קרע בשריר התאומים טיפול

קרע בשריר התאומים טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

קרע בשריר התאומים – טיפול יסודי המתבסס על אבחון מדויק עשוי למנוע פציעות חוזרניות. מתיחה או קרע בשריר התאומים ו/או בשריר הסוליה המצוי תחתיו היא פציעה שכיחה. לפציעה זו נטייה להיות חוזרנית ולהתרחש שוב ושוב. ריפוי ושיקום יסודיים ימנעו קרעים חוזרים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מתיחה או קרע בשרירי השוק האחורי מתרחשים בתדירות גבוהה יחסית בקרב ספורטאים חובבים ומקצועיים וגם בקרב טירונים. ברוב המקרים לא מדובר בספורטאים צעירים אלא כאלה שחצו את גיל 30. יתכן ונתון זה מעיד שאולי יש פה גם עניין של תהליכי ניוון ברקע. קרע בשריר התאומים מתרחש לרוב באופן חד ולעתים החולה שומע גם קול קריעת רקמות. הסימנים והתסמינים המופעים במצב של קרע בשריר התאומים השתנו בהתאם לחומרת הנזק ועלולים לכלול צליעה (לעתים חמורה), כאבים בשוק מאחור, נוקשות ועווית שרירית, רגישות במישוש השוק מאחור, שטף דם מקומי שיורד בהמשך לכיוון הקרסול. אבחון קרע בשריר התאומים התבסס על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית. לעתים נצטרך גם אולטרה סאונד אבחוני.

  {loadposition inside-page}

  קרע בשריר התאומים טיפול – רקע

  שרירי השוק האחורי כוללים את שריר התאומים (Gastrocnemius) הגדול והחזק יותר ואת שריר הסוליה (Soleus) הקטן יותר והמצוי תחתיו. כול אחד מהשרירים הללו עלול להיפצע בכול נקודה לאורך ולרוחב השריר. עם זאת, הפגיעה השכיחה ביותר מתרחשת בראש הפנימי של שריר התאומים בנקודת החיבור של סיבי השריר לרקמת החיבור (Musculotendinous junction). כדי לעמוד על טיב הפציעה בשוק נעבור את תהליך האבחון הרגיל הכולל לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך שימוש בבדיקות דימות.

  טיפול יסודי ושיקום של של קרע בשריר התאומים מהווים אתגר וזאת בגלל שהפציעה הזאת נוטה לחזור שוב ושוב ברמות עומס יורדות והולכות ולהפוך לפציעה כרונית. הסיבה העיקרית לכך היא ניהול לקוי של הפציעה ובכלל זה טיפול ושיקום לא יעילים. הקלינאי שמטפל בפציעה העקשנית הזאת צריך לדעת שההחלמה של קרע בשריר התאומים מתרחשת עם רקמה צלקתית שבירה. רקמה צלקתית סופגת זעזועים באופן שונה ונוטה להיקרע בקלות יחסית עם חשיפה לעומס. קלינאי יעיל ידע להתמודד עם הצלקת הנוצרת כדי למנוע הכשלה של החזרה לשגרה של חיים פעילים.

  קרע בשריר התאומים טיפול עצמי וטיפול מקצועי

  כאמור, לאחר שאובחן כי אכן יש קרע בשריר התאומים חשוב לגשת ללא דיחוי למלאכת הריפוי של הקרע. עיכוב בהענקת טיפול מתאים מעלים את הסיכוי להתפתחות קרעים כרוניים בשריר, מצב שבו השריר נקרע בכול מאמץ מינימלי.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   טיפול עצמי במתיחה של השריר בשוק

   קרע בשריר התאומים טיפול
   קרע בשריר התאומים טיפול

   בעיקרון כאשר הנזק הוא קל וכולל מתיחה של השריר בשוק ניתן לטפל בו באופן עצמי. העקרונות לטיפול עצמי בפציעה מסוג זה כוללים מנוחה מפעילות, מאמצים ותנועות הגורמות לכאב, ניתן לשקול חבישה של המקום ושימוש בהגבהה של העקב כדי להוריד לחץ מעל השרירים בשוק. מיד עם שוך הכאב ולאחר שהבנתם מה מנגנון הפציעה יש להתחיל באופן מדוד והדרגתי לנסות ולתקן ליקויים של חוסר איזון שרירי, טכניקת משחק לקויה וליקויים ביומכניים אחרים שעמדו בבסיס הפציעה. את החזרה לפעילות יש לבצע בהדרגה.

   טיפול ושיקום כירופרקטי

   מנוחה ממאמצים הגורמים לכאב יאפשרו תוך מספר ימים (תלוי בחומרת הנזק) איחוי ראשוני של סיבי השריר הקרוע. אלא שהרקמה הצלקתית תגרום לכך שהשריר יוותר קצר ונוקשה יותר. חוסר הגמישות של הרקמה הצלקתית עלול לגרום לשריר להיפצע שוב ושוב. בשלב הזה יש חשיבות לשיקום של השריר ולריכוך הצלקת על מנת לאפשר לו תפקוד עתידי טוב תחת עומס והימנעות מפציעה חוזרת.

   הטיפול במרפאה

   הטיפול במרפאה יכלול בהתחלה שימוש באמצעי עזר חשמליים כגון אולטרה סאונד ומכשיר לייזר רך לצורך הורדת הדלקת והאצת האיחוי. אין כותב שורות אלו ממליץ על שימוש בקרח ו/או בתרופות נוגדות דלקת שכן ישנם שאמצעים אלו גם עם עשויים להקל על הכאב אינם מועילים לאיחוי הרקמות ולעתים אף מעכבות אותו.

   שיפור תבנית תנועתית

   נלמד על מנגנון הפציעה וננסה לתקן את הטעון תיקון בכול הנוגע לתבנית התנועתית של הגפה התחתונה ובכול הנוגע לאיזון הנדרש מהרקמות השונות הפועלות על הגפה התחתונה. נגמיש שרירים קצרים ונחזק שרירים חלשים הפועלים על הגפה התחתונה. נשפר טווחי התנועה של מפרקי הגפה התחתונה ושל הגב והאגן. במקביל ובאופן הדרגתי נתחיל בפעולות מאזנות של השריר הכוללות הארכה פסיבית ואקטיבית של השריר וחיזוקו.

   ככל שנקדים בכך נקצר את משך הטיפול והשיקום ונאפשר חזרה מהירה יותר לפעילות. כמו כן נשפר את תחושת המצב של השריר והפרקים מעל ומתחת (פרופריוספציה). החזרה לפעילות שגרתית תיתכן רק לאחר שהשריר יהיה מסוגל לעבוד מול התנגדות משתנה במהלך כול טווח התנועה.

   מניעת קרע בשרירי השוק האחורי

   המפתח למנניעת קרע בשריר התאומים ובעיקר קרע חוזר של שריר התאומים תלויה ביכולתנו לבנות שריר תאומים חזק ובו בזמן גם גמיש. רק שילוב זה יאפשר לשריר לשרוד פעילות מאומצת ומשתנה גם לנוכח השינויים הניווניים העוברים עליו. החשיבות של גמישות וחוזק מחדדים את החובה שלנו להקפיד לאחר פציעה של השריר על שיקומו המלא טרם שיבה לפעילות.

   לפני פעילות יש להקפיד על חימום טוב של השריר המלווה במתיחות עדינות! (כבר היו אצלי אנשים שלא אפשרו לשריר הקרוע להחלים בגלל מתיחות אלימות). ההתחלה של הפעילות צריכה להיות הדרגתית ורק לאחר מכן אפשר להגביר מאמץ. הימנעו ככול הניתן מלהגיע לריצה מהירה מהר מידי. ריצה מהירה חושפת את השריר למעמסים גדולים מידי בפרקי זמן קצרים מדי. שריר לאחר פציעה המצוי בתהליכי החלמה לא יכול להתמודד עם עומסים כאלו.

   אזהרה לאצנים ולספורטאים מתבגרים

   אצנים ושחקני כדור מבוגרים (מעל גיל 35) מהווים קבוצת סיכון להתפתחות קרע בשריר התאומים. על קבוצת ספורטאים זו ובמיוחד אלו מקרבם שחוו פציעה בשריר התאומים לאפשר לשריר הזה החיוני לדחיפת הרגל בעת הריצה להתחמם היטב לפני העמסתו. המלצתי להתחיל בהליכה ולאחר מכן בריצה קלה ורק לאחר מכן לעבור לריצה מהירה יותר אם כי לא מהירה מידי. ריצת 5 ק"מ תתחיל בהליכה של קילומטר. לאחר מכן בריצה קלה כאשר קצב ההתחלה וקצב הגברת המהירות תלוי ביכולת האישית. כמו כן יש לשים לב לסגנון הריצה.

   ריצה נכונה עשויה למנוע קרע בשריר התאומים או פציעות אחרות ברגליים. על הנחיתה להיות רכה ככול האפשר. אני אישית חסיד של נחיתה על כול כף הרגל (ולא על העקב) והחלקה של כף הרגל לאחור. סגנון זה מאפשר לי ריצה רכה יותר ונטולת פציעות.

   שים לב חלק מהמקרים של הפציעות בשריר התאומים מתרחשות לאחר העמסה גבוהה חוזרת של השריר וזאת, אפילו, בעקבות הפסקה קצרה (ולו רק לצורך הטלת שתן). אם הפסקת את הריצה ולו גם לפרק זמן קצר של מספר דקות תחזור ותעלה את העומס באופן הדרגתי!

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,