תאונת עבודה כמה זה שכיח
שכיחות תאונות עבודה ונפגעי עבודה

תאונת עבודה כמה זה שכיח

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תאונת עבודה כמה זה שכיח? שכיחות תאונות עבודה ונפגעי עבודה היא אדירת ממדים. למעשה השכיחות כל כך גבוהה שממשלות ברחבי העולם המערבי בניסיון לצמצם את התופעה החליטו להפנות תקציבי מחקר לנושא. פציעות ומחלות המיוחסות למקום העבודה בארצות הברית גובים מחיר כלכלי עצום שממשיך להאמיר והגיע כבר לשיא של 250 ביליוני דולרים מידי שנה (2012). העלויות בשנת 1992 עמדו על 217 ביליוני דולרים בלבד.

מדובר מסכומי עתק שהנם גבוהים ב- 31 ביליוני דולרים על העלויות הישירות והעקיפות של מחלות הסרטן בארצות הברית, גבוהים ב- 76 ביליוני דולרים מההוצאות הנגרמות ממחלת הסוכרת בארצות הברית וגבוהים ב187 ביליוני דולרים מההוצאות הנגרמות בגין מחלת השבץ. הוצאות אלו הולכות וגדלות מידי שנה טוענים החוקרים. הקפדה על כללי הארגונומיה הנכונים עשויים לצמצם את הבעיה.

תאונת עבודה כמה זה שכיח – רקע

תאונות עבודה ונפגעי עבודה מהוות עניין שכיח מידי ובעל השלכות אישיות ולאומיות אדירות. מיליוני בני אדם ברחבי העולם נפצעים באופן משמעותי מידי יום במהלך יום עבודתם. מיליונים מקרבם לעולם לא התאוששו מהפציעות הללו שיותירו אותם נכים ועם קשיים תפקודיים. כול יום ישנם עובדים שהולכים לעבודה נפגעים באופן קטלני ולא חוזרים אף פעם לביתם. בשנת 2016 מתו מתאונות עבודה בארצות הברית 5,190 עובדים. מספר מתים זה הוא הגדול ביותר מאז שנת 2008. יחד עם זאת חשוב לציין שלפני כ-40 שנה מתו בארצות הברית כול שנה 14,000 עובדים. בממוצע שיעור העובדים שמתו עומד על 3.6 עובדים על כול 100,000 עובדים במשרה מלאה.

ענף הבנייה נותר מקום שבו יותר מידי עובדים רבים מאבדים את חייהם בארץ ובארצות הברית. בשנת 2015 מתו בענף הבנייה 937 עובדים. מדובר במספר שיא מאז שנת 2008. בממוצע נפצעים 133 עובדים על כול 100,000 עובדים במשרה מלאה בענף הבנייה בארצות הברית. הגורם העיקרי לפציעות בעבודה הוא עומס חוזרני על רקע ביצוע מאמצים חוזרניות (הדפסה, שימוש בכלי עבודה מסוימים ועוד). התוצאה כוללת בין היתר דלקות גידים בכתפיים, דלקות גידים במרפקים, דלקות גידים בכפות הידיים, פריקות מפרקים, שחיקת סחוסים, פריצות דיסקים בין חולייתיים ועוד. תאונות עבודה שכיחות כוללות גם לכידה של חלקי גוף בתוך מכונות כולל שיער, אצבעות כף יד, כף רגל ועוד. תאונות עבודה כוללות גם פציעות ומוות מתאונות עם כלי רכב, פציעה ומוות מהתנגשות עם חפצים, פגיעה ומוות מחפצים שנופלים, פציעות ומוות מנפילה מגובה ועוד.

המחקר

שכיחות תאונות עבודה ונפגעי עבודה
שכיחות תאונות עבודה ונפגעי עבודה

התבסס על בדיקה מעמיקה של 40 מקורות מידע שעוקבים אחר פציעות ומחלות המיוחסות לעבודה וכן ההשפעות הישירות והעקיפות של פציעות ומחלות אלו על העלויות ועל פריון העבודה.

ממצאי המחקר

מספר הפציעות מעבודה בארצות הברית, קטלניות ושאינן קטלניות עמד על 8,564,600 לשנה. בין יתר הפציעות שעליהם מדבר המחקר נכלול פריצת דיסק, דלקות בגידים כתוצאה ממאמצים חוזרניים כמו הקלדה, דלקות בכתפיים ועוד. ההוצאות עקב כך עמדו על 192 ביליוני דולרים. מספר המחלות מעבודה בארצות הברית, קטלניות ושאינן קטלניות עמד על 516,100 לשנה. ההוצאות עקב כך עמדו על 58 ביליוני דולרים. על פי המחקר מתים מידי שנה 59,102 עובדים משילוב של פציעות ומחלות. נתון זה גבוה ממספר מקרי המוות בכול שנה בגין תאונות דרכים (43,945), בגלל סרטן החזה (40,970) ובגלל סרטן הערמונית (29,093).

מסקנות החוקרים

הנתונים המפחידים הללו מצביעים על בעיה קשה. חשוב להפנות את תשומת הלב לכיוון הזה כדי למצוא דרכים לשפר את המצב שכן רוב האנשים בין הגילאים 22 – 65 מבלים כמעט מחצית מזמנם במקום העבודה דבר שהופך את פוטנציאל הנזק כולל הנזק הכלכלי לאדיר. שיפור בסביבת העבודה משמעותה רווח לעובד ורווח למעביד. המצב בישראל בתחום הזה אינו ידוע אך יש לשער שמצב העובדים בארץ אינו טוב יותר.

 Milbank Quarterly: A Multidisciplinary Journal of Population Health and Health Policy, December 2012

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון