קרע בשריר התאומים טיפול
קרע בשריר התאומים טיפול

קרע בשריר התאומים טיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קרע בשריר התאומים – טיפול יסודי המתבסס על אבחון מדוקדק דרוש כדי למנוע פציעות חוזרניות. מתיחה או קרע בשריר התאומים או בשריר הסוליה היא פציעת ספורט שכיחה אך יכולה להיגרם גם מסיבות אחרות. לפציעה זו נטיה לחזור. ריפוי ושיקום יסודיים ימנעו קרעים חוזרים.

מתיחה או קרע באחד או שני שרירי השוק האחרוי וכאבים מקומיים מתרחשים בתדירות גבוהה יחסית בקרב ספורטאים וטירונים. ברוב המקרים לא מדובר בספורטאים צעירים אלא כאלה שחצו את גיל 30. יתכן ונתון זה מעיד שאולי יש פה גם עניין של תהליכי ניוון ברקע. צליעה, כאבים בשוק, הם חלק מהסימנים והתסמינים המופעים במצב הזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןקרע בשריר התאומים טיפול – רקע

שרירי השוק כוללים שני שרירים עיקריים את שריר התאומים (Gastrocnemius) הגדול והחזק יותר ואת שריר הסוליה (Soleus) הקטן יותר והמצוי תחתיו. כול אחד מהשרירים הללו עלול להיפצע בכול נקודה לאורך ולרוחב השריר אך הפגיעה השכיחה ביותר מתרחשת בראש הפנימי של שריר התאומים בנקודת החיבור של סיבי השריר לרקמת החיבור (Musculotendinous junction). כדי לעמוד על טיב הפציעה בשוק נעבור את תהליך האבחון הרגיל הכולל לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך שימוש בבדיקות דימות.

טיפול יסודי ושיקום של שריר התאומים לאחר פציעה הינה אתגר וזאת בגלל הנטייה של הפציעה הזאת לחזור שוב ושוב ברמות עומס יורדות והולכות ולהפוך לפציעה כרונית. הסיבה העיקרית לתופעה הן ניהול לקוי מלכתחילה של הפציעה ובכלל זה חוסר טיפול מתאים ושיקום לקוי או חוסר שיקום בכלל. ההחלמה האופיינית של קרע שריר עם רקמה צלקתית שבירה אשר סופגת זעזועים באופן שונה ונוטה להיקרע בקלות יחסית בחשיפה לעומס היא שמכשילה את החזרה לשגרה של חיים פעילים.

קרע בשריר התאומים אבחון

היסטוריה רפואית

האבחון של קרע בשריר התאומים או של שריר אחר בשוק מאחור תתחיל מלימוד ההיסטוריה הרפואית של הפציעה. היסטוריה רפואית יסודית תזהה שמקור הנזק הוא לרוב טראומטי. פציעות חריפות של שרירי השוק מאחור כולל מתיחה וקרע של אחד מהשרירים הללו יגרמו לסימנים ותסמינים משמעותיים מידיים או תוך זמן קצר.  בין הסימנים והתסמינים נכלול כאב חד, מגבלות תנועה, נפיחות מקומית, שטפי דם, רעש קריעה ועוד. נשאל את החולה לגבי מיקומם וקיומם של סימנים ותסמינים אלו או אחרים. מתי החלו, איך החלו (ספורט, עבודה, נפילה…), סוג הכאב, עוצמתו, האם הוא קבוע, מגבלות תנועה, סימנים ותסמינים נוספים, מה מחריף ומה מפחית את התסמינים ועוד. נעריך האם הסימנים והתסמינים בגין פציעת שרירי השוק האחורי נגרמו על רקע פעילות ספורטיבית, נפילה, פעילות בעבודה או אחר.

בדיקה גופנית

נתחיל את הבדיקה הגופנית על ידי תצפית על אזור השוק מאחור ועל הרגל בכללותה. נחפש סימנים של נפיחות, שטפי דם, צלקות ופצעים. נתבונן בנבדק בעת שהוא הולך, עומד על קצות אצבעות (כואב), קופץ (בלתי אפשרי עם קרע בשרירי השוק מאחור). נמשש את אזור השוק נחפש אזור כואב למגע, נחפש מגרעת בשריר הנובעת מקרע בשריר. מגרעת כזאת תהיה לרוב בצומת שבין רקמת החיבור לראש הפנימי של שריר התאומים (Musculotendinous junction) שנחשב לאזור הפגיע ביותר לפציעות וקרעים. עם זאת חשוב לזכור שקרעים עלולים להתרחש גם אם אינם שכיחים בראש החיצוני של שרירי התאומים, בשריר הסוליה ובשריר הפלנטריס. בשני האחרונים קיים קושי לגעת בקרע בגלל מיקום העמוק.

בדיקת טווחי התנועה של מפרקי הגפה התחתונה כולל מפרק הקרסול באופן פסיבי ואקטיבי עשויים להצביע על בעיה בשרירי השוק מאחור. כוח של השרירים על ידי ביצוע של כפיפת כף הרגל מטה מול התנגדות תגלה חולשה בשריר שנפגע. בדיקת תומפסון (Thompson’s test) היא בדיקה מיוחדת שעשויה להצביע על קרע מלא בשרי השוק מאחור. בבדיקה זאת סוחט הקלינאי את שרירי השוק מאחור ומתבונן בכף הרגל. במידה וכך הרגל אינה מגיבה (היא אמורה לבצע כפיפה מטה) הרי שמדובר בקרע מלא.

בדיקות דימות

במידה והאבחון אינו ברור או במידה ויש צורך לאמוד את חומרת הנזק יהיה צורך לקבלת דימות של אזור השוק מאחור. צילום רנטגן לא יועיל אלא עם יש חשד לנזק גרמי. MRI יכול לשמש לצורך אבחון הנזק באחד משרירי השוק מאחור ואומדן חומרתו אך מפאת עלותו האמצעי המועדף לאבחון מסוג זה הוא אולטרה סאונד אבחוני. אולטרה סאונד אבחוני עשוי להדגים קרע בשריר התאומים באופן ברור וחד. כאשר קיים חשד לפקקת ורידים עמוקה (Deep vein thrombosis) נעשה שימוש באולטרסאונד דופלר של כלי דם.

קרע בשריר התאומים אבחנה מבדלת

חשוב לדעת שכאבים שמופיעים בשוק מאחור עלולים לנבוע מסיבות נוספות שאותם יש לשלול. כך למשל קרישי דם יכולים לגרום להתפתחות פקקת ורידים עמוקה (DVT) ובעקבותיה לכאבים בשוק, אדמומיות מקומית ועוד. גורמים שעלולים להוביל להתפתחות פקקת ורידים עמוקה כוללים שימוש בגלולות למניעת היריון, ישיבה ארוכה, נסיעה ארוכה ו/או טיסה ארוכה. חשוב לאבחן ולטפל במהירות בפקקת ורידים עמוקה על מנת למנוע סיבוכים שעלולים להיות קטלניים.  אולטרסאונד דופלר של כלי דם עשוי להועיל לשם כך. כאבים בשוק מאחור עלולים להתפתח גם בגלל קרע של ציסטה על שם בייקר (Baker’s cyst), פציעה של גיד אכילס וסתם כתוצאה מבעיטה שחטפתם בשוק מאחור כפי שקורה לפעמים באומנויות לחימה.

קרע בשריר התאומים טיפול

כאמור, לאחר שאובחן כי אכן יש קרע בשריר התאומים חשוב לגשת ללא דיחוי למלאכת הריפוי של הקרע. עיכוב בהענקת טיפול מתאים מעלים את הסיכוי להתפתחות קרעים כרוניים בשריר, מצב שבו השריר נקרע בכול מאמץ מינימלי.

טיפול עצמי במתיחה של השריר בשוק

קרע בשריר התאומים טיפול
קרע בשריר התאומים טיפול

בעיקרון כאשר הנזק הוא קל וכולל מתיחה של השריר בשוק ניתן לטפל בו באופן עצמוני. העקרונות לטיפול עצמי בפציעה מסוג זה כוללים מנוחה מפעילות, מאמצים ותנועות הגורמות לכאב, ניתן לשקול חבישה של המקום ושימוש בהגבהה של העקב כדי להוריד לחץ מעל השרירים בשוק. מיד עם שוך הכאב ולאחר שהבנתם מה מנגנון הפציעה יש להתחיל באופן מדוד והדרגתי לנסות ולתקן ליקויים של חוסר איזון שרירי, טכניקת משחק לקויה וליקויים ביומכניים אחרים שעמדו בבסיס הפציעה. את החזרה לפעילות יש לבצע בהדרגה.

טיפול ושיקום כירופרקטי

מנוחה ממאמצים הגורמים לכאב יאפשרו תוך מספר ימים (תלוי בחומרת הנזק) איחוי ראשוני של סיבי השריר הקרוע. אלא שהרקמה הצלקתית תגרום לכך שהשריר יוותר קצר ונוקשה יותר. חוסר הגמישות של הרקמה הצלקתית עלול לגרום לשריר להיפצע שוב ושוב. בשלב הזה יש חשיבות לשיקום של השריר ולריכוך הצלקת על מנת לאפשר לו תפקוד עתידי טוב תחת עומס והימנעות מפציעה חוזרת.

הטיפול במרפאה

הטיפול במרפאה יכלול בהתחלה שימוש באמצעי עזר חשמליים כגון אולטרה סאונד ומכשיר לייזר רך לצורך הורדת הדלקת והאצת האיחוי. אין כותב שורות אלו ממליץ על שימוש בקרח ו/או בתרופות נוגדות דלקת שכן ישנם שאמצעים אלו גם עם עשויים להקל על הכאב אינם מועילים לאיחוי הרקמות ולעיתים אף מעכבות אותו.

שיפור תבנית תנועתית

נלמד על מנגנון הפציעה וננסה לתקן את הטעון תיקון בכול הנוגע לתבנית התנועתית של הגפה התחתונה ובכול הנוגע לאיזון הנדרש מהרקמות השונות הפועלות על הגפה התחתונה. נגמיש שרירים קצרים ונחזק שרירים חלשים הפועלים על הגפה התחתונה. נשפר טווחי התנועה של מפרקי הגפה התחתונה ושל הגב והאגן. במקביל ובאופן הדרגתי נתחיל בפעולות מאזנות של השריר הכוללות הארכה פסיבית ואקטיבית של השריר וחיזוקו. ככול שנקדים בכך נקצר את משך הטיפול והשיקום ונאפשר חזרה מהירה יותר לפעילות. כמו כן נשפר את תחושת המצב של השריר והפרקים מעל ומתחת (פרופריוספציה). החזרה לפעילות שגרתית תיתכן רק לאחר שהשריר יהיה מסוגל לעבוד מול התנגדות משתנה במהלך כול טווח התנועה.

מניעת קרע בשרירי השוק

המפתח למנוע את הקרע בשריר התאומים ובעיקר קרע חוזר של שריר התאומים תלויה ביכולתנו לבנות שריר תאומים חזק ובו בזמן גם גמיש. רק שילוב זה יאפשר לשריר לשרוד פעילות מאומצת ומשתנה גם לנוכח השינויים הניווניים העוברים עליו. החשיבות של גמישות וחוזק מחדדים את החובה שלנו להקפיד לאחר פציעה של השריר על שיקומו המלא טרם שיבה לפעילות.

לפני פעילות יש להקפיד על חימום טוב של השריר המלווה במתיחות עדינות! (כבר היו אצלי אנשים שלא אפשרו לשריר הקרוע להחלים בגלל מתיחות אלימות). ההתחלה של הפעילות צריכה להיות הדרגתית ורק לאחר מכן אפשר להגביר מאמץ. הימנעו ככול הניתן מלהגיע לריצה מהירה מהר מידי. ריצה מהירה חושפת את השריר למעמסים גדולים מידי בפרקי זמן קצרים מדי. שריר לאחר פציעה המצוי בתהליכי החלמה לא יכול להתמודד עם עומסים כאלו.

אזהרה לאצנים ולספורטאים מתבגרים

אצנים ושחקני כדור מבוגרים (מעל גיל 35) מהווים קבוצת סיכון לפציעה של שריר התאומים. על קבוצת ספורטאים זו ובמיוחד אלו מקרבם שחוו פציעה בשריר התאומים לאפשר לשריר הזה החיוני לדחיפת הרגל בעת הריצה להתחמם היטב לפני העמסתו. המלצתי להתחיל בהליכה ולאחר מכן בריצה קלה ורק לאחר מכן לעבור לריצה מהירה יותר אם כי לא מהירה מידי. ריצת 5 ק”מ תתחיל בהליכה של קילומטר. לאחר מכן בריצה קלה כאשר קצב ההתחלה וקצב הגברת המהירות תלוי ביכולת האישית. כמו כן יש לשים לב לסגנון הריצה.

ריצה נכונה עשויה למנוע קרע בשריר התאומים או פציעות אחרות ברגליים. על הנחיתה להיות רכה ככול האפשר. אני אישית חסיד של נחיתה על כול כף הרגל (ולא על העקב) והחלקה של כף הרגל לאחור. סגנון זה מאפשר לי ריצה רכה יותר ונטולת פציעות.

שים לב חלק מהמקרים של הפציעות בשריר התאומים מתרחשות לאחר העמסה גבוהה חוזרת של השריר וזאת, אפילו, בעקבות הפסקה קצרה (ולו רק לצורך הטלת שתן). אם הפסקת את הריצה ולו גם לפרק זמן קצר של מספר דקות תחזור ותעלה את העומס באופן הדרגתי!

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • קרע ברצועה הצולבת בברך

  קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב…

 • קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן

  קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן כגורם סיכון? מה הקשר? מתברר על פי המחקר המסוקר כאן שיש קשר והוא משמעותי. הסיכון של…

 • קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

  קרע במיניסקוס? חכו עם הניתוח והתחילו טיפול שמרני. קרע במיניסקוס הוא מהסיבות השכיחות לכאבים ומגבלות תנועה בברכיים. עד לפני שנים…

 • קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך

  קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך ובעיקר של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament) היא בין הגורמים השכיחים ביותר לכאבי ברכיים.…

 • הגב כואב בגלל טיפול בתינוק

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

 • כאב בברך? טיפול שמרני תחילה

  כאב בברך? טיפול שמרני תחילה! קרע מיניסקוס שהוא גורם שכיח לכאבי ברכיים, יכול להיות מטופל שמרנית או כירורגית. כול שנה נערכים…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה.…

 • כאב בגב התחתון טיפול ללא תרופות תחילה

  כאב גב תחתון? נסו בלי תרופות. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים שסובלים מכאבים בגב התחתון לחפש מזור לכאביהם…

 • תופעות לוואי של טיפול באקנה

  תופעות לוואי של טיפול באקנה כוללות לרוב יובש ואדמומיות בעור אך לעתים עלולות להיגרם גם תופעות לוואי קשות. אקנה היא…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן