תופעות לוואי של טיפול באקנה

תופעות לוואי של טיפול באקנה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תופעות לוואי של טיפול באקנה כוללות לרוב יובש ואדמומיות בעור אך לעתים עלולות להיגרם גם תופעות לוואי קשות. כולנו חרדים לבריאות של הילדים שלנו. מקריאים להם סיפור לפני שינה, דואגים שיוכלו אוכל מזין והימנעו מהשמנה, דוחפים אותם להיות פעילים גופנית, ומשגיחים שישמרו על רמת לימודים טובה. בגיל ההתבגרות מתפתחת אצל חלק ניכר מהמתבגרים תופעה עורית הקרויה אקנה (Acne) – דלקת זיהומית עורית. חיידק האקנה תוקף את בלוטות החלב וזקיקי השערות בפנים ובאזורים אחרים. אקנה גורמת לעוגמת נפש לצעירים הסובלים ממנה וכן להורים הנחשפים לתחושות של ילדם.

  בין הגורמים לתופעה נמנה תגובה לקויה להורמון הטסטוסטרון הגורם בין היתר לעלייה ביצירת החלב בבלוטות החלב.  התופעה היא זמנית וקרויה גם חטטת ופצעי בגרות. בנזויל פרוקסיד היא תרופה יעילה ושכיחה ביותר לטיפול חיצוני מקומי באקנה שיש ביכולתה לעכב צמיחת חיידקים. תרופה זאת בדומה לרוב התרופות עלולה גם לגרום לתופעות לוואי משמעותיות שצריך להיות מודע להן.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   תופעות לוואי של טיפול באקנה – רקע

   הטיפולים המקובלים באקנה כרוכים לרוב בתופעות לוואי מינוריות. בין היתר נמנה יובש של העור, אדמומיות של העור, התקלפות העור, תחושת גירוד ועוד. עם זאת חשוב לדעת שטיפולים מסוימים באקנה הכוללים את החומרים בנזואיל פרוקסיד (Benzoyl peroxide) או חומצה סליצילית (Salicylic acid) עלולים לגרום במקרים נדירים גם לתגובות אלרגיות עם פוטנציאל מסכן חיים. ההורים צריכים להיות מודעים לעובדה שטיפולים הניתנים ללא מרשם רופא עלולים להיות כרוכים בתופעות לוואי קשות ולהיערך לכך. יש להקפיד על שימוש נכון ותחת השגחה בחומרים אלו וכמובן להיוועץ ברופא שלכם במידה ומתעורר ספק.

   בנזויל פרוקסיד

   בנזויל פרוקסיד הוא חומר עמיד הפועל להשמדת החיידקים בבלוטת החלב. תרופות למריחה הכוללות בנזויל פרוקסיד ברמת ריכוז מקסימאלית של 10% הנן פופולאריות. חומר זה נרכש כג'ל שקוף שניתן להוסיף לו פיגמנט לצורך הסתרת האקנה. ברוב המקרים ההמלצות הן למרוח את המשחה הזאת בהתחלה רק פעם אחת ביום ובהדרגה להגיע ל- 3 שפעמים ביום.

   אופן שימוש

   מריחה נכונה הכוללת מריחה נקודתית כאשר יש פצע אחד או מעט פצעים ומריחת שכבה על כול האזור כאשר ישנם הרבה פצעונים. התחילו תמיד עם משחה בריכוז נמוך (2.5% ובמידה ואין תגובות שליליות העלו את המינון באופן הדרגתי עד למינון המקסימאלי (10%). במקרים קשים רצוי לשלב בנזואיל פראוקסיד עם  אריתרומיצין או עם קלינדאמיצין שהם חומרים אנטיביוטיים. תכשירים אלו דורשים מרשם רופא.

   תופעות לוואי של טיפול באקנה עם בנזויל פרוקסיד

   כפי שצוין תופעות הלוואי של בנזויל פרוקסיד הן לרוב שוליות ותרופה המכילה חומר פעיל זה עלולה לגרום בין היתר לגירוי בעור שבאה לידי ביטוי בצורת יובש ואדמומיות של המקום ולעתים אפילו החרפה של האקנה. אצל חלק מהאנשים עלולה להיווצר תגובה אלרגית קשה. תגובה אלרגית חמורה שעלולה להוביל להתפתחות תגובה אנפילקטית או שוק שעלולים לכלול בין היתר: סחרחורות, היצרות בגרון, קשיי נשימה, עילפון, התנפחות הצוואר, התנפחות העיניים, התנפחות הפנים, הפה, השפתיים או הלשון, פריחה קשה, גרד בפנים או בגוף ועוד.

   חומצה סליצילית

   תופעות לוואי של טיפול באקנה
   תופעות לוואי של טיפול באקנה

   חומצה סליצילית פועלת באמצעות פירוק הקרטין בשכבות החיצוניות של העור ומאפשרת קילוף של תאי העור המתים. פעילות זו מסייעת לפתיחת זקיקי השיער הדלוקים ומאפשרת את חדירת החומרים נוגדי הדלקת המשולבים בחומצה כמו למשל בנזואיל פראוקסיד.

   תופעות לוואי של טיפול באקנה עם חומצה סליצילית

   תופעות לוואי של טיפול באקנה באמצעות חומצה סליצילית כוללות בעיקר עור יבש ומתקלף. שינויים עצמיים במינון ובתדירות המריחה יסדירו ברוב המקרים את הסימנים והתסמינים. במידה והם עדיין ממשיכים להופיע הפסיקו את השימוש והתייעצו עם רופא. יש לציין שסבונים, תכשירים המכילים אלכוהול ועוד עלולים להעצים את התסמינים. בכול הנוגע לנשים בהריון או שמתכננות להתחיל הריון חשוב להתייעץ עם רופא לפני שימוש במשחה זאת.

   FDA's Consumer Updates, 06/2014

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר