תופעות לוואי של טיפול באקנה

תופעות לוואי של טיפול באקנה

תופעות לוואי של טיפול באקנה הן לרוב חסרות משמעות. עם זאת לעתים רחוקות אמנם תופעות הלוואי הללו עלולות להיות  קשות. כולנו חרדים לבריאות של הילדים שלנו:

 • מקריאים להם סיפור לפני שינה
 • דואגים שיוכלו אוכל מזין והימנעו מהשמנה
 • דוחפים אותם להיות פעילים גופנית
 • ומשגיחים שישמרו על רמת לימודים טובה

בגיל ההתבגרות מתפתחת אצל חלק מהמתבגרים תופעה עורית הקרויה אקנה (Acne) – דלקת זיהומית עורית. חיידק האקנה תוקף את בלוטות החלב וזקיקי השערות בפנים ובאזורים אחרים. אקנה גורמת לעוגמת נפש לצעירים הסובלים ממנה וכן להורים הנחשפים לתחושות של הילדים.

בין הגורמים לתופעה נציין תגובה לקויה להורמון הטסטוסטרון הגורם גם לעלייה בייצור החלב בבלוטות החלב. מדובר בתופעה זמנית שנקראת גם חטטת או פצעי בגרות. בנזויל פרוקסיד היא תרופה יעילה ושכיחה ביותר לטיפול חיצוני מקומי באקנה. לתרופה זאת יכולת לעכב צמיחת חיידקים. תרופה זאת בדומה לתרופות אחרות עלולה לגרום לתופעות לוואי משמעותיות שצריך להיות מודע להן.

תופעות לוואי של טיפול באקנה – רקע

הטיפולים המקובלים באקנה כרוכים לרוב בתופעות לוואי מינוריות. בין היתר נמנה יובש של העור, אדמומיות של העור, התקלפות העור, תחושת גירוד ועוד. עם זאת חשוב לדעת שטיפולים מסוימים באקנה הכוללים את החומרים בנזואיל פרוקסיד (Benzoyl peroxide) או חומצה סליצילית (Salicylic acid) עלולים לגרום במקרים נדירים גם לתגובות אלרגיות עם פוטנציאל מסכן חיים. ההורים צריכים להיות מודעים לעובדה שטיפולים הניתנים ללא מרשם רופא עלולים להיות כרוכים בתופעות לוואי קשות ולהיערך לכך. יש להקפיד על שימוש נכון ותחת השגחה בחומרים אלו וכמובן להיוועץ ברופא שלכם במידה ומתעורר ספק.

בנזויל פרוקסיד

בנזויל פרוקסיד הוא חומר עמיד הפועל להשמדת החיידקים בבלוטת החלב. תרופות למריחה הכוללות בנזויל פרוקסיד ברמת ריכוז מקסימאלית של 10% הנן פופולאריות. חומר זה נרכש כג'ל שקוף שניתן להוסיף לו פיגמנט לצורך הסתרת האקנה. ברוב המקרים ההמלצות הן למרוח את המשחה הזאת בהתחלה רק פעם אחת ביום ובהדרגה להגיע ל- 3 שפעמים ביום.

אופן שימוש

תופעות לוואי של הטיפול באקנה
תופעות לוואי של הטיפול באקנה

מריחה נכונה הכוללת מריחה נקודתית כאשר יש פצע אחד או מעט פצעים ומריחת שכבה על כול האזור כאשר ישנם הרבה פצעונים. התחילו תמיד עם משחה בריכוז נמוך (2.5% ובמידה ואין תגובות שליליות העלו את המינון באופן הדרגתי עד למינון המקסימאלי (10%). במקרים קשים רצוי לשלב בנזואיל פראוקסיד עם  אריתרומיצין או עם קלינדאמיצין שהם חומרים אנטיביוטיים. תכשירים אלו דורשים מרשם רופא.

תופעות לוואי של טיפול באקנה עם בנזויל פרוקסיד

כפי שצוין תופעות הלוואי של בנזויל פרוקסיד הן לרוב שוליות ותרופה המכילה חומר פעיל זה עלולה לגרום בין היתר:

 • לגירוי בעור שבאה לידי ביטוי בצורת יובש ואדמומיות של המקום
 • לעתים אפילו החרפה של האקנה

אצל חלק מהאנשים עלולה להיווצר תגובה אלרגית והתפתחות תגובה אנפילקטית או שוק. תגובה כזאת עלולה לכלול:

 • סחרחורות
 • היצרות בגרון
 • קשיי נשימה
 • עילפון
 • התנפחות הצוואר, העיניים, הפנים, הפה, השפתיים או הלשון
 • פריחה קשה
 • גרד בפנים או בגוף ועוד

חומצה סליצילית

חומצה סליצילית פועלת באמצעות פירוק הקרטין בשכבות החיצוניות של העור ומאפשרת קילוף של תאי העור המתים. פעילות זו מסייעת לפתיחת זקיקי השיער הדלוקים ומאפשרת את חדירת החומרים נוגדי הדלקת המשולבים בחומצה כמו למשל בנזואיל פראוקסיד.

תופעות לוואי של טיפול באקנה עם חומצה סליצילית

תופעות לוואי של טיפול באקנה באמצעות חומצה סליצילית כוללות בעיקר עור יבש ומתקלף. שינויים עצמיים במינון ובתדירות המריחה יסדירו ברוב המקרים את הסימנים והתסמינים. במידה והם עדיין ממשיכים להופיע הפסיקו את השימוש והתייעצו עם רופא. יש לציין שסבונים, תכשירים המכילים אלכוהול ועוד עלולים להעצים את התסמינים. בכול הנוגע לנשים בהריון או שמתכננות להתחיל הריון חשוב להתייעץ עם רופא לפני שימוש במשחה זאת.

FDA's Consumer Updates, 06/2014

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

יותר חלבון מהחי למניעת שבץ

חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי

יותר חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי! המאבק בין צמחונים לקרניבורים כבר מזמן הפסיק להיות צמחוני והתעצם לדרגה של מלחמת דת. מחקרים מכול צד משמשים תחמושת במאבק להוכחת הצדק של כול אחד מהצדדים וחשוב יותר הוכחת אי הצדק של הקבוצה היריבה. 

תסמונת הצביטה במרפק מה גורם לה

תסמונת הצביטה במרפק מה הגורם

תסמונת הצביטה במרפק נגרמת כאשר רקמות רכות בשקע המצוי בחלק האחורי של הפרק הזה נלחצות במהלך יישור ונעילה חוזרניים. התסמונת שכיחה בסוגי ספורט כגון טניס, כדורסל, אומניות לחימה ושחייה. התוצאה עלולה להיות כאב, מגבלות תנועה ועוד.

פציעות מספורט - מכתב תודה

פציעות מספורט – מכתב תודה

פציעות מספורט

לכבוד ד"ר יצחק בכר, 

אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש לי כאבי גב, כאבי ברכיים או כאבים אחרים שנובעים מפציעות ספורט. ברצוני להודות לך על הטיפולים היעילים והמסורים שמאפשרים לי להמשיך ולנהל אורח חיים פעיל וספורטיבי. ללא התיחזוק שלך הייתי נאלץ לוותר על אורח החיים הפעיל שלי.