחות כאבי גב תחתון הם עומסי יתר חוזרניים, תאונות נפילות ופציעות ספורט או מחלות. ישנם גורמי הסיכון רבים להתפתחות כאבי גב תחתון. בין הגורמים הללו נמנה גיל (עם התבגרותנו עולה הסיכון), אורח חיים יושבני, חוסר בפעילות גופנית, פעילות גופנית לקויה ועוד ועוד. בין יתר גורמי הסיכון להתפחות כאבי גב תחתון שמור מקום גם עבור היפר לורדוזיס מותני.

היפר לורדוזיס מותני – גורם סיכון לפגיעות וכאבי גב תחתון

בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון נמצאים גם גורמים אנטרופומטריים (ובכלל זה משקל הגוף, גובהו והרכבו), יציבה, כושר גופני, ביומכניקה ועוד. העקומות הטבעיות של עמוד השדרה אותם קימורים וקעורים טבעיים הם גורם מרכזי לגבי האופן שבו עוברים העומסים דרכו. שינויי מהמצב האופטימלי של מידה הקעור בעמוד השדרה המותני תוביל לעומס גבוה יותר ולפיכך לבלאי מואץ. הנתון הזה נכון לשני הכיוונים, היפר לורדוזיס מותני או יישור לורדוזיס מותני.

ישנה מודעות גדלה והולכת לגבי כאבי גב הנגרמים בעקבות אובדן האיזון במישור הקדמי-אחורי של עמוד השדרה (balance Sagittal) והתפתחות שינויים בעקומות הטבעיות של עמוד השדרה. שינויים נרכשים ניווניים (כולל שברים בגלל אוסטאופורוזיס) או תפקודיים גורמים לשינויים הללו בעקומות טבעיות אלה ולהתפתחות תופעות כגון קיפוזיס, היפר לורדוזיס מותני, יישור לורדוזיס מותני ועוד. בשל התבגרות האוכלוסייה והתנוונות עמוד השדרה ישנה עלייה בשכיחות התופעה. מחקרים מצאו שצילום רנטגן צדי של עמוד השדרה המראה שינויים באיזון המנח קדמי אחורי של עמוד השדרה ובכלל זה היפר לורדוזיס מותני, יישור לורדוזיס מתני, קיפוזיס ועוד מהווה מדד אמין להערכת מצבו הבריאותי של עמוד השדרה באזור הזה.

מה גורם לקעור מותני עמוק מדי?

ישנם מספר גורמי סיכון אפשריים להתפתחות היפר לורדוזיס מותני כולל בין היתר גיל, מגדר (נשים סובלות מכך יותר מגברים), השמנה (כרס גדולה משנה את מרכז הכובד וגורמת לקעור מותני גדול), הריון (שוב, שינוי של מרכז הכובד גורם להעמקת הקער המותני) ליקויים מבניים ותפקודיים מולדים או נרכשים ועוד. בין הליקויים המבניים והתפקודיים המולדים או הנרכשים נציין את חוסר האיזון שרירי בין קבוצות שרירים הפועלים על האגן והירכיים.

מחד, קיצור יתר של השרירים זוקפי עמוד השדרה (Erector spine) ושל השרירים מכופפי הירך (Psoas and Rectus Femoris) ומאידך חולשה וגמישות יתר של השרירים מכופפי הברך ומותחי הירך (Hamstrings), שרירי הבטן (Abdominals) ושל שרירי העכוז (gluteal). גורמים נוספים כוללים: שינויים מבניים מולדים או נרכשים, בחוליות המותן או במנח המפרקים של הגפיים התחתונות, פגיעות בחוליות המותניים או בשרירי הבטן (הרניה), תורשה.

נזקים אפשריים בגלל לקות זאת

לקות זו המתאפיינת בקעור עמוק בעמוד השדרה המותני גורמת לתפקוד לקוי של מפרקי עמוד השדרה ולעומסים מוגברים על חוליות הגב התחתון והצוואר ובעיקר על הדיסקים הבין חולייתיים. בטווח הארוך אנשים עם לקות יציבה זו צפויים לסבול בתדירות גדולה יותר מכאבי גב תחתון וסימנים ותסמינים נוספים הנגרמים בגלל נזקים לחוליות עמוד השדרה, למפרקי חוליות עמוד השדרה המותני ובעיקר לסחוסים, פגיעות חוזרניות בשרירי הגב התחתון ועוד.

פתרון מוצע עבור היפר לורדוזיס מותני

מתיחות של השרירים הקצרים (זוקפי עמוד השדרה ומכופפי הירך) וחיזוק של השרירים החלשים (השרירים מכופפי הברך ומותחי הירך, שרירי הבטן ושרירי העכוז).

תרגיל I: מתיחת מכופפי הירך וחיזוק שרירי הישבן ומכופפי הברך

את המתיחה של שרירים מכופפי הירך וחיזוק שרירי הישבן והשרירים מכופפי הברך נשיג באמצעות ביצוע גשר שריר העכוז (Gluteal Bridge). מנח מוצא: שכבו על הגב עם הידיים לצדדים, ברכיים כפופות וקרסוליים מונחים על הקרקע.

אופן ביצוע: הרימו את האגן עד שהברכיים, ירכיים וכתפיים נמצאים בקו ישר. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות מידי יום.

הערות: הימנעו ממתיחת יתר של הגב. במידה ואתם מבצעים את התרגיל  נכון תחושו את המאמץ בשרירי העכוז, בשרירי הירך האחוריים ובגב התחתון.

תרגיל II: מתיחה של מכופפי הירך.

תרגיל ראשון – מתיחה של השריר הארבע ראשי: (Quadriceps Femoris).

מנח מוצא: שכבו על צד ימין וכופפו את ברך שמאל לכיוון הישבן.

אופן ביצוע: אחזו את מפרק הקרסול השמאלי והצמידו אותו ככול שניתן אל ישבנכם. שהו במנח 10 שניות, חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות בטרם תחליפו צד.

הערות: שמרו על בטן מוכנסת והימנעו מקעור יתר של הגב התחתון.

תרגיל שני – ביצוע מתיחה של שרירי המותן כסל (Iliopsoas).

מנח מוצא: עמדו כאשר רגל ימין לפנים ככול שניתן והברך הימנית כפופה קמעה ומצויה מעל כף הרגל הימנית. תמכו את עצמכם על ידי השענת שתי כפות הידיים על הברך הימנית.

אופן ביצוע: הניחו לאגן לרדת קלות עד לתחושה של מתיחה בשריר המותן כסל השמאלי. הישארו במנח 10 שניות, הרפו וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות בטרם תחליפו צד.

הערות: שמרו על בטן מוכנסת הימנעו ממצב של היפר לורדוזיס מותני

תרגיל III: מתיחה של שרירי הגב התחתון עד לנטרול היפר לורדוזיס מותני

מדובר למעשה בתרגיל החתול שמטרתו מתיחה של שרירי הגב התחתון.

מנח מוצא: עמידה על 6 על מזרן או מיטה. ברכיים, כפות ידיים ואצבעות הרגליים מונחות בטבעיות.

אופן ביצוע: קימור וקעור אטיים של עמוד השדרה המותני. בצעו את התרגיל במשך כשלוש דקות 3 פעמים ביום.

הערות: בצעו את התרגיל באופן הדרגתי מבחינת עומק התנועה ומהירות התנועה.

תרגיל IV: חיזוק בטן איזומטרי על אמות הידיים (פלאנק)

מטרת התרגיל חיזוק הבטן. תרגיל זה מחזק את הבטן ואת שרירי הליבה באופן שאינו מזיק לגב.

מנח מוצא: שכיבה על הבטן כאשר המרפקים כפופים ומונחים לצידכם.

אופן ביצוע: התרוממו על אמות הידיים ועל אצבעות הרגליים. הגוף נשאר בקו ישר ולא במצב של היפר לורדוזיס מותני. הגדילו את הזמן שבו אתם שוהים במנח. התחילו ב10-15 שניות ונסו להגיע עד לשתי דקות. ניתן לעלות את רמת הקושי על ידי הרמה של רגל אחת והחזקתה מעלה למשך 20-30 שניות.

הערות: הימנעו מקימור או ממצב של היפר לורדוזיס מותני.

תרגיל V: חיזוק שרירי בטן ע”י גלגול האגן לאחור ונטרול היפר לורדוזיס מותני

מטרתו התרגיל חיזוק שרירי הבטן ולמידה והדגשת המיקום הרצוי של האגן.

מנח מוצא: שכבו על הגב כאשר הברכיים כפופות וכפות הרגליים מונחות על הקרקע.

אופן ביצוע: סובבו את האגן לאחור תוך כיווץ של שרירי הבטן עד לנטרול מלא של היפר לורדוזיס מותני. שהו במנח 20 שניות והרפו. נוחו 20 שניות ובצעו שוב את התרגיל. כמובן שישנם תרגילים נוספים לחיזוק שריר הבטן.

הערות: הימנעו מכאבי גב תחתון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים. אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • פריצת דיסק מותני - מכתב תודה

  פריצת דיסק מותני לכבוד ד"ר בכר, הגעתי אליך ללא תקוות ועם רגל וחצי בניתוח בגלל פריצת דיסק בגב התחתון. אף אחד…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן