היפר לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

היפר לורדוזיס מותני אבחון וטיפול

היפר לורדוזיס מותני – אבחון וטיפול עשויים למנוע נזקים כרוניים בגב התחתון. המשמעות של היפר לורדוזיס מותני הוא קיעור יתר בעמוד השדרה המותני. ליקוי יציבה זה של חוליות עמוד השדרה התחתון נושא משמעות ביו מכנית. ליקוי יציבה זה גורם בין היתר לדלקת פרקים ניוונית מוקדמת. יציבה אופיינית של אנשים עם קיעור יתר של עמוד השדרה המותני כולל:

 • בטן בולטת ורפויה
 • עכוז בולט
 • היפר לורדוזיס של עמוד השדרה הצווארי

במאמר הנוכחי "היפר לורדוזיס מותני אבחון וטיפול" נדון בין היתר באופן שתוכלו לעשות זאת בעצמכם. אם אינכם בטוחים בכך פנו למרפאה לקבלת ייעוץ.

היפר לורדוזיס מותני אבחון וטיפול – רקע

היפר לורדוזיס מותני
היפר לורדוזיס מותני

אם אתם סובלים מכאבים בגב התחתון חשוב שתדעו אתם לא לבד בעניין הזה. רובם המכריע של האנשים ברחבי העולם סובלים או יסבלו מכאבים אלו לפחות פעם אחת בחייהם. בחלק מהמקרים הכאב חמור ולא ניתן ולהמשיך בסדר היום שלנו. כאבים גב תחתון הם הגורם השכיח ביותר להתפתחות נכות מוקדמת ואובדן ימי עבודה. בסקר שנערך בארצות הברית יותר מ-25% מהנשאלים דיווחו על כאבי גב תחתון בשלושה חודשים האחרונים.

גורמים וגורמי סיכון לכאבים בגב התחתון

כאבים בגב התחתון יכולים להיות קלים או חמורים. כאבי גב תחתון יכולים חריפים וקצרי ימים או להיות כרוניים, ולהימשך לאורך חיים שלמים. הגורמים להתפתחות כאבי גב תחתון הם עומסי יתר חוזרניים, תאונות נפילות ופציעות ספורט או מחלות. ישנם גורמי הסיכון רבים להתפתחות כאבי גב תחתון. בין הגורמים הללו נמנה:

 • גיל (עם התבגרותנו עולה הסיכון)
 • אורח חיים יושבני
 • חוסר בפעילות גופנית
 • פעילות גופנית לקויה ועוד ועוד
 • בין יתר גורמי הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון שמור מקום גם עבור היפר לורדוזיס מותני.

היפר לורדוזיס מותני – גורם סיכון לכאבי גב תחתון

בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון נמצאים גם:

 • גורמים אנתרופומטריים (ובכלל זה משקל הגוף, גובהו והרכבו)
 • יציבה
 • כושר גופני
 • ביומכניקה של עמוד השדרה ועוד
 • הקיעורים והקימורים הטבעיים של עמוד השדרה

העקומות הטבעיות של עמוד השדרה הם גורם מרכזי לגבי האופן שבו עוברים העומסים דרכו. שינויים בעקומות הטבעיות ואובדן האיזון במישור הקדמי-אחורי של עמוד השדרה (balance Sagittal) מובילים להתפתחות ליקויי יציבה. ישנה מודעות גדלה והולכת לגבי כאבי גב הנגרמים בעקבות השינויים בעקומות הטבעיות של עמוד השדרה. שינויי מהמצב האופטימלי של מידת הקיעור או הקימור בעמוד השדרה יוביל לעומס גבוה יותר. עומס גבוה יותר משמעותו בלאי מואץ.

מחקרים מצאו שצילום רנטגן צדי של עמוד השדרה המראה שינויים באיזון המנח קדמי אחורי של עמוד השדרה מהווה מדד אמין להערכת מצבו הבריאותי של עמוד השדרה באזור הזה. שינויים באיזון קדמי אחורי של עמוד השדרה עלולים לבוא לידי ביטוי על ידי:

 • היפר לורדוזיס מותני
 • יישור לורדוזיס מתני
 • קיפוזיס ועוד

גורמי סיכון להתפתחות היפר לורדוזיס מותני?

ישנם מספר גורמי סיכון אפשריים להתפתחות היפר לורדוזיס מותני ובכלל זה:

 • גיל
 • מגדר (נשים סובלות מכך יותר מגברים)
 • השמנה (כרס גדולה משנה את מרכז הכובד וגורמת לקיעור מותני גדול)
 • הריון (שוב, שינוי של מרכז הכובד גורם להעמקת הקער המותני)
 • ליקויים מבניים ותפקודיים מולדים או נרכשים בחוליות המותן או במנח המפרקים של הגפיים התחתונות
 • פגיעות מוקדמות בחוליות המותניים (כולל שברים בגלל אוסטאופורוזיס)
 • פגיעה מוקדמת בשרירי הבטן (הרניה)
 • תורשה
 • חוסר האיזון שקיים לעתים בין קבוצות שרירים הפועלים על האגן והירכיים. מחד, קיצור יתר של השרירים זוקפי עמוד השדרה (Erector spine) ושל השרירים כופפי הירך (Psoas and Rectus Femoris). מאידך חולשה וגמישות יתר של השרירים כופפי הברך ופושטי הירך (Hamstrings), שרירי הבטן (Abdominals) ושל שרירי העכוז (gluteal).

האם אתם סובלים מקיעור יתר של עמוד השדרה המותני?

כדי להעריך את עומק הקיעור בגבכם בצעו את הצעדים הבאים:

 • הצמידו את גבכם לקיר
 • נסו להכניס את כף ידכם לרווח שנוצר בין עמוד השדרה המותני לקיר
 • המרווח תקין אם הצלחתם להכניס את כף ידכם למרווח שבין עמוד השדרה המותני לבין הקיר
 • אם יותר מכף יד אחת יכולה להיכנס לרווח הזה הקיעור שלכם עמוק מידי. קיעור עמוק מידי (היפר לורדוזיס מותני) יגרום לאגן מסובב מדי לפנים (Anterior pelvic tilt). קיעור (או הרווח) קטן מדי (יישור לורדוזיס מותני) יגרום לאגן מסובב מדי לאחור (Posterior pelvic tilt).

נזקים אפשריים בגלל יתר לורדוזה בעמוד השדרה המותני

קיעור יתר של עמוד השדרה המותני גורם לעומסי יתר ולתפקוד לקוי של עמוד השדרה. העומסים הללו והתפקוד הלקוי מעלים את הסבירות להתפתחות מגוון רחב של נזקים. בין הנזקים שעלולים להתפתח על רקע ליקוי יציבה זה נמנה:

לסיכום ניתן לומר שאנשים עם ליקוי יציבה זה נמצאים בסיכון להתפתחות נזקים בגב. בעיקר צפויים אנשים אלו לסבול בתדירות גדולה יותר מכאבי גב תחתון.

תרגילים לשיפור לורדוזה בעמוד השדרה המותני

מתיחות של השרירים הקצרים (זוקפי עמוד השדרה וכופפי הירך) וחיזוק של השרירים החלשים (השרירים כופפי הברך ופושטי הירך, שרירי הבטן ושרירי העכוז).

תרגיל I: מתיחת כופפי הירך וחיזוק שרירי הישבן וכופפי הברך

את המתיחה של שרירים כופפי הירך וחיזוק שרירי הישבן והשרירים כופפי הברך נשיג באמצעות ביצוע גשר שריר העכוז (Gluteal Bridge). מנח מוצא: שכבו על הגב עם הידיים לצדדים, ברכיים כפופות וקרסוליים מונחים על הקרקע.

אופן ביצוע:

הרימו את האגן עד שהברכיים, ירכיים וכתפיים נמצאים בקו ישר. שהו במנח 10 שניות וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות מידי יום.

הערות: הימנעו ממתיחת יתר של הגב. אם אתם מבצעים את התרגיל נכון תחושו את המאמץ בשרירי העכוז, בשרירי הירך האחוריים ובגב התחתון.

תרגיל II: מתיחה של כופפי הירך.

תרגיל ראשון – מתיחה של השריר הארבע ראשי: (Quadriceps Femoris).

מנח מוצא:

שכבו על צד ימין וכופפו את ברך שמאל לכיוון הישבן.

אופן ביצוע:

אחזו את מפרק הקרסול השמאלי והצמידו אותו ככול שניתן אל ישבנכם. שהו במנח 10 שניות, חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות בטרם תחליפו צד.

הערות:

שמרו על בטן מוכנסת והימנעו ממצב של היפר לורדוזיס מותני.

תרגיל שני – ביצוע מתיחה של שרירי המותן כסל (Iliopsoas).

מנח מוצא:

עמדו כאשר רגל ימין לפנים ככול שניתן והברך הימנית כפופה קמעה ומצויה מעל כף הרגל הימנית. תמכו את עצמכם על ידי השענת שתי כפות הידיים על הברך הימנית.

אופן ביצוע:

הניחו לאגן לרדת קלות עד לתחושה של מתיחה בשריר המותן כסל השמאלי. הישארו במנח 10 שניות, הרפו וחזרו למנח מוצא. חזרו על התרגיל 10 פעמים ובצעו 3 סדרות בטרם תחליפו צד.

הערות:

שמרו על בטן מוכנסת הימנעו ממצב של היפר לורדוזיס מותני

תרגיל III: מתיחה של שרירי הגב התחתון עד לנטרול היפר לורדוזיס מותני

מדובר למעשה בתרגיל החתול שמטרתו מתיחה של שרירי הגב התחתון.

מנח מוצא:

עמידה על 6 על מזרן או מיטה. ברכיים, כפות ידיים ואצבעות הרגליים מונחות בטבעיות.

אופן ביצוע:

קימור וקעור איטיים של עמוד השדרה המותני. בצעו את התרגיל במשך כשלוש דקות 3 פעמים ביום.

הערות:

בצעו את התרגיל באופן הדרגתי מבחינת עומק התנועה ומהירות התנועה.

תרגיל IV: חיזוק בטן איזומטרי על אמות הידיים (פלאנק)

מטרת התרגיל חיזוק הבטן. תרגיל זה מחזק את הבטן ואת שרירי הליבה באופן שאינו מזיק לגב.

מנח מוצא:

שכיבה על הבטן כאשר המרפקים כפופים ומונחים בצידי הגוף.

אופן ביצוע:

התרוממו על אמות הידיים ועל אצבעות הרגליים. הגוף נשאר בקו ישר ולא במצב של היפר לורדוזיס מותני. הגדילו את הזמן שבו אתם שוהים במנח. התחילו ב10-15 שניות ונסו להגיע עד לשתי דקות. ניתן לעלות את רמת הקושי על ידי הרמה של רגל אחת והחזקתה למשך 20-30 שניות.

הערות:

הקפידו לא לקמר ולא להיות במצב של היפר לורדוזיס מותני.

תרגיל V: חיזוק שרירי בטן ע"י גלגול האגן לאחור ונטרול היפר לורדוזיס מותני

מטרתו התרגיל חיזוק שרירי הבטן ולמידה והדגשת המיקום הרצוי של האגן.

מנח מוצא:

שכבו על הגב כאשר הברכיים כפופות וכפות הרגליים מונחות על הקרקע.

אופן ביצוע:

סובבו את האגן לאחור תוך כיווץ שרירי הבטן עד לנטרול של היפר לורדוזיס מותני. שהו במנח 20 שניות והרפו. נוחו 20 שניות ובצעו שוב את התרגיל. כמובן שישנם תרגילים נוספים לחיזוק שריר הבטן.

הערות:

הימנעו מתרגול עם כאבי גב תחתון.

References:

Dimitrijević, V.; Šćepanović, T.; Milankov, V.; Milankov, M.; Drid, P. Effects of Corrective Exercises on Lumbar Lordotic Angle Correction: A Systematic Review and Meta-Analysis. Int. J. Environ. Res. Public Health 2022, 19, 4906.

Joan P Scannell, Stuart M McGill, Lumbar Posture—Should It, and Can It, Be Modified? A Study of Passive Tissue Stiffness and Lumbar Position During Activities of Daily Living, Physical Therapy, Volume 83, Issue 10, 1 October 2003, Pages 907–917.

Oakley PA, Ehsani NN, Moustafa IM, Harrison DE. Restoring lumbar lordosis: a systematic review of controlled trials utilizing Chiropractic Bio Physics® (CBP®) non-surgical approach to increasing lumbar lordosis in the treatment of low back disorders. J Phys Ther Sci. 2020 Sep;32(9):601-610.

Lee, S.; Kim, H.; Jung, J.; Lee, S. Immediate Effects of Sprinter-Pattern Exercise on the Lordotic Curve and Abdominal Muscle Activity in Individuals with Hyperlordosis. Medicina 2023, 59, 2177.

Oakley PA, Ehsani NN, Harrison DE. Non-surgical reduction of lumbar hyperlordosis, forward sagittal balance and sacral tilt to relieve low back pain by Chiropractic BioPhysics® methods: a case report. J Phys Ther Sci. 2019 Oct;31(10):860-864.

Lumbar Lordotic Angle Correction: A Systematic Review and Meta-Analysis. Int J Environ Res Public Health. 2022 Apr 18;19(8):4906.

Denis Bratelj, Phillip Jaszczuk, Crescenzo Capone, Cristian Dragalina, Tobias Pötzel, Michael Fiechter, Lumbar reconstruction with hyperlordotic cages: Prediction of neuroforaminal height in comparison to established age and sex dependent reference values, Heliyon, Volume 10, Issue 3, 2024, e25670.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ספורט עוזר למנוע סוכרת היריון

ספורט עוזר למנוע סוכרת הריון

ספורט למניעת סוכרת היריון היא אסטרטגיה נבונה שחייבת להיות משולבת עם שמירה על משקל גוף עוד לפני הכניסה להיריון ועל הקפדה על אורח חיים פעיל לאורך כול ההיריון. היתרונות של פעילות גופנית בכול הנוגע לבריאות כוללים בין היתר גם מניעת סוכרת היריון.

כאבים בכף הרגל בקרב רקדנים

כאבים בכף הרגל אצל רקדנים

כאבים בכף הרגל בקרב רקדנים הם עניין שכיח. רקדנים, בעיקר רקדני בלט קלאסי, חושפים עצמם לפציעות ולסימנים ותסמינים בגפה התחתונה. נעליים דקיקות וריקוד במצב פוינט (pointe) באופן חוזרני ולאורך שעות ארוכות יוצר עומס בלתי סביר וגורם לציפורניים שבורות, יבלות גם לפציעות.