מה מאיים על הבריאות של ילדכם
מה מאיים על הבריאות של ילדכם

מה מאיים על הבריאות של ילדכם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מה מאיים על הבריאות של ילדכם? איומים על בריאות הילד ובכלל זה על הבריאות הגופנית שלו הם עניין שכיח. ילדים ובני נוער סובלים מבעיות גופניות בגלל סיבות רבות כולל תאונות, חבלות, מומים מולדים, פעילות גופנית לקויה, עודף פעילות גופנית, חוסר בפעילות גופנית, ליקויים ארגונומיים, ליקויי יציבה, השמנה ועוד.

ילד שאוגר נזקים גופניים ובעקבותיהם גם נזקים נפשיים בילדותו או בנערותו יסבול גם בבגרותו. שמירה על בריאותו הגופנית של הילד תאפשר לו להוסיף להתפתח הן מבחינה גופנית והן מבחינה מנטאלית. הקפדה על תזונה נכונה, הקפדה על התנהלות הארגונומית בכיתה ובבית וביצוע פעילות גופנית נכונה באופן נכון תשמר בין היתר את בריאות הרקמות המרכיבות את מערכת עצב שריר ושלד של הילד כולל עצמות, מפרקים, גידים, שרירים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמה מאיים על הבריאות של ילדכם – רקע

מגוון הבעיות שעלולות לפגוע בילדים שלנו הוא רחב. חלק מהבעיות מולדות, חלקן מתפתחות או נגרמות במהלך הילדות, חלקן ניתנות למניעה בעוד שאחרות הן גנטיות, בחלק מהבעיות ניתן וחשוב לאבחן ולטפל בהקדם האפשרי ולחלק מהבעיות אין מרפא ומטרת הטיפול היא שיפור איכות החיים בלבד. על פי מחקרים רבים אלה האויבים השכיחים שעלולים לאיים על בריאות ילדכם: מומים מולדים, מחלות גנטיות, ארגונומיה ויציבה לקויים, השמנה ועודף משקל, פציעות חבלה ופציעות ספורט, תסמונת כאב, דלקות זיהומיות.

מה מאיים על הבריאות של ילדכם – שכיחות האיומים

ילד אחד מכול שלושה ילדים בארץ מוגדר כבעל עודף משקל או שמן על כול המשתמע מכך בכול הנוגע לתחלואה עתידית והערכה עצמית. רוב הילדים עושים שימוש אינטנסיבי במחשבים, צופים שעות ארוכות בטלוויזיה ואינם משים מהטלפון הנייד. את כול הפעילויות הללו הם מבצעים מבלי להקפיד על תכנון ארגונומי ומבלי להקפיד על יציבה. רוב הילדים או הנערים נחבלים בבית, ברחוב, בתאונות דרכים או במגרשי הספורט. חלק ניכר מהילדים מפתח מחלות זיהומיות וחלק אחר נולד עם מומים מולדים ועם נטייה לפתח מחלות גנטיות.

בשנת 2012 נערכו בארצות הברית  19 מיליון ביקורי רופאים ואשפוזים בבתי חולים על ידי ילדים ונערים מתחת לגיל 20 בגלל ליקויים, פציעות ומחלות של מערכת שריר ושלד (Musculo skeletal). הסיבות לאישפוזים וביקורי הרפואים משקפים חלק מהסיכונים הבריאותיים הנשקפים לילדכם. יש להניח שהנתונים הסטטיסטיים שמצוינים כאן אודות הבריאות של ילדכם משקפים באופן יחסי  גם את המצב בארץ:

חבלות טראומטיות

 • 68% מהילדים והנערים אושפזו, טופלו ונבדקו בגלל חבלות טראומטיות.

תסמונת כאב כרוניות

 • 13% מהילדים והנערים אושפזו בגלל תסמונת כאב כרוניות כמו פיברומיאלגיה של ילדים (Juvenile fibromyalgia) תסמונת כאב אזורי מורכב (Complex Regional Pain Syndrome) ועוד.

פציעות ספורט

 • כ10% מהילדים ומהנערים אושפזו בגלל פציעות ספורט כולל מתיחה או קריעה של רצועה, שריר או גיד, נקיעת או פריקת מפרק, שברים וחבלות.

מומים מולדים

 • כ10% מהילדים ומהנערים אושפזו בגלל מומים מולדים בעמוד השדרה, גפיים ואגן כמו רגל קלובה (Clubfoot) פריקה מולדת או התפתחותית של מפרק הירך בילדים (Hip dysplasia) בעיות התפתחותיות או מולדות כמו עקמת (Scoliosis) ועוד.

דלקות זיהומיות

 • כ6% מהילדים ומהנערים אושפזו בגלל דלקות זיהומיות במערכת עצב שרירי ושלד כגון דלקת מפרקים זיהומית (Septic arthritis), מחלת ליים ( Lyme Disease), דלקת העצם (Osteomyelitis) ועוד.

דלקות פרקים

 • כ3% מהילדים ומהנערים אושפזו בגלל דלקות פרקים כולל דלקות מערכתיות כגון מחלת סטיל (Still), דלקת עם מיעוט או מרובת מפרקים, דלקת עם או בלי גורם שגרוני, דלקת פרקים פסוריאטית ועוד.

מחלות עצב שריר

 • כ3% מהילדים ומהנערים אושפזו בגלל מחלות עצב-שריר כולל שיתוק מוחין (Cerebral palsy) מחלת ניוון שרירים מתקדמת (Muscular Dystrophy) ועוד.

מחלות סרטניות

 • יותר מ0.7% מהילדים ומהנערים אושפזו בגלל גידולים סרטניים ראשוניים וציסטות בעצמות, סחוסים, רקמות חיבור, רקמות חיבור ועוד.

מחלות הפוגעות בין היתר במערכת עצב שריר

 • 1.7% מהילדים ומהנערים אושפזו בגלל מחלות הפוגעות בין היתר גם במערכת העצב והשריר כגון תסמונת מרפן (Marfan syndrome), תסמונת אהלרס-דנלוס (Ehlers–Danlos syndrome) ועוד.

הבריאות של ילדכם – משמעות הפגיעה בה לילד ולמשפחתו

השמנה או כול אחד מהליקויים, הפציעות והמחלות נושא משמעות שונה לחיי הילד ולעתידו. אין המשמעות של מחלות כמו שיתוק מוחין, מחלת ניוון שרירים או גידולים סרטניים ממאירים דומה למשמעות שיש לקרע מיניסקוס בברך, לפריקת מפרק המרפק או להשמנה על התפתחותו ועל חייו של הילד או הנער. לשמחתנו, המחלות והליקויים הקשים אינם שכיחים. הסכנות השכיחות לבריאות הילד כוללות פציעות טראומטיות כולל פציעות ספורט, השמנה, נזקים גופניים בגלל ארגונומיה ויציבה לקויים, תסמונות כאב ומומים מולדים.

– נזקים חברתיים ופיגור בלימודים

פציעות וליקויים אלה והסימנים והתסמינים שמתלווים להם הכוללים מגבלות תנועה כאב ולפעמים התנתקות ממושכת מהבית הספר והחברים עלולים לגרום בין היתר לפגיעה רגשית, חברתית והתפתחותית של הילד או הנער. כך למשל, הילדים והנערים האמריקאים הפסידו בשנת 2012 קרוב ל 149 מיליון ימי בית ספר על רקע של פגיעות ומחלות במערכת עצב שריר ושלד. יש להניח שלפחות חלק מהילדים הללו נותר מאחור בכול הנוגע ללימודים ולקשרים החברתיים.

– פגיעה עתידית בבריאות

ברוב המקרים הילדים שלנו חוצים את תקופת הילדות, על אף האיומים הללו ונותרים בריאים, בחלק קטן מהמקרים המחלות והפציעות הללו מתפתחים לנזקים בעלי השלכות עתידיות. בקרב 282,000 ילדים ונערים גרמה הפגיעה הגופנית למוגבלות תנועתית חריפה כול כך שהם נזקקו לעזרה כדי שיוכלו להתנהל בשגרה. בחלק מהמקרים הפגיעה הגופנית עלולה לשאת גם מחיר בריאותי עתידי. כך למשל פריקת כתף או פריצת דיסק מותני שמתרחשת בילדותינו או בנערותינו תוביל בסבירות גבוהה לבעיות עתידיות באזורים אלו.

