צוואר אייפד בקרב נשים

צוואר אייפד בקרב נשים

צוואר אייפד בקרב נשים היא תופעה שכיחה! מחקר אמריקאי שנערך מצא שכאבי צוואר וכתפיים על רקע שימוש במחשב לוח שכיח יותר בקרב נשים. לטענת החוקרים מקור הבעיה אינו בפרק הזמן שבו הן משתמשות במחשב הלוח אלא ביציבה הלקויה.

ליקויי יציבה וליקויים ארגונומיים אחראיים לנזקים גופניים רבים. נזקים גופניים אלה גורמים לעתים להתפתחות סימפטומים שונים ובכלל זה:

 • כאבי צוואר או צוואר תפוס
 • כאב בגב עליון, שכמות וכתפיים ועוד

אין לשכוח שסימפטומים אלה כרוכים בין היתר:

 • באובדן ימי עבודה
 • בפגיעה באיכות חיים ועוד

גם "צוואר אייפד" היא תסמונת כאב ותחושה של צוואר תפוס הנגרמים בגלל ליקויי יציבה. במחקר (Journal of Physical Therapy Science) המסוקר כאן התייחסו החוקרים לצוואר אייפד בקרב נשים. החוקרים ממליצים להיות מודעים לבעיה הזאת ולנקוט בצעדים הכוללים הנחיות ארגונומיות ומניעה. לטענת החוקרים מגדר נשי ויציבה לקויה מהווים את גורמי הסיכון המשמעותיים ביותר להתפתחות צוואר אייפד.

צוואר אייפד בקרב נשים – מה זה?

צוואר אייפד היא כאמור תסמונת שכיחה הכוללת בין היתר כאבים בצוואר, בגב העליון ובכתפיים. התסמונת מתפתחת בגלל שימוש במחשב לוח המונח על הברכיים עם יציבה שפופה, ממושכת וללא תמיכה. בהשוואה לגברים, נשים נמצאות ברמת סיכון כפולה להתפתחות תסמינים במערכת שריר ושלד בגלל מחשב לוח. סיכון זה עולה משמעותית כאשר יש גם רקע היסטורי של כאבי צוואר, שכמות וכתפיים.

השכיחות של צוואר אייפד צפויה לגדול משמעותית עם הפופולריות הגואה של:

 • מחשבי לוח
 • מחשבים ניידים
 • טלפונים חכמים
 • מכשירים אלקטרוניים לקריאה
 • שאר מכשירים אלקטרוניים שאופן השימוש בהם דומה

תופעה מתרחבת זאת של כאבים ומגבלות תנועה בצוואר ובגב העליון בעיקר בקרב הצעירים, על רקע שימוש במכשירים הללו יוצרת עומסים על החברה בגלל העלויות הכלכליות של הטיפול הרפואי בבעיה, הפיצויים הכספיים, אובדן ימי עבודה ולימודים, פגיעה בפוריות בעבודה ועוד.

באופן מפתיע גורם הסיכון המשמעותי ביותר להתפתחות כאבים בצוואר ובגב העליון עקב שימוש במכשור המוזכר לא היה פרק הזמן שבו השתמשו במכשור אלא היציבה שבה שהו המשתמשים בעת השימוש במכשור. גורמי הסיכון היו סוגי יציבה מסוימים והמגדר. חשוב לזכור שכפיפת צוואר ממושכת יוצרת עומסים על עמוד השדרה ומובילה לנזקים בצוואר ובכתפיים.

צוואר אייפד בקרב נשים – המחקר

החוקרים נעזרו בסקר שהפיצו בקרב 412 סטודנטים, אנשי סגל, אנשי צוות ובוגרים של אוניברסיטאות ציבוריות בארצות הברית שנעזרו באופן קבוע במחשבי לוח. 135 מהנשאלים היו גברים ו- 275 נשים. המשתתפים ענו על שאלות על הרגלי השימוש במחשב הלוח שלהם ודיווחו על תסמינים שונים הכרוכים בשימוש במחשב לוח.

ממצאי המחקר

התסמינים

התסמינים העיקריים שעליהם התלוננו המשתמשים במחשבי לוח כללו:

 • נוקשות
 • רגישות וכאבים בצוואר, גב עליון, כתפיים, זרועות וכפות ידיים
 • 55% דיווחו שהתסמינים הללו גרמו להם רק חוסר נוחות בינונית
 • 10% דיווחו שהתסמינים שלהם היו חמורים
 • ואילו 15% דיווחו שהתסמינים הללו שיבשו להם את איכות השינה
 • 46% מהמשתתפים במחקר דיווחו שהפסיקו את העבודה על מחשב הלוח כאשר החלו להרגיש חוסר נוחות.

שכיחות

שכיחות התסמינים הללו עקב השימוש במחשב לוח הייתה גבוהה יותר בקרב קבוצת הנבדקים ביחס לכלל האוכלוסייה.

סוגי היציבה

צוואר אייפד בקרב נשים
צוואר אייפד בקרב נשים

בכל הנוגע ליציבה שבה נהגו הנשאלים לעבוד עם מחשב הלוח נמצא:

 • שלסטודנטים לא היא מרחב עבודה אופטימלי לצורך שימוש במחשב לוח

ולכן בחרו במגוון סוגי יציבה בעייתיים ולא נוחים כולל:

 • כפיפה והישענות קדימה
 • ישיבה ללא תמיכה שהגבירה יותר מפי 2 את הסיכון להתפתחות התסמינים
 • ישיבה עם מחשב הלוח על הברכיים
 • וישיבה על הכיסא כאשר מחשב הלוח מונח על השולחן.

77% מהנשים השתמשו במחשב הלוח בעודן יושבות על הרצפה בעוד רק 23% מהגברים עשו זאת.

מגדר

מגדר נמצא כגורם סיכון משמעותי להתפתחות צוואר אייפד. 70% מהנשים דיווחו על חלק או כל התסמינים המצוינים מעלה וזאת לעומת "רק" 30% מהגברים.

מסקנות החוקרים

נטייה מוגברת זאת של נשים להיפצע מהשימוש במחשב לוח נגרמת לדעת החוקרים בגלל שרירים חלשים יותר המקשים עליהן לעמוד בעומסים מתמשכים. כמו כן מבנה גוף קטן יותר גורם לנשים למתוח את עצמן ולשהות במנחים קיצוניים יותר בעודן מקלידות (?).

כיצד למנוע תסמינים אלו?

על פי כותבי המחקר יש להקפיד על כיסא עם משענת. כיסא ללא משענת מזמין ישיבה שפופה. עשו שימוש בעזרים טכנולוגיים לשמירה על היציבה. עזרים אלו מתריעים כאשר אתם משתופפים. נסו לעבוד בעמידה במנח ניטרלי יותר. חזקו את השרירים של הצוואר, השכמות והכתפיים.

Journal of Physical Therapy Science, 2018; 30 (6): 855

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

עמוד שדרה צווארי סימפטומים

עמוד שדרה צווארי סימפטומים אפשריים

עמוד שדרה צווארי? סימפטומים אופייניים לפגיעה עשויים להועיל בתהליך האבחון. סימנים ותסמינים שעלולים להיגרם בגלל נזק מקומי באחת מהרקמות כמו שרירים, מפרקים, חוליות, עצבים, חוט שדרה ועוד או בגלל פתולוגיה קשה ומסוכנת עוזרים לנו במלאכת האבחון. 

אוזניות לשמיעת מוזיקה עלולות להרוג

שמיעת מוזיקה עם אוזניות עלולה להרוג

אוזניות עלולות להרוג! פציעות, בחלקן קטלניות, שנגרמות להולכי רגל בעודם שומעים מוסיקה עם אוזניות שולשו מאז 2004. אנשים אלו שהיו ללא מודעות לסביבתם נדרסו על ידי מכוניות, משאיות, אוטובוסים ואפילו רכבות. הסיבה, לדברי החוקרים היא חוסר תשומת הלב.

נימול בכף הרגל

נימול בכף הרגל

נימול בכף הרגל? אבחון וטיפול מהירים עשויים לזרז את ההחלמה ולמנוע נזק כרוני. לרוב מדובר בתחושת נימול או הירדמות זמניים הנגרמים בגלל ישיבה על האסלה ולחץ על כלי דם או עצבים. במצב זה קימה, והליכה של מספר צעדים מחזירה את התחושה לקדמותה.