תופעות לוואי של טיפול באקנה
תופעות לוואי של טיפול באקנה

תופעות לוואי של טיפול באקנה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תופעות לוואי של טיפול באקנה כוללות לרוב יובש ואדמומיות בעור אך לעתים עלולות להיגרם גם תופעות לוואי קשות. אקנה היא פתולוגיה דלקתית זיהומית עורית המופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות. חיידק האקנה תוקף את בלוטות החלב וזקיקי השערות בפנים ובאזורים אחרים.

אקנה (Acne) היא מחלת עור דלקתית זיהומית שכיחה בעקר בקרב מתבגרים. הדלקת במקרה הזה מתפתחת בבלוטות החלב ובזקיקי השערות. בין הגורמים לתופעה נמנה תגובה לקויה להורמון הטסטוסטרון הגורם בין היתר לעלייה ביצירת החלב בבלוטות החלב. אקנה גורמת לעוגמת נפש לצעירים הסובלים ממנה וכן להורים הנחשפים לתחושות של ילדם. התופעה היא זמנית וקרויה גם חטטת ופצעי בגרות. בנזויל פרוקסיד היא תרופה יעילה ושכיחה ביותר לטיפול חיצוני מקומי באקנה שיש ביכולתה לעכב צמיחת חיידקים. תרופה זאת בדומה לרוב התרופות עלולה גם לגרום לתופעות לוואי משמעותיות שצריך להיות מודע להן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתופעות לוואי של טיפול באקנה – רקע

הטיפולים המקובלים באקנה כרוכים לרוב בתופעות לוואי מינוריות. בין היתר נמנה יובש של העור, אדמומיות של העור, התקלפות העור, תחושת גירוד ועוד. עם זאת חשוב לדעת שטיפולים מסוימים באקנה הכוללים את החומרים בנזואיל פרוקסיד (Benzoyl peroxide) או חומצה סליצילית (Salicylic acid) עלולים לגרום במקרים נדירים גם לתגובות אלרגיות עם פוטנציאל מסכן חיים. ההורים צריכים להיות מודעים לעובדה שטיפולים הניתנים ללא מרשם רופא עלולים להיות כרוכים בתופעות לוואי קשות ולהיערך לכך. יש להקפיד על שימוש נכון ותחת השגחה בחומרים אלו וכמובן להיוועץ ברופא שלכם במידה ומתעורר ספק.

בנזויל פרוקסיד

בנזויל פרוקסיד הוא חומר עמיד הפועל להשמדת החיידקים בבלוטת החלב . תרופות למריחה הכוללות בנזויל פרוקסיד ברמת ריכוז מקסימאלית של 10% הנן פופולאריות. חומר זה נרכש כג’ל שקוף שניתן להוסיף לו פיגמנט לצורך הסתרת האקנה. ברוב המקרים ההמלצות הן למרוח את המשחה הזאת בהתחלה רק פעם אחת ביום ובהדרגה להגיע ל- 3 שפעמים ביום.

אופן שימוש

מריחה נכונה הכוללת מריחה נקודתית כאשר יש פצע אחד או מעט פצעים ומריחת שכבה על כול האזור כאשר ישנם הרבה פצעונים. התחילו תמיד עם משחה בריכוז נמוך (2.5% ובמידה ואין תגובות שליליות העלו את המינון באופן הדרגתי עד למינון המקסימאלי (10%). במקרים קשים רצוי לשלב בנזואיל פראוקסיד עם  אריתרומיצין או עם קלינדאמיצין שהם חומרים אנטיביוטיים. תכשירים אלו דורשים מרשם רופא.

תופעות לוואי של טיפול באקנה עם בנזויל פרוקסיד

כפי שצוין תופעות הלוואי של בנזויל פרוקסיד הן לרוב שוליות ותרופה המכילה חומר פעיל זה עלולה לגרום בין היתר לגירוי בעור שבאה לידי ביטוי בצורת יובש ואדמומיות של המקום ולעתים אפילו החרפה של האקנה. אצל חלק מהאנשים עלולה להיווצר תגובה אלרגית קשה. תגובה אלרגית חמורה שעלולה להוביל להתפתחות תגובה אנפילקטית או שוק שעלולים לכלול בין היתר: סחרחורות, היצרות בגרון, קשיי נשימה, עילפון, התנפחות הצוואר, התנפחות העיניים, התנפחות הפנים, הפה, השפתיים או הלשון, פריחה קשה, גרד בפנים או בגוף ועוד.

חומצה סליצילית

תופעות לוואי של טיפול באקנה
תופעות לוואי של טיפול באקנה

חומצה סליצילית פועלת באמצעות פירוק הקרטין בשכבות החיצוניות של העור ומאפשרת קילוף של תאי העור המתים. פעילות זו מסייעת לפתיחת זקיקי השיער הדלוקים ומאפשרת את חדירת החומרים נוגדי הדלקת המשולבים בחומצה כמו למשל בנזואיל פראוקסיד.

תופעות לוואי של טיפול באקנה עם חומצה סליצילית

תופעות לוואי של טיפול באקנה באמצעות חומצה סליצילית כוללות בעיקר עור יבש ומתקלף. שינויים עצמיים במינון ובתדירות המריחה יסדירו ברוב המקרים את הסימנים והתסמינים. במידה והם עדיין ממשיכים להופיע הפסיקו את השימוש והתייעצו עם רופא. יש לציין שסבונים, תכשירים המכילים אלכוהול ועוד עלולים להעצים את התסמינים. בכול הנוגע לנשים בהריון או שמתכננות להתחיל הריון חשוב להתייעץ עם רופא לפני שימוש במשחה זאת.

FDA’s Consumer Updates, 06/2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאב גב תופעות לוואי של זריקת קורטיזון

  כאב גב תחתון? בלי סטרואידים. לחולים הסובלים מכאבי גב תחתון מוצע מגוון רחב של טיפולים ואמצעים על מנת להקל על…

 • הגב כואב בגלל טיפול בתינוק

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק…

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • כאב בגב התחתון טיפול ללא תרופות תחילה

  כאב גב תחתון? נסו בלי תרופות. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים שסובלים מכאבים בגב התחתון לחפש מזור לכאביהם…

 • דאגה לבריאות גורמת לבעיות בריאות

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר…

 • טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

  טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח…

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…