שברי מאמץ אבחון וטיפול

שברי מאמץ אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  שברי מאמץ – אבחון וטיפול נדרשים כעת כדי למנוע כאבים כרוניים ואולי אף התפתחות של שבר מלא. שברי מאמץ והסימנים והתסמינים הנלווים להם שכיחים בקרב טירונים, רקדנים ואתלטים. מדובר בשבר זעיר שנוצר באחת מהעצמות נושאות המשקל בגפה התחתונה.

  גורמים לשברי מאמץ וכאבים ברגליים כוללים בעיקר אימונים קשים מידי. אבחון וטיפול מדויקים חשובים למניעת כאבים כרוניים ברגליים. עומסים חוזרים ונשנים על אזורים מסוימים על העצם עלולים לגרום לנזקים מקומיים בעצם. כאשר הנזקים הללו נגרמים מהר יותר מהיכולת העצמית של הגוף לתקנם התוצאה תהייה התפתחות של שברים בעקבות מאמץ. בניגוד לשבר מאמץ, שבר פתולוגי נגרם עקב עומסים רגילים בנקודות חלשות לאורך העצם הנגרמות בגלל תופעה פתולוגים כגון אובדן צפיפות עצם, דלקת זיהומית או גידול סרטני. יש חשיבות לאבחן במדויק את הגורם לשבר ולכן בכל מקרה שיש חשד שפתחתם שברי מאמץ – אבחון וטיפול מהירים מקדמים את המטרה שלכם לחזור במהירות לאורח חיים פעיל.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   שברי מאמץ אבחון וטיפול – רקע

   שברי מאמץ מהווים רעה חולה בקרב ספורטאים ובמיוחד בקרב המתגייסים לצבא. קבוצה נוספת שעלולה לפתח בשבר מסוג זה הם בני הנוער שבילו את רוב שנותיהם מול מסך הטלוויזיה ו/או המחשב ובגיל שבע עשרה וחצי הם מחליטים להתגייס לסיירת ופותחים בפעילות גופנית מטורפת. עומסי יתר אלו גורמים לנזק גדול יותר לעצמות מיכולתו של הגוף לספוג ולהגיב בבנייה וחיזוק של העצם.

   תסמינים נוספים מלבד כאבים כוללים נפיחות מקומית אדמומיות ורגישות למגע. ברוב המקרים העצמות החשופות להתפתחות שברים בעקבות מאמץ הן אלו שבגפה התחתונה ובעיקר עצם השוק, עצמות כף הרגל, עצם השוקית, עצם הירך, האגן ועמוד השדרה. שבר מסוג זה יכול להתפתח גם בעצמות הגפה העליונה בעיקר בקרב ספורטאים המפעילים את הגפה הזאת באופן אינטנסיבי.

   כאשר מדובר בכאבים קלים ברגליים אזי מנוחה של מספר ימים או שבועות עשויה להועיל בלי צורך בטיפולים מיוחדים. סימנים ותסמינים קשים יותר מחייבים התייעצות ואף טיפול בבעיה על ידי גורם מקצועי. במצבים קשים עוד יותר יש לשקול פתרון כירורגי.

   שברים שכיחים הנגרמים ממאמץ

   שברי מאמץ שכיחים יותר בגפה התחתונה לעומת הגפה העליונה. הם מתרחשים ב 23.6% מהמקרים בעצם השוק (Tibial), ב 17.6% מהמקרים בעצם הסירה בכף הרגל (Navicular), ב 16.2% מהמקרים בעצמות המסרק (Metatarsal), ב 15.5% מהמקרים בעצם השוקית (Fibula), ב 6.6% מהמקרים בעצם הירך (Femur), ב 1.6% מהמקרים באגן (Pelvis) וב 0.6% מהמקרים בעמוד השדרה (Spine). התפתחות שברים בגפה העליונה בעקבות מאמץ אינם שכיחים ועלולים להתפתח בקרב משתתפים בענפי ספורט הכרוכים בזריקה והטלה חוזרים ונשנים.

   שברי מאמץ – גורם עיקרי אחד

   הגורם העיקרי להתפתחות שברי מאמץ הם עומסי יתר חוזרניים. כול מי שחושף את העצמות שלו לעומסים חריגים מצוי ברמת סיכון מוגברת להתפתחות שברי מאמץ. אצלנו בארץ התופעה הזאת שכיחה בעיקר בקרב טירונים והמצויים במסלול ההכשרה שלהם הכולל ריצות, מסעות ועמידות ממשוכת על הרגליים. עומסים דומים ולעתים אף גדולים יותר מוטחים על רגליהם של ספורטאים כולל רקדנים, כדורסלנים וכדורגלנים ובעיקר על רגליהם של אלה העוסקים בספורט אתגרי כגון רצי מרתון, משתתפי תחרות איש הברזל, טריאתלון ועוד.

   גורמי סיכון

   מגדר

   שכיחים יותר אצל נשים באופן כללי, שכיח יותר בקרב נשים הסובלות מתסמונת המשולשת של הספורטאית (The Female Athlete Triad): תת אכילה, מחזור הוסת לא סדיר, ריכוז מינרלים נמוך בעצמות.

   אורח חיים

   שברי מאמץ שכיחים יותר בקרב אלו המרבים לשתות אלכוהול (מעל 10 כוסות בשבוע) ובקרב מעשנים

   חוסר תזונתי

   חסכים תזונתיים מסוימים עלולים לעלות את הסיכון להתפתחות שברי מאמץ. בין היתר נמנה חוסר בוויטמין D, חוסר בסידן ועוד

   אי הקפדה על כללי האימון הגופני הנכון

   כול אדם שאינו מקפיד על כללי אימון בסיסיים, גם אם הוא בנוי לתלפיות, נמצא ברמת סיכון להתפתחות שברי מאמץ. בין העקרונות שחשוב להתאמן על פיהם נציין הימנעות משינויים מהירים מידי בעצימות האימון הגופני, ריצה על משטחים קשיחים, נעליים לקויות, אין הקפדה על חימום ועוד

   מבנה ותפקוד גופני לקויים

   מגוון ליקויים גופניים וביו מכניים ובכלל זה אורך רגליים שונה, חוסר איזון שרירי ברגליים, רגלי O, רגלי X' כפות רגליים שטוחות או גבוהות ועוד מעלים את הסיכון להתפתחות שברי מאמץ בגפה התחתונה.

   סימנים ותסמינים

   הסימנים והתסמינים העיקריים במצב של שבר המתפתח בגלל מאמץ כוללים כאבים ורגישות הממוקמים על העצם המעורבת. כאבים בכף הרגל כאשר הפגיעה היא בעצמות המסרק, כאבים בשוק כאשר השבר ממוקם בכול מקום לאורך עצם השוק, כאבי ברכיים כאשר הפגיעה היא בחלק המקורב של עצם השוק, כאבים בירך כאשר הפגיעה היא בצוואר עצם הירך, כאבים במפשעה כאשר הפגיעה היא באגן. הכאבים הם קבועים, מחמירים בתנועה, אינם פוחתים במנוחה ואף עלולים להעיר אתכם משינה. באזור שבר המאמץ עלולים להתפתח גם נפיחות ורגישות למגע.

   אבחון שברי מאמץ

   שברי מאמץ אבחון וטיפול
   שברי מאמץ אבחון וטיפול

   יש לקחת בחשבון שבר מאמץ בכול חולה המתלונן על כאבים ונפיחות לאחר מאמץ חריג ללא רקע טראומתי. האבחון יתבצע באמצעות לקיחת היסטוריה רפואית שתכלול שאלות כגון מה ואיפה כואב?, מתי החלו הכאבים?, מה מקל על הכאבים? מה מחמיר את הכאבים?. לאחר השלב הזה נעבור לבדיקה הגופנית.

   בבדיקה הגופנית נתבונן על אופן התנועה/עמידה של החולה, נבקש מהחולה לנתר קלות על הרגל הפצועה (Hop test), נעשה שימוש במבחן המזלג (Tuning fork test) נמשש את העצם המעורבת ועוד. לצורך אבחון נוכל להיעזר באמצעי הדמיה. צילום רנטגן עלול שלא להראות את השבר עד אפילו 10 שבועות לאחר תחילת הפציעה. מיפוי עצמות וסריקת MRI נחשבים ליותר רגישים לשברי מאמץ ועשויים להיות לעזר רב.

   אבחנה מבדלת של שברי מאמץ

   מלבד שבר מאמץ כאבים בעצם השוק עלולים להיגרם ממגוון רחב של פגיעות שכל אחת מהן מהווה תסמונת כאב שונה המצריכה טיפול שונה. כך למשל אנו עלולים לאבחן כ"שבר מאמץ" את "תסמונת המדור" (compartment syndrome) או "שין ספלינט". האבחנה המבדלת מתבססת על לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה פיזית קפדנית שמסגרתה נאתר את מקום הכאב וננסה להגבירו ושימוש באמצעי הדמיה.

   שין ספלינט

   שין ספלינט היא תסמונת כאב בשוק (ורק בשוק) שמקורה נזק בנקודת החיבור של השרירים עם מעטפת עצם השוק. כך למשל "תסמונת עומס פנימי של עצם השוק" (Medial tibial stress syndrome) – סוג של שין ספלינט – מתפתח נזק ודלקת בנקודת החיבור של השרירים הפנימיים של עצם השוק עם עצם השוק. התוצאה כאבים ורגישות לאורך חלק נרחב מהחלק הפנימי של עצם השוק. ברוב המקרים הכאבים כתוצאה משין ספלינט ייעלמו במנוחה.

   הכאבים בשברי מאמץ בעצם השוק יהיו מרוכזים בנקודה אחת על העצם ויופיעו במצב של פעילות ובמצב של מנוחה. לחיצה על נקודה זאת תייצר כאב חד. במצבים מתקדמים הכאבים עלולים להפריע למהלך השינה.

   תסמונת המדור

   התסמינים בתסמונת המדור (Compartment syndrome) כוללים כאב חריף ואובדן תפקוד של הרגל בגלל חסימה של זרימת הדם לרגל. במצב של מנוחה הכאב הנובע מתסמונת המדור פוחת באופן דרסטי. הכאבים והפגיעה התפקודית בשברי מאמץ לא פוחתים בעת מנוחה ואף עלולים להעיר את הפצוע משנתו. מבחן ניתור (Hop test) על הרגל הפצועה יעצים את הכאב שנובע משבר המאמץ אך לא את הכאב שנובע מתסמונת מדור או משין ספלינט. גם שימוש במבחן המזלג עשוי להעצים כאב מקומי מעל נקודת השבר ולא יעצים כאב שנובע מפתולוגיות אחרות.

   גם המיקום של הכאב עשוי להעניק לנו רמז לגבי האבחון. כאבי שין ספלינט של השריר השוקתי הקדמי יופיעו בחלק הקדמי פנימי התחתון של עצם השוק, כאבי שין ספלינט של השרירי השוקתי האחורי יופיעו בחלק הקדמי חיצוני תחתון של עצם השוק, תסמונת המדור תגרום לכאבים בחלק החיצוני של עצם השוק עם נפיחות מודגשת, עור מתוח וחיוור ואילו כאבים הנובעים משברי מאמץ יהיו ממוקדים ויכולים, תלוי במיקום הנזק, להופיע בכול מקום לאורך עצם השוק לפנים. בצילום רנטגן יופיעו סימנים לשבר מאמץ ולא של הפתולוגיות האחרות.

   שברי מאמץ בכף הרגל

   כאבים בכף רגל עלולים להיגרם ממספר פתולוגיות שונות ובכללן "דורבן" או דלקת ברקמה הפלנטרית (Plantar fasciitis), דלקת עצב על שם מורטון (Morton neuroma), דלקת בכרית כף הרגל (Metatarsalgia) ועוד. שבר מאמץ באחת מעצמות המסרק יגרמו לכאבים ממוקדים בכף רגל ונפיחות. הכאבים בגין דלקת ברקמה הפלנטרית יכולים להופיע בכול מקום בכף הרגל, כאבים שכרית כף הרגל יהיו ממוקדים לראשים של עצמות המסרק וכאבים בגלל דלקת עצב על שם מורטון יופיעו עם לחיצה לרוב, בין האצבעות השלישית והרביעית. צילום רנטגן או מיפוי עצמות עשוי לזהות שבר מאמץ ודורבן בלבד.

   טיפול בשברי מאמץ

   הטיפול בשבר מסוג זה צריך להתחיל מיד עם אבחונו. איחור בטיפול וניהול עלולים לעכב באופן משמעותי את ההחלמה. רוב שברי המאמץ יחלימו אם תינתן להם המנוחה והזמן הנדרשים. מנוחה אין משמעותה כניסה למיטה ויציאה ממנה רק לאחר שהעצם החלימה. מנוחה ממושכת במיטה לא זו בלבד שלא תועיל אלא תגרום לניוון נזקים ואף תאט את ההחלמה. כול שנדרש הוא מעבר לפעילות שאינה גורמת לכאבים. מומלץ לעבור לפעילות גופנית חלופית שאינה יוצרת עומסים על העצם השבורה כגון אימון קרוס, פעילות בתוך המים או רכיבת אופניים ובלבד שאלו לא יגרמו לכאב.

   מנוחה יחסית זאת עשויה להימשך חודש עד שלושה חודשים תלוי בחומרת הבעיה. מלבד מנוחה והימנעות מריצה יש לשקול שימוש בחבישה, קביים ושימוש בלייזר רך. לעיתים רחוקות יהיה צורך בנטילת תרופות נוגדות דלקת ובמקרים קיצוניים גם התערבות כירורגית כאשר הנזק לעצם מחמיר. מומלץ להעשיר את התזונה באמצעות  (800 IU) של ויטמין D ליום ו (2,000 mg) של סידן ליום.

   שיקום ומניעה של שברי מאמץ

   על מנת למנוע הישנות של שברים על רקע מאמצים חשוב לא לדלג על השלב השיקומי. את השלב הזה נתחיל במקביל לביצוע השלבים המתקדמים של הטיפול. בשלב השיקומי אנו חושפים את העצם לעומס הדרגתי ומאפשרים לגוף לבנות את העצם ולחזקה. כדי למנוע הישנות של שבר המאמץ יש להפנים: אל תרוץ עם כאב. כאב או אפילו רגישות מחייבת אתכם לעצור ולבדוק מה הגורם. עומס יתר ישפיע תחילה על השריר ורק לאחר מכן יזלוג הנזק את העצם.

   דבר חשוב נוסף הוא זיהוי של מנגנון הפציעה. אתם חייבים להבין מה עומד בבסיס הפציעה. ללא זיהוי המנגנון שבר המאמץ עלול לחזור. האם מדובר בעומס יתר פשוט עקב אימון יתר או אולי בלקות שנובעת מטכניקת ריצה או אורך רגליים לא שווה? האם השריר או השרירים חלשים או גמישים מידי?, האם אתם סובלים מסבוב יתר פנימה (פרונציה) של אחת או של שתי כפות הרגליים?, נעליים? מדרסים?

   צריכת ויטמין D וסידן עשויים להועיל במניעת התפתחות שברים על רקע מאמצים עם זאת הדבר אינו חד משמעי ומחקרים שנערכו בנושא לא הצליחו להוכיח זאת. ובכל זאת ההמלצות כוללות צריכת כמות יומית בת (800 IU) של ויטמין D וצריכת כמות יומית בת (2,000 mg) של סידן.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר