כאבים בשוק לפנים מה גורם להם
כאבים בשוק לפנים מה גורם להם

כאבים בשוק לפנים מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בשוק לפנים מה גורם להם? כאבי שוק מלפנים נגרמים ברוב המקרים בגלל פציעות ספורט. הסיבות לכאבים בשוק יכולים לכלול נזקים מקומיים כולל שברים, פגיעה בשרירים וברקמות חיבור, דלקות זיהומיות, בעיות של כלי דם ועוד אבל גם בגלל השלכות כאב בעיקר מהגב התחתון. ברוב המקרים מקור התסמינים הללו הוא פגיעה בעצמות, שרירים או בנקודות החיבור של השרירים לעצמות.

הגורמים וגורמי הסיכון להתפתחות סימנים ותסמינים בחלק הקדמי של השוק כוללים עומסי יתר על הרגליים, נזקי חבלה, בעיות מבנה של הרגליים (קשת שטוחה וכו), שרירי סובך קצרים, ביצוע ספורט על משטח קשה, נעליים שאינם מתאימות ועוד. כאן בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבים בשוק לפנים מה גורם להם?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בשוק לפנים מה גורם להם – פירוט גורמים אפשריים

כאב בשוק לפנים מה גורם לו – פגיעות ותסמונות מקומיות

שין ספלינט

כאבים בשוק הנגרמים ממגוון רחב של סיבות נקראה שין ספלינט (Shin splints). הדעות חלוקות לגבי אלו נזקים ניתן לכלול בתסמונת זאת אך קיימת הסכמה לגבי העובדה שהגורם לשין ספלינט הוא פעילות היוצרת עומס יתר בעל אופי חוזרני כמו ריצה, הליכה וקפיצה.

שבר מאמץ בשוק

שבר מאמץ של השוקיים (Tibial stress fracture) נגרם בגלל עומס יתר חריג. ברוב המקרים יסבלו מהתופעה הזאת ספורטאים חדשים המעמיסים יותר מידי מהר מידי או טירונים. נובע מלחץ על העצם החוזר על עצמו יוצר למעשה שבר שערה. מופיע לרוב בעצם השוק או בכף הרגל.

דלקת בחלק הפנימי של עצם השוק

https://www.gav-clinic.com/shin-pain-diagnosis-and-treatment/דלקת בחלק הפנימי של עצם השוק (Medial tibia stress syndrome) נוצרת ברקמות העמוקות של השוק באחד או יותר מהאזורים האנטומיים הבאים: בשרירים (Tibialis Posterior), במפגש שבין של השרירים לגידים, בנקודות החיבור של גידים אל העצם או נזק למסב העצם (Periostitis). תסמינים אופייניים לבעיה זאת כוללים, תלוי בשלב של הבעיה: כאבים בשוק מופיעים תחילה, במצב של הליכה או ריצה, לפרק זמן קצר רק עד שהרקמות הפצועות “מתחממות” ובשלב מתקדם מחריפים ככול שהמאמץ מתמשך וממשיכים גם במנוחה.

נזק לגיד שריר שוקה קדמי

כול אחד מהגידים העוזרים בהנעת הרגל חשופים לפציעות של עומס יתר ולהתפתחות דלקתית. בין הגידים הללו נמנה את גיד שריר השוקה הקדמי וכמובן את גיד אכילס. כאבים בשוק עלולים להיות תוצאה של דלקת בגיד השריר השוקה הקדמי (Anterior tibialis tendonitis). הכאב בדלקת זאת יופיע לאורך המיקום האנטומי של השריר השוקה הקדמי בחלקו החיצוני של עצם השוק. בדומה למנגנון הפציעה של רוב הפציעות בשוק גם פציעה זאת נגרמת בעיקר בגלל עומס יתר.

תסמונת המדור

לחץ הנבנה בתוך המדורים התוחמים את השרירים ברגליים הוא המנגנון להתפתחות תסמונת המדור (Compartment syndrome). השרירים ברגליים מבצעים את עבודתם תחומים בתוך רקמת חיבור הנקראת פשייה (Fascia). ברוב המקרים לרקמה זו יש את הרפיון הדרוש ואת האלסטיות הנחוצה כדי להתרחב מספיק ולהכיל את השריר שהולך וגדל בעת ביצוע המאמצים בגלל אספקת הדם המואצת. באותם מקרים שבהם רקמת החבור הדוקה מידי או נוקשה מידי עלול להיווצר לחץ החוסם את זרימת הדם לשריר וגורם להתפתחות כאבים בשוק שנמוגים במנוחה.

קרע בשריר התאומים

דלקות בגידים או בשרירים וכן קרעים של רקמות אלו ברמות חומרה שונות הם הגורם הנפוץ ביותר להתפתחות כאבים בשוק. דוגמה קלסית לפציעה כזאת היא “רגל טניס”. בפציעה זו נמתח או ניקרע הראש הפנימי של שריר התאומים. גם פציעה זאת מתרחשת בגין עומס יתר חוזרני או עומס חד פעמי קיצוני. מקרע בשריר התאומים סובלים בעיקר ספורטאים מבוגרים.

פציעות טראומטיות בשוק

נזקים בשוק עלולים להתפתח או להתרחש בגלל טראומה. פציעת ספורט, נפילות, תאונות דרכים או כול דרך אלימה אחרת עלולים לגרום לשברים פריקות, קרעים מתיחות ועוד. ובעקבות זאת כמובן מגוון סימנים ותסמינים כולל בין היתר כאבים בשוק ועוד.

הפרעות בברכיים

בגלל הקרבה האנטומית דלקת בברך על רקע פגיעה באחת או יותר מרקמות המרכיבות את הברך או מניעות אותו עלולה לגרום להשלכת כאבים בשוק. דוגמאות שכיחות לנזקים בברכיים שעלולים להוביל להתפתחות כאבים בשוק המושלכים מהברך כוללים קרע מיניסקוס, קרע רצועות ועוד.

כאבים בשוק לפנים מה גורם להם – נזק עצבי בעמוד השדרה המותני

סיאטיקה

לחץ שנוצר על שורש עצב מותני למשל על ידי בלט דיסק או פריצת דיסק עלול לפגוע בשורש עצב מותני ולגרום להתפתחות דלקתית. בין התסמונת שעלולות להתפתח במצב זה נמנה לסיאטיקה (Sciatica). הסימנים והתסמינים של סיאטיקה כוללים בין היתר הקרנת כאב לאורך הרגל (תלוי איזה עצב) ובכלל תחושת כאבים בברך ותחושת כאבים בשוק.

מיאלופתיה

לחץ שנוצר על חוט השדרה המותני למשל על ידי בלט דיסק או פריצת דיסק עלול לפגוע בחוט השדרה ולגרום להתפתחות דלקתית ברקמה הזאת. כתוצאה מלחץ על חוט השדרה וגירוי שלו עלולה להתפתח מיאלופתיה. הסימנים והתסמינים של מיאלופתיה כוללים כאבים מקומיים, הקרנות כאב לגפיים כולל כאבים בשוק, חולשה בגפיים, קושי תפקודי עם הידיים ועם הרגליים כולל קושי ללכת וקושי בסגירת כפתורים.

כאב בשוק לפנים מה גורם לו – נזקים לעצבים פריפריים

סיבי העצבים מחוט השדרה באזור המותן עושים דרך ארוכה עד הגיעם לקצות האצבעות בכפות הרגליים. במהלך מסלולם המפותל נתונים העצבים הללו למגוון גירויים, לחצים וחבלות בגין עומסי יתר וטראומות כגון פציעות ספורט.

תסמונת שריר הפיריפורמיס

העצב הסיאטי הוא חיבור של מספר סיבי עצב היוצאים מחוט השדרה באזור המותן. ברוב המקרים, הגורם לנזק לעצב הסיאטי לאחר שעזב את עמוד השדרה ולהתפתחות סיאטיקה הוא השריר האגסי (Piriformis Muscle). שריר זה מפעיל לחץ על העצב בעודו עובר דרך הישבן, לפעמים אפילו דרך סיבי השריר עצמו. לסיאטיקה שנגרמת ידי שריר הפיריפורמיס קוראים תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). תסמינים שכיחים עשויים לכלול גם כאבים בשוק ובשאר הרגל.

כאבים בשוק לפנים מה גורם להם – מחלות

מחלה של כלי הדם הפריפריים

מחלה של כלי הדם הפריפריים (Peripheral Vascular Disease) היא תופעה קלינית הנובעת מהיצרות ו/או חסימה של כלי הדם ברגליים. הגורם העיקרי להתפתחות תופעה זאת הוא טרשת עורקים. הסימנים והתסמינים של מחלה של כלי הדם הפריפריים כוללים כאבים בשרירי הרגליים תחילה במצב של הליכה ומאוחר יותר גם במנוחה, נימול, שינויים בגוון של העור, התקרחות ברגליים ועוד. תופעה נוספת שעלולה לגרום לכאבים בחלק האחורי של השוק היא דליות (Varicose Veins). זהו מצב קליני שבו יש כשל בזרימת הדם בוורידים בגפיים התחתונות וכתוצאה מכך עלולים להתפתח כאבים בשוק ונפיחות בשוקיים.

מחלות נוספות

מגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות יכולים להיות אחראיים להתפתחות כאבים בשוק ולסימנים ותסמינים נוספים. בין יתר המחלות נזכיר גידולים סרטניים, דלקת זיהומית בשוק, התכווצות שרירים לילית, דלקת עצבים פריפרית ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן