גב תפוס מה גורם לכך

גב תפוס מה גורם לתחושה הזאת
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  גב תפוס מה גורם לכך? גורמים אפשריים לתחושה של גב תפוס כוללים נזקים ברמות חומרה שונות באחת או יותר מהרקמות המרכיבות והפועלות בגב. בין הרקמות הללו נמנה שרירים, גידים, רצועות, עצבים, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים ועוד. גב תפוס הוא מהגורמים השכיחים ביותר לפגיעה באיכות חיים, היעדרות מעבודה, נזקים כספיים אישיים ולאומיים וקבלת עזרה רפואית. מדובר על מצב שבו הגב לא יכול לנוע באופן חופשי. במצב של גב תפוס אנו מתקשים לבצע מטלות בסיסיות כמו להתלבש, לנעול נעליים, לצחצח שיניים ועוד.

  כאשר מדובר בשריר שנפצע הרי שהוא לא יאפשר לנו את הגמישות הנדרשת לצורך התכופפות בלי כאב. כאשר הגורם לתחושת הנוקשות הזאת בגב הוא דיסק בין חולייתי המגרה שורש עצב הרי שכפיפה יוצרת לחץ מוגבר על העצב ובכך מחמירה את הכאב בגב. כיצד מטפלים בגב תפוס? טרם ניגש לטיפול חשוב לשאול: גב תפוס מה גורם לכך?

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   גב תפוס מה גורם לכך – רקע

   רוב בני האדם מצויים בסיכון לסבול ממיחושים וממגבלות תנועה בחלק כלשהו בגב. ברוב המקרים גב תפוס נגרם לרוב ממתיחה של שריר או רקמה רכה אחרת בגב. במקרה כזה מנוחה וטיפול ביתי עשויים להועיל והגב ישתחרר תוך ימים ספורים. לעיתים גב תפוס ומוגבל עלול להיגרם מגורמים רציניים יותר כמו שבר בחוליה, בלט דיסק או פריצת דיסק הלוחצים על שורש עצב, שינויים ניווניים קשים הגורמים להיצרות של תעלת השדרה ולחץ על חוט השדרה, דלקת פרקים שגרונית, דלקת חוליות מקשחת, דלקת פרקים זיהומית, גידול סרטני בחוליה ועוד.

   במקרה מעין זה נדרש טיפול מקצועי יותר וממושך יותר כגון טיפול כירופרקטי. רק לעיתים רחוקות טיפולים שמרניים אינם מועילים ונדרשת התערבות כירורגית לטיפול בבעיה. את הטיפול בגב יש להתחיל מוקדם ככל האפשר וזאת כדי למנוע הידרדרות והתפתחות מצב כרוני. יחד עם זאת לפני שאנו ניגשים לטפל במקור לתחושה של גב תפוס אנו צריכים לדעת בוודאות מה גרם לה. הטיפול בפריצת דיסק אינו דומה לטיפול בגידול סרטני בחוליה שאינו דומה לטיפול בדלקת פרקים זיהומית. אבחון יסודי ומדוקדק הכולל גם ביצוע של אבחנה מבדלת עשויים להאיר על הגורם לתחושת הגב התפוס ולאפשר לנו לבחור את הטיפול המתאים ביותר.

   גב תפוס – גורמים אפשריים

   שני הגורמים העיקריים להתפתחות מצב של גב תפוס ומוגבל כוללים:

   • נזקי חבלה באחת או יותר מהרקמות המרכיבות ו/או מניעות את הגב. נזקי חבלה בגב עלולים להיגרם בגלל נפילה, תאונת דרכים, פציעת ספורט או כול מנגנון פגיעה טראומטי אחר. נזקים אלו גורמים להתפתחות מהירה של סימנים ותסמינים ובכללם גם תחושה של גב תפוס.
   • נזקים מצטברים באחת או יותר מהרקמות המרכיבות ו/או מניעות את הגב. נזק מצטבר ברקמות השונות בגב הוא נזק יום יומי אשר נאגר ברקמות כתוצאה מהרגלים לא נכונים כמו ישיבה לקויה, הרמה לקויה, התכופפות שגויה וכיוצא בזה. תחילה נחוש מועקה של שריר תפוס ונוקשות תנועתית ולאט לאט תוך כדי כך שהנזק גדל והולך המועקה תהפוך לכאב והחולה יחוש בין היתר גב תפוס.

   תסמונות שיכולות לגרום להתפתחות גב תפוס

   פגיעה ברקמות רכות

   ברוב המקרים גב תפוס מתרחש בגלל פגיעה בסחוסים, מתיחה או קרע של סיבי שריר בגב, פגיעה בגידים או ברצועות הפועלות על עמוד השדרה או בסמיכות לו. פגיעה מעין זו תוביל להתפתחות דלקתית, עווית שריר (ספזם) וגב נעול. חשוב לציין שגב תפוס שמקורו פגיעה ברקמות הרכות צפוי להשתפר תוך זמן קצר יחסית, ימים עד שבועות ספורים.

   פגיעה במפרקי שטחה

   גב תפוס יכול להיגרם גם כתוצאה מפגיעה במפרקים הבין חולייתיים – פרקי השטחה. דלקת פרקים ניוונית או כל פגיעה אחרת במשטחי התנועה של המפרקים בעמוד השדרה עלולים גם הם לגרום לגירוי דלקתי מקומי ולגב תפוס. יש לזכור שינויים ניווניים בעמוד השדרה עלולים, בשלב מתקדם, לגרום להיצרות תעלת השדרה וללחץ על חוט השדרה. התסמינים במקרה הזה יהיו חמורים יותר מגב תפוס.

   פגיעה בצלעות

   פגיעה בצלעות ובכלל זה שבר או סדק בצלעות עלולים לגרום בין היתר לתחושת גב נוקשה. גם פגיעה במפרקים של הצלעות עם החוליות מאחור עלול לגרום לתחושה דומה.

   שינויים מבניים

   שינויים במבנה הקימורים והשקעים הטבעיים של עמוד השדרה עלולים להוביל גם הם להגברת העומסים על אזורים מסוימים בגב ולהתפתחות נזקים במגוון הרקמות המרכיבות את עמוד השדרה או פועלות בסמוכות לו. נזקים אלו יובילו גם לגב תפוס. קימור יתר, קעור יתר או עקמת הן דוגמאות לסוגים שונים של יציבה לקויה שעלולים להוביל להתפתחות בעיות גב ובעקבות זאת למגבלות תנועה בגב.

   פגיעה בדיסק הבין חולייתי

   גב תפוס מה גורם לתחושה הזאת
   גב תפוס מה גורם לתחושה הזאת

   בחלק קטן יותר מהמקרים האחראי לגב תפוס תהייה פגיעה בדיסק הבין חולייתי. בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק מתארים את שלבי התפתחות הנזק בדיסק הבין חולייתי. דיסק שניזוק יכול לשנות את מבנהו ואת מיקומו ולהפעיל לחץ על שורש עצב העובר בסמוך או חמור יותר על חוט השדרה עצמו. לחץ זה גורם לשיבוש בתפקוד של העצב וגורם לדלקת, כאבים, סכיאטיקה וכמובן לגב תפוס. במצב של לחץ קשה על חלקו התחתון של חוט השדרה עלולה להתפתח תסמונת זנב הסוס. התסמינים במצב הזה יכללו חולשה ברגליים, הירדמות באזור המפשעה וחמור יותר, עלולה להיפגע היכולת לשלוט בסוגרים.

   מחלות

   מספר מחלות עלולות לתקוף את עמוד השדרה ולגרום לתחושה של מוגבלות בגב. בין המחלות הללו ניתן למנות דלקת פרקים ניוונית, מחלת דלדול העצם, סרטן ודלקת זיהומית. במקרים של אוסטאופורוזיס יתכנו נזקים לחוליות ולהתפתחות מצב של גב תפוס. גידול סרטני בעמוד השדרה עלול להפעיל לחץ על חוט השדרה או על שורש עצב. דלקת זיהומית עלולה לפגוע באחת החוליות בעמוד השדרה לגרום לכאבים מקומיים והמלווים בחום, רגישות למגע וכמובן לתחושה של גב נעול ומוגבל.

   גורמי סיכון אפשריים לגב תפוס

   כאמור, רוב בני האדם מצויים ברמת סיכון לסבול מגב תפוס. למה? סיבה מרכזית אחת היא אבולוציונית. המעבר שעשה האדם להליכה על שתי גפיים יצרו שינויים ברמת העומסים המוטלים על הגב ועל הגפיים התחתונות. יחד עם זאת לא ניתן ולא יעזור להאשים רק את האבולוציה. ישנם מספר רב של הרגלים וגורמים התנהגותיים שעליהם יש לנו שליטה העומדים אחרי רמת הסיכון הלא סבירה הזאת לסבול מגב תפוס.

   בין ההרגלים הללו ניתן למנות עישון, אכילת יתר והשמנה, נטייה לדאגנות, הרגלי ישיבה לקויים, ארגונומיה לקויה, אופן ביצוע עבודה לקוי, עומסי יתר על הגב בגלל פעילות גופנית ועוד. ישנם כמובן גם גורמים שאין לנו שליטה עליהם כגון גיל, דיכאון, סוג עבודה הכרוכה בישיבה, עבודה הכרוכה במאמצים גופניים גבוהים, ליקויים מבניים מולדים ועוד.

   סימנים ותסמינים נלווים לגב תפוס

   סימנים ותסמינים הנלווים לתחושה של גב תפוס ישתנו בהתאם למיקום הנזק בגב וחומרת הנזק. בין הסימנים והתסמינים שעלולים להתלוות לתחושה של גב תפוס כאשר הנזק הוא בגב התחתון נמנה מגבלות תנועה, כאבי גב תחתון, הקרנות של כאב לרגליים (גב תחתון) , עמידה אנטלגית (עמידה נוטה לאחד הצדדים). כאשר הנזק הוא במרכז הגב או בצלעות הסימנים והתסמינים יהיו כאבי גב, כאבי צלעות, קושי לנשום עמוק, מגבלות תנועה ועוד. כאשר תחושת הגב התפוס נובעת מבל ט או פריצת דיסק היוצרים לחץ על חוט השדרה או שורשי העצבים החולה צפוי להתלונן גם על סימנים ותסמינים עצביים. בין היתר עלול החולה לדווח על נימול, הירדמות של חלק מהרגל, חולשה של שריר או שרירים בגפה התחתונה, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל