סיאטיקה ליריקה לא יעילה

סיאטיקה? ליריקה לא יעילה

סיאטיקה ליריקה לא יעילה. כאבי גב תחתון מהווים את אחת ההפרעות הבריאותיות העקשניות שאיתה מתמודדת האנושות. אחת הסיבות להתפתחות כאבי גב תחתון היא סיאטיקה. סיאטיקה נגרמת בגלל גירוי דלקתי שנוצר באחד משורשי העצבים של העצב הסיאטי בגב התחתון. גירוי דלקתי זה מתפתח לרוב בגלל בלט או פריצת דיסק מותני הלוחץ על שורש העצב. הסימנים והתסמינים של סיאטיקה כוללים בין היתר:

 • כאבי גב תחתון המושלכים לישבן ולאורך הגפה התחתונה
 •  סימנים ותסמינים נירולוגיים כולל נימול ותחושת הירדמות של הרגל, חולשה של שרירים ברגל ועוד

פריגאבאלין (ליריקה) המטפל בכאב עצבי מומלץ על ידי רופאי כאב ורופאים אחרים כדי לטפל בסיאטיקה. המחקר הנוכחי הגיע למסקנה הרלוונטית לסובלים מתופעה הקרויה סיאטיקה – ליריקה לא יעילה לכך! חולים הסובלים מסיאטיקה נהנו משיפור דומה בלי קשר לאם טופלו:

 • באמצעות ליריקה
 • או באמצעות תרופות דמה (פלצבו)

על פי המחקר הנוכחי פריגאבאלין או פרגאבאלין נכנסת לקטגוריה של תרופות שלא הצליחו לחולל שינוי משמעותי בכל מה שקשור לכאב גב תחתון בגלל לחץ על העצב הסיאטי. החוקרים ממליצים לשקול אפשרויות טיפול אחרות.

סיאטיקה ליריקה לא יעילה – רקע

כאבי גב תחתון מהווים מטרד גדול. למעשה רוב האוכלוסייה סובלת או תסבול מתסמינים אלו במהלך חייהם. התסמינים הללו גורמים עוגמת נפש, פגיעה קשה באיכות החיים והוצאות כספיות אישיות ולאומיות אדירות. מחקרים רבים מנסים למצוא את הדרך להתמודד עם הבעיה הזאת אך ללא הועיל. יותר ויותר ילדים שמצטרפים למעגל הסובלים מכאבי גב תחתון מעצים עוד יותר את התחושה הזאת. הכמות האדירה של חולים עם סיאטיקה וכאבי גב תחתון המתווספים כל שנה מצביעים על העובדה העגומה – אנו מאבדים שליטה על המצב.

סיאטיקה (Sciatica) היא תופעה שכיחה ביותר הנגרמת לרוב בגלל נזק לדיסק הבין חולייתי מותני (בלט, בקע, פריצה) ולחץ על אחד משורשי העצבים המהווים את המקור לעצב הסיאטי (בעברית: עצב השת). ישנם גורמים אפשריים נוספים להתפתחות סיאטיקה כולל בין היתר לכידה של העצב הסיאטי על ידי השריר האגסי (Piriformis) והתפתחות תסמונת פיריפורמיס. חולים הסובלים מתופעה זאת מתלוננים על כאבי גב תחתון, כאבים בישבן, הקרנות כאב לרגל ולעתים גם על סימנים ותסמינים נוירולוגיים כגון נימול, הירדמות וחולשה של הרגל ועוד.

פריגאבאלין (Pregabalin) או ליריקה היא תרופה שאושרה לשימוש על מנת לטפל בכאבי עצבים. תרופה זאת מומלצת לעתים קרובות גם לצורך טיפול בסימנים והתסמינים של סיאטיקה. על פי המחקר הנוכחי: סובלים מבעיה בגב התחתון ולאורך הרגל הקרויה סיאטיקה? ליריקה לא יעילה לבעיה זאת. כאן המקום לציין שביחס לכול טיפול אחר בכאבי גב תחתון טיפולי כירופרקטיקה הוכיחו את יעילותם באופן ברור ומובהק.

מה ידוע על ליריקה או פריגאבאלין?

ליריקה או פריגאבאלין היא תרופה המשמשת בדרך כלל לטיפול בכאב נוירופתי – עצבי. כאבים אלו נגרמים בשל נזק או תפקוד לקוי של העצבים ועלולים להתלוות למחלות כגון סוכרת, הרפס זוסטר ועוד.  עם זאת, ליריקה אינה יעילה עבור סיאטיקה (או סכיאטיקה). סיאטיקה היא הפרעת כאב עצבי המקרין מן הגב התחתון אל הרגל. התפתחות של סיאטיקה נגרמת בדרך כלל על ידי צביטה או גירוי של שורשי העצבים בעמוד השדרה המותני. לעתים קרובות הגורם לצביטת או גירוי העצב הוא פריצת דיסק או היצרות בעמוד השדרה.

מספר מחקרים העריכו את היעילות והבטיחות של ליריקה עבור סיאטיקה. התוצאות היו לרוב לא עקביות ולא חד משמעיות. מחקר אקראי, כפול סמיות ומבוקר פלצבו שנערך לאחרונה בקרב 209 חולים עם סיאטיקה במשך 8 שבועות או 52 שבועות מצא שבהשוואה לפלצבו:

 • ליריקה לא הפחיתה באופן משמעותי את עוצמת כאבי הרגליים
 • לא שיפרה תוצאות אחרות, כגון מוגבלות תפקודית, כאבי גב ואיכות חיים

יתר על כן, נמצא שליריקה היה קשור עם שכיחות גבוהה יותר של תופעות לוואי, כגון:

 • סחרחורת, נדודי שינה, בצקת היקפית, מאשר פלצבו.

לכן, בהתבסס על הראיות הנוכחיות, ליריקה אינו מומלץ כטיפול קו ראשון עבור סיאטיקה. התערבויות פרמקולוגיות ולא תרופתיות אחרות עשויות להיות יעילות ובטוחות יותר לניהול סיאטיקה. יש צורך במחקר נוסף כדי לזהות את המינון, משך הזמן והשילוב האופטימליים של טיפולים בסיאטיקה.

ומה לגבי טיפול כירופרקטי בסיאטיקה?

טיפול כירופרקטי הוא אופציה טבעית ובטוחה לאנשים הסובלים מסיאטיקה. סיאטיקה היא הפרעה בריאותית הכרוכה בכאב, חוסר תחושה וחולשה לאורך העצב הסיאטי. העצב הסיאטי הוא העצב הארוך והעבה ביותר בגוף, העובר מהגב התחתון לרגליים. סיאטיקה יכולה להיגרם על ידי גורמים שונים שדוחסים או מגרים את העצב ובכללם:

 • פריצת דיסק, זיז גרמי או היצרות עמוד השדרה

כירופרקט הוא איש מקצוע בתחום הבריאות המתמחה בטיפול בעמוד השדרה באמצעות טכניקות ידניות שונות. הכירופרקט יכול להפחית ואף להעלים את תסמיני הסיאטיקה על ידי החזרת תנועה נורמלית לעמוד השדרה. בכך פוחת הלחץ על העצב הסיאטי וחל שיפור בזרימת הדם ובתפקוד העצבים. כירופרקט יכול גם לספק תרגילים, ייעוץ תזונתי ושינויים באורח החיים כדי לסייע במניעת הישנות הסיאטיקה.

הטיפול הכירופרקטי בסיאטיקה מבוסס על בדיקה מעמיקה ואבחון מצבו של המטופל. כירופרקט עשוי להשתמש בצילומי רנטגן או בבדיקות הדמיה אחרות כדי לקבוע את הסיבה ואת מיקום הגירוי העצבי. תוכנית הטיפול עשויה להשתנות בהתאם לחומרת ומשך התסמינים, אך היא כוללת בדרך כלל מספר מפגשים. במפגשים הללו משחרר הכירופרקט את המתח ומחזיר את הניידות לעמוד השדרה באמצעות תנועות עדינות ומבוקרות.

טיפול כירופרקטי בסיאטיקה הוכח כיעיל ובטוח במחקרים שונים ומקורות שונים ובכללם:

 • Healthline: טיפול כירופרקטי יכול להקל על כאבים ללא תרופות ונחשב בדרך כלל לאפשרות טיפול בטוחה.
 • מאיו קליניק: מניפולציה בעמוד השדרה נראית עובדת ובטוחה כמו טיפולים סטנדרטיים לכאבי גב תחתון.
 • MedicineNet: כירופרקט יכול לבצע מניפולציות בעמוד השדרה המסייעות להפחית כאב, דלקת ועוויתות הנגרמות על ידי סכיאטיקה.

אם אתם מחפשים דרך טבעית ולא פולשנית לטפל בכאבי הסיאטיקה שלכם, ייתכן שתרצו לשקול טיפול כירופרקטי. טיפול כירופרקטי יכול לעזור לך לשפר את בריאות עמוד השדרה שלך, להפחית את הגירוי העצבי שלך ולשפר את רווחתך הכללית.

המחקר אודות ליריקה והשפעתה על סיאטיקה

סיאטיקה פרגאבאלין לא יעיל
סיאטיקה פרגאבאלין לא יעיל

החוקרים עקבו אחר 200 חולים שסבלו מהתפתחות סיאטיקה שחולקו באופן אקראי לשתי קבוצות. קבוצה אחת טופלה באמצעות פריגאבאלין ואילו הקבוצה השנייה טופלה באמצעות קפסולות שהכילו חומר לא פעיל. הטיפול נמשך 8 שבועות. החוקרים במחקרים אלו עקבו אחר החולים והשוו את מצבם הרפואי בכל הנוגע לרמת הכאב בנקודות זמן שונות.

ממצאי המחקר

לאחר 8 שבועות שתי הקבוצות של החולים שסבלו מהתפתחות סיאטיקה הראו שיפור ברמת הכאב. החולים שטופלו באמצעות תרופה זאת דיווחו על כאב ברמה 3.7 מתוך 10 בעוד שהקבוצה שטופלה באמצעות תרופת דמה דיווחה על כאב ברמה של 3.1 מתוך 10. לאחר שנה הכאב בקרב שתי הקבוצות עמד עדיין סביב רמה 3 מתוך 10. יחד עם זאת החולים שטופלו בליריקה סבלו מתופעות לוואי שונות ובעיקר מסחרחורות.

מסקנות החוקרים

יש לשקול שוב את השימוש בליריקה לאור העובדה שהיא אינה יעילה לטיפול בתופעה הקרויה סיאטיקה. חשוב לא להפסיק מיד או בעצמכם את השימוש בפריגאבאלין זאת אלא להתייעץ עם הרופא שלכם. החולים הסובלים מהתפתחות סיאטיקה צריכים לדון עם הרופאים שלהם לגבי אפשרויות טיפול אחרות. זכרו סיאטיקה? ליריקה לא יעילה לבעיה זאת.

March 23, 2017, New England Journal of Medicine

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ספורט מחזק את הסחוס לא שוחק אותו

ספורט לא שוחק את הסחוס

שחיקת סחוס? לא בגלל ספורט. הסברה המקובלת שספורט שוחק סחוסים עלולה להיות נכונה עם אתם מגזימים. במידה ואתם מקפידים על כללי האימון הנכונים הכוללים מתינות והדרגתיות לא זו בלבד שלא תשחקו את הסחוסים אלא אף תחזקו אותם.

כאבים בברך בקרב רקדנים

כאבים בברך בקרב רקדנים

כאבים בברך בקרב רקדנים הם עניין שכיח ביותר. מפרק זה שהוא המפרק הגדול ביותר בגופנו יכול לשאת עומסים הגבוהים פי כמה ממשקל גופנו. על פי כן, מחול אינטנסיבי הכרוך בקפיצות רבות והמחויבות לשלמות תנועתית המאפיינת את הרקדנים המקצועיים בעיקר, מצליחים לפגוע בו.

כאבים בלסת ותסמינים נלווים

כאבים בלסת ותסמינים נלווים

כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר.