ליקויי יציבה שכיחים
ליקויי יציבה שכיחים

ליקויי יציבה שכיחים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ליקויי יציבה שכיחים? מאמר מסכם עם מגוון מנחי גוף לקויים האופייניים לרבים מובא כאן לפניכם. במאמר הזה תמצאו פירוט השרירים הקצרים והשרירים החלשים שמצויים בבסיס כול לקות. מלבד אסתטיקה למנח גוף לקוי יש משמעות בריאותית כולל כאבים, שחיקת סחוסים, עייפות ועוד.

ליקויי יציבה שכיחים משפיעים על הבריאות שלנו ועל עוד משהו חשוב לא פחות – על שפת הגוף שלנו. על מה שאנחנו מביעים בטרם אמרנו מילה אחת. עמידה זקופה ומתוחה או עמידה שפופה. ישיבה זקופה עם ראש מוחזק מעל עמוד השדרה הגבי או ישיבה מרוחה עם ראש מושט לפנים ועוד. כול אחד יכול לבחור איפה הוא רוצה להיות ומה הוא רוצה לשדר. נכון לפעמים הליקויים כל כך קשים וכרוניים עד שיציבה נכונה מרגישה לא טבעית. בשלב הזה אולי לא ניתן לתקן את היציבה אבל סביר להניח שניתן לשפרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןליקויי יציבה שכיחים – רקע

המשמעות של יציבה היא האופן שבו אנו ממקמים את עצמנו ואת כול חלקי הגוף שלנו בחלל. כאשר חלקי הגוף השונים נמצאים במנח ניטרלי ואינם יוצרים עומסים מיותרים אנו נגדיר את היציבה שלנו כתקינה. כאשר קיים יחס נכון בין חלקי הגוף השונים בישיבה, עמידה, הליכה או בכל מצב דינמי אחר אנו אומרים שהיציבה תקינה. יציבה לקויה לעומת זאת מגדילה עומסים על חלקי גוף מסוימים. שרירים חזקים יכולים לטשטש תחילה את העומסים הללו ואתם לא תרגישו דבר. אך על ציר הזמן אין די בשרירים החזקים. העומסים מחלחלים אל הפרקים ואל הרקמות השונות וגורמות לבלאי מצטבר. אין לשכוח שיציבה לקויה משפיעה גם על התפקוד של מערכת הנשימה, מערכת העיכול, כלי הדם ועוד.

ליקויי יציבה שכיחים גורמים לרבות מתסמונות הכאב שמהן אנו סובלים. ליקויי יציבה שכיחים עלולים גם לגרום לנזקים חמורים מסתם כאבים כולל שחקת סחוסים בלט דיסק או פריצת דיסק בין חולייתי, דלקות גידים ועוד. בעיות אלה ואחרות הנגרמות בגלל ליקויי יציבה שכיחים גורמים לפגיעה קשה ומיותרת באיכות החיים. עוד חשוב לציין על פי התפיסה שאומרת שיש קשר מכני בין חלקי הגוף השונים נזקים במיקום מסוים מובילים לאטם להתפתחות נזקים במיקומים אחרים בגוף. כך למשל נזקים למפרקי הירך בגלל שיכול רגליים יוביל בהדרגה לנזקים במפרקי האגן (סקרואיליאק) ולאחר מכן לנזקים בעמוד השדרה המותני וכן הלאה. כאבי ראש יכולים להתפתח בגלל יציבה לקויה של הראש שבה הראש והצוואר מושטים לפנים. כאן במאמר הזה תמצאו מידע אודות ליקויי יציבה שכיחים השרירים המעורבים בליקויים הללו ומה ניתן לעשות כדי לשפר את היציבה.

ליקויי יציבה שכיחים – רקע והשרירים המעורבים

כאן במאמר הנוכחי ריכזתי באופן נוח את מגוון ליקויי יציבה שכיחים. לגבי כל ליקוי יציבה פירטתי את השרירים המשפיעים על היציבה ובאיזה אופן. על מנת לשפר ליקויי יציבה מסוים יש צורך בין היתר לחזק את השרירים החלשים ולהאריך את השרירים הקצרים שגורמים לה. יש לזכור שיפור יציבה עלול להיות תהליך ארוך ומיגע. מלבד סבלנות אתם נדרשים למשמעת עצמית בכל הנוגע להתמדה, ביצוע מדויק של התרגילים והדרגתיות. עוד חשוב להבהיר אתם צריכים גם לעבוד על שינויי הרגלים. מודעות ליציבה שלכם היא תנאי להצלחה. שמרו על יציבה נכונה ובמקביל התאמנו באופן שיתמוך ביציבה החדשה. כך למשל אם אתם סובלים מכתפיים מעוגלות הקפידו להחזיק אותן מתוחות לאחור ובמקביל מתחו את שרירי החזה וחזקו את השרירים מקרבי השכמות.

ליקויי יציבה שכיחים בעמוד השדרה

ראש מושט לפנים (Forward Head)

שרירים קצרים

ליקויי יציבה אלו נובעים משרירים קצרים מידי כולל: משריר הבריח והזיז הפיטמתי (Sternocleidomastoid)

שרירים חלשים

ליקויי יציבה אלו נובעים מחולשה וגמישות יתר של שרירי צוואר מכופפים עמוקים (Deep Cervical flexors) חלשים וארוכים מידי

קמר גבי מוגבר – עקשת (גיבנת) – (Postural thoracic Kyphosis)

שרירים קצרים

ליקויי יציבה אלו נובעים משרירים קצרים מידי כולל: שריר חזה גדול (Pectoralis Major& minor), שרירי צוואר אחוריים (Posterior cervical muscles), שריר הבריח והזיז הפיטמתי (Sternocleidomastoid)

שרירים חלשים

ליקויי יציבה אלו נובעים מחולשה וגמישות יתר של: שריר המעוין (Rhomboid), טרפז אמצעי ותחתון (Mid & Lower Trapezius), שריר רחב גבי (Latissimus dorsi)

קער מותני מוגבר (Lumbar hyperlordosis)

שרירים קצרים

ליקויי יציבה אלו נובעים משרירים חזקים וקצרים מידי כולל מכופפי ירך (Hip flexors), ארבע ראשי (Quadriceps), זוקפי עמוד השדרה (Erector Spine), שריר רחב גבי (Latissimus dorsi)

שרירים חלשים

ליקויי יציבה אלו נובעים מחולשה וגמישות יתר של: ישר בטני (Rectus abdominals), עכוז גדול (Gluteus Maximus), עכוז תיכון (Gluteus medius)

קער מותני מופחת – יישור הלורדוזיס (Lumbar hyporlordosis)

שרירים קצרים

ליקויי יציבה אלו נובעים משרירים קצרים מידי כולל: שריר ישר בטני (Rectus abdominals), אלכסון בטני חיצוני (External oblique), שרירי מיתר הברך (Hamstrings)

שרירים חלשים

ליקויי יציבה אלו נובעים מחולשה וגמישות יתר של: שרירים מכופפי ירך (Hip flexors), ארבע ראשי (Quadriceps)


יציבה לקויה בגפיים העליונות

כתפיים מורמות (Elevated Shoulder)

שרירים קצרים

ליקויי יציבה אלו נובעים משרירים קצרים מידי כולל: שריר טרפז עליון (Upper trapezius) ושריר מרים שכמה (Levator scapulae)

שרירים חלשים

ליקויי יציבה אלו נובעים מחולשה וגמישות יתר של שריר טרפז תחתון (Lower trapezius)

כתפיים מעוגלות (Rounded shoulders)

שרירים קצרים

ליקויי יציבה אלו נובעים משרירים קצרים מידי כולל: שריר חזה גדול (Pectoralis Major& minor) ושריר רחב גבי (Latissimus dorsi)

שרירים חלשים

ליקויי יציבה אלו מושפעים ממספר שרירים חלשים גמישים מידי כולל שריר המעוין (Rhomboid), טרפז אמצעי ותחתון (Mid & Lower Trapezius), השריר העגול הקטן (Teres minor), השריר המך-קוצי (Infraspinatus)

שכמה מרחפת (Winging Scapula)

שרירים קצרים

ליקויי יציבה אלו נובעים משרירים קצרים מידי כולל: שריר המעוין (Rhomboid)

שרירים חלשים

ליקויי יציבה אלו נובעים מחולשה וגמישות יתר של שריר משונן קדמי (Serratus  anterior).


יציבה לקויה בגפיים התחתונות

ירך מורמת – רגל קצרה תפקודית (Elevated Hip)

שרירים קצרים

ליקויי יציבה אלו נובעים משרירים קצרים מידי כולל: שריר המותניים המרובע  (Quadratus Lumborum)

שרירים חלשים

ליקויי יציבה אלו נובעים מחולשה וגמישות יתר של שריר ישר בטני (Rectus abdominals), אלכסון בטני חיצוני (External oblique)

פיקת הברך פונה פנימה (Inward rotated patella)

שרירים קצרים

ליקויי יציבה אלו נובעים משרירים קצרים מידי כולל: השרירים מקרבי ירך  (Adductors)

שרירים חלשים

ליקויי יציבה אלו נובעים מחולשה וגמישות יתר של: שריר עכוז גדול (Gluteus Maximus), עכוז תיכון (Gluteus medius)

פיקת הברך פונה החוצה (Outward rotated patella)

שרירים קצרים

ליקויי יציבה אלו נובעים משרירים קצרים מידי כולל: שריר עכוז גדול (Gluteus Maximus), עכוז תיכון (Gluteus medius), מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae Latae), שביל הכסל והשוקה (Iliotibial Band ITB)

שרירים חלשים

ליקויי יציבה אלו נובעים מחולשה וגמישות יתר של: מקרבי ירך  (Adductors), שריר החייטים (Sartorius)

כפות רגליים פונות החוצה (Externally rotated feet)

שרירים קצרים

ליקויי יציבה אלו נובעים משרירים קצרים מידי כולל: שריר סוליה (Soleus), שרירי מיתר הברך (Hamstrings), השריר האגסי (Piriformis)

שרירים חלשים

ליקויי יציבה אלו נובעים מחולשה וגמישות יתר של: שריר עכוז תיכון (Gluteus medius)

כפות רגליים פונות פנימה (Pigeon toes)

שרירים קצרים

ליקויי יציבה אלו נובעים משרירים קצרים מידי כולל: שריר עכוז תיכון ועכוז קטן (Gluteus medius & minimus), השריר המתווך הארוך (Adductor longus), השריר המתווך הקצר (Adductor brevis), שריר המסרק (Pectineus), שרירי מיתר הברך (Hamstrings), מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae Latae)

שרירים חלשים

ליקויי יציבה אלו נובעים מחולשה וגמישות יתר של: שריר עכוז גדול ותיכון (Gluteus Maximus & medius), השריר האגסי (Piriformis), הסותם הפנימי והחיצוני (Obturator internus & externus), שריר התאומים (לא בשוק) (Gemellus),  שריר הירך המרובע (Quadratus femoris), שריר החייטים (Sartorius), שריר הכסל והמותניים (‏Iliopsoas), שריר הירך הדו-ראשי (Biceps  femoris).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב תחתון גורמי סיכון שכיחים

  גורמי סיכון לכאבי גב תחתון כוללים כמובן הרמה של חפצים כבדים, הרמה לא נכונה, נפילה, חבלה ועוד. כמעט כולם סובלים…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • ריצה לקויה פוצעת

  ריצה לקויה גורמת לפציעות שלכם! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. למעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן