דלקת בגיד אכילס טיפול

דלקת בגיד אכילס טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת בגיד אכילס – טיפול מהיר עשוי להציל את הגיד מנזקים בלתי הפיכים ותסמינים כרוניים. התפתחות סימנים ותסמינים ובכלל זה כאבים בגיד אכילס היא אחת התלונות השכיחות בקרב ספורטאים. גיד אכילס הוא הגיד הגדול ביותר בגוף. המבנה המסיבי שלו מאפשר לו לעמוד בעומסים גדולים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הגיד הזה מחבר את שרירי השוק (Calf muscles) אל עצם העקב (Calcaneus). שריר התאומים (Gastrocnemius) ושריר הסוליה (Soleus) מתחברים יחדיו כדי ליצור את גיד אכילס. אנו משתמשים בו במצבים של הליכה, עלייה וירידה במדרגות, ריצה, קפיצה ועמידה על קצות אצבעות. כאבים בגיד אכילס נובעים מנזקים הנגרמים לגיד והתפתחות דלקת. הגיד יודע לעמוד בעומסים הנובעים מריצות וקפיצות ועוד אך לעתים אנו נוטים לעבור את המגבלות שלו ואז מתרחש הנזק. עומסי יתר או נזקי חבלה גורמים למתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של הגיד. אבחון מהיר ומדויק יאשר טיפול יעיל. טיפול מהיר עשוי למנוע כאבים כרוניים בכף הרגל ומגבלות תנועה.

  דלקת בגיד אכילס טיפול – רקע

  דלקת בגיד אכילס עלולה לנבוע ממתיחה של הגיד, מקרע חלקי או קרע מלא שלו. הנזק יכול להתפתח בכול נקודה לאורך הגיד:

  • נקודת החיבור של הגיד לעצם העקב (Insertional Achilles tendinitis). פציעה שכיחה בכול גיל אך שכיחה יותר בקרב ספורטאים שמרבים לרוץ
  • חלקו המרכזי של הגיד (Noninsertional Achilles tendinitis). פציעה של הגיד בחלקו המרכזי אופיינית בקרב הספורטאים צעירים
  • אזור החיבור של הגיד אל שרירי השוק

  פציעה של הגיד מתחילה לרוב על ידי מתיחה או קריעה של מספר סיבים שמהם בנוי הגיד. התוצאה המידית היא התפתחות דלקתית נפיחות וכאבים. יש לעתים שסיבי הגיד שניזוקו מסתיידים. עוד תיתכן צמיחה של זיז גרמי בנקודת החיבור של גיד אכילס הפצוע אל עצם העקב. הגורם לפציעות וכאבים בגיד אכילס הם בעיקר עומסי יתר על רקע ביצוע פעולות חוזרניות כגון ריצה, משחקי כדור ועוד. גורמי סיכון להתפתחות כאבים בגיד אכילס כוללים בין היתר:

  • פעילות גופנית הכרוכה בעומסים גדולים על כפות הרגליים
  • הגברה חדה מידי בעצימות של הפעילות הגופנית
  • שרירי שוק קצרים
  • כפות רגליים שטוחות או גבוהות
  • השמנה ועוד

  סימנים ותסמינים של דלקת בגיד אכילס כוללים:

  • כאבים בעקב ולאורך הגיד
  • הכאבים מופיעים בעיקר בבוקר ולאחר פעילות גופנית
  • עיבוי של הגיד
  • נפיחות מקומית בגיד ועוד

  אבחון לקוי או מאוחר עלול למנוע טיפול ראוי בגיד אכילס. התוצאה עלולה להיות נזקים בלתי הפיכים בגיד ואולי אף ניתוח לתיקון הנזק.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   דלקת בגיד אכילס – אבחון

   דלקת בגיד אכילס טיפול
   דלקת בגיד אכילס טיפול

   היסטוריה

   האבחון של דלקת בגיד אכילס יתחיל מלמידה של ההיסטוריה הרפואית. בשלב הזה נלמד הכול אודות הכאבים ושאר התלונות כולל:

   • תיאור של התלונות שלכם
   • מתי החלו
   • כיצד החלו (בבת אחת או באופן הדרגתי)?
   • מה גרם להם (סוג ספורט, הגברה חדה בעצימות של הספורט, נפילה, נקיעת קרסול…)
   • האם סבלתם בעבר מאותם סימנים ותסמינים
   • נלמד מהו סוג הכאב, מה מפחית אותו ומה מחמיר אותו
   • נברר האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים מלבד כאבים.
   • האם אתם מטופלים תרופתית? תרופות מסוימות מעלות את הסיכון להתפתחות דלקת בגיד אכילס.
   • נרצה לראות את נעלי הריצה. ניתן ללמוד מאופן ההתבלות שלהם על צורת הדריכה ועל ליקויים מבניים בכף הרגל. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.

   בדיקה גופנית

   במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שנגרם בשל דלקת בגיד אכילס ולהבין מהן המגבלות שאתם חווים. נתבונן בגיד במהלך ביצוע מטלות שונות כולל הליכה, עמידה על קצות אצבעות ועוד. נמשש את הגיד במטרה לאתר את מיקום הנזק בגיד ולאמוד את חומרת הפגיעה. הגיד מעובה? האם ניתן לחוש במרווח שנוצר בגיד בגלל הקרע? יש בצקת? נערות בדיקות טווחי תנועה פסיביים ואקטיביים של כף הרגל על חלקיה השונים. נערוך בדיקות נוירולוגיות ובדיקות מיוחדות לזיהוי ליקויים בכף הרגל והקרסול.

   דגלים אדומים

   דלקת בגיד אכילס הכרוכה בסימנים ותסמינים כגון חום גבוה, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד מעלים את הסבירות שהגורם לתופעה אינו מכאני. תסמינים אלו מהווים דגל אדום ומחייבים הפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

   דימות

   במידה ועדיין נותר ספק לגבי האבחון או כאשר נרצה לבצע אבחנה מבדלת נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל דימות רנטגן שאינו מראה את הגיד אבל עשוי לעזור לנו לשלול תופעות אחרות, אולטרה סאונד וכמובן MRI.

   טיפול עצמי

   זכרו התנהגות נכונה כאשר מתפתחת דלקת בגיד אכילס היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב במהלך הפעילות. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

   הרבה פעמים מנוחה המלווה בהימנעות מנעלי עקב ומעבר לנעל רחבה, או הכנסה של מדרס מתאים לתוך הנעל מספיקים להקל על הכאבים. יתכן ותצטרכו לשקול שימוש בקביים ו/או חבישה כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לגיד אכילס. זכרו גם אם הכאב בגיד נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר החלמה מלאה ויסודית לדלקת. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

   טיפול ושיקום כירופרקטי

   כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. מקצוע הכירופרקטיקה נותן מענה מקיף לבעיות מערכת שריר ושלד ובכלל זה כף רגל. ברוב המקרים דלקות בגיד אכילס נגרמות מסיבות מכניות ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני, על ידי כירופרקט. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר גם שימוש בתרופות.

   כירופרקט מוכשר לאתר ולטפל ברוב הדלקות בגיד אכילס שנוצרים בגלל עומס יתר, חבלה, שיבושים מבניים ו/או ליקויים תפקודיים. לאחר שהקשבנו להיסטוריה הרפואית של החולה, בדקנו את כף הרגל שלו, ערכנו  ניתוח התנהגות ביו מכנית לגיד במצבים שונים וקבענו את האבחון יחל השלב הטיפולי.

   שלב א: טיפול בכאב

   הטיפול בהתפתחות דלקת בגיד אכילס נחלק למספר שלבים: בשלב הראשון, השלב הדלקתי נמליץ על מנוחה והימנעות מפעולות מכאיבות, נעשה שימוש במיטב המכשור הרפואי הקיים לריפוי דלקות כולל לייזר רך, אולטרה סאונד ו/או טיפול בגלי הלם. יתכן שבשלב הזה נמליץ על תמיכה של הגיד באמצעות חבישה או אפילו באמצעות קביים.

   שלב ב: הנעה של כף הרגל ושימור יכולות

   בשלב השני עם שוך הכאב נתחיל להניע את כף הרגל ואת הגיד ובמקביל נשמר את טווחי התנועה והיכולת התפקודית שרירי של הגפה התחתונה והשוק. נעשה זאת באופן הדרגתי בין היתר באמצעות תרגילים איזומטריים (Isometrics), תרגילים עם כיווץ קונצנטרי (Concentric) ותרגילים עם כיווץ אקסצנטרי (Eccentric).

   שלב ג: שיקום משלים וחזרה למגרש

   בשלב השלישי נעבור בהדרגת לשיקום של הגיד שמטרתו להכשיר את הגיד לעמוד בעומס פעילות מלא. בשלב הזה שבו החולה הולך כבר ללא צליעה נוודא שכף הרגל מתפקדת באופן מיטבי. בחלק מהמקרים נפנה את המטופל למכון כף רגל לצורך התאמת מדרסים. בשלב הזה נשים דגש על שיפור שיווי המשקל וחוש החישה העצמית (Proprioception), נחזיר בהדרגה את היכולות האתלטיות של החולה כולל מהירות זריזות שינויי כיוון ועוד. עם תום השלב הזה יחזור החולה שהבריא לפעילות מלאה.

   טיפול רפואי

   במידת הצורך וכאשר אותה דלקת בגיד אכילס לא מגיבה לטיפול שמרני נפנה את המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות. לא מומלץ להשתמש או להזריק תרופות על בסיס סטרואיד שכן אלו עלולות לגרום לנזקים נוספים לגיד. באין מוצא או כאשר הנזק גדול מידי יש לשקול את האופציה הכירורגית.

   מניעה

   הכלל הראשוני בשמירה על הבריאות של כפות הרגליים ובכלל זה של גיד אכילס היא:

   • בחירת נעליים נכונה. נעלים איכותיות חייבות להיות מרופדות ומתוחזקות היטב, נוחות, מצוידות בתמיכה לקשת, ורחבות מספיק כדי להכיל בנוחות את אצבעות כף הרגל. את הנעלים יש לבחור בהתאם לסוג הפעילות: נעלי הליכה להליכה, נעלי ריצה לריצה, נעלי טניס לטניס.
   • מומלץ לא לוותר על גרביים.
   • במידת הצורך חשוב להתאים מדרסים לשיפור התמיכה והתפקוד של כפות הרגליים.
   • שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם כדי למנוע עומסי יתר על הגידים ועל כפות הרגליים.
   • הימנעו מעמידה ממושכת או משהייה ממושכת על כפות הרגליים.
   • למדו ללכת ולרוץ נכון.
   • יש להקפיד על ביצוע חימום הגוף וכפות הרגליים לפני כול פעילות גופנית ומתיחות עדינות של הגיד לאחריה.
   • בכול פעילות שבה אתם בוחרים לבצע הקפידו על עלייה הדרגתית בסרגל העומסים.
   • לרצים מומלץ לגוון את הפעילות האירובית שלכם. בצעו לסירוגין גם פעילות שאינה נושאת משקל כמו רכיבת אופניים או שחייה.
   • נימצא קשר בין צריכת תרופות על בסיס סטרואידי וצריכת תרופות אנטיביוטיות לנזקים לגיד אכילס. צמצמו למינימום הכרחי השימוש בתרופות על בסיס סטרואידי כגון Prednisolone או תרופות אנטיביוטיות כגון Quinolone. קבוצת סיכון עיקרית להתפתחות דלקת בגיד אכילס הם מבוגרים מעל גיל 60 המטופלים עם תרופות סטרואידים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.