דלקת פרקים ניוונית וחוסר ויטמין K

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת פרקים ניוונית וחוסר ויטמין K? מתברר שיש דבר כזה. מחקר מצא קשר בין רמה נמוכה של ויטמין K לבין הסיכון להתפתחות חולי ניווני במפרקי הגוף (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאב, נוקשות, מוגבלות ואיכות חיים ירודה. דלקת פרקים ניוונית גם גורמת להוצאות כבדות של משקי הבית ועולה כסף רב למשלם המסים.

דלקת פרקים ניוונית היא אחת מיותר ממאה מחלות שונות הפוגעות במפרקי הגוף מונעות בעדנו מלתפקד באופן שגרתי ופוגעות באופן קשה באיכות החיים. מדובר בתופעה שכיחה ביותר כאשר על פי נתונים המתפרסמים מעל רבע מאוכלוסיית ארצות הברית מאובחנים כחולים בה כול שנה. חולים באחת ממחלות הללו מתקשים לעתים לבצע את הפעולות הפשוטות ביותר כולל הליכה, אכילה, שמירה על היגיינה אישית ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת פרקים ניוונית ויטמין K – רקע

על פי מחקר שפורסם (11.04.06) בירחון הרפואי האמריקאי Arthritis and Rheumatism. במחקר הנידון נבדקו צילומי רנטגן של 650 חולים עם דלקות פרקים ואלו איששו את הקשר שבין כמות וויטמין K לרמת השחיקה במפרק ולחומרת דלקת פרקים ניוונית. אצל חולים עם רמה נמוכה של ויטמין K נראו סימני המחלה ביתר שאת ביחס לחולים עם רמה נורמלית של הוויטמין. המנגנון להשפעת שלילית זו של חוסר בוויטמין K אינו מובן ואולם תצפית על בעלי חיים מראה השפעה דומה גם אצלם. מקור הוויטמין הוא מגוון וכולל עלים ירוקים, גבינה, כבד, קפה ותה ירוק. מחסור בוויטמין זה יכול לגרום גם לבעיות בקרישת הדם.

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K
דלקת פרקים ניוונית ויטמין K

מהי מחלת פרקים ניוונית?

דלקת פרקים ניוונית שנקראת בלעז אוסטאוארטריטיס היא מחלה הנפוצה לרוב בקרב אנשים מבוגרים וגורמת לשחיקה בסחוסים העוטפים את הפרקים בנקודות החיכוך שלהם. רובם של פגיעות אלו מאופיינים בשחיקה ובלייה של השלד ורקמותיו. אנשים שמנים מצויים בסיכון גבוה במיוחד לחלות במחלה זאת. מה הקשר בין השמנה למחלה הזאת? מחלה ניוונית במפרק והשמנה נקשרים יחד כנראה בגלל שתי סיבות עיקריות:

עודף המשקל

ראשית עודף משקל יוצר עומס מכאני על השלד והרקמות התומכות בו. עומס יתר זה הוא סביר להניח גורם רב חשיבות בגרימת נזק מצטבר והליכי בלייה מואצים. התוצאה הסופית היא התפתחות מהירה יותר של דלקת פרקים ניוונית.

ביומכניקה

ישנם חוקרים הסבורים שגם ביו מכניקה לקויה שהיא תוצאה של מבנה ואופן תנועתו של האיש השמן כגורם נוסף להגברת תהליכי השחיקה. אופן התנועה שלנו והדרך שבה אנו משתמשים בצירים שלנו קובעת למעשה את תקינותם. ברור לחלוטין ששימוש לקוי ואורח תנועה שאינו אופטימלי יוביל אט אט למצב של בלאי מצטבר במפרק.

גורמי סיכון נוספים

מגוון רחב של גורמי סיכון נוספים מלבד השמנה וחוסר תזונתי כזה או אחר מעלים את הסבירות להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. בין יתר הגורמים נמנה:

פציעה או ניתוח קודמים במפרק מעלה את הסבירות להתפתחות שינויים ניווניים במפרקים.

גיל – דלקת פרקים ניוונית היא בעיקר מחלה של מבוגרים. מסיבה זאת כל אדם שעבר גיל 40 מצוי בסיכון גבוה יותר להתפתחות המחלה.

חוסר איזון שרירי יוצר עומסים גדולים יותר על המפרקים ומוביל בכך להאצה בהליכי הניוון והשחיקה

ליקוי מבני מולד או נרכש של המפרק יגרום לליקוי באופן שבו המפרק מתפקד ובכך יגרום גם עלייה בעומסים עליו והאצה בתהליכי הבליה

נטייה גנטית – כמו הרבה מאוד דברים אחרים גם כאן לגנטיקה ישנה השפעה על הסיכוי לפתח דלקת ניוונית במפרק

חולי במחלות פרקים אחרות עלולות לגרום נזק למפרק ולעלות את הסיכון להתפתחות מחלת פרקים ניוונית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים