השמנה גורמת לנכות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת לנכות. השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים. משקל עודף והשמנה מעלים את הסיכון לנכות ולחולי כרוני כגון דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ועוד. מתברר שהשמנה לאחר גיל 50 מסוכנת יותר. אנשים אלה נוטים לנוע פחות ופחות ובכך מוסיפים לעלות משקל, מנוונים את השרירים ומחמירים את מצבם.

התוצאה הסופית היא קושי הולך וגדל לבצע מטלות בסיסיות כגון להתכופף כדי לסבן את רגליים, לגרוב גרביים או לנעול נעליים, לטפס על מדרגות או להתרומם בלי עזרה ממצב שכיבה או ישיבה למצב עמידה ועוד. המלצת החוקרים: הקפידו הקפדת יתר על משקלכם לאחר גיל 50, השמנה גורמת לנכות.

השמנה גורמת לנכות – רקע

נכון לתקופה הזאת מעל שליש מהאמריקאים מוגדרים כשמנים. מדד מסת הגוף של 34% מהאמריקאים היא מעל 30. ריבוי האנשים הסובלים מהשמנה ומעודף משקל גורם לדאגה רבה ברמה הלאומית. השמנת יתר היא הגורם העיקרי לנכות הנגרמת בגלל מחלות ומצבים שונים כגון:

 • מחלות לב וכלי דם,
 • סוכרת מסוג 2
 • דום נשימה חסימתי בשינה
 • סוגים מסוימים של סרטן (רירית הרחם, השד והמעי הגס)
 • הפרעות שרירים ושלד כמו דלקת מפרקים ניוונית

מצבים אלה עלולים לגרום למוות בטרם עת ולנכות משמעותית. הפרעות אלה ואחרות יוצרות גורמות גם עומסים על מערכת הבריאות הלאומית. כך למשל:

 • במדד מסת גוף בין 30 – 34.9 (השמנה בדרגה ראשונה) רמת הסיכון לתחלואה היא בינונית
 • מדד מסת גוף שבין 35 – 39.9 (השמנה בדרגה שנייה) רמת הסיכון לתחלואה היא חמורה
 • במדד מסת גוף של מעל 40 (השמנה בדרגה שלוש) רמת הסיכון לתחלואה במקרה הזה היא חמורה מאוד

עומסים כלכליים הנובעים מהשמנה

העומסים הכלכליים ההולכים ומאמירים והפגיעה האדירה באיכות החיים של אנשים אלו מחייבת את הפניית תשומת הלב של השלטונות והגופים החוקרים. על פי הערכות שונות:

 • העלות הכלכלית של השמנה למערכת הבריאות גבוהה ב42% מעלות הכלכלית של אדם במשקל נורמלי
 • העלויות של הטיפול הרפואי בהשמנה נאמדת בארצות הברית ב- 147 מיליארדי דולרים לשנה
 • השמנה גורמת ליותר תחלואה מעישון
 • יש הטוענים שמספר מקרי המוות עקב השמנה וחוסר פעילות גופנית עולה על אלו הנגרמים מעישון

פגיעות תפקודיות הנובעות מהשמנה

מלבד המחלות האחרות הנלוות, במחקר זה המסוקר מטה ובמחקרים אחרים מצאו חוקרים: "השמנה גורמת לשכיחות גבוהה יותר של מגבלות תפקודיות". לטענת החוקרים השמנה גורמת בין היתר לאורח חיים יושבני שהיא מצדה מובילה לפגיעות כגון:

פגיעות אלה מובילות גם למגבלות תפקודיות. מגבלות תפקודיות מחזקות את מעגל הקסמים של חוסר פעילות גופנית, אכילת יתר ופגיעות בריאותיות בצורה של מחלות ופגיעות במערכת שריר ושלד וחוזר חלילה.

מה אומר המרכז לבקרה ושליטה במחלות בארצות הברית?

עודף משקל והשמנת יתר מצביעים על משקל גדול יותר ממה שנחשב בריא לגובה נתון. המונחים האלה מצביעים על מצבים שהוכחו כמגבירים את הסבירות למחלות מסוימות ובעיות בריאותיות אחרות.

 • מבוגר עם BMI בין 25 ל 29.9 סובל מעודף משקל.
 • ומבוגר עם BMI של 30 ומעלה סובל מהשמנת יתר.

בארצות הברית יותר משליש מהמבוגרים – יותר מ-72 מיליון בני אדם – סובלים מהשמנת יתר. עלויות הבריאות השנתיות של השמנת יתר לכל המבוגרים בארצות הברית הוערכו ב -147 מיליארד דולר לשנת 2008.

מה ניתן לעשות?

השמנת יתר היא בעיה מורכבת הדורשת קריאה חזקה לפעולה הכוללת אכילה בריאה וחיים פעילים. כדי למנוע השמנה:

 • אכלו יותר פירות וירקות ופחות מזונות עשירים בשומן וסוכר.
 • שתו יותר מים במקום משקאות ממותקים.
 • צפו פחות בטלוויזיה.
 • הקפידו להניק את תינוקכם.
 • שמרו על אורח חיים פעיל.

ההשלכות הבריאותיות של עודף משקל והשמנת יתר

עודף משקל והשמנת יתר מגבירים את הסיכון למספר מצבים אחרים, כולל:

 • מחלת לב כלילית
 • סוכרת מסוג 2
 • מחלות סרטן כגון סרטן ברירית הרחם, השד והמעי הגס
 • לחץ דם גבוה
 • הפרעות שומנים (כגון כולסטרול כללי גבוה או רמות גבוהות של טריגליצרידים)
 • מחלת כבד וכיס מרה
 • דום נשימה בשינה ובעיות נשימה
 • דלקת מפרקים ניוונית (ניוון של הסחוס והעצמות המפרק)
 • בעיות גינקולוגיות (למשל: אי פוריות)

השמנה גורמת למגבלות גופניות – המחקר

השמנה גורמת למגבלות גופניות
השמנה גורמת למגבלות גופניות

מטרת המחקר שהוצבה הייתה לברר האם יש קשר בין לסבול מהשמנה לבין לסבול מנכויות ומגבלות בקרב נשים וגברים מבוגרים בארצות הברית. המחקר (Cross-sectional study) התבסס על נתונים שנאספו באמצעות סקר שנערך ארצות הברית בין השנים 1999 – 2004.

הנתונים כללו מידע אודות משקלם ומצב בריאותם של 1,684 נשים מעל גיל 60 ושל 1,611 גברים מבוגרים. המידע בכול הנוגע למשקל וההשמנה ובכול הנוגע לתחלואה נאסף יחד ולא ניתן לקבוע מה קדם למה. המדידות בדקו את היכולות הפונקציונליות של גברים ונשים אלו.

ממצאי המחקר

בקרב נשים מדד מסת הגוף והיקף המותניים נקשרו לשכיחות גבוהה יותר למגבלות תפקודיות. ככול שנתונים אלו היו גבוהים יותר גם המגבלות התפקודיות שלהם היו משמעותיות יותר. למעשה מצאו החוקרים שהיקף המותניים הווה מדד מנבא טוב יותר ממדד מסת הגוף לגבי פגיעה ביכולת התפקודית של נשים.

מסקנות החוקרים

Chen ועמיתיו קבעו שממצאי המחקר מצביעים על הקשר שיש בין השמנה לבין פגיעה תפקודית של האנשים שסובלים ממנה.

References:

Chen, H. and Guo, X. (2008), Obesity and Functional Disability in Elderly Americans. Journal of the American Geriatrics Society, 56: 689-694.

Chen H, Guo X. Obesity and functional disability in elderly Americans. J Am Geriatr Soc. 2008 Apr;56(4):689-94.

Batsis JA, Zbehlik AJ, Barre LK, Bynum JP, Pidgeon D, Bartels SJ. Impact of obesity on disability, function, and physical activity: data from the Osteoarthritis Initiative. Scand J Rheumatol. 2015;44(6):495-502.

Mary Forhan, Simone V. Gill. Obesity, functional mobility and quality of life, Best Practice & Research Clinical Endocrinology & Metabolism, Volume 27, Issue 2, 2013, Pages 129-137.

Bell, J., Sabia, S., Singh-Manoux, A. et al. Healthy obesity and risk of accelerated functional decline and disability. Int J Obes 41, 866–872 (2017).

Matthew J. Townsend, Mechelle D. Claridy, Simar S. Bajaj, Lucy Tu, Fatima C. Stanford. Obesity and Eligibility for Obesity Treatments Among Adults with Disabilities in the U.S., American Journal of Preventive Medicine, Volume 63, Issue 4, 2022, Pages 513-520.

Kristi Rahrig Jenkins, Obesity's Effects on the Onset of Functional Impairment Among Older Adults, The Gerontologist, Volume 44, Issue 2, April 2004, Pages 206–216,

Liou, Tsan-Hon & Pi-Sunyer, Xavier & Laferrère, Blandine. (2005). Physical Disability and Obesity. Nutrition Reviews. 63. 321 – 331. 10.1111/j.1753-4887.2005.tb00110.x.

Keramat SA, Alam K, Sathi NJ, Gow J, Biddle SJH, Al-Hanawi MK. Self-reported disability and its association with obesity and physical activity in Australian adults: Results from a longitudinal study. SSM Popul Health. 2021 Mar 10;14:100765.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

אומנות לחימה לילד

אומנות לחימה לילדים רק בזהירות

אומנות לחימה לילדים? בזהירות אבל לא לוותר!. בעקבות ריבוי הפציעות החמורות בקרב ילדים המתאמנים באומנויות לחימה קוראת האגודה האמריקאית לרפואת ילדים לאפשר לילדים להתאמן רק באומניות לחימה ללא מגע ורק בגיל מתקדם יותר. האן זה נכון?

חולשה בירך ופציעות בגפה התחתונה

חולשה בירך ופציעות בגפה התחתונה

שין ספלינט ופציעות אחרות בגפה התחתונה טורדות את מנוחתם של ספורטאים חובבים ומקצועיים רבים. בין הפציעות השכיחות נמנה פציעות קרסול, גיד אכילס, שוקיים, שחיקת סחוסים וקרע מיניסקוס בברכיים. מדוע יש ספורטאים שמרבים להיפצע ואחרים שאינם נפצעים כלל?

עמוד שדרה צווארי סימפטומים

עמוד שדרה צווארי סימפטומים אפשריים

עמוד שדרה צווארי? סימפטומים אופייניים לפגיעה עשויים להועיל בתהליך האבחון. סימנים ותסמינים שעלולים להיגרם בגלל נזק מקומי באחת מהרקמות כמו שרירים, מפרקים, חוליות, עצבים, חוט שדרה ועוד או בגלל פתולוגיה קשה ומסוכנת עוזרים לנו במלאכת האבחון. 

שין ספלינט מה גורם לזה

שין ספלינט מה גורם לזה

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית.