דלקת חוליות מקשחת
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) או בשמה האחר מחלת בכטרב, היא מחלה כרונית עקשנית שגורמיה אינם ידועים. המחלה הזאת שייכת לקבוצת מחלות הקרויות דלקות מפרקים ספונדילוארטרופתיות (Spondyloarthropathy) שהמאפיינים שלהן כוללים בין היתר פגיעה בעמוד השדרה ומכנה משותף גנטי. בין המחלות בקבוצה הזאת נמנה גם את תסמונת רייטר, דלקת פרקים פסוריאתטית ומחלות פרקים על רקע מחלות מעי דלקתיות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת חוליות מקשחת – רקע

המחלה זו נוטה יותר לפגוע בגברים ביחס של עד פי 5. רובם המכריע של המקרים מתרחשים בין גיל 15 לגיל 35. עם זאת המחלה הזאת יכולה לפגוע גם בילדים צעירים יותר ובאנשים מבוגרים יותר. רק לעיתים נדירות יחלו במחלה זו גברים מעל גיל 50. אדם אחד לכול 1000 בבריטניה סובל או יסבול מהמחלה הזאת.

מחלה זאת מכונה גם “עמוד שדרה במבוק” (Bamboo spine) וזאת כיוון שחוליות עמוד השדרה בקרב החולים במחלה זו מתחברות להן והופכות עם הזמן לצינור (במבוק) אחד נוקשה ללא מפרקים. התאחות זאת של מפרקי עמוד השדרה גורמת לאובדן תמידי של גמישות הגב והצוואר. לעתים קרובות המחלה פוגעת גם במפרקים אחרים ובעיקר במפרקי עצה וכסל (סקרואיליאק) וחלקי גוף אחרים ובכלל זה במערכת הראייה, בריאות, מערכת העיכול כלי דם ועוד. סימנים ותסמינים אופיניים כוללים כאבי גב תחתון ומוגבלות תנועתית. כמובן שבמצב שבו מלבד הפגיעה במפרקים נפגעות מערכת גוף נוספות החולה התלונן גם על סימנים ותסמינים אחרים.

 גורמים

הגורמים המדויקים למחלה הזאת אינם ברורים עם זאת נטייה גנטית מהווה גורם רב השפעה. לכמעט 9 מתוך כל 10 אנשים החולים במחלה יש סוג רקמה הקרויה HLA-B27. עם זאת מעריכים שגם גורמים אחרים מעורבים שכן רק 1 מכל 5 אנשים עם סוג הרקמה HLA-B27 יחלה במחלה. לדעת חוקרים גם לגורמים סביבתיים, נפשיים ולהרגלי אכילה יש השפעה על התפרצות המחלה. 

תיאוריה נוספת טוענת שדלקת חוליות מקשחת יכולה להתפרץ לאחר תגובה ממושכת של המערכת החיסונית. לחימה ממושכת של המערכת החיסונית בגורמים מחוללי מחלות (חיידקים, וירוסים) עלולה, לטענת החוקרים, לגרום לשיבוש של המערכת החיסונית ולהוביל להתפתחות המחלה.

תסמינים

דלקת חוליות מקשחתבתחילה כאבים ונוקשות בגב התחתון הם התלונה העיקרית של החולים במחלה. כמו בדלקות מפרקים אחרות הכאבים והנוקשות נוטים להיות חמורים יותר במצבים של חוסר תנועה, בלילה ובבוקר. במהלך העשייה היומית ישנה רגיעה חלקית בכאבים. לעתים יכולים חולים הסובלים ממחלת חוליות מקשחת לסבול מכאבים ונוקשות גם במפרקי הירכיים והכתפיים. עם הזמן המחלה מתחילה לנוע מעלה ולהשפיע על חוליות החזה, מפרקי בית החזה, חוליות הגב העליון וחוליות הצוואר. 

סימפטומים נוספים שיכולים להתלוות למחלה זאת כוללים חום, עייפות, מחלת מעי, אובדן משקל ואנמיה. במקרים קשים מתחילים אט אט הכאבים והנוקשות לפוג והחוליות מתחילות להתחבר להן יחדיו והופכות עם הזמן לעמוד קשיח וללא יכולת תנועה. בהמשך צפויות לחולים במחלה זו גם קשיי נשימה וזאת עקב העובדה שבית החזה לא יכול להתרחב במידה הראויה להכיל את כל נפח הריאות בנשימה.באחד מכל ארבעה מקרים של מחלת פרקים מקשחת צפויה גם “אוביאיטיס” – דלקת של החלקים הפנימיים של העין. תופעה נדירה יותר היא זליגה במסתם אאורטלי.

בדיקה ואבחון

האבחון בשלב הראשון של המחלה אינו פשוט ולעיתים קרובות ניתן לבלבלו עם תסמונות אחרות התוקפות את עמוד השדרה ובכללן: מחלת מפרקים ניוונית, תסמונת ריטר, ארטריטיס על רקע פסוריאסיס, ארטריטיס על רקע מחלת מעי כרונית ועוד. לקיחת היסטוריה יסודית ובדיקה גופנית עשויות להקל על מלאכת האבחון. צילום רנטגן נחשב לאמצעי שאינו רגיש דיו ועל כן בשלבים הראשונית של המחלה יש בו מעט תועלת לצורך האבחון. בהמשך יופיעו השינויים הדלקתיים האופייניים של מפרקי האגן וקיבעון של חוליות הגב עד ליצירת עמוד שדרה במבוק. במקרים כרוניים ניתן יהיה לזהות אובדן טווח התנועה של הגב התחתון, דפורמציה במבנה של עמוד השדרה וירידה ביכולת ההתרחבות של בית החזה. 

הרמזים שינחו אותנו לצורך אבחון דלקת מפרקים מקשחת כוללים: הגיל הצעיר של החולה (15-35). רוב גברי של המחלה ביחס של 3:1. תסמינים הכוללים נוקשות וכאבים קשים בחלק או בכול האזורים האנטומיים הבאים: גב, אגן, כתפיים, מפרקי ירך צלעות, עצם החזה, עקבים ועוד. הכאבים יהיו בשיאם במצבים של לאחר חוסר תנועה (במהלך שנת לילה ועם הקימה בבוקר). תנועה עשויה להקל על הכאבים במקצת. בשלבים מתקדמים של המחלה תחול ירידה דרסטית של טווחי התנועה של עמוד השדרה כולל עמוד השדרה הצווארי. כמו כן יחולו שינויים ביציבה של עמוד השדרה ובכלל זה קימור יתר של עמוד השדרה החזי וראש מושט לפנים.

חולים במחלת מפרקים מקשחת עלולים לסבול מתסמינים שאינם קשורים למערכות עצב שריר ושלד ובכלל אלה ניתן למנות תסמינים כלליים כגון חום, עייפות ובחילות. כמו כן יתכנו תסמינים המעידים על פגיעה באברים מוגדרים כגון דלקות עיניים (uveitis), פגיעה בלב, דלקות מעי, פסוריאזיס, מחלת ריאות, פגיעה בריאות, פגיעה בכליות אובדן צפיפות עצם ועוד.
בדיקה פיזית תדגים אובדן טווחי תנועה של עמוד השדרה והמפרקים הפריפריים ובכלל זה מגבלת התנועה של בית החזה.

אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה

בצילום רנטגן יודגמו השינויים האופייניים למחלה ובכלל זה התחברות של חוליות עמוד השדרה עד להיווצרותו של עמוד שדרה המדמה במבוק (bamboo spine). אין בדיקות מעבדה שיכולות לאבחן את המחלה באופן חד משמעי. בדיקות מעבדה עשויות להעניק לנו רמזים אך לא אבחון. בדיקות מעבדה של חולה במחלת פרקים מקשחת עשויות הצביע על נוכחות דלקתית, על נוכחות אנמית טיפוסית ועל קיומו של הסמן הדנטי HLA-B27. יחד עם זאת חשוב לזכור שגן זה יכול להיות קשור למחלה אך אינו ייחודי לה. אנשים בריאים רבים נושאים את הגן הזה. 

אבחנה מבדלת

אבחנה מבדלת של דלקת מפרקים מקשחת מתבססת על בדיקת ההיסטוריה האישית והמשפחתית לגבי נוכחות בעבר או בהווה של דלקות מפרקים, של מחלות מין, של פסוריאזיס (מחלת מפרקים פסוריאטית), של דלקות מעי (מחלת מפרקים אנטרופטית) ושל תלונות על דלקות בעיניים או על כאבים בנקודת החיבור של הגידים לעצם.

אבחנה מבדלת של מחלת מפרקים מקשחת מתבססת גם על אופי התסמינים מהם סובל החולה. האם כאבי הגב כוללים גם כאבים במפרק האגן (מפרק אחד או שניים)? האם הכאבים קשים יותר בבוקר או במהלך הלילה כאשר החולה מצוי במצב של חוסר תנועה? כאבים שאינם פוחתים במנוחה מעידים על רקע דלקתי. תסמינים וסימנים לא סימטריים בדיקות מעבדה שיצביעו על תהליך דלקתי (חלבון CRP ושקיעת דם גבוהים), בדיקות שליליות בכול הנוגע גורם שגרוני (Rheumatoid factor) וחיוביות בחלק מהמקרים לגבי קיומו של סמן גנטי HLA-B27..

טיפולים

הגישה המקובלת לטיפול בחולי דלקת חוליות מקשחת היא שילוב של שלושה מרכיבים:

טיפול התנהגותי

התנהגות עצמית נכונה הכוללת הקפדה על ארגונומיה, יציבה ופעילות גופנית נכונה על מנת להפחית את העומסים השליליים על הגב.

טיפולים פיזיים

טיפולים פיזיים ובכלל זה טיפול כירופרקטי שמטרתם לטפל באזורים הפגועים וזאת כדי לשמר את טווח התנועה, יכולת התנועה והפחתה של הכאבים. הטיפולים צריכים לכלול גם עבודה על בית החזה ועל חוליות הגב והצוואר כדי לשמר את יכולת התנועה ואת היכולת לנשום באופן סביר.

טיפול תרופתי

מעבר לכך יש הממליצים על שימוש בתרופות אנטי דלקתיות אף על פי שאין להן השפעה על התקדמות המחלה. כירורגיה במקרה של דלקת חוליות מקשחת אינה מומלצת שכן היא נושאת עימה רמות סיבוכים גבוהה מהרגיל להרדמה כללית. 

המשיכו לקרוא אודות גורמים נוספים לכאבי גב תחתון ובכללם כאבי גב הנגרמים בגלל היצרות תעלת השדרה וכאבי גב הנגרמים בגלל בלט דיסק או פריצת דיסק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן