כאבים בשוק לפנים מה גורם להם

כאבים בשוק לפנים מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בשוק לפנים מה גורם להם? כאבי שוק מלפנים נגרמים ברוב המקרים בגלל פציעות ספורט. הסיבות לכאבים בשוק יכולים לכלול נזקים מקומיים כולל שברים, פגיעה בשרירים וברקמות חיבור, דלקות זיהומיות, בעיות של כלי דם ועוד אבל גם בגלל השלכות כאב בעיקר מהגב התחתון. ברוב המקרים מקור התסמינים הללו הוא פגיעה בעצמות, שרירים או בנקודות החיבור של השרירים לעצמות.

הגורמים וגורמי הסיכון להתפתחות סימנים ותסמינים בחלק הקדמי של השוק כוללים עומסי יתר על הרגליים, נזקי חבלה, בעיות מבנה של הרגליים (קשת שטוחה וכו), שרירי סובך קצרים, ביצוע ספורט על משטח קשה, נעליים שאינם מתאימות ועוד. כאן בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים בשוק לפנים מה גורם להם?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בשוק לפנים מה גורם להם – פירוט

כאב בשוק לפנים מה גורם לו – פגיעות ותסמונות מקומיות

שין ספלינט

כאבים בשוק הנגרמים ממגוון רחב של סיבות נקראה שין ספלינט (Shin splints). הדעות חלוקות לגבי אלו נזקים ניתן לכלול בתסמונת זאת אך קיימת הסכמה לגבי העובדה שהגורם לשין ספלינט הוא פעילות היוצרת עומס יתר בעל אופי חוזרני כמו ריצה, הליכה וקפיצה.

שבר מאמץ בשוק

שבר מאמץ של השוקיים (Tibial stress fracture) נגרם בגלל עומס יתר חריג. ברוב המקרים יסבלו מהתופעה הזאת ספורטאים חדשים המעמיסים יותר מידי מהר מידי או טירונים. נובע מלחץ על העצם החוזר על עצמו יוצר למעשה שבר שערה. מופיע לרוב בעצם השוק או בכף הרגל.

דלקת בחלק הפנימי של עצם השוק

דלקת בחלק הפנימי של עצם השוק (Medial tibia stress syndrome) נוצרת ברקמות העמוקות של השוק באחד או יותר מהאזורים האנטומיים הבאים: בשרירים (Tibialis Posterior), במפגש שבין של השרירים לגידים, בנקודות החיבור של גידים אל העצם או נזק למסב העצם (Periostitis). תסמינים אופייניים לבעיה זאת כוללים, תלוי בשלב של הבעיה: כאבים בשוק מופיעים תחילה, במצב של הליכה או ריצה, לפרק זמן קצר רק עד שהרקמות הפצועות "מתחממות" ובשלב מתקדם מחריפים ככול שהמאמץ מתמשך וממשיכים גם במנוחה.

נזק לגיד שריר שוקה קדמי

כול אחד מהגידים העוזרים בהנעת הרגל חשופים לפציעות של עומס יתר ולהתפתחות דלקתית. בין הגידים הללו נמנה את גיד שריר השוקה הקדמי וכמובן את גיד אכילס. כאבים בשוק עלולים להיות תוצאה של דלקת בגיד השריר השוקה הקדמי (Anterior tibialis tendonitis). הכאב בדלקת זאת יופיע לאורך המיקום האנטומי של השריר השוקה הקדמי בחלקו החיצוני של עצם השוק. בדומה למנגנון הפציעה של רוב הפציעות בשוק גם פציעה זאת נגרמת בעיקר בגלל עומס יתר.

תסמונת המדור

לחץ הנבנה בתוך המדורים התוחמים את השרירים ברגליים הוא המנגנון להתפתחות תסמונת המדור (Compartment syndrome). השרירים ברגליים מבצעים את עבודתם תחומים בתוך רקמת חיבור הנקראת פשייה (Fascia). ברוב המקרים לרקמה זו יש את הרפיון הדרוש ואת האלסטיות הנחוצה כדי להתרחב מספיק ולהכיל את השריר שהולך וגדל בעת ביצוע המאמצים בגלל אספקת הדם המואצת. באותם מקרים שבהם רקמת החבור הדוקה מידי או נוקשה מידי עלול להיווצר לחץ החוסם את זרימת הדם לשריר וגורם להתפתחות כאבים בשוק שנמוגים במנוחה.

קרע בשריר התאומים

דלקות בגידים או בשרירים וכן קרעים של רקמות אלו ברמות חומרה שונות הם הגורם הנפוץ ביותר להתפתחות כאבים בשוק. דוגמה קלסית לפציעה כזאת היא "רגל טניס". בפציעה זו נמתח או ניקרע הראש הפנימי של שריר התאומים. גם פציעה זאת מתרחשת בגין עומס יתר חוזרני או עומס חד פעמי קיצוני. מקרע בשריר התאומים סובלים בעיקר ספורטאים מבוגרים.

פציעות טראומטיות בשוק

נזקים בשוק עלולים להתפתח או להתרחש בגלל טראומה. פציעת ספורט, נפילות, תאונות דרכים או כול דרך אלימה אחרת עלולים לגרום לשברים פריקות, קרעים מתיחות ועוד. ובעקבות זאת כמובן מגוון סימנים ותסמינים כולל בין היתר כאבים בשוק ועוד.

הפרעות בברכיים

בגלל הקרבה האנטומית דלקת בברך על רקע פגיעה באחת או יותר מרקמות המרכיבות את הברך או מניעות אותו עלולה לגרום להשלכת כאבים בשוק. דוגמאות שכיחות לנזקים בברכיים שעלולים להוביל להתפתחות כאבים בשוק המושלכים מהברך כוללים קרע מיניסקוס, קרע רצועות ועוד.

כאבים בין הברך לבין הקרסול בגלל נזק עצבי בעמוד השדרה המותני

סיאטיקה

לחץ שנוצר על שורש עצב מותני למשל על ידי בלט דיסק או פריצת דיסק עלול לפגוע בשורש עצב מותני ולגרום להתפתחות דלקתית. בין התסמונת שעלולות להתפתח במצב זה נמנה לסיאטיקה (Sciatica). הסימנים והתסמינים של סיאטיקה כוללים בין היתר הקרנת כאב לאורך הרגל (תלוי איזה עצב) ובכלל תחושת כאבים בברך ותחושת כאבים בשוק.

מיאלופתיה

לחץ שנוצר על חוט השדרה המותני למשל על ידי בלט דיסק או פריצת דיסק עלול לפגוע בחוט השדרה ולגרום להתפתחות דלקתית ברקמה הזאת. כתוצאה מלחץ על חוט השדרה וגירוי שלו עלולה להתפתח מיאלופתיה. הסימנים והתסמינים של מיאלופתיה כוללים כאבים מקומיים, הקרנות כאב לגפיים כולל כאבים בשוק, חולשה בגפיים, קושי תפקודי עם הידיים ועם הרגליים כולל קושי ללכת וקושי בסגירת כפתורים.

כאבים בין הברך לבין הקרסול בגלל נזק לעצב פריפרי

סיבי העצבים מחוט השדרה באזור המותן עושים דרך ארוכה עד הגיעם לקצות האצבעות בכפות הרגליים. במהלך מסלולם המפותל נתונים העצבים הללו למגוון גירויים, לחצים וחבלות בגין עומסי יתר וטראומות כגון פציעות ספורט.

תסמונת שריר הפיריפורמיס

העצב הסיאטי הוא חיבור של מספר סיבי עצב היוצאים מחוט השדרה באזור המותן. ברוב המקרים, הגורם לנזק לעצב הסיאטי לאחר שעזב את עמוד השדרה ולהתפתחות סיאטיקה הוא השריר האגסי (Piriformis Muscle). שריר זה מפעיל לחץ על העצב בעודו עובר דרך הישבן, לפעמים אפילו דרך סיבי השריר עצמו. לסיאטיקה שנגרמת ידי שריר הפיריפורמיס קוראים תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). תסמינים שכיחים עשויים לכלול גם כאבים בשוק ובשאר הרגל.

כאבים בשוק לפנים מה גורם להם – מחלות

מחלה של כלי הדם הפריפריים

מחלה של כלי הדם הפריפריים (Peripheral Vascular Disease) היא תופעה קלינית הנובעת מהיצרות ו/או חסימה של כלי הדם ברגליים. הגורם העיקרי להתפתחות תופעה זאת הוא טרשת עורקים. הסימנים והתסמינים של מחלה של כלי הדם הפריפריים כוללים כאבים בשרירי הרגליים תחילה במצב של הליכה ומאוחר יותר גם במנוחה, נימול, שינויים בגוון של העור, התקרחות ברגליים ועוד. תופעה נוספת שעלולה לגרום לכאבים בחלק האחורי של השוק היא דליות (Varicose Veins). זהו מצב קליני שבו יש כשל בזרימת הדם בוורידים בגפיים התחתונות וכתוצאה מכך עלולים להתפתח כאבים בשוק ונפיחות בשוקיים.

מחלות נוספות

מגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות יכולים להיות אחראיים להתפתחות כאבים בשוק ולסימנים ותסמינים נוספים. בין יתר המחלות נזכיר גידולים סרטניים, דלקת זיהומית בשוק, התכווצות שרירים לילית, דלקת עצבים פריפרית ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים