התקף גאוט מה עושים

גאוט שיגדון אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  התקף גאוט מה עושים? גאוט (שיגדון) – אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגרמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם.

  כאבי מפרקים עלולים להיגרם ממגוון רחב של סיבות כולל בין היתר עומסי יתר על רקע שימוש חוזרני במפרק, נזקי חבלה על רקע נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט ומגוון רחב של מחלות. בין המחלות שעלולות לגרום לכאבי מפרקים נמנה גם את מחלת הגאוט. ללא טיפול מהיר, עלולה המחלה להרוס את רקמות המפרק.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   התקף גאוט מה עושים – רקע

   גאוט או כפי שהמחלה הזאת נקראת בעברית – שיגדון (שמות נוספים: פודגרה, צינית), הוגדרה היסטורית כמחלה של עשירים. הסיבה להגדרה זאת היא העובדה שהגורמים המגבירים את הסיכון לחלות במחלה זאת כוללים עודף משקל, אכילה מרובה של בשר ושתיית אלכוהול. במילים אחרות, שיגדון קושרה לאנשים שחיו ברמת חיים גבוהה וצרכו מזון עשיר ורב קלורי שלא היה זמין לרוב העם. כינויים נוספים הנטועים בהיסטוריה כוללים: "מחלת המלכים" או "מחלת הציידים". לאורך ההיסטוריה חלו במחלה מפורסמים רבים כולל בין היתר מלך אנגליה הנרי השמיני וראש ממשלת ישראל לשעבר אריאל שרון.

   גאוט – שכיחות המחלה

   שכיחות מחלת הגאוט בחברה המערבית עומדת על כאחוז אחד. עם זאת ישנן קבוצות אוכלוסין כגון הילידים בניו-זילנד שהשכיחות בקרבן מגיע גם ל10 %. מחלת הגאוט או שיגדון פוגעת בגברים יותר מנשים ביחס של 1 – 20. ברוב המקרים המחלה הזאת תוקפת בין הגילים 20 – 40. בקרב נשים צעירות התקפי שיגדון הנם נדירים. בהגיען לגיל הבלות הופכות הנשים להיות חשופות למחלה אך עדין באופן זניח לעומת גברים.

   גורמים לגאוט

   מחלת הגאוט נובעת משיבוש מטבולי בגוף המתבטא בעליה ברמת חומצת השתן בדם. חומצת השתן נוצרת בגופינו עקב פירוק כימי של פורינים – חומצה אמינית הנמצאת בחלבון. לאחר פירוקם הופכים הפורינים לחומצת שתן ומופרשים מידית בשתן. בקרב חולי גאוט קיים ייצור מוגבר מידי של חומצת שתן או לחלופין ירידה ביכולת הפירוק והפרשת החומצה על ידי הכליות.

   סיבות נוספות לרמה גבוהה של חומצת שתן כוללות: שימוש בתרופות מסוימות עלול לעלות את חומצת השתן, תורשה (קיימת נטייה תורשתית), עודף משקל (גם הפחתת משקל מהירה עלולה לעלות את ריכוז חומצת השתן), התייבשות, מחלות הורמונליות, שתיית אלכוהול ודיאטה עשירה בפורינים (בשרים -בעיקר איברים פנימיים של בקר ועוף, נקניקים, אנשובי, סרדינים, פירות ים, קטניות ועוד). לעתים יכול אדם לחיות שנים ארוכות עם ריכוז גבוה של חומצת שתן ולא לחוש כאב שכן לא נוצר נזק ולא דלקת.

   גאוט – סימנים ותסמינים

   גאוט (שיגדון) אבחון וטיפול
   גאוט (שיגדון) אבחון וטיפול

   התלונה העיקרית בהתקף גאוט תהיה כאבים חריפים, נפיחות ואדמומיות. ההתקף מתחיל לרוב בלילה לאחר שתיית אלכוהול, אכילת מזון עשיר בפורינים או לאחר צריכת תרופות המעלות את רמת חומצת השתן בדם. ב90% מהמקרים מפרק אחד בלבד יהיה מעורב וברוב המכריע של מקרים יהיה זה המפרק המצוי בבסיס האצבע הגדולה בכף הרגל. מפרקים אחרים עם נטייה למעורבות כוללים את כף הרגל, עקב, קרסול, ברך, כפות ידיים, שורש כף היד ומרפקים. התקפי המחלה נמשכים לרוב מספר ימים עד מספר שבועות ומגיבים היטב לטיפול תרופתי להורדת חומצת השתן. עם זאת, ב90% מהמקרים המחלה הזאת חוזרת.

   ללא טיפול החולים במחלה זו עלולים להידרדר למצב כרוני ולגרום להרס בלתי הפיך של המפרקים המעורבים. ריכוזים קטנים של חומצת שתן הנוצרים על הסחוסים ועל הגידים (טופי) פוגעים במבנה ומשבשים את התפקוד שלהם. דלקת בדרכי השתן עלול להיות הסיבוך הגדול של המחלה המטבולית הזאת. מצבור של קריסטלי חומצת שתן בכליה עלול לדרדר את מצבו ותפקודו של הכליה או לחלופין לחסום את זרימת השתן על כל המשתמע מכך.

   אבחון של גאוט

   על מנת לטפל באופן מיטבי במחלת הגאוט יש חשיבות עצומה לאבחון מדויק. הבעיה היא שכאבים חריפים אדמומיות ונפיחות באחד או יותר מהפרקים אינם יכולים להוות אינדיקציה דווקא למחלה הזאת. תסמינים אלו מאפיינים עוד מחלות פרקים או יכולים להיות גם תוצאה של טראומה. אבחון המחלה הזאת חייב להתבצע על ידי בדיקות מעבדה. רמה גבוהה של חומצה אורית בדם תצביע על קיומה של המחלה. בחינה תחת מיקרוסקופ של הנוזל שנשאב מתוך המפרק תראה גבישים של חומצה אורית ותאשר שאכן מדובר בגאוט. בדיקה מיקרוסקופית זאת נחשבת לבדיקה האמינה ביותר.

   טיפול בגאוט

   כירופרקט לא נותן מענה מלא למחלה הזאת. תרומתו של הכירופרקט במקרה של גאוט עשויה להיות באבחון הבעיה, נתינת הנחיות דיאטה ושליחת החולה לרופא המשפחה לטיפול תרופתי. שיפור סימפטומטי מהיר מהתקף שיגדון ניתן להשיג על ידי מנוחה, וטיפול תרופתי אנטי דלקתי (לא על בסיס אספירין). בנוסף יש לנקוט בדיאטה שמטרתה הפחתה של חומצת שתן ושמירת משקל גוף תקין וכמו כן יש לשקול שימוש בתרופות להורדת חומצת השתן בדם. עם זאת צריך לזכור ששימוש בתרופות אלו עלולות להיות מלוות בתופעות לוואי כגון בחילות, הקאות, כאבי בטן, שלשולים, נזק לכליה ועוד.

   במחקר שפורסם השנה (May 9 in the BMJ) נמצא שדיאטת DASH שמטרתה לעצור לחץ דם גבוה (Dietary Approaches to Stop Hypertension) יעילה גם לטיפול בגאוט וגם להפחתת הסיכון ללקות בו. דיאטה מסוג זה כוללת אכילה מרובה של ירקות, פירות אגוזים ומזון מלא ואכילה מועטה של מזון מלוח, בשר אדום ובשר מעובד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע