כאבי ברכיים טיפול

כאבי ברכיים טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי ברכיים – טיפול המתבסס על אבחון מדויק עשוי לחסוך עוגמת נפש רבה ולמנוע צורך עתידי בניתוח. סימנים ותסמינים בברך עלולים להופיע בגלל נזקי חבלה, בגלל עומסי יתר ונזקים מצטברים ברקמות המפרק או בגלל דלקות ומחלות פרקים. דוגמאות להפרעות בריאותיות שעלולות לגרום לכאבי ברכיים כוללות החל משחיקת סחוסים, עבור דרך קרע רצועות או קרע מיניסקוס בברך וכלה במחלות קשות.

  חשוב לאתר את הגורם המדויק לבעיה. אבחון מדויק של הבעיה במפרק הברך היא הצעד הראשון והחשוב ביותר לריפוי ושיקום המפרק. ברגע שמצאנו מה גורם לכאבים בברכיים אנו יכולים לקבוע מהו הטיפול הנכון ואיזו התנהלות נדרשת מכם כדי שנוכל להשיג את התוצאות הטובות ביותר. איחור באבחון מקור הבעיה עלול לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים כרוניים ובכלל זה מגבלות תנועה ואולי גם צורך בניתוח.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבי ברכיים טיפול – רקע

   כאבי ברכיים היא בעיה שכיחה ביותר הפוגעת בכולם ללא הבדל גיל או מגדר. הגורמים לכאבים בברכיים הם רבים ונעים החל ממתיחה של רצועה בברך וכלה במחלות קשות כגון דלקת פרקים שגרונית, נמק העצם או דלקת זיהומית בברך. את הכאב בברך אנו עשויים לחוש בנקודה מסוימת או על פני שטח נרחב יותר. לעתים קרובות מלבד על כאבים החולה צפוי להתלונן גם על מגבלות תנועה, נפיחות, רעשים בברך, ברך חמה למגע. חוסר יציבות של הברך ועוד. סוג הסימנים והתסמינים. חומרתם והמיקום שלהם ישתנו בהתאם לנזק שנגרם ולחומרת הנזק.

   אבחון מדויק של מקור הכאב עשוי להועיל בהענקת טיפול יעיל ומהיר ומניעה של כאבים כרוניים. אבחון שכזה הסתמך על הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מבדיקות מעבדה ודימות. סוג הטיפול בברך תלוי בסוג הפגיעה. ברוב המקרים כאשר מדובר בנזקים קלים בברך טיפול עצמי מספיק. במצבים קשים יותר יש צורך בטיפול מקצועי. כירופרקט היא אופציה נהדרת לכך. במקרים נדירים כאשר הטיפול השמרני אינו נושא את הפירות המקווים יופנה החולה לטיפול רפואי הכולל בין היתר תרופות נוגדות דלקת, זריקות קורטיזון או לעתים רחוקות גם ניתוחים.

   טיפול עצמי בכאב בברך

   רוב כאבי הברכיים נגרמים בעקבות נזקים מינוריים לשרירים, רצועות וסחוסים. כאבי ברכיים קלים על רקע של נזקים מינוריים יכולים להיות מטופלים בראשיתם באופן עצמי. זכרו התנהגות נכונה כאשר הכאבים בברכיים מופיעים לראשונה, חשובה לקצב ההחלמה שלכם. הכלל שצריך להנחות אתכם בשלב הזה הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן להמשיך מבלי לגרום לכאב חשוב להמשיך ולבצע. אין לבצע כול מנח, מאמץ ו/או תנועה הגורמים להחמרת הכאב. מאידך יש להימנע ממנוחה ממושכת במיטה שכן די מהר היא מנוונת, מזיקה ואף מאטה את קצב הריפוי. ניתן לשקול שימוש זמני בקביים ו/או חבישה על מנת לאפשר מנוחה יסודית יותר לרגל.

   זהו, צעדים אלו אם בוצעו עם הופעת הכאבים בברכיים עשויים להפחית משמעותית את עוצמת הכאבים ואף למגרם. יחד עם זאת אסור לשכוח שגם לאחר שהכאב נעלם עליכם להקפיד לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות על התנהלות זהירה כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. את החזרה לפעילות שגרתית יש לבצע באופן הדרגתי. וודאו שאינכם חוזרים בעבודה או בפעילות הגופנית על פעולות ומאמצים שגרמו מלכתחילה לבעיה בברכיים. ניתן להתחיל את החזרה לפעילות גופנית עם טאי צ'י או פעילות מתונה אחרת.

   מתי לפנות לעזרה מקצועית עם כאב בברך?

   כאבי ברכיים טיפול
   כאבי ברכיים טיפול

   מומלץ לפנות לקבלת עזרה מקצועית כאשר הכאבים בברך מוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי. מקרים נוספים שבהם מומלץ לפנות לקבלת עזרה מקצועית כוללים:

   • כאבים שהחלו בעקבות טראומה מחייבים אבחון ואולי טיפול מקצועי
   • כאבים בברך שאינם פוחתים במצב שכיבה
   • חוסר יציבות של הברך
   • נפיחות קשה בברכיים
   • דפורמציה של הברך
   • קיומם של סימנים ותסמינים נוספים כולל: חולשה, נימול, הירדמות לאורך הרגל
   • קיומם של סימנים ותסמינים כמו: חום, אובדן משקל בלתי מוסבר
   • רקע של טיפול ממושך בסטרואידים או בתרופות אחרות מדכאות מערכת חיסון

   כאבי ברכיים – טיפול כירופרקטי

   כירופרקטיקה נותנת מענה שמרני לרוב הגורמים לכאבי ברכיים וזאת ללא צורך בתרופות וללא צורך ניתוחים. הכירופרקט מוכשר לאבחן ולטפל ברוב הגורמים לכאבים בברכיים שנוצרים על רקע של עומס יתר והצטברות נזקים לרקמות או בעקבות שיבושים מבניים ותפקודיים. כותב שורות אלו אינו ממליץ בעיקרון על שימוש בתרופות ובוודאי לא על כירורגיה כפתרון לכאבי ברכיים, עם זאת לפעמים רמות ההרס כול כך גדולות שאין מנוס מכך. במצבים אלו יופנה המטופל לקבלת טיפול תרופתי נוגד דלקת ובכלל זה הזרקה של סטרואידים ו/או טיפול כירורגי.

   הטיפול בכאב

   את הטיפול בכאב נערוך במרפאה באמצעות מכשור רפואי ייעודי כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם ובטכניקות טיפול ידניות. מטרתן של טכניקות הטיפול הידניות היא להחזיר את טווחי התנועה של הברכיים ושל יתר המפרקים המצויים לאורך השרשרת הקינמטית ולהחזיר את איזון הכוח והגמישות לשרירים הפועלים על הברכיים ולאורך הגפה התחתונה. הפחתת הכאב אינה מספקת אותנו. אנו נציב לנו כמטרה גם את שיקום הברכיים והשבת היכולת לעמוד בעומסים הכרוכים בחיי היום יום בעבודה ובפעילות גופנית.

   שיקום הברכיים

   שיקום הברכיים יכלול את שיפור האיזון בין הכוח והגמישות של השרירים הפועלים על הברכיים ועל כלל הגפה התחתונה, שיפור טווחי התנועה של הברכיים ושל יתר המפרקים בשרשרת הקינמטית, שיפור תחושת המיקום, תחושת התנועה ושיווי המשקל. בגלל קשרי הגומלין בין חלקי הגוף השונים נבחן ונשפר את התפקוד של המפרקים לאורך כול השרשרת הקינמטית כולל מפרקי הקרסול, מפרקי הירך ומפרקי עמוד השדרה. ננסה להבין מה גרם לבעיית הברכיים מלכתחילה. במידה ומדובר בבעיה ארגונומית או בבעיה באופן ביצוע פעילות גופנית נדריך את החולה בהתאם.

   מניעת כאבי ברכיים

   הכלל הראשון בחשיבותו: אל תתעלמו מכאב! כואב? עוצרים ומבררים מה קרה? מה לא בסדר?. שמרו על אורח חיים מאוזן מבחינה תזונתית. הפעילות הגופנית שלכם צריכה להיות המבוצעת באופן נכון והדרגתי. פעילות שגויה עלולה לשחוק את הסחוסים ונכון להיום אין דרך לחדש אותם. סחוס שנשחק אינו חוזר! פעילות גופנית נכונה המבוצעת נכון תשמור על חוזק העצמות, הסחוסים, השרירים והפרקים שלכם. פעילות גופנית סדירה תשפר גם את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית שיגנו עליכם מפני נפילות ופציעות חבלה. נסו להימנע מפעילות היוצרת תנועות חוזרניות בבית בעבודה או במגרשי הספורט או לחלופין עומס חד פעמי רב על הברכיים.

   עישון וחוסר פעילות גופנית הם גורמי סיכון למגוון מחלות שעלולות לגרום בין היתר למחלות כלי דם ולדלקות פרקים.  נעליים טובות ויציבות עשויות לעזור לנו במניעת נפילות ומעידות, לאפשר הליכה נכונה מבחינה ביו-מכנית ולשמר את הבריאות של כול הגפה התחתונה. במידת הצורך יש להיעזר במדרסים. שמרו על משקל גוף מאוזן. נזקים למפרקי הברכיים וליתר המפרקים נושאי המשקל עלולים לנבוע גם ממשקל עודף.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע