סיאטיקה ליריקה לא יעילה

סיאטיקה? ליריקה לא יעילה

סיאטיקה ליריקה לא יעילה. כאבי גב תחתון מהווים את אחת ההפרעות הבריאותיות העקשניות שאיתה מתמודדת האנושות. אחת הסיבות להתפתחות כאבי גב תחתון היא סיאטיקה. סיאטיקה נגרמת בגלל גירוי דלקתי שנוצר באחד משורשי העצבים של העצב הסיאטי בגב התחתון. גירוי דלקתי זה מתפתח לרוב בגלל בלט או פריצת דיסק מותני הלוחץ על שורש העצב. הסימנים והתסמינים של סיאטיקה כוללים בין היתר:

 • כאבי גב תחתון המושלכים לישבן ולאורך הגפה התחתונה
 •  סימנים ותסמינים נירולוגיים כולל נימול ותחושת הירדמות של הרגל, חולשה של שרירים ברגל ועוד

פריגאבאלין (ליריקה) המטפל בכאב עצבי מומלץ על ידי רופאי כאב ורופאים אחרים כדי לטפל בסיאטיקה. המחקר הנוכחי הגיע למסקנה הרלוונטית לסובלים מתופעה הקרויה סיאטיקה – ליריקה לא יעילה לכך! חולים הסובלים מסיאטיקה נהנו משיפור דומה בלי קשר לאם טופלו:

 • באמצעות ליריקה
 • או באמצעות תרופות דמה (פלצבו)

על פי המחקר הנוכחי פריגאבאלין או פרגאבאלין נכנסת לקטגוריה של תרופות שלא הצליחו לחולל שינוי משמעותי בכל מה שקשור לכאב גב תחתון בגלל לחץ על העצב הסיאטי. החוקרים ממליצים לשקול אפשרויות טיפול אחרות.

סיאטיקה ליריקה לא יעילה – רקע

כאבי גב תחתון מהווים מטרד גדול. למעשה רוב האוכלוסייה סובלת או תסבול מתסמינים אלו במהלך חייהם. התסמינים הללו גורמים עוגמת נפש, פגיעה קשה באיכות החיים והוצאות כספיות אישיות ולאומיות אדירות. מחקרים רבים מנסים למצוא את הדרך להתמודד עם הבעיה הזאת אך ללא הועיל. יותר ויותר ילדים שמצטרפים למעגל הסובלים מכאבי גב תחתון מעצים עוד יותר את התחושה הזאת. הכמות האדירה של חולים עם סיאטיקה וכאבי גב תחתון המתווספים כל שנה מצביעים על העובדה העגומה – אנו מאבדים שליטה על המצב.

סיאטיקה (Sciatica) היא תופעה שכיחה ביותר הנגרמת לרוב בגלל נזק לדיסק הבין חולייתי מותני (בלט, בקע, פריצה) ולחץ על אחד משורשי העצבים המהווים את המקור לעצב הסיאטי (בעברית: עצב השת). ישנם גורמים אפשריים נוספים להתפתחות סיאטיקה כולל בין היתר לכידה של העצב הסיאטי על ידי השריר האגסי (Piriformis) והתפתחות תסמונת פיריפורמיס. חולים הסובלים מתופעה זאת מתלוננים על כאבי גב תחתון, כאבים בישבן, הקרנות כאב לרגל ולעתים גם על סימנים ותסמינים נוירולוגיים כגון נימול, הירדמות וחולשה של הרגל ועוד.

פריגאבאלין (Pregabalin) או ליריקה היא תרופה שאושרה לשימוש על מנת לטפל בכאבי עצבים. תרופה זאת מומלצת לעתים קרובות גם לצורך טיפול בסימנים והתסמינים של סיאטיקה. על פי המחקר הנוכחי: סובלים מבעיה בגב התחתון ולאורך הרגל הקרויה סיאטיקה? ליריקה לא יעילה לבעיה זאת. כאן המקום לציין שביחס לכול טיפול אחר בכאבי גב תחתון טיפולי כירופרקטיקה הוכיחו את יעילותם באופן ברור ומובהק.

מה ידוע על ליריקה או פריגאבאלין?

ליריקה או פריגאבאלין היא תרופה המשמשת בדרך כלל לטיפול בכאב נוירופתי – עצבי. כאבים אלו נגרמים בשל נזק או תפקוד לקוי של העצבים ועלולים להתלוות למחלות כגון סוכרת, הרפס זוסטר ועוד.  עם זאת, ליריקה אינה יעילה עבור סיאטיקה (או סכיאטיקה). סיאטיקה היא הפרעת כאב עצבי המקרין מן הגב התחתון אל הרגל. התפתחות של סיאטיקה נגרמת בדרך כלל על ידי צביטה או גירוי של שורשי העצבים בעמוד השדרה המותני. לעתים קרובות הגורם לצביטת או גירוי העצב הוא פריצת דיסק או היצרות בעמוד השדרה.

מספר מחקרים העריכו את היעילות והבטיחות של ליריקה עבור סיאטיקה. התוצאות היו לרוב לא עקביות ולא חד משמעיות. מחקר אקראי, כפול סמיות ומבוקר פלצבו שנערך לאחרונה בקרב 209 חולים עם סיאטיקה במשך 8 שבועות או 52 שבועות מצא שבהשוואה לפלצבו:

 • ליריקה לא הפחיתה באופן משמעותי את עוצמת כאבי הרגליים
 • לא שיפרה תוצאות אחרות, כגון מוגבלות תפקודית, כאבי גב ואיכות חיים

יתר על כן, נמצא שליריקה היה קשור עם שכיחות גבוהה יותר של תופעות לוואי, כגון:

 • סחרחורת, נדודי שינה, בצקת היקפית, מאשר פלצבו.

לכן, בהתבסס על הראיות הנוכחיות, ליריקה אינו מומלץ כטיפול קו ראשון עבור סיאטיקה. התערבויות פרמקולוגיות ולא תרופתיות אחרות עשויות להיות יעילות ובטוחות יותר לניהול סיאטיקה. יש צורך במחקר נוסף כדי לזהות את המינון, משך הזמן והשילוב האופטימליים של טיפולים בסיאטיקה.

ומה לגבי טיפול כירופרקטי בסיאטיקה?

טיפול כירופרקטי הוא אופציה טבעית ובטוחה לאנשים הסובלים מסיאטיקה. סיאטיקה היא הפרעה בריאותית הכרוכה בכאב, חוסר תחושה וחולשה לאורך העצב הסיאטי. העצב הסיאטי הוא העצב הארוך והעבה ביותר בגוף, העובר מהגב התחתון לרגליים. סיאטיקה יכולה להיגרם על ידי גורמים שונים שדוחסים או מגרים את העצב ובכללם:

 • פריצת דיסק, זיז גרמי או היצרות עמוד השדרה

כירופרקט הוא איש מקצוע בתחום הבריאות המתמחה בטיפול בעמוד השדרה באמצעות טכניקות ידניות שונות. הכירופרקט יכול להפחית ואף להעלים את תסמיני הסיאטיקה על ידי החזרת תנועה נורמלית לעמוד השדרה. בכך פוחת הלחץ על העצב הסיאטי וחל שיפור בזרימת הדם ובתפקוד העצבים. כירופרקט יכול גם לספק תרגילים, ייעוץ תזונתי ושינויים באורח החיים כדי לסייע במניעת הישנות הסיאטיקה.

הטיפול הכירופרקטי בסיאטיקה מבוסס על בדיקה מעמיקה ואבחון מצבו של המטופל. כירופרקט עשוי להשתמש בצילומי רנטגן או בבדיקות הדמיה אחרות כדי לקבוע את הסיבה ואת מיקום הגירוי העצבי. תוכנית הטיפול עשויה להשתנות בהתאם לחומרת ומשך התסמינים, אך היא כוללת בדרך כלל מספר מפגשים. במפגשים הללו משחרר הכירופרקט את המתח ומחזיר את הניידות לעמוד השדרה באמצעות תנועות עדינות ומבוקרות.

מה אומרים המחקרים על הטיפול הכירופרקטי בסיאטיקה?

טיפול כירופרקטי בסיאטיקה הוכח כיעיל ובטוח במחקרים שונים ומקורות שונים ובכללם:

 • Healthline: טיפול כירופרקטי יכול להקל על כאבים ללא תרופות ונחשב בדרך כלל לאפשרות טיפול בטוחה.
 • מאיו קליניק: מניפולציה בעמוד השדרה נראית עובדת ובטוחה כמו טיפולים סטנדרטיים לכאבי גב תחתון.
 • MedicineNet: כירופרקט יכול לבצע מניפולציות בעמוד השדרה המסייעות להפחית כאב, דלקת ועוויתות הנגרמות על ידי סיאטיקה.

אם אתם מחפשים דרך טבעית ולא פולשנית לטפל בכאבי הסיאטיקה שלכם, ייתכן שתרצו לשקול טיפול כירופרקטי. טיפול כירופרקטי יכול לעזור לך לשפר את בריאות עמוד השדרה שלך, להפחית את הגירוי העצבי שלך ולשפר את רווחתך הכללית.

המחקר אודות ליריקה והשפעתה על סיאטיקה

סיאטיקה פרגאבאלין לא יעיל
סיאטיקה פרגאבאלין לא יעיל

Mathieson  ועמיתיו עקבו אחר 200 חולים שסבלו מהתפתחות סיאטיקה שחולקו באופן אקראי לשתי קבוצות. קבוצה אחת טופלה באמצעות פריגאבאלין ואילו הקבוצה השנייה טופלה באמצעות קפסולות שהכילו חומר לא פעיל. הטיפול נמשך 8 שבועות. החוקרים במחקרים אלו עקבו אחר החולים והשוו את מצבם הרפואי בכל הנוגע לרמת הכאב בנקודות זמן שונות.

ממצאי המחקר

לאחר 8 שבועות שתי הקבוצות של החולים שסבלו מהתפתחות סיאטיקה הראו שיפור ברמת הכאב. החולים שטופלו באמצעות תרופה זאת דיווחו על כאב ברמה 3.7 מתוך 10 בעוד שהקבוצה שטופלה באמצעות תרופת דמה דיווחה על כאב ברמה של 3.1 מתוך 10. לאחר שנה הכאב בקרב שתי הקבוצות עמד עדיין סביב רמה 3 מתוך 10. יחד עם זאת החולים שטופלו בליריקה סבלו מתופעות לוואי שונות ובעיקר מסחרחורות.

מסקנות החוקרים Mathieson ועמיתיו

יש לשקול שוב את השימוש בליריקה לאור העובדה שהיא אינה יעילה לטיפול בתופעה הקרויה סיאטיקה. חשוב לא להפסיק מיד או בעצמכם את השימוש בפריגאבאלין זאת אלא להתייעץ עם הרופא שלכם. החולים הסובלים מהתפתחות סיאטיקה צריכים לדון עם הרופאים שלהם לגבי אפשרויות טיפול אחרות. זכרו סיאטיקה? ליריקה לא יעילה לבעיה זאת.

לסיכום

על פי מספר ניסויים קליניים וביקורות שיטתיות ליריקה אינו יעיל עבור טיפול בכאב סיאטי. ליריקה היא תרופת כאב נוירופתית שהוכחה כיעילה עבור תנאים מסוימים, כגון פוסט הרפטיק נוירלגיה ונוירופתיה היקפית סוכרתית אבל לא עבור סכיאטיקה. הראיות מצביעות על כך שפרגאבאלין (ליריקה) אינו מפחית את עוצמת כאבי הרגליים או משפר את הנכות או איכות החיים של חולים עם סכיאטיקה, בהשוואה לפלצבו. יתר על כן, ליריקה קשורה בסיכון גבוה יותר של תופעות לוואי, כגון סחרחורת, נדודי שינה, בצקת היקפית. לכן, ליריקה אינה צריכה להיות מומלצת כאפשרות טיפול עבור סיאטיקה.

References:

Mathieson S, Maher CG, McLachlan AJ, et al. Trial of Pregabalin for Acute and Chronic Sciatica. N Engl J Med. 2017;376(12):1111-1120.

Mathieson S, Maher CG, McLachlan AJ, et al. Pregabalin for sciatica: some relief but no cure. Pain. 2018;159(4):657-666.

Mathieson S, Lin CWC, Underwood M, Maher CG. Pregabalin for sciatica: protocol for a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. BMJ Open. 2019;9(5):e027468.

Lin CWC, Maher CG, Mathieson S, et al. Pregabalin for sciatica: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials [published online ahead of print, 2020 Oct 22]. Pain Med. 2020;pnaa346.

Lin CWC, Maher CG, Mathieson S, et al. Pregabalin for sciatica: economic evaluation alongside a randomised controlled trial [published online ahead of print, 2020 Oct 22]. Pain Med. 2020;pnaa347.

Urquhart DM, Wluka AE, van Tulder M, et al. Efficacy of Low-Dose Amitriptyline for Chronic Low Back Pain: A Randomized Clinical Trial [published correction appears in JAMA Intern Med. 2018 Dec 1;178(12):1722]. JAMA Intern Med. 2018;178(11):1474-1481.

Urquhart DM, Wluka AE, O'Sullivan R, et al. Efficacy of pregabalin for chronic low back pain with or without radiating leg pain: A randomised placebo-controlled trial [published online ahead of print, 2020 Sep 23]. Eur J Pain. 2020;10.1002/ejp.1677.

Lunn MP, Hughes RA, Wiffen PJ. Duloxetine for treating painful neuropathy, chronic pain or fibromyalgia [published correction appears in Cochrane Database Syst Rev . 2014;(3):CD007115]. Cochrane Database Syst Rev . 2014;(1):CD007115.

Moore RA, Wiffen PJ, Derry S, Toelle T, Rice AS; Cochrane Neuropathic Pain Group . Gabapentin for chronic neuropathic pain and fibromyalgia in adults [published correction appears in Cochrane Database Syst Rev . 2014;(8):CD007938]. Cochrane Database Syst Rev . 2014;(4):CD007938.

Finnerup NB , Attal N , Haroutounian S , et al . Pharmacotherapy for neuropathic pain in adults: a systematic review and meta-analysis . Lancet Neurol . 2015 ;14(2):162–173.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאב שורף בירך

כאב שורף בירך

כאב שורף בירך הוא תלונה שכיחה בקרב צעירים ומבוגרים, ויכולות

צליעה אבחון וטיפול

צליעה אבחון וטיפול

צליעה? אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים ארוכי טווח. הליכה היא דרכו של הגוף לנוע. אחד מגורמי הסיכון לצליעה היא גיל. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. ברוב המקרים ההליכה המשובשת היא זמנית וברת טיפול ובחלק אחר הסיבה עלולה להיות הפרעות בריאותיות קשות.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.