מרלגיה פרסטטיקה טיפול

מרלגיה פרסטטיקה טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מרלגיה פרסטטיקה – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע תסמינים כרוניים ולכידה חוזרנית של העצב. תלונות על כאבים בירך ושינויים תחושתיים באזור המפרק הן עניין שכיח. כאב בחלק הקדמי של הירך יכול להתפתח בין היתר גם בגלל לכידה של עצב עור הירך הצדי באגן. הפרעה בריאותית זאת הקרויה מרלגיה פרסטטיקה נגרמת בגלל חיכוך ולחץ חוזרניים בנקודת המפגש של העצב עם הרצועה המפשעתית באגן. התסמינים העיקריים כוללים כאב, תחושת שריפה בקדמת הירך ועוד.

הסימנים והתסמינים של מרלגיה פרסטטיקה דומים ולעתים אף זהים לסימנים ותסמינים הנגרמים בגלל הפרעות בריאותיות אחרות. עובדה זאת עלולה להקשות על מלאכת האבחון ולהפוך אותו למאתגר. בין יתר ההפרעות הבריאותיות שיש ביכולתן לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים דומים נמנה בין היתר נזקים לרקמות בקרבת מפרק הירך או נזקים ורקמות מרוחקות יותר כמו למשל בלט או פריצת דיסק בעמוד השדרה המותני הגורם ללחץ על שורש עצב L4 שיש ביכולתו לשנות תחושה ולהקרין כאב לאזור הירך הקדמי. אבחון מדויק הוא על כן קריטי לטיפול נכון ויעיל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמרלגיה פרסטטיקה טיפול – רקע

עצב עור הירך הצדי  (lateral femoral cutaneous nerve) הוא עצב חישתי בלבד, כלומר הוא אינו כולל סיבים מוטוריים. לכידה של תגרום על כן לסימנים ותסמינים תחושתיים בלבד ולא לחולשת שריר למשל. העצב נוצר משורשי העצבים L2-3 יורד מטה בסמוך לשריר המותן כסל ויוצא החוצה מהאגן מתחת לרצועה המפשעתית (Inguinal ligament) או מתחתיה, כסנטימטר מקוץ הכסל הקדמי העליון (Anterior superior iliac spine). העצב ממשיך מטה כדי להעניק תחושה לחלק החיצוני קדמי של עור הירך.

בכול מקרה שבו ישנם סימנים ותסמינים במורד הירך יש לקחת בחשבון את ההפרעה הבריאותית הזאת. אבחון מדויק המתבסס על הליך של אבחנה מבדלת יעזור לנו לזהות במדויק את מקור הסימנים והתסמינים בירך ויאפשר להעניק את הטיפול היעיל ביותר.

מרלגיה פרסטטיקה אבחון

מרלגיה פרסטטיקה טיפול
מרלגיה פרסטטיקה טיפול

ללא אבחון או עם אבחון וניהול לקויים עלול להיגרם נזק בלתי הפיך לעצב הלכוד. האבחון של הגורם לכאבים שלכם מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית יעבור לבדיקה הגופנית הכוללת בדיקות מיוחדות ובדיקות עצביות ובמידת הצורך כאשר יש חשש לקיומה של פתולוגיה אחרת יכלול גם בדיקות דימות ובדיקות מעבדה. בכול שלב שבו נאתר דגל אדום נפנה את החולה לגורם המתאים לממצא. דגלים אדומים נחשבים בין היתר הסימפטומים הבאים: אובדן שליטה על הסוגרים, חום המתלווה לכאבי הגב, שריפה בעת מתן שתן או דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר ושימוש מתמשך בסטרואידים, סימנים וסימפטומים המצביעים על האפשרות שבעייתכם היא רב מערכתית.

היסטוריה רפואית

לכידתו של עצב עור הירך באגן עלולה לגרום להתפתחות מרלגיה פרסטטיקה ולמגוון סימנים ותסמינים תחושתיים כולל בין היתר כאבים בקדמת ובצד הירך, תחושת שריפה, נימול, רגישות מוגברת ועוד. הכאבים בקדמת הירך עלולים להיות חמורים ולפגוע באיכות השינה. מגוון הסימנים והתסמינים הללו מחמירים לרוב בהליכה ובעמידה וגם בשכיבה ממושכת. בהיסטוריה הרפואית ננסה לזהות את התסמינים הללו. נלמד מה מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים, נלמד האם החולה עבר פרוצדורות כירורגיות שיכלו לפגוע בעצב? האם החולה נפצע במפשעה או בירך? האם החולה עבר פרוצדורה רפואית באגן, ירך או מפשעה? האם מקצועו של החולה חושף את העצב לעומסים חוזרים?…

בדיקה גופנית

אחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר או אף להחמיר את הכאב שלכם, לגעת בעצב הפגוע ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם עומדים והולכים, בדיקות של טווח תנועה במצבים שונים, נערוך בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. בבדיקה רפואית זהירה נזהה שאכן הכאבים האופייניים במצב זה של מרלגיה פרסטטיקה מוחמרים במהלך הימתחות של הגוף לאחור ומוקלים כאשר אנו כפופים, כמו כן הליכות ועמידות ממושכות עלולות להגביר את הכאבים.

בדיקה פיזית נוירולוגית תאתר ירידה בתחושה באזור העצבוב של העצב הפמורלי התחושתי צדדי, בחלק הקדמי צדדי של הירך (Anterolateral thigh). פשיטה של הירך עלולה אף היא להגביר את הכאבים בקדמת הירך. בחלק גדול מהמקרים נזהה נקודה רגישה לאורך הרצועה המפשעתית בסמיכות לנקודת האחיזה שלה בקוץ הכסל הקדמי העליון. הקשות קלות על האזור הזה בעוד החולה מצוי במנח שבו העצב נמתח עשויים לגרום להחמרת התסמינים. גם לחץ על האגן במטרה להרפות את הרצועה המפשעתית עשויה להפחית את התסמינים שעליהם מתלונן החולה ובכך לאשר את קיום הבעיה.

בדיקות דימות ומעבדה

בשלב הזה אמור להיות בידנו כול המידע הדרוש כדי לקבוע אבחון של מרלגיה פרסטטיקה. במידה ויש ספק ניתן לאשר את האבחנה עם בדיקות להולכה עצבית (Nerve conduction studies) של עצב עור הירך הצדי. יש צורך לבצע מדידת הולכה של בשני הצדדים לצורך השוואה.

מרלגיה פרסטטיקה אבחנה מבדלת

יש להקפיד על אבחון מדויק שכן התמונה הקלינית של מרלגיה פרסטטיקה עלולה לבלבל אותנו עם התמונה קלינית הנגרמת מהפרעות בריאותיות אחרות. בין ההפרעות שעלולות להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים דומים נמנה סקרואילאיטיס המשליך כאב לירך, לחץ על שורש עצב מותני בגין פריצת דיסק בין L3-L4, דלקת במפרק הירך, בורסיטיס בירך, מתיחה או קרע שריר באזור ועוד.

במקרה של פגיעה במפרקי העצה והכסל (סקרואילאיטיס) הסימנים והתסמינים יכללו בין היתר פגיעה בטווחי התנועה של האגן וכאבים בעת מישוש של המפרקים הללו. במקרה בלט דיסק או פריצת דיסק הסימנים והתסמינים יכללו כאבי גב ולעתים גם פגיעה בהחזר של גיד השריר הארבע ראשי ואולי גם חולשה של השריר. הפגיעה בעצב הפמורלי התחושתי צדדי עלולה לגרום לכאב ושינויים תחושתיים בלבד, הרי שתסמינים מנזק לדיסק מותני כגון בבדיקה יש לשלול גם פתולוגיות אפשריות בבטן ובאגן. במצב של דלקת במפרק הירך נזהה ירידה משמעותית בטווחי התנועה של המפרק הזה, במצב של בורסיטיס בירך (טרוכנטריק בורסיטיס) נוכל למשש את האזור הכואב ועוד. במידת הצורך ובמידה וקיים ספק בנוגע לאבחנה, נשתמש בבדיקות מתקדמות ובכללם EMG, MRI ובדיקות מעבדה. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאבים שלכם אינו מכאני מהווים דגל אדום המחייב הפנייה, בירור רפואי עמוק וטיפול תרופתי כזה או אחר.

טיפול עצמי

זכרו התנהגות נכונה כאשר מתחיל הכאב היא קריטית לרפוי עצמי. ההנחה הטוענת שכאשר יש כאבים עליכם לנוח במיטה ולהימנע מפעילות לזמן ארוך אינה נכונה. מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. הפחיתו במשקל, שחררו חגורות, תחתונים ומכנסיים הדוקים, סדרו מבחינה ארגונומית את עמדת העבודה שלכם. הימנעו מעמידה ממושכת.

בשינה הקפידו על תנוחה שאינה כואבת. לרוב תנוחה עוברית כאשר כרית תחובה בין הברכיים או בתנוחה שכיבה על הגב עם כרית מתחת לברכיים תאפשר הקלה מסוימת בכאב. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחה. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4 – 8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה.

כאשר המצב מוטב חזרו באופן הדרגתי לפעילות שגרתית של עבודה וספורט. הקפידו על ישיבה נכונה והרבו בהפסקות. התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה אלא אם כן היא גורמת לכאב. לאחר מכן נסו לשחות לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילות גופנית המתבצעת נכון מאיצה את תהליכי ההחלמה. במהלך ההתאוששות ממרלגיה פרסטטיקה נסו להימנע מפעילויות המציקות לעצב כולל עמידה, הליכה, ריצה, משחקי כדור.

טיפול כירופרקטי

כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. רוב המקרים של מרלגיה פרסטטיקה יגיבו היטב לטיפול שמרני. לרוב מקרי מרלגיה פרסטטיקה רקע מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות מכאניות. הכירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית את רוב הליקויים בתפקוד הביו-מכאני של האגן או עמוד השדרה שנגרמים מחבלה, עומס יתר או מגירוי דלקתי אחר.

במרפאה נעשה שימוש בטכניקות לטיפול ברקמות רכות על מנת לפרק את ההידבקויות שיתכן ופוגעים בתפקוד של העצב הפמורלי התחושתי הצדדי. נעשה שימוש באמצעים חשמליים אנטי דלקתיים. מרפאתנו מצוידת במיטב המכשור כולל אולטרה סאונד, לייזר רך ומכשיר גלי הלם. נתייחס לשינויים נדרשים מבחינה ארגונומית, יציבה, פעילות גופנית ומשקל גוף. עם הירידה בעוצמת הסימפטומים יש להתחיל בשיקום של האגן ועמוד השדרה. תכנית השיקום שתותאם לממצאים עשויה לכלול תרגילי שיווי משקל, תרגילי טווח תנועה ותרגילי חיזוק והגמשה של השרירים הפועלים על האגן ו/או עמוד השדרה ושל הרצועה המפשעתית (Inguinal ligament). בין תרגילי המתיחה שעשויים להועיל נמנה מתיחה של הארבע ראשי, תרגיל החתול ועוד.

מרלגיה פרסטטיקה מניעה

על מנת למנוע פגיעה בעצב הפמורלי התחושתי הצדדי הימנעו משימוש באביזרים כגון חגורות או קישוטים הלוחצים על האגן, יש להקפיד על יציבה תקינה, על התנהגות ארגונומית תקינה, על פעילות גופנית מאוזנת, במיוחד הימנעו ממאמץ יתר על שררי הבטן, שמרו על משקל גוף תקין, הימנעו מנפילות ותאונות דרכים, הימנעו מעישון והפחיתו מתחים ודיכאונות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים