ניתוח גב זעיר פולשני או רגיל
ניתוח גב זעיר פולשני או רגיל

ניתוח גב זעיר פולשני או רגיל

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ניתוח גב זעיר פולשני או רגיל, מה עדיף? חולה שסובל מכאבי גב תחתון עם הקרנות לרגל הנובעים מנזק לדיסק מותני צריך לדעת שהניתוחים המיקרו כירורגיים אינם יעילים יותר מניתוחים רגילים לשיפור במצב. השאלה שחייבת להישאל היא האם צריך ניתוח בכלל.

במחקר השוואתי בין ניתוחים מיקרו כירורגיים לניתוחים רגילים בטיפול בכאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי מותני נימצא שהניתוחים המיקרו כירורגיים אינם טובים יותר מניתוחים רגילים. הסימנים והסימפטומים של האנשים שנותחו באמצעות טכנולוגיה וטכניקה מיקרו כירורגית לא היו שונים באופן מהותי מאלו שנותחו באופן הרגיל. מלבד השאלה הנדונה לגבי איזה טכניקת ניתוח מתאימה יותר לבעיית הדיסק שלכם, ניתוח מיקרו כירורגי או ניתוח רגיל, על כול מועמד לניתוח גב לשאול את עצמו ואת הכירורג שלו גם האם צריך ניתוח בכלל? האם נוסתה כול דרך שמרנית אחרת? 

ניתוח גב זעיר פולשני או רגיל – רקע

פרוצדורות כירורגיות של עמוד השדרה נחלקות לרוב לשני סוגים עיקריים ניתוח פתוח (open procedure) וניתוח זעיר פולשני (Minimally invasive procedure). ניתוח פתוח דורש חיתוך גדול יותר, חיתוך שרירים, יותר הרדמה, יותר זמן ניתוח ויותר זמן להתאושש ולהשתקם. ניתוח זעיר פולשני דורש חתך זעיר לצורך הכנסת אנדוסקופ לראייה מוגדלת ומוארת של הדיסק המורעב, מכשירי חיתוך ועוד. ישנם טכניקות ניתוח זעיר פולשניות שונות הנעזרות במכשירים שונים אך העיקרון דומה.

חיתוך הדיסק והסרתו יכול להיעשות באופן מלא (Discectomy) או באופן חלקי (Microdiscectomy). הסרה חלקית של הדיסק מתבצעת באמצעות ניתוח זעיר פולשני תוך שימוש במיקרוסקופ מגדיל וציוד זעיר אחר המאפשר התאוששות מהירה יותר של החולה.

המחקר

רקע: חיתוך והסרה מלאה של הדיסק המותני באמצעות ניתוח רגיל או חיתוך והסרה חלקית של הדיסק הבין חולייתי מותני באמצעות ניתוח זעיר פולשני הם הניתוחים הסטנדרטיים המתבצעים כאשר החולה מתלונן על כאבי גב תחתון ושאר סימנים ותסמינים אופייניים הנגרמים בגלל לחץ על שורש עצב מותני. לכול שיטה מאפיינים שונים. איזו שיטה עדיפה? 

מטרת המחקר: החוקרים השוו את היתרונות והחסרונות של  ניתוח רגיל לעומת ניתוח זעיר פולשני לטיפול בכאבי גב תחתון וסימנים ותסמינים נוספים הנגרמים בגלל בלט, בקע או פריצת דיסק מותני ולחץ שנוצר עקב כך על שורש עצב מותני.

שיטה: החוקרים סקרו את מאגרי המידע Embase ,MEDLINE, ו-Cochrane Central Register of Controlled Trials עבור מחקרים שעסקו בנושא שפורסמו עד סוף שנת 2013. הם גם יצרו קשר עם מומחים בתחום כדי ללמוד על מחקרים נוספים. נבחרו מחקרים שנעשו בשיטה של ניסויים קליניים עם הקצאה אקראית (Randomized controlled trails-RCT) וניסוי מבוקר ((Controlled trial ללא הקצאה אקראית שבדקו והשוו את שתי טכניקות הניתוח הללו לטיפול בחולה עם לחץ על שורש עצב מותני משני לנזק בדיסק בין חולייתי מותני.

ניתוח זעיר פולשני או ניתוח רגילנחקרו בעיקר ההבדלים ברמות הכאב לאחר הניתוחים, חסרים נוירולוגיים במידה ונותרו או נוצרו לאחר הניתוחים, רמת תפקוד לאחר הניתוחים, סיבוכים וחומרת הסיבוכים כתוצאה מהניתוחים, פרק זמן שנמשך האשפוז שלאחר הניתוח, כמות תרופות אופיאטיות שנצרכו לאחר הניתוח, איכות חיים ושביעות רצון. חישובים סטטיסטיים נערכו כדי לאתר הבדלים משמעותיים בין שתי השיטות.

ממצאים: הממצאים המתבססים על 11 מחקרים עם 1172 משתתפים: נמצא שהניתוח הזעיר פולשני היה כרוך ביותר כאב ברגל שנמשך בין חצי שנה לשנתיים לעומת הניתוח הרגיל. ההבדלים היו זעירים ולא משמעותיים מבחינה קלינית. נמצאו גם עדויות קלושות שכאבי הגב בקרב חולים שנותחו בשיטה הזעיר פולשנית סבלו מיותר כאבי גב לאחר 6 חודשים בהשוואה לחולים שנותחו באופן הרגיל. לא נמצא הבדל משמעותי בין שתי השיטות בכול הנוגע ליכולת התפקודית וחסרים נוירולוגיים בעקבות הניתוחים. היו פחות זיהומים במקום הניתוח וזיהומים אחרים בקרב חולים שעברו ניתוח זעיר פולשני אבל חולים אלה גם נמצאו בסיכון גבוה יותר לחזור לאשפוז בגלל פריצת דיסק חוזרת. הפגיעה באיכות החיים הייתה גבוהה מעט יותר בקרב חולים שנותחו באופן זעיר פולשני. בחלק מהמחקרים נמצא שחולים שנותחו בשיטה הזעיר פולשנית שהו פחות זמן בבית החולים אך התוצאות לא היו עקביות.

מסקנות המחקר: יתכן שהטכניקה הזעיר פולשנית טובה מעט פחות מהניתוח הפתוח בכול הנוגע לרמת הכאב שנותר בגב התחתון וברגל והסיכוי הגבוה יותר לאשפוז חוזר בגלל פריצת דיסק חוזרת אך ההבדלים הללו זעירים ויתכן ואינם משמעותיים מבחינה קלינית. היתרון של הניתוח הזעיר פולשני נמצא בשיעור זיהומים נמוך יותר ויתכן שגם באשפוז הקצר יותר אך דבר זה אינו ברור לגמרי. מחקרים נוספים נדרשים כדי להחליט האם ניתוח זעיר פולשני מהווה אלטרנטיבה לניתוח הקלאסי הפתוח. 

(Cochrane Database Syst Rev. 2014 Sep 4;(9

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן