כאבים בשוק לפנים מה גורם להם

כאבים בשוק לפנים מה גורם להם

כאבים בשוק לפנים מה גורם להם? כאבי שוק מלפנים נגרמים ברוב המקרים בגלל פציעות ספורט. הסיבות לכאבים בשוק יכולים לכלול נזקים מקומיים כולל שברים, פגיעה בשרירים וברקמות חיבור, דלקות זיהומיות, בעיות של כלי דם ועוד אבל גם בגלל השלכות כאב בעיקר מהגב התחתון.

ברוב המקרים מקור התסמינים הללו הוא פגיעה בעצמות, שרירים או בנקודות האחיזה של השרירים לעצמות. יש חשיבות לאבחן באופן מדויק את המקור לכאב ברגליים. ללא אבחון כזה הטיפול עלול להיות חסר תועלת. אבחון ראוי של הכאבים בשוק חייב להתבסס על ידע אנטומי וביומכני של השוק ועל הליך של אבחנה מבדלת.

כאבים בשוק לפנים מה גורם להם – הקדמה

הגורמים וגורמי הסיכון להתפתחות סימנים ותסמינים בחלק הקדמי של השוק כוללים עומסי יתר על הרגליים, נזקי חבלה, בעיות מבנה של הרגליים (קשת שטוחה וכו'), שרירי סובך קצרים, ביצוע ספורט על משטח קשה, נעליים שאינם מתאימות ועוד. כאן בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים בשוק לפנים מה גורם להם?

כאב בשוק לפנים מה גורם לו – הפרעות מקומיות

מגוון רחב של הפרעות בריאותיות מקומיות עלולות לגרום לכאבים בשוק לפנים. בין ההפרעות הללו נמנה:

שין ספלינט

כאבים בשוק הנגרמים ממגוון רחב של סיבות נקראה שין ספלינט (Shin splints). הדעות חלוקות לגבי אלו נזקים ניתן לכלול בתסמונת זאת אך קיימת הסכמה לגבי העובדה שהגורם לשין ספלינט הוא פעילות היוצרת עומס יתר בעל אופי חוזרני כמו ריצה, הליכה וקפיצה.

שבר מאמץ בשוק

כאבים בשוק לפנים עלולים להתפתח בגלל שבר מאמץ בשוק (Tibial stress fracture). שבר כזה יכול להיגרם בגלל עומס יתר חריג על עצמות השוק. הפרעה זאת שכיחה בקרב ספורטאים חדשים החשופים לעומסים לא הדרגתיים או בקרב טירונים. המנגנון של שבר מאמץ הם מאמצים חוזרניים המוטלים על העצם עד התפתחות שבר שערה. שבר מסוג זה מופיע לרוב בעצם השוק או בכף הרגל.

דלקת בחלק הפנימי של עצם השוק

דלקת בחלק הפנימי של עצם השוק (Medial tibia stress syndrome) נוצרת ברקמות העמוקות של השוק באחד או יותר מהאזורים האנטומיים הבאים: בשרירים (Tibialis Posterior), במפגש שבין של השרירים לגידים, בנקודות החיבור של גידים אל העצם או נזק למסב העצם (Periostitis). תסמינים אופייניים לבעיה זאת כוללים, תלוי בשלב של הבעיה:

 • בשלב הראשון: כאבים בשוק המופיעים בתחילת ההליכה או ריצה. לאחר שהרקמות הפצועות "מתחממות" הכאב מתפוגג
 • בשלב מתקדם הכאב מחריף ככול שהמאמץ מתמשך
 • בשלב האחרון הכאב ממשיך גם במנוחה

נזק לגיד שריר שוקה קדמי

כול אחד מהגידים העוזרים בהנעת הרגל חשופים לפציעות של עומס יתר ולהתפתחות דלקתית. בין הגידים הללו נמנה את גיד שריר השוקה הקדמי וכמובן את גיד אכילס. כאבים בשוק עלולים להיגרם בשל דלקת בגיד השריר השוקה הקדמי (Anterior tibialis tendonitis). הכאב בדלקת זאת יופיע לאורך המיקום האנטומי של השריר השוקה הקדמי בחלקו החיצוני של עצם השוק. בדומה למנגנון הפציעה של רוב הפציעות בשוק גם פציעה זאת נגרמת בעיקר בגלל עומס יתר.

תסמונת המדור

לחץ הנבנה בתוך המדורים התוחמים את השרירים ברגליים הוא המנגנון להתפתחות תסמונת המדור (Compartment syndrome). השרירים ברגליים מבצעים את עבודתם תחומים בתוך רקמת חיבור הנקראת פאשיה (Fascia). ברוב המקרים לרקמה זו יש את הרפיון הדרוש ואת האלסטיות הנחוצה כדי להתרחב מספיק ולהכיל את השריר שהולך וגדל בעת ביצוע המאמצים בגלל אספקת הדם המואצת. באותם מקרים שבהם רקמת החבור הדוקה מידי או נוקשה מידי עלול להיווצר לחץ החוסם את זרימת הדם לשריר וגורם להתפתחות כאבים בשוק שנמוגים במנוחה.

קרע בשריר התאומים

דלקות בגידים או בשרירים וכן קרעים של רקמות אלו ברמות חומרה שונות הם הגורם הנפוץ ביותר להתפתחות כאבים בשוק. דוגמה קלסית לפציעה כזאת היא "רגל טניס". בפציעה זו נמתח או ניקרע הראש הפנימי של שריר התאומים. גם פציעה זאת מתרחשת בגין עומס יתר חוזרני או עומס חד פעמי קיצוני. מקרע בשריר התאומים סובלים בעיקר ספורטאים מבוגרים.

פציעות טראומטיות בשוק

נזקים בשוק עלולים להתפתח או להתרחש בגלל טראומה. פציעת ספורט, נפילות, תאונות דרכים או כול דרך אלימה אחרת עלולים לגרום לשברים פריקות, קרעים מתיחות ועוד. ובעקבות זאת כמובן מגוון סימנים ותסמינים כולל בין היתר כאבים בשוק ועוד.

הפרעות בברכיים

בגלל הקרבה האנטומית דלקת בברך על רקע פגיעה באחת או יותר מרקמות המרכיבות את הברך או מניעות אותו עלולה לגרום להשלכת כאבים בשוק. דוגמאות שכיחות לנזקים בברכיים שעלולים להוביל להתפתחות כאבים בשוק המושלכים מהברך כוללים קרע מיניסקוס, קרע רצועות ועוד.

כאבים בין הברך לבין הקרסול בגלל נזק עצבי בעמוד השדרה המותני

סיאטיקה

לחץ שנוצר על שורש עצב מותני למשל על ידי בלט דיסק או פריצת דיסק עלול לפגוע בשורש עצב מותני ולגרום להתפתחות דלקתית. בין התסמונת שעלולות להתפתח במצב זה נמנה לסיאטיקה (Sciatica). הסימנים והתסמינים של סיאטיקה כוללים בין היתר:

 • כאבי גב תחתון
 • הקרנת כאב לאורך הרגל המעורבת ובכלל תחושת כאבים בברך ותחושת כאבים בשוק
 • סימנים ותסמינים עצביים

מיאלופתיה

לחץ שנוצר על חוט השדרה המותני למשל על ידי בלט דיסק או פריצת דיסק עלול לפגוע בחוט השדרה ולגרום להתפתחות דלקתית ברקמה הזאת. בשל הלחץ על חוט השדרה והגירוי שלו עלולה להתפתח מיאלופתיה. הסימנים והתסמינים של מיאלופתיה כוללים:

 • כאבים מקומיים
 • הקרנות כאב לגפיים כולל כאבים בשוק
 • חולשה בגפיים
 • קושי תפקודי עם הידיים ועם הרגליים כולל קושי ללכת וקושי בסגירת כפתורים

כאבים בין הברך לבין הקרסול בגלל נזק לעצב פריפרי

סיבי העצבים מחוט השדרה באזור המותן עושים דרך ארוכה עד הגיעם לקצות האצבעות בכפות הרגליים. במהלך מסלולם המפותל נתונים העצבים הללו למגוון גירויים, לחצים וחבלות בגין עומסי יתר וטראומות כגון פציעות ספורט.

תסמונת שריר הפיריפורמיס

העצב הסיאטי הוא חיבור של מספר סיבי עצב היוצאים מחוט השדרה באזור המותן. העצב הסיאטי עובר בסמיכות מאוד גדולה לשריר האגסי (Piriformis Muscle) ולעתים אפילו דרכו. עומס יתר על שריר הפיריפורמיס או ליקוי מבני שלו עלולים לגרום לו לפצוע את העצב הסיאטי. פציעה של העצב הסיאטי עלולה לגרום להתפתחות סיאטיקה. לסיאטיקה שנגרמת ידי שריר הפיריפורמיס קוראים תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). תסמינים שכיחים עשויים לכלול גם כאבים בשוק ובשאר הרגל.

כאבים בשוק לפנים מה גורם להם – מחלות

מחלה של כלי הדם הפריפריים

במחלה של כלי הדם הפריפריים (Peripheral Vascular Disease) ישנה היצרות ו/או חסימה של כלי הדם ברגליים. הגורם העיקרי לכך היא טרשת עורקים. הסימנים והתסמינים של מחלה של כלי הדם הפריפריים כוללים:

 • כאבים בשרירי הרגליים תחילה במצב של הליכה ומאוחר יותר גם במנוחה
 • נימול
 • שינויים בגוון של העור
 • התקרחות ברגליים ועוד

תופעה נוספת שעלולה לגרום לכאבים בחלק האחורי של השוק היא דליות (Varicose Veins). זהו מצב קליני שבו יש כשל בזרימת הדם בוורידים בגפיים התחתונות ובשל כך עלולים להתפתח כאבים בשוק ונפיחות בשוקיים.

מחלות נוספות

מחלות והפרעות בריאותיות נוספות שעלולות לגרום להתפתחות כאבים בשוק כוללות בין היתר:

 • גידולים סרטניים
 • דלקת זיהומית בשוק
 • התכווצות שרירים לילית
 • דלקת עצבים פריפרית ועוד

References:

Tibial Stress Syndrome (Shin Splints) – Knee & Sports – Orthobullets https://www.orthobullets.com/knee-and-sports/3108/tibial-stress-syndrome-shin-splints

Overview of running injuries of the lower extremity – UpToDate https://www.uptodate.com/contents/overview-of-running-injuries-of-the-lower-extremity

Anterior Tibialis Tendonitis: Symptoms & Treatment https://www.sports-health.com/sports-injuries/ankle-and-foot-injuries/anterior-tibialis-tendonitis-symptoms-treatment

Compartment Syndrome – Trauma – Orthobullets https://www.orthobullets.com/trauma/1001/compartment-syndrome

Anterior Tibial Tendon Dysfunction – Foot & Ankle – Orthobullets https://www.orthobullets.com/foot-and-ankle/7037/anterior-tibial-tendon-dysfunction

Anterior Compartment Syndrome – Symptoms, Causes & Treatment https://www.sportsinjuryclinic.net/sport-injuries/lower-leg/shin-pain/anterior-compartment-syndrome

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית

כאב כרוני שכיחות ועלות כלכלית

כאב כרוני? שכיחות ועלות של מחלה זאת מהווים מקור לדאגה הולכת וגדלה. כאב כרוני גורם לעוגמת נפש ופגיעה קשה באיכות החיים של חולים רבים. כאבים כרוניים מהווים גם בעיה כלכלית אישית ולאומית כבדה יותר בהשוואה לסרטן, מחלות לב וסוכרת גם יחד. 

כאבי גב תחתון תרגילים לגב

כאבי גב תחתון תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

פציעות ספורט עזרה ראשונה

פציעות ספורט עזרה ראשונה

פציעות ספורט? עזרה ראשונה עשויה לקצר את פרק הזמן שיידרש לטיפול ולשיקום. טיפול מהיר ונכון בפציעה של מפרקים, רקמות רכות כגון שרירים, רצועות, גידים ועוד מעלה באופן משמעותי את הסיכוי להחלמה מהירה ונכונה של הרקמה וחזרה לאורח חיים פעיל.