השמנה גורמת למגבלות גופניות
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות גופניות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


השמנה גורמת למגבלות גופניות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים ובכלל זה מעלה את הסיכון למוגבלות גופנית לחולי כרוני. בין המחלות שנוטות להתפתח בקרב אנשים הסובלים מהשמנה נציין דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ועוד. למעשה השמנה מובילה בסופו של דבר לפגיעה בתוחלת החיים. עם זאת מתברר שלאנשים שמנים אחרי גיל 50 קשה אפילו יותר. כול פעולה פשוטה מצריכה מאמץ גדול. ומסיבה זאת הם נוטים לנוע פחות ופחות ובכך מוסיפים לעלות משקל, מנוונים את השרירים שלהם ומחמירים את מצבם.

התוצאה הסופית היא קושי הולך וגדל לבצע מטלות בסיסיות כגון להתכופף כדי לסבן את רגליים, לגרוב גרביים או לנעול נעליים, לטפס על מדרגות או להתרומם בלי עזרה ממצב שכיבה או ישיבה למצב עמידה ועוד. המלצת החוקרים: הקפידו הקפדת יתר על משקלכם לאחר גיל 50, השמנה גורמת למגבלות גופניות.

השמנה גורמת למגבלות גופניות – רקע

נכון לתקופה הזאת מעל שליש מהאמריקאים מוגדרים כשמנים. מדד מסת הגוף של 34% מהאמריקאים היא מעל 30. ריבוי האנשים הסובלים מהשמנה ומעודף משקל גורם לדאגה רבה ברמה הלאומית. העובדה שאנשים אלו חשופים לריבוי מחלות, בחלקן קטלניות כגון מחלות לב וכלי דם, שבץ, סוכרת, סוגים מסוימים של סרטן ועוד יוצרת עומסים על מכרכת הבריאות. כך למשל מדד מסת גוף בין 30 – 34.9 מצביעה על השמנה בדרגה ראשונה ורמת הסיכון בינונית לתחלואה, מדד מסת גוף שבין 35 – 39.9 מצביעה על השמנה בדרגה שנייה ורמת הסיכון חמורה לתחלואה, ומדד מסת גוף של מעל 40 מצביעה על השמנה בדרגה שלוש ורמת הסיכון לתחלואה במקרה הזה היא חמורה מאוד.

עומסים כלכליים הנובעים מהשמנה

העומסים הכלכליים ההולכים ומאמירים והפגיעה האדירה באיכות החיים של אנשים אלו מחייבת את הפניית תשומת הלב של השלטונות והגופים החוקרים. על פי הערכות שונות העלות הכלכלית של השמנה למערכת הבריאות גבוהה יותר ב42% מעלות הכלכלית של אדם במשקל נורמלי. העלויות של הטיפול הרפואי בהשמנה נאמדת בארצות הברית ב- 147 ביליוני דולרים לשנה. השמנה גורמת ליותר תחלואה מעישון ויש הטוענים שמספר מקרי המוות עקב דיאטה לקויה וחוסר פעילות גופנית עולה על אלו הנגרמים מעישון.

פגיעות תפקודיות הנובעות מהשמנה

מלבד המחלות האחרות הנלוות, במחקר זה המסוקר מטה ובמחקרים אחרים (Przegl Epidemiol. 2005;59(1):155-61) מצאו חוקרים: "השמנה גורמת לשכיחות גבוהה יותר של מגבלות תפקודיות". לטענת החוקרים השמנה גורמת בין היתר לאורח חיים יושבני שהיא מצדה גורמת בין היתר לפגיעות במערכות שריר ושלד ובכלל זה לפריצת דיסקים בין חולייתיים בעמוד השדרה המותני והגבי, שחיקה של הסחוסים במפרקים, קרע של המיניסקוס בברכיים ודלקות פרקים ניווניות. פגיעות אלה מובילות גם למגבלות תפקודיות. מגבלות תפקודיות מחזקות את מעגל הקסמים של חוסר פעילות גופנית, אכילת יתר ופגיעות בריאותיות בצורה של מחלות ופגיעות במערכת שריר ושלד וחוזר חלילה.

השמנה גורמת למגבלות גופניות – המחקר

השמנה גורמת למגבלות גופניות
השמנה גורמת למגבלות גופניות

מטרת המחקר שהוצבה הייתה לברר האם יש קשר בין לסבול מהשמנה לבין לסבול מנכויות ומגבלות בקרב נשים וגברים מבוגרים בארצות הברית. המחקר (Cross-sectional study) התבסס על נתונים שנאספו באמצעות סקר שנערך ארצות הברית בין השנים 1999 – 2004. הנתונים כללו מידע אודות משקלם ומצב בריאותם של 1,684 נשים מעל גיל 60 ושל 1,611 גברים מבוגרים. המידע בכול הנוגע למשקל וההשמנה ובכול הנוגע לתחלואה נאסף יחד ולא ניתן לקבוע מה קדם למה. המדידות בדקו את היכולות הפונקציונליות של גברים ונשים אלו.

ממצאי המחקר

בקרב נשים מדד מסת הגוף והיקף המותניים נקשרו לשכיחות גבוהה יותר למגבלות תפקודיות. ככול שנתונים אלו היו גבוהים יותר גם המגבלות התפקודיות שלהם היו משמעותיות יותר. למעשה מצאו החוקרים שהיקף המותניים הווה מדד מנבא טוב יותר ממדד מסת הגוף לגבי פגיעה ביכולת התפקודית של נשים.

מסקנות החוקרים

ממצאי המחקר מצבעים על הקשר שיש בין השמנה לבין פגיעה תפקודית של האנשים שסובלים ממנה.

 Journal of the American Geriatrics Society, 56: 689-694, 11 February 2008

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון