צוואר אייפד בקרב נשים

צוואר אייפד בקרב נשים

צוואר אייפד בקרב נשים היא תופעה שכיחה! מחקר אמריקאי שנערך מצא שכאבי צוואר וכתפיים על רקע שימוש במחשב לוח שכיח יותר בקרב נשים. לטענת החוקרים מקור הבעיה אינו בפרק הזמן שבו הן משתמשות במחשב הלוח אלא ביציבה הלקויה. ליקויי יציבה וליקויים ארגונומיים אחראיים לנזקים גופניים רבים. נזקים גופניים אלה גורמים לעתים להתפתחות סימפטומים שונים ובכלל זה:

אין לשכוח שסימפטומים אלה כרוכים בין היתר:

 • באובדן ימי עבודה
 • בפגיעה באיכות חיים ועוד

גם "צוואר אייפד" היא תסמונת כאב ותחושה של צוואר תפוס הנגרמים בגלל ליקויי יציבה. במחקר (Journal of Physical Therapy Science) המסוקר כאן התייחסו החוקרים לצוואר אייפד בקרב נשים. החוקרים ממליצים להיות מודעים לבעיה הזאת ולנקוט בצעדים הכוללים הנחיות ארגונומיות ומניעה. לטענת החוקרים מגדר נשי ויציבה לקויה מהווים את גורמי הסיכון המשמעותיים ביותר להתפתחות צוואר אייפד.

צוואר אייפד בקרב נשים – מה זה?

כאבי צוואר מהווים הפרעה נפוצה הגורמת למגבלות משמעותיות ועלויות אדירות. בגלל אורח החיים המודרני הגורם לעומס צווארי וההזדקנות של האוכלוסייה ברחבי העולם, מספר האנשים הסובלים מכאבי צוואר צפוי לגדול במהלך העשורים הקרובים. השכיחות של כאבי הצוואר משתנים על פי הגדרות המחקרים השונים שעסקו בכך. עם זאת, על פי הערכות השכיחות:

 • הנקודתית של כאבי צוואר היא 4.9% (נשים: 5.8%; גברים: 4.0%).
 • השנתית הנעה בין 30% ל-50%
 • השכיחות לכל החיים נעה בין 22% ל-70%
 • בהשוואה לגברים לנשים סיכון גבוה יותר לסבול מכאבי צוואר

ברוב המקרים שחווים כאבי צוואר ממשיכים להתלונן עליו גם בהמשך חייהם. 30% מהאנשים הללו יפתחו כאבי כרוניים בצוואר. גורמי הסיכון להתפתחות כאבי צוואר כוללים בין היתר:

 • מגדר נשי, אורח חיים יושבני, מקצועות המחייבים רכינה צוואר ממושכת, סביבת עבודה לקויה, טראומה, סוגי ספורט כגון היאבקות, מצבים נפשיים כגון חרדה, דיכאון ועוד.

כאמור אחד מגורמי הסיכון הוא השילוב של אורח חיים יושבני ועבודה המחייבת שהייה ממושכת עם צוואר רכון. שני גורמי הסיכון הללו מתחברים יחדיו בעת עבודה, לימודים או משחק עם טלפון חכם, אייפד או מסך אחר. סוג זה עבודה עלול לגרום להתפתחות צוואר טכנולוגי או כפי שהוא מכונה במאמר הנוכחי "צוואר אייפד".

מהו צוואר אייפד?

צוואר אייפד היא כאמור תסמונת שכיחה הכוללת בין היתר כאבים בצוואר, בגב העליון ובכתפיים. התסמונת מתפתחת בגלל שימוש במחשב לוח המונח על הברכיים עם יציבה שפופה, ממושכת וללא תמיכה. בהשוואה לגברים, נשים נמצאות ברמת סיכון כפולה להתפתחות תסמינים במערכת שריר ושלד בגלל מחשב לוח. סיכון זה עולה משמעותית כאשר יש גם רקע היסטורי של כאבי צוואר, שכמות וכתפיים.

השכיחות של צוואר אייפד צפויה לגדול משמעותית עם הפופולריות הגואה של:

 • מחשבי לוח
 • מחשבים ניידים
 • טלפונים חכמים
 • מכשירים אלקטרוניים לקריאה
 • שאר מכשירים אלקטרוניים שאופן השימוש בהם דומה

תופעה מתרחבת זאת של כאבים ומגבלות תנועה בצוואר ובגב העליון בעיקר בקרב הצעירים, על רקע שימוש במכשירים הללו יוצרת עומסים על החברה בגלל העלויות הכלכליות של הטיפול הרפואי בבעיה, הפיצויים הכספיים, אובדן ימי עבודה ולימודים, פגיעה בפוריות בעבודה ועוד.

באופן מפתיע גורם הסיכון המשמעותי ביותר להתפתחות כאבים בצוואר ובגב העליון עקב שימוש במכשור המוזכר לא היה פרק הזמן שבו השתמשו במכשור אלא היציבה שבה שהו המשתמשים בעת השימוש במכשור. גורמי הסיכון היו סוגי יציבה מסוימים והמגדר. חשוב לזכור שכפיפת צוואר ממושכת יוצרת עומסים על עמוד השדרה ומובילה לנזקים בצוואר ובכתפיים.

צוואר אייפד בקרב נשים – המחקר

Lee ועמיתיו הפיצו סקר בקרב 412 סטודנטים, אנשי סגל, אנשי צוות ובוגרים של אוניברסיטאות ציבוריות בארצות הברית שנעזרו באופן קבוע במחשבי לוח. 135 מהנשאלים היו גברים ו- 275 נשים. המשתתפים ענו על שאלות על הרגלי השימוש במחשב הלוח שלהם ודיווחו על תסמינים שונים הכרוכים בשימוש במחשב לוח.

ממצאי המחקר

התסמינים העיקריים שעליהם התלוננו המשתמשים במחשבי לוח כללו:

 • נוקשות
 • רגישות וכאבים בצוואר, גב עליון, כתפיים, זרועות וכפות ידיים
 • 55% דיווחו שהתסמינים הללו גרמו להם רק חוסר נוחות בינונית
 • 10% התלוננו על תסמינים חמורים
 • 15% דיווחו שהתסמינים הללו שיבשו להם את איכות השינה
 • 46% מהמשתתפים במחקר דיווחו שהפסיקו את העבודה על מחשב הלוח כאשר החלו להרגיש חוסר נוחות.

שכיחות

שכיחות התסמינים הללו עקב השימוש במחשב לוח הייתה גבוהה יותר בקרב קבוצת הנבדקים ביחס לכלל האוכלוסייה.

סוגי היציבה

צוואר אייפד בקרב נשים
צוואר אייפד בקרב נשים

בכל הנוגע ליציבה שבה נהגו הנשאלים לעבוד עם מחשב הלוח נמצא:

 • שלסטודנטים לא היא מרחב עבודה אופטימלי לצורך שימוש במחשב לוח

ולכן בחרו במגוון סוגי יציבה בעייתיים ולא נוחים כולל:

 • כפיפה והישענות קדימה
 • ישיבה ללא תמיכה שהגבירה יותר מפי 2 את הסיכון להתפתחות התסמינים
 • ישיבה עם מחשב הלוח על הברכיים
 • וישיבה על הכיסא כאשר מחשב הלוח מונח על השולחן.

77% מהנשים השתמשו במחשב הלוח בעודן יושבות על הרצפה בעוד רק 23% מהגברים עשו זאת.

מגדר

מגדר נמצא כגורם סיכון משמעותי להתפתחות צוואר אייפד. 70% מהנשים דיווחו על חלק או כל התסמינים המצוינים מעלה וזאת לעומת "רק" 30% מהגברים.

מסקנות החוקרים

נטייה מוגברת זאת של נשים להיפצע מהשימוש במחשב לוח נגרמת לדעת החוקרים בגלל שרירים חלשים יותר המקשים עליהן לעמוד בעומסים מתמשכים. כמו כן מבנה גוף קטן יותר גורם לנשים למתוח את עצמן ולשהות במנחים קיצוניים יותר בעודן מקלידות (?).

כיצד למנוע תסמינים אלו?

על פי כותבי המחקר יש להקפיד על כיסא עם משענת. כיסא ללא משענת מזמין ישיבה שפופה. עשו שימוש בעזרים טכנולוגיים לשמירה על היציבה. עזרים אלו מתריעים כאשר אתם משתופפים. נסו לעבוד בעמידה במנח ניטרלי יותר. חזקו את השרירים של הצוואר, השכמות והכתפיים.

References:

Lee SP, Hsu YT, Bair B, Toberman M, Chien LC. Gender and posture are significant risk factors to musculoskeletal symptoms during touchscreen tablet computer use. J Phys Ther Sci. 2018 Jun;30(6):855-861.

Damian Hoy, et al. The global burden of neck pain: estimates from the Global Burden of Disease 2010 study. Ann Rheum Dis 2014;73:1309–1315

Fejer R, Kyvik KO, Hartvigsen J. The prevalence of neck pain in the world population: a systematic critical review of the literature. European spine journal. 2006 Jun 1;15(6):834-48.

David D, Giannini C, Chiarelli F, Mohn A. Text Neck Syndrome in Children and Adolescents. Int J Environ Res Public Health. 2021 Feb 7;18(4):1565.

Childs, J.D., et al., 2008. Neck pain: clinical practice guidelines linked to the International Classification of Functioning, Disability, and Health from the Orthopaedic Section of the American Physical Therapy Association. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 38(9), pp.A1-A34.

Tsantili AR, Chrysikos D, Troupis T. Text Neck Syndrome: Disentangling a New Epidemic. Acta Med Acad. 2022 Aug;51(2):123-127. doi: 10.5644/ama2006-124.380. PMID: 36318004; PMCID: PMC9982850.

Sirajudeen MS, et al. Prevalence of text neck posture, smartphone addiction, and its association with neck disorders among university students in the Kingdom of Saudi Arabia during the COVID-19 pandemic. PeerJ. 2022 Dec 15;10:e14443.

Grasser, T., Borges Dario, A., Parreira, P.C.S. et al. Defining text neck: a scoping review. Eur Spine J 32, 3463–3484 (2023).

Hugues Ghislain Atakla, et al. Tech Neck Syndrome: A global epidemic of the modern era among students at the University of Abomey Calavi in Benin, Interdisciplinary Neurosurgery, Volume 34, 2023.

Shinde, Sandeep & Bhende, Radha. (2023). Evidence-Based Treatment Strategies For "Text Neck Syndrome ": A Review. International Journal of Occupational Safety and Health. 13. 245-257.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הליכה יומית ובקצב רגיל ללב בריא

הליכה יומית בקצב נמרץ ללב בריא

לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

אצבע הדק חכו עם הניתוח

אצבע הדק חכו עם הניתוח

אצבע הדק? חכו עם הניתוח. יש להעדיף טיפול שמרני תחילה, רצוי טיפול בגלי הלם. כאבים ומגבלות תנועה בכף היד עלולים להתפתח גם בגלל אצבע הדק. תופעה זאת נגרמת כאשר שינויים בגיד או בתעלה בה עובר הגיד גורמים לקושי של הגיד לנוע ואף להיתפס.