– השלכות כלכליות

כמובן שפגיעות אלה מהוות נטל כלכלי על מערכת הרפואה ועל כיסי ההורים. בשנת 2012 גבו בתי החולים בארצות הברית 7.6 ביליון דולרים עבור האשפוז של הילדים והנערים הללו כאשר 43% מהסכום הוצא על טיפול בפציעות טראומטיות ועיוותים מולדים. הסכום הזה לא כולל ביקורים אצל רופאים פרטיים, חדרי מיון, מרכזי שיקום, טיפולים תרופתיים ועוד. יש להניח שחלק ניכר מהכסף הזה מגיע מכיסי ההורים השואפים לתת את מיטב לילדיהם.

מה ניתן לעשות?

כפי שראינו ישנם מספר רב של גורמים שעלולים לפגוע בהתפתחות התקינה של הילדים ובני הנוער. חשיבותו של כול אחד מהגורמים הללו רבה חשיבותם המצרפית היא קריטית. כאמור לא תמיד ניתן לרפא את הבעיה, אבל ברוב המקרים ניתן למנוע את הליקויים, פציעות או מחלות ולאפשר לילד שלכם התפתחות נורמאלית נטולת כאבים ומגבלות וסיכון מופחת לסבול בעתיד מפציעות וליקויים שפוגעים באיכות החיים.

השמנה בקרב ילדים

על פי נתונים שמפרסים משרד הבריאות, ארגון הOECD והמועצה לשלום הילד עולה ששליש מהילדים והנערים בישראל סובלים מעודף משקל או השמנה. העת המודרנית מכתיבה סגנון חיים עם הרגלי אכילה לקויים, אורח חיים יושבני וחוסר פעילות גופנית ואלה גורמים לכך ששכיחות ההשמנה עולה ללא הרף. ילד שמן משמעותו בהרבה מקרים מבוגר שמן. הורים שמנים מעלים את הסיכוי שילדם יהיה שמן. השמנה גורמת לעלייה בתחלואה ומקצרת חיים. בין היתר היא גורמת ללחץ דם גבוה, סוכרת, כאבי גב תחתון, דלקת פרקים ניוונית ועוד. השמנה גורמת גם לנזק נפשי, הערכה עצמית דלה, דיכאונות ועוד.

מה נכון לעשות?

מניעת השמנה היא האסטרטגיה הכי טובה. המפתח נמצא בחינוך ההורים והילד הרך לאורח חיים בריא. צמצום פרק הזמן שהילד יושב מול המסך, הטמעה של הרגלי תזונה נכונים ועידוד לפעילות גופנית עשויים למנוע את ההשמנה של הילד על כול המשתמע מכך. הטיפול בהשמנת ילדים ונערים כוללת בעיקר שינויי באורח החיים, הרגלי התזונה ופעילות גופנית. יש לעשות זאת באופן מתון מבלי לפגוע בבריאותו או התפתחותו של הילד. במקרים קשים במיוחד יש לשקול טיפול תרופתי ו/או כאשר ההשמנה ממש מסכנת חיים גם ניתוחים בריאטריים.

– פציעות חבלה וספורט בקרב ילדים

הגורם השכיח ביותר לפגיעה ולעיתים גם למוות של ילדים ונערים הוא חבלה טראומטית ופציעות ספורט. הילד חשוף לפציעות בין היתר מנפילות, תאונות דרכים ופציעות ספורט. מערכת שריר ושלד של הילד מותאמת לספיגת זעזועים ולריפוי מהיר. בקצות העצמות הארוכות של הילד ממוקמות לוחות צמיחה (Growth plates) עשויות סחוס שהן מתרחש תהליך הגדילה עד גיל 18-20. חבלה בלוחות הצמיחה עלול לגרום לעצירה או שיבוש הגדילה. המשמעות הקלינית העתידית לפגיעה בלוחות הצמיחה עלולה להיות דלקות וכאבים בגלל ליקויים ביומכניים.

מה נכון לעשות?

ראשית מניעה. שיפור הכושר הגופני כולל חוזקו של הילד ושיווי המשקל שלו יצמצמו את סיכוייו ליפול או להתנגש עם שחקן יריב. שמירה על חוקי המשחק, משחק על מגרש מתאים ונקי ממכשולים ושימוש בציוד הגנה יסייעו במניעת פציעות ספורט. הקפידו על בית בטוח כולל למשל חלונות שהילד לא יכול לפתוח או מדרגות שהילד לא יכול ליפול בהן. השגיחו על ילדכם בכול עת. הטיפול בפציעות חבלה ופציעות ספורט משתנה בהתאם למיקום הפציעה וחומרתה. בעיקרון הטיפול חייב לכלול מנוחה מתנועות או מנחים כואבים, שימוש באמצעי ריפוי כגון לייזר, הנעות של מפרקים ושרירים, תרגילי שיקום ועוד.

– ארגונומיה לקויה בקרב ילדים

הילדים בעולם המערבי מבלים את עיקר זמנם בישיבה בכיתה או בבית מול מסך המחשב או הטלוויזיה. במחקרים שונים נמצא שחלק ניכר מהילדים יושבים על כיסאות ומול שולחנות שאינם מותאמים להם, לומדים ומשחקים בעמדות מחשב שאינן מתוכננות ארגונומית ומתאמנים בחדרי כושר ועל מתקנים שתוכננו עבור אנשים מבוגרים. התוצאה היא שגם לילדים יש “כאבים של גדולים”: כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי גב עליון, כאבי כתפיים, כאבים בידיים ועוד. מגמה זו הולכת ומתפתחת במהירות לכדי מגפה. בקצוות העצמות של הילד ישנן לוחות גדילה הרגישות לעומסים ופציעות. עומסים חוזרים ונשנים על לוחות הגדילה הללו עלולים לגרום לשינויים במבנה העצמות שעלולים להוות את הבסיס לבעיות עתידיות.

מה נכון לעשות?

ראשית מניעה. וודאו שהילד מקבל הדרכה בנושא של ארגונומיה נכונה בשלבים מוקדמים של חייו. בארצות הסקנדינביות הדרכה כזאת ניתנת כבר בגן הילדים. צמצמו את פרק הזמן שהילד יושב מול מחשב, טלוויזיה או כול מסך אחר. וודאו שהילד שלכם פעיל מספיק מבחינה גופנית. התאימו את עמדת המחשב לילד. התאימו את הריהוט שבו משתמש ילדכם בבית למידות גופו. דאגו להתאמה כזאת גם בבית הספר. שולחן כתיבה וכיסא שאינם מותאמים לילד ואינם מאפשרים גישה נוחה לכול המצוי על השולחן סופם להזיק. ילד המתלונן על כאבים בעת עבודה מול מחשב צריך להפסיק. במידה והכאבים ממשיכים חשוב שייבדק.

– יציבה לקויה בקרב ילדים

מה מאיים על הבריאות של ילדכם
מה מאיים על הבריאות של ילדכם

חוסר המודעות של ההורים להשפעות הקשות שיש ליציבה לקויה על הבריאות גורמת לכך שלעתים כאשר הילד מתלונן על כאב הם חושבים שזה הכול אצלו בראש. מחקרים רבים שבו ואישרו את הקשר שבין יציבה לקויה, עומסים חריגים ונזקים גופניים. ילדים נוטים לשבש את יציבתם במגוון אופנים במצבים שונים כולל ראש מושט לפנים בעת בצפייה בטלוויזיה או בעבודה מול מחשב כאשר הגב מעוגל מרוח על הכיסא, ראש מוטה מטה וגב כפוף בעת התבוננות במסך הטלפון החכם או הכנת שיעורי בית ועוד.

על ההורים להבין שיציבה לקויה בגיל הצעיר נוטה להנציח עצמה. הילד מתרגל לשבת, לשאת את ראשו, לעמוד וללכת באופן לקוי. דבר נוסף שעל ההורים לדעת שיציבה לקויה יוצרת עומסי יתר וגורמת לנזקים ולכאבים כולל כאבי גב, כאבי צוואר וכאבי זרועות בקרב רוב הילדים.

מה ניתן לעשות?

ראשית מניעה. הגוף הגמיש של הילד המתפתח מעניק לנו הזדמנות נפלאה לעצב את יציבתו. זהו חלון הזדמנויות שאנו נוטים לפספס ומניחים לילד לעצב ולתרגל יציבה לקויה אשר גורמת לו לנזקים וכאבים ומשנה את יציבתו באופן שתמשיך ל”ייצר” עומסים וכאבים גם בעתיד. ההורים והילדים חייבים להבין שיש דבר כזה שנקרא יציבה נכונה ויש משמעות קלינית, לעיתים קשה ליציבה לקויה. המודעות הזאת תקל על הילדים ותכוון את ההורים.

ההורים צריכים “להציק” לילדיהם בכול פעם שהם לא מקפידים על יציבתם. המלצות נוספות כוללות עבוד הילד: דחיפת הילד לפעילות גופנית. פעילות גופנית בונה את העוצמה הגופנית של הילד ומצמצמת את הנזקים הנובעים מיציבה לקויה, ישיבה בעמדות עבודה ארגונומיות ועם ריהוט מותאם אישית כולל כיסא עם תמיכה לגב והגבלת זמן הישיבה, הימנעות מעומסים חוזרניים. אם הבריאות של ילדכם חשובה לכם תתחילו להציק להם בנושא הזה.

– תסמונות כאב כרוניות בקרב ילדים

תסמונות הכאב השכיחות ביותר בקרב ילדים ונערים כוללת פיברומיאלגיה של גיל הילדות (Diffuse idiopathic musculoskeletal pain) וכן תסמונת כאב על רקע גמישות יתר (Childhood hypermobility) וכן תסמונת כאב אזורי מורכב (Complex Regional Pain Syndrome), כאבי גדילה (Growing Pains), וכן דלקת מפרקים כרונית אידיופתית של גיל הילדות (Juvenile Idiopathic arthritis), כאבי גב תחתון (Back pain) ועוד. הסימנים והתסמינים בגין תסמונות כאב כרוניות אלו מגיעים לשיאם בגיל 14. תסמונת כאב אלו והסימנים והתסמינים הנלווים אליהם מעלים את הסיכון לסבול של הילד לסבול מכאבים גם בבגרותו. תוצאה נוספת של תסמונות כאב כרוניות עלולה להיות חוסר מתמשך בפעילות גופנית בגלל החשש מכאבים ובידוד חברתי.

מה נכון לעשות?

הטיפול בתסמונות כאב כרוניות צריך להתבצע באופן המשלב מספר גורמים מקצועיים כאשר המטרה של הטיפול היא לשפר את התסמינים תוך התייחסות למרכיבים הנפשיים של הבעיה ולמשפחתו של החולה. רצוי לצמצם את כמות התרופות הניתנת לילד ולהתמקד בטיפול פסיכולוגי הכולל טכניקות הרגעה ושינוי הרגלים וכן תרגילי שיקום. הבריאות של ילדכם תלויה בזה.

– מומים מולדים בקרב ילדים

מגוון רחב של מומים מולדים (Deformity), מאיימים על בריאותו של ילדכם. רוב המומים המולדים אינם מהווים בעיה בריאותית משמעותית. בחלק קטן מהמקרים כמו למשל במצב של חזה קעור (Pectus excavatum), ריבוי אצבעות – פולידקטיליה (Polydactyly) או עקמת קלה (Scoliosis) הילד יוטרד אסתטית בלבד. אבל ישנם מומים מולדים משמעותיים כמו למשל כאשר אחת הגפיים לא התפתחה או לא התפתחה נכון, מומי לב חמורים, שדרה שסועה עם בליטה של חוט השדרה Myelomeningocele) ועוד.

מה נכון לעשות?

ייעוץ טרום-הריוני וטרום-לידתי בנושא אבחון מומים מלידה של העובר. לאחר הלידה אבחון מהיר וטיפול מוקדם במומים מולדים כמו למשל מומי לב, רגל קלובה, פריקה מולדת או התפתחותית של מפרק הירך בילדים ועוד עשויים להעניק לילדכם חיים נורמאליים.

– דלקת זיהומית במערכת שריר ושלד

ילדים רבים מאושפזים מידי שנה בגלל דלקות זיהומיות במערכת עצב שריר ושלד. דלקות זיהומיות שכיחות בקרב ילדים כוללות דלקת מפרקים זיהומית (Septic arthritis) ודלקת העצם (Osteomyelitis) סיבוכים אפשריים כוללים: ליקויי גדילה והתפתחות, שברים פתולוגיים, חוסר בפעילות גופנית לתקופה ממושכת על כול המשתמע מזה כולל השמנה וחולי עתידי בידוד חברתי ועוד.

מה נכון לעשות?

כדי לצמצם את הסיכוי שילדכם יחלה בדלקת זיהומית בעצמות וברקמות הרכות יש לדאוג שתהייה לו מערכת חיסונית חזקה. אכילה נכונה ומאוזנת, אורח חיים פעיל ואיזון רגשי ידאגו למערכת חיסונית בריאה וחזקה. ילד מדוכא או ילד מותש הוא ילד עם מערכת חיסונית חלשה יותר. הטיפול בדלקת זיהומית מתבסס על אנטיביוטיקה הניתנת באופנים שונים ובמינונים שונים. לפעמים יש צורך גם בטיפול כירורגי.

– דלקות פרקים בקרב ילדים

מה מאיים על הבריאות של ילדכם? את השאלה הזאת צריכים לשאול בעיקר הורים שהם בעלי רקע גנטי של מחלות פרקים. ילדים ונערים רבים נפגעים מדלקות פרקים וממחלות מערכתיות הפוגעות במערכת שריר ושלד כמו זאבת (systemic lupus erythematosus), דלקת עור ושרירים של גיל הילדות (Juvenile dermatomyositis), סקלרודרמה – לייפת (Scleroderma), דלקת מפרקים כרונית אידיופתית של גיל הילדות (Juvenile idiopathic arthritis), דלקת מפרקים פסוריאטית של הילדות (פסוריאטית) ועוד. דלקות הפרקים והמחלות הללו עלולות להתפתח ברמות חומרה שונות. מסיבות לא ברורות מחלת הזאבת בקרב ילדים היא לרוב חמורה יותר מזו שמתפתחת אצל מבוגרים. דלקות ומחלות כרוניות אלה מחייבות טיפול, בלי טיפול הן עלולות לגרום לנזקים קשים ולהוביל להתפתחות מגבלות עתידיות משמעותיות.

מה נכון לעשות?

אין ריפוי מלא למחלות ריאומטיות כרוניות של גיל הילדות. מטרת הטיפול בדלקות ובמחלות אלה היא הפחתה של הסימנים והתסמינים ובכללם כאבים ומגבלות תנועה, מניעה או צמצום נזקים בלתי הפיכים מהמפרקים ושמירה ככול שניתן על שגרת הילד ועל התפתחותו. לצורך הטיפול ניעזר במגוון תרופות רחב הכולל תרופות על בסיס סטרואידים, מתוטרקסאט וסולפסלזין (DMARD), תרופות ביולוגיות, נוגדי TNF? ועוד. במידת האפשר נעודד את הילד להשתתף בפעילות גופנית. הבריאות של ילדכם מחייבת שבמהלך הטיפול תקחו בחשבון את העומסים הנפשיים והחברתיים שמוטלים על הילד.

– מחלות עצב שריר בקרב ילדים

מספר דומה של ילדים נולד ומטופל בגלל מחלות עצב-שריר נטולות מרפא כגון שיתוק מוחין (Cerebral palsy) מחלת ניוון שרירים מתקדמת (Muscular Dystrophy) מחלות ניוון שרירים שדרתי (Spinal Muscular Atrophies) ועוד. בחלק מהמקרים חומרת המחלות אינה גבוהה ומאפשרת לחיות חיים נורמליים. בחלק אחר הילד נזקק לתמיכה פיזית מלאה. רוב הילדים מצויים בין שני הקצוות הללו.

מה נכון לעשות?

מחלות עצב שריר הן מחלות תורשתיות הניתנות לאבחון מוקדם. במקרים שבהם קיים סיכון להתפתחות מחלות עצב שריר גנטיות חשוב לבצע את הבדיקות הגנטיות המתאימות ויחד עם היועץ הגנטי להחליט לגבי המשך ההיריון. הטיפול במחלות עצב שריר הוא בעיקר תמיכתי וכולל שיפור סימנים ותסמינים, שיפור בתנועתיות והארכת חיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום.אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת.{loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן