תסמונות כאב שכיחות בחזה

תסמונות כאב שכיחות בחזה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תסמונות כאב שכיחות בחזה כוללות פגיעה במערכת שריר ושלד, מחלת לב ו/או בכלי הדם, ליקוי במערכת העיכול ועוד. סימנים תסמינים שמקורם בחזה הזה עלולים להיות חריפים, חודרניים, מוחצים, שורפים, קלים, קהים וטורדניים בלבד. יש לאבחן במהירות האפשרית את מקורם.

  כאבים בחזה עלולים להופיע ממגוון רחב של פגיעות והפרעות בריאותיות. רובן זניחות בכל הנוגע לסיכון שהן מטילות על חיינו וחלקן כמו למשל מחלות לב או ריאות עלולות להיות משמעותיות. לפעמים הם יכולים גם להיות מוקרנים לגב, לצוואר ללסת ולידיים. למרות החשש המוצדק חשוב לזכור שבחלק ניכר מהמקרים המיחושים הללו נגרמים על רקע של פגיעה בשרירים, במפרקים ובסחוסים ולא באיברים הפנימיים כולל לב וריאות. ישנה חשיבות גדולה לאבחון מהיר ומדיוק של מקור הבעיה. כאן, במאמר הנוכחי "תסמונות כאב שכיחות בחזה" נדון בנושא הזה בהרחבה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   תסמונות כאב שכיחות בחזה – רקע

   כאבים בחזה עלולים להתפתח כתוצאה ממגוון רחב של סיבות כולל פציעה פשוטה בעור, מתיחה של שריר, תזוזה לא טובה של חוליה בגב העליון, שחיקת סחוס, מתיחה של אחד הגידים הפועלים בגב העליון, נזק עצבי על רקע פגיעה בדיסק בין חולייתי בגב העליון, נזק לצלעות או לרקמות האחרות.

   המיחושים שמפחידים אותנו הם אלה שמתרחשים בעקבות פגיעה באברים הפנימיים הנמצאים בחלק הפנימי של הפלג הגוף העליון ובכללם לב, ריאות, ושט ועוד. מיחושים אלה עלולים גם להיות מוקרנים לחלקי גוף אנטומיים מרוחקים. דוגמאות לכך כוללות הפרעות בכיס המרה או פגיעות והפרעות בעמוד השדרה הצווארי. בשני המקרים ייתכנו השלכות המכאובים. להלן פירוט תסמונות כאב שכיחות בחזה שעלולות לגרום לתסמינים שונים בפלג הגוף העליון.

   כאבים בחזה בגלל מחלות כלי הדם והלב

   כאמור, כאבי חזה יכולים לנבוע מפגיעה בכלי הדם המספקים חמצן ללב ולגרום לתעוקה מקומית או לאוטם שריר הלב. מיחושים דומים יכולים להתפתח גם בעקבות בתירת אבי העורקים (Aortic dissection) ודלקת בקרום שעוטף את הלב – פריקרדיטיס (Pericarditis).

   גורמי סיכון להתפתחות מחלות לב וכלי דם

   תסמונות כאב שכיחות בחזה
   תסמונות כאב שכיחות בחזה

   הסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם עולה לאחר גיל 40 למרות שישנם גם מקרים שבהם הם מתפתחים גם בגיל צעיר יותר. ישנם גורמי סיכון רבים להתפתחות מחלות לב וכלי דם כולל בין היתר לחץ דם  גבוה, יתר שומני דם, עישון, השמנת יתר, סוכרת וחוסר פעילות גופנית. מחקר ישראלי מצא שמשקל יתר בגיל העשרה עשוי לנבא את הסיכוי להתפתחות מחלות לב וסוכרת כבר בין גיל 30-40.

   להלן פירוט מחלות כלי דם ולב

   תעוקת לב, אוטם שריר הלב

   כל הרקמות בגוף זקוקות לדם ולחומרים המזינים שהוא מוביל. הלב, משתמש במארג של כלי דם כדי לדחוף את הדם ואת חומרי ההזנה אל כל רקמות הגוף כולל אל שרירי הלב. עקב משקעים שומניים או אחרים עלולים כלי הדם המובילים חמצן וחומרי הזנה לשרירי הלב להיחסם באופן חלקי או מלא ולפגוע באספקת הדם לשריר הלב. איסכמיה חלקית של אחד או יותר מהעורקים הכליליים עלולה לגרום לתעוקה מקומית (Angina Pectoris) ואילו איסכמיה מלאה של אחד או יותר מהעורקים הללו עלולה לגרום לאוטם שריר הלב (Myocardial infarction) או "התקף לב" ומוות אפשרי.

   סימנים ותסמינים

   מגוון התסמינים האפשריים כולל: תחושה של חוסר נוחות או מכאובים חדים או קהים בחלק מהחזה או בכולו, תחושה של לחץ או שריפה יכולים להופיע גם בצוואר, גב, ידיים (בעיקר יש שמאל), כתפיים, סנטר, שיניים ועוד. תסמינים נלווים אפשריים: הזעה, בחילה, הקאה, עור קר, קצב לב מוגבר, פעימות לב מודגשות, קוצר נשימה, סחרחורת ועוד.

   לא בכל התקף לב מופיעים גם כאבים בחזה!
   אבחון

   אבחון מיחושים על רקע של בעיות לב מתחיל מלקיחת היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית וכמובן בדיקה גופנית. היסטוריה רפואית תגולל את מגוון התסמינים שמהם סובל החולה, מתי וכיצד החלו וכן תחשוף רקע בריאותי אישי ומשפחתי שעשוי להעיד על בעיות לב כגון אירוע לב קודם, מחלות כלי דם, עישון כבד, לחץ דם גבוה ועוד. בדיקות שיש לערוך כוללות בדיקות דם ושתן, בדיקות לזיהוי אנזימים קרדיאליים, בדיקות א.ק.ג, אולטרסאונד ואקו-לב, הדמיה באיזוטופים, אנגיוגרפיה, בדיקת סיבולת מאמץ ועוד.

   בתירת אבי העורקים

   מדובר למעשה בקרע בשכבה הפנימית של הדופן של אב העורקים ( Aorta). פגיעה זאת מובילה למצב מסוכן ביותר שבו חודר דם בין השכבות של כלי הדם ועלולה להיווצר חסימה של כלי הדם לאיברים השונים, אי-ספיקת לב ועוד.

   סימנים ותסמינים

   כאב חריף ביותר באזור. במידה וקיימת פגיעה באספקת הדם לגפיים נמצא חוסר סימטריה בלחץ הדם בין הגפיים ו/או קושי לחוש בדופק.

   אבחון

   אבחון בתירת אבי העורקים מתבסס על היסטוריה רפואית שתכלול הופעה פתאומית של כאב חריף ועמוק בחזה. בבדיקה גופנית נמצא הבדלים בלחץ הדם והקושי לאתר דופק בגפיים. סריקת CT ובדיקות הדמיה נוספות תאששנה את האבחון.

   דלקת קרום הלב

   מדובר בהתפתחות דלקתית בשק העוטף את הלב (Pericarditis). הדלקת מתפתחת לרוב בגלל זיהום נגיפי. סיבות נוספות להתפתחות דלקתית בקרום הלב כוללות זיהום חיידקי, מחלות אוטואימוניות, אוטם שריר הלב, גידול סרטני, ועוד.

   סימנים ותסמינים
   דלקת חדה בקרום הלב תגרום לחום, מכאובים באזור, קצב לב מהיר, חום גבוה, כאבי גרון, כאבי שרירים, שלשולים, הקאות, כאבים בנשימה, חולשה, עייפות, דפיקות לב מואצות ועוד
   אבחון

   אבחון דלקת בקרום הלב מבוסס על היסטוריה רפואית שעלולים לכלול חלק או את כל הסימנים והתסמינים המפורטים מעלה. בשלב הבא במהלך הבדיקה גופנית יקשיב הקרדיולוג לקולות ליבו של החולה. בדיקות מתקדמות שיאששו את האבחון כוללות צילום חזה, אלקטרוקרדיוגרפיה ,אקו לב ובדיקות דם. בין בדיקות הדם נמנה בדיקת דם ל-CRP, שקיעת דם ובדיקת טרופונין בדם.

   מחלות כלי דם ולב – אבחנה מבדלת

   מיחושי אלה המתעוררים על רקע של פעילות גופנית מאומצת, מתחים נפשיים, חשיפה לקור ואכילה עלולים להעיד על תעוקת לב או אוטם שריר הלב. כאשר המיחושים נובעים מנזק לבבי הימנעות מפעילות גופנית תגרור הקלה ואפילו היעלמות שלהם. כך גם ניטרו גליצרין, המרחיבה את כלי הדם הכליליים, תפחית תוך 2 – 3 דקות כאב שמקורו בלב אך לא תשפיע על מכאובים שמקורם אחר. חום ו/או שמיעת רשרוש עלים בסטטוסקופ יעלו חשד לפריקרדיטיס. הבדלים בלחץ הדם בין הגפיים או קושי לאתר בהם את הדפקים עלולים להצביע על בתירה אפשרית באבי העורקים. כמובן שיש לגבות את החשד באמצעות דימות רפואי מתאים.

   מיחוש באזור שמקורו במערכות עצב שריר ושלד לא יושפע ממאמץ של מערכת לב ריאה. מצד שני תנועות מסוימות, מנחים מסוימים, נשימות עמוקות ולחיצות על האזור עלולים להשפיע עליו. לא סביר שמכאובים שנמשכים ימים ושבועות מקורם קרדיאלי. ניטרוגליצרין יכול להקל על מכאובים שמקורם בוושט או בקיבה ובמקרים אלו תרופות נוגדות חומציות עשויות להפחית אותם.

   הפרעות במערכת העיכול וכאבים בחזה

   גם הפרעות במערכת העיכול עלולים לגרום לתסמינים באזור המדובר. פגיעות ומחלות של הוושט, הקיבה, כיס המרה והלבלב עלולים בין היתר להקרין כאב לאזור.

   דלקת בוושט

   הוושט, הוא צינור בעל דפנות שריריות וציפוי רירי המחבר את הלוע עם הקיבה. תפקוד לקוי של הסוגרים התחתון או העליון של הוושט המאפשר החזר מזון חומצי פוגע ברירית של הוושט, יוצר דלקת (Esophagitis) ועימה מגוון תסמינים. גורמים נוספים במערכת העיכול שעלולים לגרום לתסמינים אלו כוללים תופעות פתולוגיות של כיס המרה ושל הלבלב. שני אלו עלולים לגרום לכאבי בטן המושלכים לאזור.

   סימנים ותסמינים

   התסמין בגין תופעה זו היא צרבת (Heartburn). צרבת כוללת תחושה שריפה מאחורי עצם החזה ומיחושים מקומיים.

   אבחון ואבחנה מבדלת

   צרבת ואוטם שריר הלב עלולים להרגיש דומה. צרבת מתרחשת לאחר אכילה או כאשר אנו שוכבים או מתכופפים. צרבת יכולה להימשך זמן קצר או שעות. לעיתים תתלווה לצרבת גם טעם חומצי בפה בגין מיצי עיכול שחמקו במעלה הוושט. סוגי מזון מסוימים עשויים להחמיר את התסמינים ובכללם אלכוהול, קפאין ומזון מתובל.

   מכאובים אלה הנובעים מדלקת בוושט יופיעו בהקשר של אכילת סוגי מזון מסוימים וכן זוויות שבהם אנו שוהים. ניתן להפחית אותם על ידי אכילה של מזון שאינו מתובל וכן על ידי הרמת הגו. העובדה שלא ניתן לאתר את המיחושים באופן ידני וכן אי הימצאותם של תסמינים מערכתיים כגון חום או קושי בנשימה עשויים להועיל באבחון הבעיה.

   הפרעות במערכת שריר ושלד וכאבים בחזה

   שבר, קרע, מתיחה או כל פגיעה אחרת באחד או יותר מהמרכיבים של הגב העליון ובית החזה ובכלל זה חוליות, דיסקים בין חולייתיים, שרירים, עצבים, סחוסים, צלעות, גידים, רצועות ועוד יכולים להוות מקור לתחושות הללו.

   כאבים בצלעות

   תסמונות כאב שכיחות בחזה
   תסמונות כאב שכיחות בחזה

   מיחושים מקומיים יכולים להתרחש גם עקב פגיעה פיזית בצלעות והתפתחות כאבים בצלעות. גופנו מצויד בשנים עשר זוגות של צלעות היוצרות את כלוב הצלעות ומגינות על האיברים בתוכו ובכללם ריאות, לב וכלי דם. לצלעות תפקיד חשוב גם בתהליך הנשימה ועל כן פגיעה בצלעות תגרום להחמרת המיחושים בעת נשימה. צחוק, עיטוש ושיעול עלולים גם הם לגרום לתזוזה של הצלעות הפגועות ולהחמרה של התסמינים. אזור זה מהווה חלק מרכזי בתמיכה וייצוב של הגוף ועל כן גם תנועות ומאמץ של הידיים עלולים לגרום למיחושים הללו להופיע.

   כאבים בצלעות – אבחנה מבדלת

   מכאובים מקומיים על רקע של פגיעה בצלעות תושפע מתנועת של פלג הגוף העליון, ניתן יהיה לאתר את מוקד הנזק ואף להשפיע על עצמתו באמצעות מישוש. במקרה כזה נוכל לוודא שמקור הבעיה אינו מערכתי. החולה לא יסבול מחום ולא נזהה פגיעה בסימנים החיוניים. אם קיים חשד לשבר, צילומי רנטגן ו/או מיפוי עצמות עשויים לאשר או לשלול זאת.

   דלקת סחוס הצלע

   דלקת סחוס הצלע (costochondritis) היא תסמונת כאב שכיחה שנובעת מהתפתחות דלקתית באחד או יותר מהסחוסים המצויים במפרקים שבין הצלעות לעצם החזה.

   סימנים ותסמינים

   כאבים מקומיים באזור הדלוק בין עצם החזה לבין הצלע או הצלעות. תנועות מסוימות ונשימות עמוקות עלולות להחמיר את הכאב. בבדיקה ניתן למשש את המפרקים הדלקתיים.

   אבחנה מבדלת

   כאבים שמקורם דלקת סחוס הצלע או כל פגיעה מקומית אחרת יושפעו מביצוע תנועות ומנשימות עמוקות. בעוד שהמיחושים הנלווים לדלקת סחוס הצלע מגיעים מנקודה מוגדרת בין הצלעות לבין עצם החזה שניתן למשש אותה הרי שהכאבים ממקור לבבי בוקעים ממקור עמוק יותר, מכסים אזור נרחב יותר, מתרכזים יותר בצד שמאל ואינם ניתנים למישוש. תפקודי הריאות והלב והסימנים החיוניים יאשרו שמיחושים אלה אינם הנובעים מהלב או מהריאות.

   פיברומיאלגיה

   פיברומיאלגיה הקרויה גם פיברוסיטיס, מיופברוסיטיס, ראומטיזם שרירי ועוד היא מחלה כרונית שהגורמים לה לא ברורים ואשר עלולה בין היתר לגרום למיחושים מקומיים.

   פיברומיאלגיה. אבחנה מבדלת

   פיברומיאלגיה מייצרת מגוון נרחב ביותר של תסמינים ואלו עשויים לסייע במלאכת האבחון. החולים במחלה הזאת סובלים מתסמינים שונים ובעצימות שונה ללא הפסקה. מלבד המיחושים באזור הזה צפוי חולה פיברומיאלגיה להתלונן על מכאובים רבים במגוון מקומות וכן על עייפות, הפרעות שינה, כאבי ראש, סחרחורות, בעיות במערכת העיכול, אלרגיות, דיכאון, חרדות, הפרעות במחזור החודשי ועוד.

   שלבקת חוגרת

   המיחושים במקרה הזה נגרמים על ידי תופעה דלקתית נגיפית הקרויה שלבקת חוגרת. דלקת זו נגרמת באמצעות נגיפי ההרפס (Varicella Zoster) אשר פוגעים בעצבים תחושתיים. שלבקת חוגרת ידועה גם כשינגלס (Shingles) או הרפס זוסטר (Herpes Zoster). הנגיף יכול לקנן ולהתפרץ בכל אזור בגוף. שלבקת חוגרת הפוגעת בעצבי הגב העליון תגרום גם למיחושים באזור הזה. אם חליתם בעברכם באבעבועות רוח ופיתחתם נוגדנים למחלה גם אתם נושאים בגופכם את הנגיף. הנגיף מתיישב בגנגליונים של העצבים ופורץ שוב במצב שהמערכת החיסונית שלנו חלשה.

   סימנים ותסמינים

   כאבים מקומיים שעלולים להשליך לאורך אזור עור (דרמטום). תסמינים נוספים אפשריים בעקבות שלבקת חוגרת יכללו בשלב הראשון חום, כאבי ראש והפרעות תחושה לאורך האזור אותו מעצבב העצב הנגוע. בשלב מתקדם תתחיל גם תחושת גירוד וצריבה באותו אזור. ימים ולעתים שבועות לאחר תחילת הדלקת יופיעו שלפוחיות לאורך רצועת העור שאותה מעצבב העצב הנגוע.

   שלבקת חוגרת – אבחנה מבדלת

   עד הופעת השלפוחיות יש לקחת בחשבון גורמים נוספים לתסמינים אל. קיומו של חום יכול לעזור לנו לשלול פגיעה שמקורה מערכת שרירי ושלד. עם זאת הפרעות תחושה שנלוות לשלבקת חוגרת עלולות להחשיד גירוי עצבי של שורש עצב גבי על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי. תפקוד ריאות ולב תקינים ישללו פתולוגיות של איברים אלו. בשלב מתקדם עם הופעת השלפוחיות האבחון נעשה ברור.

   פגיעה בצוואר

   פגיעה בכל אחת מהרקמות בצוואר עלולה לגרום בין היתר להקרנות כאב לאזורים שונים ובכלל זה לגפיים העליונות לגב עליון ולעתים גם לחזה. בין יתר הרקמות שעלולות להיפגע בצוואר ולגרום להשלכות כאב מסוג זה נמנה מתיחה של שריר בצוואר, נזק לדיסקים הבין חולייתיים בצוואר ובכלל זה בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק הגורמים ללחץ על שורש עצב או על חוט השדרה, דלקת פרקים הפוגעות במפרקים שבין חוליות הצוואר ועוד.

   כאבי צוואר – אבחנה מבדלת

   מיחושים אלו שמתפתחים על רקע של בעיות צוואר לא יהיו כרוכים יחד עם תסמינים מערכתיים כגון חום או עם קשיי נשימה, כמו כן יתלוו להם מגוון תסמינים אשר יעידו על הנזקים לצוואר ובכללם: כאבי צוואר וירידה בטווח תנועה של הצוואר. במקרים קשים יותר יהיו גם תסמינים נוירולוגיים כגון חולשה בגפיים, נימול, פגיעה ברפלקסים ועוד.

   ליקוי במערכת הנשימה וכאבים בחזה

   פגיעה בריאות או בקרומים שעוטפים אותן יכולים לגרום גם לתסמינים באזור.

   דלקת קרום הריאה

   הריאות עטופות בקרום וכך גם החלק הפנימי של כלוב הצלעות. קרומים אלו אשר סוככות בתוך נוזל מיוחד מאפשרות תנועה חלקה של הריאות בתוך החלל שבו הן יושבות. הצטברות של נוזל הפלאורה באזור מסוים, דלקת זיהומית, שאיפה של כימיקלים, גידולים סרטניים, מחלות אוטואימוניות, מחלות פרקים וגורמים נוספים עלולים לגרום לפגיעה בקרומים הללו ולדלקת. דלקת בקרום הריאה (pleurisy) עלולה לגרום לכאב חריף שמחמיר עם נשימות ובעיקר נשימות עמוקות. לעיתים יתלווה לכאב גם קוצר נשימה.

   דלקת קרום הריאה – אבחנה מבדלת

   הכאבים בגין דלקת בקרום הריאה הנם חריפים ומושפעים מתהליך הנשימה. על מנת להבדיל אותם ממיחושים שמקורם בלב יש להאזין לריאות בעת הנשימה על מנת לאתר את קול החיכוך של קרומי הראיה הדלוקים. החיכוך שנשמע במצב דלקתי של קרום הלב (pericarditis) אינו מושפע מנשימה ומרחש במקביל לפעימות הלב. את הצטברות של נוזל הסיכוך שעלולה להיות אחת הסיבות לדלקת בקרום הריאה ניתן לזהות באמצעות מגוון של אמצעי הדמיה החל מאולטרה סאונד וצילום רנטגן וכלה בCT.

   דלקת ריאות זיהומית

   דלקת זיהומית בריאות (Pneumonia) פוגעת בתפקוד של הריאות ועלולה לגרום גם למיחושים מקומיים המחמירים עם הנשימה. תסמינים נוספים כוללים חום, צמרמורות, שיעולים, קוצר נשימה, יצירה מוגברת של מוקוס ותחושת חולי.

   דלקת ריאות זיהומית – אבחנה מבדלת

   בבדיקה של חולה בדלקת ריאות יתגלו סימנים חיוניים (לחץ דם, חום, דופק ונשימות) אופייניים לחולי זה. בדיקת הריאות באמצעות סטתוסקופ תגלה רעשים אופייניים. באמצעות בדיקות דם נגלה האם יש דלקת זיהומית ומהי חומרתה. במצב של דלקת ריאות יופיעו מיחושים בעת נשימה אך אלו יהיו מלווים בתסמינים נוספים כגון חום, צמרמורות שיעולים ועוד וזאת בניגוד לדלקת סחוס הצלע שבה ישנם כאבים בעת הנשימה אך אין תסמינים מערכתיים נוספים.

   סחיף דם ריאתי

   סחיף דם ריאתי (Pulmonary embolism) העושה דרכו לריאות עלול להיות הגורם למיחושים אלה. תסמינים נוספים עלולים לכלול: קוצר נשימה, ושיעול עם דם, זיעה, דאגה עמוקה ואפילו עילפון. סחיף הדם מתחיל באחד הוורידים בגוף לרוב ברגליים, ועושה דרכו אל הלב ואל הריאות. בריאות הוא יכול לחסום כלי דם ריאתי ולמנוע אספקת דם עם חמצן מחלקים של הריאה. חוסר חמצן זה גורם לקוצר נשימה.

   גורמי סיכון לתסחיף דם ריאתי

   ישיבה ממושכת ברכב, במטוס או בכל מקום אחר. לאחר ניתוח או שבר, כדורים למניעת היריון בעיקר עם כדורים אלו משולבים בעישון, סרטן, היריון, קרישת יתר של הדם (Thrombophilia).

   סחיף דם ריאתי – אבחנה מבדלת

   רק לעיתים רחוקות תסחיף דם ריאתי יופיע באופן ברור באמצעות קוצר נשימה ושיעול מלא דם. מחקרים מראים שחולים עם סחיף ריאתי מתלוננים ממושכות על תסמינים שמציקים להם, לפעמים במשך שבועות ארוכים לפני מותם. ועל כן יש להפעיל שיקול דעת מחמיר בכל הנוגע למחלה זו. חום גבוה עלול להעיד על תהליך דלקתי כגורם כגון פריקרדיטיס או דלקת ריאות. מיחושים שניתן לאתר את המיקום שלהם ואף להחמיר את הכאבים הללו באמצעות מישוש או לחץ מקורם בפגיעה במערכות שריר ושלד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה