להרזות בלי לפגוע במסת השריר
להרזות בלי לפגוע במסת השריר

להרזות בלי לפגוע במסת השריר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


להרזות בלי לפגוע במסת השריר צריכה להיות השאיפה. לאנשים הסובלים מהשמנה הירידה במשקל היא תוצאה ברוכה ולעתים אף מצילת חיים. השאלה שצריך לשאול עצמו כול מי שחפץ לרדת במשקל היא: מאיזו רקמה בגוף אני מאבד את המשקל? מרקמת שומן, מרקמת עצם או ממסת השריר. רוצים לדעת איך ניתן להרזות בלי לפגוע במסת השריר?

חוקרים מצאו שלקצב שבו אנו יורדים במשקל יש חשיבות בכל הנוגע למסת השריר. מתברר שהפחתה דרסטית ומהירה מידי במשקל כרוכה גם באובדן מסת שריר חשובה. מסקנות המחקר נשענות על הנתונים שנאספו ומוכיחים שאנשים שלצורך הרזייה ניזונו מ- 500 קלוריות ליום איבדו יותר מסת שריר בהשוואה לאנשים שניזונו מכמות קלוריות כפולה. מחקרים אחרים שבדקו את השפעת הרזייה המהירה מצאו שגם מסת העצם עלולה להיפגע מדיאטה מהירה.החוקרים ממליצים: להרזות בלי לפגוע במסת השריר, זו צריכה להיות השאיפה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןלהרזות בלי לפגוע במסת השריר – רקע

כדי לשמור על מבנה גוף חטוב או מסיבות בריאותיות אנשים נוהגים להוריד במשקל. השאלה החשובה כאן מאיפה המשקל הזה יורד. לתשובה ישנה משמעות עצומה על גורל הדיאטה ועל הבריאות שלכם. אם הקילוגרמים המיותרים מהמשקל שלכם יורדים ממסת השריר או ממסת העצם אתם פוגעים בבריאות שלכם. אתם רוצים שהקילוגרמים המיותרים ירדו מהשומן. השומן אינו אויב. הוא משמש לדיפון האיברים הפנימיים, מטמיע וויטמינים ומהווה בעת הצורך מקור עשיר לאנרגיה. הבעיות מתחילות כאשר יש יותר מידי ממנו. יותר מידי שומן בגוף כרוך באין סוף מחלות ובנוגע להורדת משקל חשוב לזכור שרקמת שומן אינה שורפת קלוריות היא אוגרת אותם. שרירים לעומת זאת מלבד תרומתם החשובה לחיזוק ותמיכה בגוף מהווים גם מקור שריפה יעיל של קלוריות. על כול חצי קילו שריר שורף הגוף יותר מ50 קלוריות ליום. יותר שרירים יותר קלוריות נשרפות והדיאטה שלכם יותר יעילה.

להרזות בלי לפגוע במסת השריר – איך עושים זאת?

הדרך הנכונה לרדת במשקל היא להקפיד על הפחתה של 300 – 500 קלוריות. ירידה מהירה מידי במשקל נוטה לפגוע גם במסת השרירי והעצם. נדרשת שריפה של 3,500 קלוריות גדי להיפתר מקילו אחד של שומן. הקפידו על תזונה בריאה הכוללת פירות, ירקות, שומן ופחמימות במידה וחלבונים. אכלו 2-3 גרם חלבון על כול קילו משקל גוף כול יום. חלקו את החלבון הנצרך לפי מספר הארוחות ושלבו את הכמות היחסית של חלבון בכול ארוחה. הקפידו לבצע פעילות גופנית. הפעילות הגופנית שלכם צריכה להתמקד באימוני כוח, רצוי 3-5 פעמים בשבוע ושלוש פעמים בשבוע אימונים אירוביים.

להרזות בלי לפגוע במסת השריר
להרזות בלי לפגוע במסת השריר

הקפידו לתת מנוחה של יום לקבוצת השרירים שאימנתם. אימון יום יומי של אותם שרירים לא יאפשר להם להתחזק ועלול לגרום לפציעתם. אל תשכחו שני דברים חשובים: כול התהליך של חיזוק השרירים ובמקביל ירידה במשקל לוקח זמן אז תהיו סבלניים ודבר חשוב נוסף לפני שאתם פוצחים בתוכנים דיאטה פעלתנים מהסיג הזה תתייעצו עם הרופא שלכם כדי לבדוק שאין לכם בעיה רפואית שתמנע זאת מכם.

המחקר

החוקרים עקבו אחר 25 בוגרים שניזונו מ500 קלוריות ליום למשך 5 שבועות וכן אחר 22 בוגרים שניזונו מ1200 קלוריות לאורך 12 שבועות.

ממצאי המחקר

בתום תקופת הדיאטה המשתתפים בשתי הקבוצות אבדו כמות דומה של קילוגרמים ממשקלם. חברי הקבוצה הראשונה עם הדיאטה הקשה הפחיתו בממוצע מעל 8.5 קילוגרם בעוד שחברי הקבוצה עם הדיאטה הקלה יותר הפחיתו בממוצע מעט פחות מ8.5 קילוגרמים. בבדיקה של סוג הרקמה שאבדה את מירב המשקל נמצאו הבדלים משמעותיים בין שתי הקבוצות. הקבוצה הראשונה עם הדיאטה נמוכת הקלוריות איבדה כ 1.6 קילוגרם במסת השריר לעומת הקבוצה השנייה שניזונה מיותר קלוריות שאבדה רק 600 גרם מסת שריר.

מסקנות החוקרים

להרזות בלי לפגוע במסת השריר מחייב ירידה איטית יותר במשקל. דיאטה מהירה וקיצונית תפחית את המשקל אך תפגע תפחית את כמות השרירי בגופכם ולפיכך יוריד את היעילות של הגוף לשרוף שומן ויפגע ביכולת התמיכה של השרירים בשלד ובעמוד השדרה.

European Congress on Obesity, 05, 2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • למסת שריר טובה חלבון בכול ארוחה

  חלבונים בכול ארוחה למסת השריר! לשרירי הגוף תפקידים רבים ובכללם תנועה, ייצוב מפרקים, הגנה על איברים, שמירה על יציבה ועוד.…

 • רוצים להרזות ספורט מלבד לא מספיק

  רוצים להרזות? ספורט לא מספיק. לא נכון לחשוב שככול שנרוץ יותר ונתאמץ יותר כך נשרוף יותר קלוריות. רק מעט קלוריות…

 • דאגה לבריאות גורמת לבעיות בריאות

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר…

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • סיפור לפני השינה

  סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן