נמק העצם אבחון וטיפול
נמק העצם אבחון וטיפול

נמק העצם אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נמק העצם – אבחון וטיפול מהירים עשויים להציל את העצם מפני קריסה ונזק מפרקי קשה. מדובר בהפרעה בריאותית הנוצרת כאשר חלה ירידה או עצירה מוחלטת של אספקת הדם לעצם וגורמת למוות של תאי עצם. התופעה שכיחה יחסית במפרקים נושאי המשקל: הברכיים ובמפרקי הירך.

גורמים רבים עלולים להוביל להתפתחות כאבים ברגל ובעיקר בירך או בברך, החל מפציעות טראומטיות עבור דרך פגיעות על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניים וכלה במחלות והפרעות בריאותיות. אחד הגורמים לכך הוא פגיעה באספקת הדם לעצמות במפרק וכתוצאה מכך מוות של תאי עצם במפרק. המשמעות הקלינית של נמק העצם היא אדירה. אבחון מאוחר מידי או אבחון לקוי יגרום לכאבים קשים וממושכים ועלול לגרום לנזק בלתי הפיך למפרק וצורך להחליפו בניתוח קשה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנמק העצם אבחון וטיפול – רקע

ללא אספקת דם עקיפה או ישירה כול רקמה בגוף כולל העצם אינה יכולה לשרוד. אבחון מהיר ומדויק של נמק העצם (Avascular necrosis – AVN or osteonecrosis) יאפשרו טיפול וניהול נכון של הבעיה וימנעו נזקים קשים במפרק כולל קריסתו. ברוב המקרים התופעה הזאת מתרחשת במפרק הירך אך גם מפרקים אחרים שעליהם מוטלים עומסים חשופים להתפתחות הבעיה כולל בין היתר מפרק הברך, מפרק הקרסול, מפרק הכתף ועוד. יש לזכור שכמו בעיות חמורות אחרות שבהן הזמן משחק תפקיד חשוב יש צורך לאבחן במהירות האפשרית את מקור הכאב. אבחון מהיר משמעותו עשויה להיות הצלה של המפרק.

נמק העצם אבחון

כמו כול בעיה אחרת במערכות עצב שריר ושלד גם נמק העצם מאובחן באמצעות למידה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית של התסמינים והרקע הבריאותי האישי והמשפחתי של החולה, ביצוע בדיקה גופנית כולל בדיקה נוירולוגית וביצוע בדיקות מעבדה ודימות.

היסטוריה רפואית

במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו וכן אודות ההיסטוריה של הסימנים והתסמינים עליהם הוא מתלונן. נשאל שאלות אודות הרקע הבריאותי של החולה (מחלות רקע כגון אנמיה חרמשית, קרישי דם, מחלות כלי דם ועוד), טיפולים תרופתיים (טיפולים בקורטיקוסטרואידים?) נשאל שאלות על הכאב ועל יתר הסימנים והתסמינים שמהם הוא סובל: איפה כואב, מתי הופיע  (פציעות, ניתוחים), מה עוצמת הכאב האם הוא מעיר אתכם משינה, כמה זמן אתם סובלים מהסימנים והתסמינים הללו, האם ישנם תנועות או מנחים שמחמירים או מפחיתים אותם, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים, האם אתם צורכים אלכוהול וכמה, מקצוע? סוג הפעילות הגופנית שבה אתם פעילים, ועוד.

בדיקה גופנית

יש לזכור שבדיקה גופנית בשלבים הראשוניים של המחלה עלולה לא למצוא דבר. בשלבים מתקדמים יותר כאשר ישנם סימנים ותסמינים הסיכויים של בדיקה כזאת טובים יותר. הבדיקה הפיזית תכלול התבוננות על האופן שבו החולה מניע את גופו ובעיקר את החלק הפגוע במגוון מצבים נושאי משקל. לאחר מכן נמשש את חלקי הגוף המעורבים במטרה לאתר אזור רגיש, כואב או פצוע. נבחן באופן אקטיבי ופסיבי את טווחי תנועה של המפרק המעורב ושל מפרקים סמוכים ואת התפקוד השרירים סביבם. נבצע בדיקות מיוחדות ייעודיות למפרק המעורב. כך למשל נבצע מבחן טרנדלנברג (Trendelenburg’s sign) ומבחן פבר (FABER) לזיהוי בעיה אפשרית במפרק הירך ועוד. האם יש צליעה (ברך…)? האם יש מגבלה תפקודית (כתף…)? באמצעות הבדיקה נשלול שהכאב עליו מתלונן החולה מוקרן ממקום אחר. נערוך בדיקות נוירולוגיות כדי לשלול מעורבות עצבית.

דימות

MRI של נמק בכתף
MRI של נמק בכתף

בשלבים המוקדמים צילום רנטגן עלול לא לגלות את האזור הפגוע בעצם. בשלבים המוקדמים גם מיפוי עצמות וגם סריקה טומוגרפית ממוחשבת (CT) יתקשו לזהות את הנמק בעצם. דימות תהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imaging- MRI)המכשיר המדויק ביותר לצורך זיהוי נמק העצם גם בשלביו המוקדמים הוא MRI.  השימוש בביופסיה לצורך אבחון נמק בעצם, למרות דיוקה, נדירה בגלל הנזק שנגרם למקום במהלך הבדיקה.

אבחנה מבדלת

מגוון בעיות נוספות עלול לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים דומים לאלו הנגרמים בגלל נמק העצם. כך למשל הסימנים והתסמינים של קרע במיניסקוס או קרע רצועה בברך עלולים להיות דומים לנמק בעצם בברך וקרע לברום במפרק הירך, דלקת פרקים במפרק הירך עלול לגרום לסימנים ותסמינים הדומים לאלו הנגרמים מנמק בעצם הירך, דלקת זיהומים במפרק או גידולים סרטניים במפרק עלולים לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו הנגרמים מנמק בעצם, פריצת דיסק עלולה להשליך כאב לכיוון הירך או לכיוון הברך ולבלבל אותנו עם נמק בעצם שמפרקים אלו ועוד.

סיווג החומרה על פי הממצאים

 • רמה 0 – החולה אינו מתלונן על סימנים ותסמינים, אין ממצאים ברנטגן, בדיקה היסטולוגית מזהה נמק העצם.
 • שלב 1 – יתכנו סימנים ותסמינים קלים, רנטגן וCT לא מראים דבר, MRI ומיפוי עצמות מעלים חשד לנמק. בדיקה היסטולוגית מזהה נמק.
 • שלב 2 – החולה מתלונן על סימנים ותסמינים, צילום רנטגן מראה סימנים חלקיים לנמק, MRI מראה נמק.
 • שלב 3 – החולה מתלונן על סימנים ותסמינים משמעותיים, בצילום רנטגן סימנים לנמק ממצאים אופייניים לנמק כולל סימן הסהרון (Crescent Sign) אזור בעל צפיפות עצם נמוכה המופיע כאשר יש תמט של בחלק העצם מתחת לסחוס המפרקי. המבנה נראה שמור.
 • שלב 4 – החולה מתלונן על סימנים ותסמינים קשים, קריסה ברמת חומרה קלה של ראש המפרק, אי סדירות של המרווח המפרקי.
 • שלב 5 – החולה מתלונן על סימנים ותסמינים קשים, צילום רנטגן מעיד על שינויים קשים במפרק כולל אי סדירות של המפרק, שינויים ניווניים בראש המפרק כולל זיזים גרמיים ובמרחשת המפרק (Acetabulum).
 • שלב 6 – החולה מתקשה להניע את המפרק בלי כאבים קשים, צילום רנטגן מעיד על הרס של המפרק.

נמק העצם טיפול

ישנם שני מסלולים משולבים לטיפול בנמק בעצם: מסלול שמרני כירופרקטי ומסלול תרופתי ו/או כירורגי. במקרים מסוימים הטיפול הטוב ביותר בנמק העצם הוא טיפול משולב שבו החולה מטופל באופן שמרני ובמקביל מקבל תרופות כדי לטפל בגורם לבעיה. כך למשל כאשר הגורם לנמק בעצם הוא קרישי דם חובה לשלב את הטיפול עם תרופות שמטרתן למוסס את קרישי הדם כדי לחדש את אספקת הדם לעצם.

טיפול כירופרקטי

הכלים שעומדים לרשות הכירופרקט כוללים: המלצות והדרכות לגבי האופן שבו משתמש החולה במפרק. העיקרון הוא מנוחה והימנעות מהפעלת עומסים על המפרק החלש כדי לאפשר לעצם להתחדש ולהתחזק ולהימנע משבר תוך מפרקי. שימוש בלייזר רך וטיפול באמצעות גלי הלם כדי להגביר את אספקת הדם לעצם ויחד איתה את קצב חידוש העצם. שימוש בקביים כדי למנוע עומסים מעל המפרקי נושאי המשקל המעורבים. הפעלה אקטיבית ופסיבית של המפרק ללא עומס על מנת להגביר את זרימת הדם, לשמור את טווחי התנועה ועל דפוסי התנועה של המפרק ולהאיץ את תהליך ההחלמה.

נמק העצם אבחון וטיפול
נמק העצם אבחון וטיפול

כדי לבחור במסלול הטיפולי הנכון ביותר עבור החולה בנמק העצם יש לדעת את מיקום הפגיעה (עצם נושאת משקל? באיזה חלק של העצם יש נמק?), את חומרת הפגיעה (האם הנמק כולל גם קריסה של העצם?) ומהו הגורם לנמק (אלכוהול? תרופות סטרואידים? כימותרפיה?). הדבר החשוב ביותר בניהול וטיפול נמק העצם הוא לעשות כול מאמץ למנוע קריסה של העצם בתוך המפרק.  אם הגורם הוא צריכת אלכוהול מופרזת או שימוש בתרופות סטרואידים יש לנקוט בצעדים מתאימים לנטרולם.

הטיפול הרפואי

המסלול התרופתי כולל טיפול שמטרתו הפחתה של הכאבים באמצעות תרופות נוגדות דלקת, טיפול להורדת שומנים בדם (Statin therapy) או אפשרות להתפתחות קרישי דם, שני גורמים שעלולים לגרום לפגיעה באספקת הדם לעצם. במקרים בהם הכול כשל וחל הרס של המפרק יש לנקוט בהליכים כירורגיים כולל החלפת המפרק.

טיפול בתא לחץ

בשנים האחרונות החלו לנסות לטפל בנמק א – וסקולרי באמצעות טיפול בחמצן בתא לחץ (HBO).  בחלק מהמחקרים נמצא שטיפול מסוג זה בשלבים המוקדמים של המחלה משפר את המצב העצם ואף עשוי למנוע את התמט של העצם שעלול להתפתח בשלבים מאוחרים יותר של המחלה.

מניעת נמק בעצם

גורמי הסיכון ללקות בנמק העצם שיש לנו שליטה עליהם כוללים עומסי יתר על המפרקים שימוש בתרופות קורטיקוסטרואידים וצריכת אלכוהול. הימנעות מחשיפה לגורמי סיכון אלה או לכול הפחות צמצום שלהם עשוי למנוע פגיעה בכלי הדם המספקים דם לעצמות ובכלל למנוע נמק העצם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • אימוני כוח לחיזוק העצמות

  אימון כוח לחיזוק העצם עובד. אימוני כוח הכוללים הרמת משקלות עשויים לחזק את מסת העצם בכול הגוף ובמיוחד באזורים נושאי…

 • סגנון חיים וצפיפות העצם

  סגנון חיים וצפיפות העצם קשורים זה בזה! אורח החיים המודרני המתאפיין בחוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת מול המחשב, טלפון חכם…

 • פעילות גופנית לבניית מסת העצם

  פעילות גופנית לבניית מסת העצם היא שיטה יעילה ביותר. מחלת דלדול העצם (Osteoporosis) הפוגעת בנשים ובגברים גורמת להיחלשות העצמות. במקרים…

 • אימון נושא משקל לחיזוק העצם

  אימון נושא משקל לחיזוק העצם היא אסטרטגיית אימונים נכונה אם אתם רוצים להפחית את הסיכון לשברים, סיבוכים אפשריים ואף למות…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן