שברי מאמץ אבחון וטיפול
שברי מאמץ אבחון וטיפול

שברי מאמץ אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שברי מאמץ – אבחון וטיפול נדרשים כעת כדי למנוע כאבים כרוניים ואולי אף התפתחות של שבר מלא. שברי מאמץ והסימנים והתסמינים הנלווים להם שכיחים בקרב טירונים, רקדנים ואתלטים. מדובר בשבר זעיר שנוצר באחת מהעצמות נושאות המשקל בגפה התחתונה.

גורמים לשברי מאמץ וכאבים ברגליים כוללים בעיקר אימונים קשים מידי. אבחון וטיפול מדויקים חשובים למניעת כאבים כרוניים ברגליים. עומסים חוזרים ונשנים על אזורים מסוימים על העצם עלולים לגרום לנזקים מקומיים בעצם. כאשר הנזקים הללו נגרמים מהר יותר מהיכולת העצמית של הגוף לתקנם התוצאה תהייה התפתחות של שברים בעקבות מאמץ. בניגוד לשבר מאמץ, שבר פתולוגי נגרם עקב עומסים רגילים בנקודות חלשות לאורך העצם הנגרמות בגלל תופעה פתולוגים כגון אובדן צפיפות עצם, דלקת זיהומית או גידול סרטני. יש חשיבות לאבחן במדויק את הגורם לשבר ולכן בכל מקרה שיש חשד שפתחתם שברי מאמץ – אבחון וטיפול מהירים מקדמים את המטרה שלכם לחזור במהירות לאורח חיים פעיל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןשברי מאמץ אבחון וטיפול – רקע

שברי מאמץ מהווים רעה חולה בקרב ספורטאים ובמיוחד בקרב המתגייסים לצבא. קבוצה נוספת שעלולה לפתח בשבר מסוג זה הם בני הנוער שבילו את רוב שנותיהם מול מסך הטלוויזיה ו/או המחשב ובגיל שבע עשרה וחצי הם מחליטים להתגייס לסיירת ופותחים בפעילות גופנית מטורפת. עומסי יתר אלו גורמים לנזק גדול יותר לעצמות מיכולתו של הגוף לספוג ולהגיב בבנייה וחיזוק של העצם.

תסמינים נוספים מלבד כאבים כוללים נפיחות מקומית אדמומיות ורגישות למגע. ברוב המקרים העצמות החשופות להתפתחות שברים בעקבות מאמץ הן אלו שבגפה התחתונה ובעיקר עצם השוק, עצמות כף הרגל, עצם השוקית, עצם הירך, האגן ועמוד השדרה. שבר מסוג זה יכול להתפתח גם בעצמות הגפה העליונה בעיקר בקרב ספורטאים המפעילים את הגפה הזאת באופן אינטנסיבי.

כאשר מדובר בכאבים קלים ברגליים אזי מנוחה של מספר ימים או שבועות עשויה להועיל בלי צורך בטיפולים מיוחדים. סימנים ותסמינים קשים יותר מחייבים התייעצות ואף טיפול בבעיה על ידי גורם מקצועי. במצבים קשים עוד יותר יש לשקול פתרון כירורגי.

שברים שכיחים הנגרמים ממאמץ

שברי מאמץ שכיחים יותר בגפה התחתונה לעומת הגפה העליונה. הם מתרחשים ב 23.6% מהמקרים בעצם השוק (Tibial), ב 17.6% מהמקרים בעצם הסירה בכף הרגל (Navicular), ב 16.2% מהמקרים בעצמות המסרק (Metatarsal), ב 15.5% מהמקרים בעצם השוקית (Fibula), ב 6.6% מהמקרים בעצם הירך (Femur), ב 1.6% מהמקרים באגן (Pelvis) וב 0.6% מהמקרים בעמוד השדרה (Spine). התפתחות שברים בגפה העליונה בעקבות מאמץ אינם שכיחים ועלולים להתפתח בקרב משתתפים בענפי ספורט הכרוכים בזריקה והטלה חוזרים ונשנים.

שברי מאמץ – גורם עיקרי אחד

הגורם העיקרי להתפתחות שברי מאמץ הם עומסי יתר חוזרניים. כול מי שחושף את העצמות שלו לעומסים חריגים מצוי ברמת סיכון מוגברת להתפתחות שברי מאמץ. אצלנו בארץ התופעה הזאת שכיחה בעיקר בקרב טירונים והמצויים במסלול ההכשרה שלהם הכולל ריצות, מסעות ועמידות ממשוכת על הרגליים. עומסים דומים ולעתים אף גדולים יותר מוטחים על רגליהם של ספורטאים כולל רקדנים, כדורסלנים וכדורגלנים ובעיקר על רגליהם של אלה העוסקים בספורט אתגרי כגון רצי מרתון, משתתפי תחרות איש הברזל, טריאתלון ועוד.

גורמי סיכון להתפתחות שברי מאמץ

מגדר

שכיחים יותר אצל נשים באופן כללי, שכיח יותר בקרב נשים הסובלות מתסמונת המשולשת של הספורטאית (The Female Athlete Triad): תת אכילה, מחזור הוסת לא סדיר, ריכוז מינרלים נמוך בעצמות.

אורח חיים

שברי מאמץ שכיחים יותר בקרב אלו המרבים לשתות אלכוהול (מעל 10 כוסות בשבוע) ובקרב מעשנים

חוסר תזונתי

חסכים תזונתיים מסוימים עלולים לעלות את הסיכון להתפתחות שברי מאמץ. בין היתר נמנה חוסר בוויטמין D, חוסר בסידן ועוד

אי הקפדה על כללי האימון הגופני הנכון

כול אדם שאינו מקפיד על כללי אימון בסיסיים, גם אם הוא בנוי לתלפיות, נמצא ברמת סיכון להתפתחות שברי מאמץ. בין העקרונות שחשוב להתאמן על פיהם נציין הימנעות משינויים מהירים מידי בעצימות האימון הגופני, ריצה על משטחים קשיחים, נעליים לקויות, אין הקפדה על חימום ועוד

מבנה ותפקוד גופני לקויים

מגוון ליקויים גופניים וביו מכניים ובכלל זה אורך רגליים שונה, חוסר איזון שרירי ברגליים, רגלי O, רגלי X’ כפות רגליים שטוחות או גבוהות ועוד מעלים את הסיכון להתפתחות שברי מאמץ בגפה התחתונה.

סימנים ותסמינים לשברי מאמץ

הסימנים והתסמינים העיקריים במצב של שבר המתפתח בגלל מאמץ כוללים כאבים ורגישות הממוקמים על העצם המעורבת. כאבי כף רגל כאשר הפגיעה היא בעצמות המסרק, כאבי שוק כאשר השבר ממוקם בכול מקום לאורך עצם השוק, כאבי ברכיים כאשר הפגיעה היא בחלק המקורב של עצם השוק, כאבי ירך כאשר הפגיעה היא בצוואר עצם הירך, כאבי מפשעה כאשר הפגיעה היא באגן. הכאבים הם קבועים, מחמירים בתנועה, אינם פוחתים במנוחה ואף עלולים להעיר אתכם משינה. באזור שבר המאמץ עלולים להתפתח גם נפיחות ורגישות למגע.

אבחון שברי מאמץ

שברי מאמץ אבחון וטיפול
שברי מאמץ אבחון וטיפול

יש לקחת בחשבון שבר מאמץ בכול חולה המתלונן על כאבים ונפיחות לאחר מאמץ חריג ללא רקע טראומתי. האבחון יתבצע באמצעות לקיחת היסטוריה רפואית שתכלול שאלות כגון מה ואיפה כואב?, מתי החלו הכאבים?, מה מקל על הכאבים? מה מחמיר את הכאבים?. לאחר השלב הזה נעבור לבדיקה הגופנית.

בבדיקה הגופנית נתבונן על אופן התנועה/עמידה של החולה, נבקש מהחולה לנתר קלות על הרגל הפצועה (Hop test), נעשה שימוש במבחן המזלג (Tuning fork test) נמשש את העצם המעורבת ועוד. לצורך אבחון נוכל להיעזר באמצעי הדמיה. צילום רנטגן עלול שלא להראות את השבר עד אפילו 10 שבועות לאחר תחילת הפציעה. מיפוי עצמות וסריקת MRI נחשבים ליותר רגישים לשברי מאמץ ועשויים להיות לעזר רב.

אבחנה מבדלת של שברי מאמץ

מלבד שבר מאמץ כאבים בעצם השוק עלולים להיגרם ממגוון רחב של פגיעות שכל אחת מהן מהווה תסמונת כאב שונה המצריכה טיפול שונה. כך למשל אנו עלולים לאבחן כ”שבר מאמץ” את “תסמונת המדור” (compartment syndrome) או “שין ספלינט”. האבחנה המבדלת מתבססת על לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה פיזית קפדנית שמסגרתה נאתר את מקום הכאב וננסה להגבירו ושימוש באמצעי הדמיה.

שין ספלינט

שין ספלינט היא תסמונת כאב בשוק (ורק בשוק) שמקורה נזק בנקודת החיבור של השרירים עם מעטפת עצם השוק. כך למשל “תסמונת עומס פנימי של עצם השוק” (Medial tibial stress syndrome) – סוג של שין ספלינט – מתפתח נזק ודלקת בנקודת החיבור של השרירים הפנימיים של עצם השוק עם עצם השוק. התוצאה כאבים ורגישות לאורך חלק נרחב מהחלק הפנימי של עצם השוק. ברוב המקרים הכאבים כתוצאה משין ספלינט ייעלמו במנוחה.

הכאבים בשברי מאמץ בעצם השוק יהיו מרוכזים בנקודה אחת על העצם ויופיעו במצב של פעילות ובמצב של מנוחה. לחיצה על נקודה זאת תייצר כאב חד. במצבים מתקדמים הכאבים עלולים להפריע למהלך השינה.

תסמונת המדור

התסמינים בתסמונת המדור (Compartment syndrome) כוללים כאב חריף ואובדן תפקוד של הרגל בגלל חסימה של זרימת הדם לרגל. במצב של מנוחה הכאב הנובע מתסמונת המדור פוחת באופן דרסטי. הכאבים והפגיעה התפקודית בשברי מאמץ לא פוחתים בעת מנוחה ואף עלולים להעיר את הפצוע משנתו. מבחן ניתור (Hop test) על הרגל הפצועה יעצים את הכאב שנובע משבר המאמץ אך לא את הכאב שנובע מתסמונת מדור או משין ספלינט. גם שימוש במבחן המזלג עשוי להעצים כאב מקומי מעל נקודת השבר ולא יעצים כאב שנובע מפתולוגיות אחרות.

גם המיקום של הכאב עשוי להעניק לנו רמז לגבי האבחון. כאבי שין ספלינט של השריר השוקתי הקדמי יופיעו בחלק הקדמי פנימי התחתון של עצם השוק, כאבי שין ספלינט של השרירי השוקתי האחורי יופיעו בחלק הקדמי חיצוני תחתון של עצם השוק, תסמונת המדור תגרום לכאבים בחלק החיצוני של עצם השוק עם נפיחות מודגשת, עור מתוח וחיוור ואילו כאבים הנובעים משברי מאמץ יהיו ממוקדים ויכולים, תלוי במיקום הנזק, להופיע בכול מקום לאורך עצם השוק לפנים. בצילום רנטגן יופיעו סימנים לשבר מאמץ ולא של הפתולוגיות האחרות.

שברי מאמץ בכף הרגל

כאבים בכף רגל עלולים להיגרם ממספר פתולוגיות שונות ובכללן “דורבן” או דלקת ברקמה הפלנטרית (Plantar fasciitis), דלקת עצב על שם מורטון (Morton neuroma), דלקת בכרית כף הרגל (Metatarsalgia) ועוד. שבר מאמץ באחת מעצמות המסרק יגרמו לכאבים ממוקדים בכף רגל ונפיחות. הכאבים בגין דלקת ברקמה הפלנטרית יכולים להופיע בכול מקום בכף הרגל, כאבים שכרית כף הרגל יהיו ממוקדים לראשים של עצמות המסרק וכאבים בגלל דלקת עצב על שם מורטון יופיעו עם לחיצה לרוב, בין האצבעות השלישית והרביעית. צילום רנטגן או מיפוי עצמות עשוי לזהות שבר מאמץ ודורבן בלבד.

טיפול בשברי מאמץ

הטיפול בשבר מסוג זה צריך להתחיל מיד עם אבחונו. איחור בטיפול וניהול עלולים לעכב באופן משמעותי את ההחלמה. רוב שברי המאמץ יחלימו אם תינתן להם המנוחה והזמן הנדרשים. מנוחה אין משמעותה כניסה למיטה ויציאה ממנה רק לאחר שהעצם החלימה. מנוחה ממושכת במיטה לא זו בלבד שלא תועיל אלא תגרום לניוון נזקים ואף תאט את ההחלמה. כול שנדרש הוא מעבר לפעילות שאינה גורמת לכאבים. מומלץ לעבור לפעילות גופנית חלופית שאינה יוצרת עומסים על העצם השבורה כגון אימון קרוס, פעילות בתוך המים או רכיבת אופניים ובלבד שאלו לא יגרמו לכאב.

מנוחה יחסית זאת עשויה להימשך חודש עד שלושה חודשים תלוי בחומרת הבעיה. מלבד מנוחה והימנעות מריצה יש לשקול שימוש בחבישה, קביים ושימוש בלייזר רך. לעיתים רחוקות יהיה צורך בנטילת תרופות נוגדות דלקת ובמקרים קיצוניים גם התערבות כירורגית כאשר הנזק לעצם מחמיר. מומלץ להעשיר את התזונה באמצעות  (800 IU) של ויטמין D ליום ו (2,000 mg) של סידן ליום.

שיקום ומניעה של שברי מאמץ

על מנת למנוע הישנות של שברים על רקע מאמצים חשוב לא לדלג על השלב השיקומי. את השלב הזה נתחיל במקביל לביצוע השלבים המתקדמים של הטיפול. בשלב השיקומי אנו חושפים את העצם לעומס הדרגתי ומאפשרים לגוף לבנות את העצם ולחזקה. כדי למנוע הישנות של שבר המאמץ יש להפנים: אל תרוץ עם כאב. כאב או אפילו רגישות מחייבת אתכם לעצור ולבדוק מה הגורם. עומס יתר ישפיע תחילה על השריר ורק לאחר מכן יזלוג הנזק את העצם.

דבר חשוב נוסף הוא זיהוי של מנגנון הפציעה. אתם חייבים להבין מה עומד בבסיס הפציעה. ללא זיהוי המנגנון שבר המאמץ עלול לחזור. האם מדובר בעומס יתר פשוט עקב אימון יתר או אולי בלקות שנובעת מטכניקת ריצה או אורך רגליים לא שווה? האם השריר או השרירים חלשים או גמישים מידי?, האם אתם סובלים מסבוב יתר פנימה (פרונציה) של אחת או של שתי כפות הרגליים?, נעליים? מדרסים?

צריכת ויטמין D וסידן עשויים להועיל במניעת התפתחות שברים על רקע מאמצים עם זאת הדבר אינו חד משמעי ומחקרים שנערכו בנושא לא הצליחו להוכיח זאת. ובכל זאת ההמלצות כוללות צריכת כמות יומית בת (800 IU) של ויטמין D וצריכת כמות יומית בת (2,000 mg) של סידן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • מאמץ גופני לאחר גיל 40

  מאמץ גופני לאחר גיל 40 מחייב מוטיבציה גבוהה. לפעילות גופנית, גם אם התחלתם לאחר גיל 40, יש יכולת למנוע מחלות כולל כאבי גב,…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן