כאבי צוואר ולסת

כאבי צוואר ולסת
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי צוואר ולסת מופיעים לעתים קרובות יחדיו. הקשר בין שני חלקי הגוף הללו מוביל לכך שבחלק ניכר מהמקרים, תסמינים באזור אחד מובילים להתפתחות תסמינים באזור האחר. מספר מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מצאו שלחולים הסובלים מכאבים במפרקי הלסת יש סיכוי גבוה משמעותית להתלונן גם על כאבים בצוואר. הדברים נכונים גם כאשר הופכים את סדר הדברים. כלומר גם לחולים המתלוננים על כאבים בצוואר יש סיכוי גבוה משמעותית לסבול גם מכאבים במפרקי הלסת.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מה הקשר בין מפרקי הלסת לבין עמוד השדרה הצווארי שהם שני אזורים אנטומיים נפרדים. האם הקשר הוא קשר של תנועה. כלומר תנועה באזור אחד תגרום בהכרח לתנועה באחר. או שאולי הקשר הוא עצבי ונוצר בגלל עצב הגולגולתי הטריגמינל.

  {loadposition inside-page}

  כאבי צוואר ולסת – רקע

  כאבים בעמוד השדרה הצווארי הם עניין שכיח. על פי מחקרים שנערכו בעולם המתועש:

  • 50% – 70% מהאוכלוסייה תסבול מכאבי צוואר לפחות פעם אחת במהלך החיים
  • 10%-30% מהאוכלוסייה דיווחה על כאבים בעמוד השדרה הצווארי במהלך השנה האחרונה
  • 14% מהאוכלוסייה סובלת מכאבים כרוניים בצוואר
  • מעל ל10% מהעובדים בארצות הברית סובלים מכאבים כרוניים בעמוד השדרה הצווארי.גורמי סיכון לכאבי צוואר
  כאבי צוואר ולסת
  כאבי צוואר ולסת

  כאבי צוואר שכיחים יותר בקרב נשים. גורם נוסף שמשפיע על שכיחות הכאבים בצוואר הוא הגיל שלנו. שכיחות הכאבים בצוואר עולה עד גיל העמידה. בגיל העמידה שכיחות הכאבים מתייצבת ולאחר מכן מתחילה לרדת.

  גורמים לכאבי צוואר או לסת

  כאבים בלסת או בצוואר עלולים להתפתח בגלל עומסים חוזרניים. דוגמאות לעומסים חוזרניים שעלולים לגרום לפגיעה בצוואר נמנה בין היתר עבודה כמו הקלדה או יציבה לקויה הכרוכה בעומסים חוזרניים. עומסים חוזרניים כמו למשל עומסים הנגרמים בשל לעיסה של מזון קשיח או הידוק לסתות עלולים לגרום להתפתחות כאבים בלסת. גורמים נוספים שעלולים לגרום לכאבים במפרקי הלסת ו/או בצוואר כוללים טראומה (צליפת שוט) מחלות פרקים ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   שכיחות הכאבים במפרקי הלסת

   גם השכיחות המדווחת של הסימנים והתסמינים שנובעים ממפרקי הלסת משתנה ממחקר למחקר. מחקרים שונים טוענים לשכיחויות שונות. בסיכום ניתן לומר שעל פי אותם מחקרים שכיחות הכאבים במפרקי הלסת בקרב האוכלוסייה הכללית נעה בין 10% – 41%. שכיחות הסימנים במפרקי הלסת (נזקים ללא כאבים) בקרב האוכלוסייה הכללית נעה בין 44%-56% . במחקר שנערך בשיתוף רופאי שיניים נמצא ששמונה מתוך כול עשרה מטופלים שלהם סובלים מחריקת שיניים ומסימנים ותסמינים המעידים על נזקים למפרקי הלסת.

   גורמי סיכון לכאב בלסת

   בין גורמי הסיכון להתפחות כאבים במפרק הלסת נמנה:

   • מגדר – כאבים במפרק הלסת שכיחים יותר בקרב נשים. נשים גם נוטות לסבול מכאבים חמורים יותר במפרקי הלסת
   • גיל – השכיחות של הכאבים במפרקי הלסת עולה עם הגיל עד הגעה לגיל העמידה ששם היא מתייצבת ואף מתחילה לרדת
   • יציבה לקויה של הצוואר והראש (ראש מושט לפנים)
   • הידוק לסתות
   • חריקת שיניים
   • טיפולי שיניים למיניהם
   • מתח נפשי
   • חבלה – טראומה לצוואר, בעקבות צליפת שוט למשל, עלולה לגרום בין היתר גם לגירוי של העצב המשולש (Trigeminal nerve) ובכך לפגוע בתפקוד של שרירי הלעיסה שאותם הוא מעצבב. תפקוד לקוי של שרירי הלעיסה עלול על הציר של הזמן לשחוק ולפצוע את המפרק.

   כאבי צוואר ולסת – מה הקשר?

   חולים רבים שמתלוננים על כאבים במפרקי הלסת סובלים גם מסימנים ותסמינים שנובעים מעמוד השדרה הצווארי ולהפך. היחס שבין שתי תסמונות הכאב מעיד על קשר פיזיולוגי פתולוגי משותף. במחקרים השונים שבוצעו נמצא סימוכין סטטיסטי לקשר הזה שבין שני האזורים האנטומיים הללו – עמוד השדרה הצווארי ומפרקי הלסת. בין מגוון המחקרים נציין מחקר שמצא שהשכיחות של הכאבים בצוואר עלתה ככול שהנזקים במפרקי הלסת היו חמורים יותר ומחקר אחר שמצא שמבוגרים שדיווחו על כאבים בצוואר דיווחו גם על כאבי ראש, כאבים בפנים וכאבים במפרקי הלסת יותר מאשר מבוגרים ללא כאבים בצוואר.

   הסברים אפשריים:

   חוקרים ברחבי העולם מעלים השערות ומנהלים ויכוחים בניסיון להסביר את יחסי הגומלין שקיימים בין מפרקי הלסת לבין עמוד השדרה הצווארי. 68 זוגות של שרירים משפיעים באופן ישיר או עקיף על המיקום של הראש, הצוואר ומפרקי הלסת. החוקרים מסכימים שהראש, מפרקי הלסת, הצוואר והרקמות הסובבות אותם יוצרים קשר אנטומי, ביומכני ועצבי ומהווים למעשה מערכת תפקודית בעלת יחסי גומלין של תנועות. כול ליקוי בתפקוד או במיקום של אחת מהרקמות או האיברים הללו צפוי להשפיע על התפקוד ועל המיקום של חבריו למערכת ובכך לגרום לנזקים.

   כאבי צוואר ולסת – קשר תנועתי

   בין היתר שמו לב חלק מהחוקרים לעובדה שכאשר אנו פותחים את הפה אנו מניעים לאחור את הצוואר ואת הראש וכאשר אנו סוגרים את הפה אנו מכופפים את הצוואר והראש. לטענת החוקרים התנועות של מפרקי הלסת גורמות לתנועה בשני אזורים עיקריים בצוואר, בחיבור של הגולגולת והחוליה הראשונה (Atlanto-occipital joints) ובחוליות התחתונות.

   כאבי צוואר ולסת – קשר של מיקום ותפקוד

   כמו כן מצאו אותם חוקרים שהמיקום של מפרקי הלסת ומכאן גם תפקודם הביו מכני מושפע רבות מהמיקום ומהתפקוד של החיבור בין הגולגולת לבין עמוד השדרה הצווארי ו/או של חוליות הצוואר התחתונות. מיקום או תפקוד לקוי של אחד מחלקי גוף אלה משמעותו מיקום ותפקוד לקויים של מפרקי הלסת. סנטר מושט לפנים משמעותו ראש מתוח לאחור, סנטר מוכנס משמעותו ראש כפוף ועוד.

   כאבי צוואר ולסת – קשר עצבי

   כאבי צוואר ולסת
   כאבי צוואר ולסת

   הקשרים העצביים עשויים גם הם להסביר את מהות החיבור בין כאבי לסתות לכאבי צוואר. העצב גולגולתי מספר V – העצב המשולש (Trigeminal nerve) הנקרא כך בגלל התפצלותו לשלושה ענפים מעניק תחושה לאזור הקרקפת והפנים וכוח לשרירי הלעיסה ולתהליך הבליעה. המידע התחושתי מהפנים, הכולל כאב, מועבר באמצעות העצב המשולש אל גזע המוח ששם הוא מתלכד עם מידע המגיע מחלקו העליון של חוט השדרה הצווארי. מגזע המוח מועבר המידע למוח ששם ניתנת המודעות התחושתית: האם אנו מרגישים חום, כאב או לחץ בפנים?.  

   התלכדות זאת של מידע תחושתי מהפנים ומהצוואר עלולים ליצור מצב שכאב שמקורו במפרק הלסת עשוי גם להקרין כאב לצוואר ולהפך. כמובן שנזק לצוואר עלול לפגוע בגרעין של העצב המשולש ולגרום לכאבים ופגיעה תפקודית במפרקי הלסת.

   יציבה לקויה של הצוואר ובריאות הלסת

   השפעות הגומלין הללו בין עמוד השדרה הצווארי לבין מפרקי הלסת באות לידי ביטוי באופן מוחשי כאשר אנו סובלים מיציבה לקויה של הראש והצוואר. כאשר היציבה תקינה הראש הצוואר ומפרקי הלסת מצויים במצב של שיווי משקל עם מינימום מאמצים של השרירים. שינוי במנח של הראש ו/או הצוואר עקב יציבה לקויה משנים בהכרח את המיקום היחסי של מפרקי הלסת ואת העומסים, והלחצים המופעלים עליהם וכמובן על הצוואר והראש.

   – ראש מושט לפנים

   יציבה לקויה של הצוואר וראש היא תופעה שכיחה בקרב האוכלוסייה המודרנית. ראש מושט לפנים – ליקוי יציבה שכיח שבו הראש מושט קדימה מחוץ לקו הגוף היא ליקוי היציבה של הראש והצוואר הנפוץ ביותר. בליקוי זה מרכז הכובד של הראש מצוי מחוץ לציר נושא המשקל של הגוף. כתוצאה מכך העומסים על הצוואר ועל הרקמות התומכות בו עולים באופן דרמטי. בשנת 2008 האיגוד הקנדי לרפואת שיניים פרסם סקר שמסקנתו הייתה שיציבה לקויה בעת עבודה מול מחשב מעלה את הסיכון ללקות בכאבים במפרקי הלסת וכן בצוואר ובשכמות. במחקר אחר (2014 Journal of Manipulative & Physiological Therapeutics) נמצאה שכיחות גבוהה של ליקוי היציבה שבו הראש מושט לפנים בקרב חולים שסבלו מתסמונת מפרק הלסת. כמו כן נמצא שאנשים עם תסמונת ראש מושט לפנים הסובלים גם מתסמונת מפרק הלסת ששיפרו את יציבתם הצליחו גם לשפר את המצב של מפרקי הלסתות.

   – ליקוי יציבה עומס שרירי וכאבי לסתות

   השינויים הביו מכניים והעומסים הנוספים הנובעים מיציבה שבה הראש מושט לפנים גורמים בין היתר לפעילות מוגברת ולתפקוד לקוי ולא יעיל של שרירים בצוואר ושל שרירי הלעיסה. ליקויים אלה באופן עבודת השרירים מעלה את הסיכוי לנזקים. נזקים בשרירי הצוואר ו/או בשרירי הלעיסה עלולים להיות הצעד הראשון בדרך לנזקים כבדים יותר בצוואר ובמפרקי הלסת. דוגמאות לעבודת שרירים מוגברת ולקויה נתנו במספר רב של מחקרים. בין יתר המחקרים נציין מחקר שאיתר מאמץ חריג ותפקוד לקוי של שריר הטרפז העליון במצב של ראש מושט לפנים.

   מחקר אחר מצא שבמצב של ראש מושט לפנים הענף הקדמי של שריר הדו בטני (Digastric muscle) שמצוי מתחת ללסת התחתונה ומתחבר לסנטר ובהמשך לעצם הלשון (Hyoid bone) מפעיל כוח משיכה קבוע על הלסת התחתונה, משנה את מיקומה היחסי ואת היכולת שלה לתפקד נכון. התוצאה על הציר של הזמן היא נזק מצטבר.

   במחקר שפורסם בשנת 2012 (Journal of Manipulative & Physiological Therapeutics) ועשה שימוש בציוד למדידת פעילות חשמלית בשרירים (Electromyography) נימצא שאכן תנועה שמתבצעת בחוליות העליונות של הצוואר משפיעות על שרירי המסטר (Masseter) – שריר לעיסה מרכזי. במחקר אחר שנערך ב2016 (Physiology & Behavior) ועשה גם הוא שימוש בציוד חשמלי למדידת הפעילות החשמלית בשריר מצא שלעיסה עם צד אחד של הפה משפיע על הצד השני של הצוואר ועלול לגרום לכאבי צוואר.

   צליפת שוט – נזק לצוואר וכאבי לסתות

   בבואנו להוכיח את הקשר שבין מפרקי הלסת לבין עמוד השדרה הצווארי חשוב לציין את העובדה שנפגעי צוואר רבים כתוצאה מצליפת שוט מדווחים גם על כאבי לסתות. על פי מחקר שפורסם ב2007 על ידי איגוד רופאי השיניים בארצות הברית נמצא ש1 מכול 3 אנשים שסבלו מסימנים ותסמינים על רקע צליפת שוט דיווחו גם על כאבים בלסתות. למרות שאין הסבר חד משמעי להשפעה הזאת הרי שמכלול הנזקים שנחשף אליהם עמוד השדרה הצווארי הכולל שינויי יציבה, ופציעות של רקמות רכות ישפיעו בהכרח על אופן עבודת הצוואר ולכן גם על עבודת מפרק הלסת.

   מתח נפשי – כאבי לסתות וכאבי צוואר

   מפרק הלסת הפרעות ופגיעות
   מפרק הלסת הפרעות ופגיעות

   גם כאבי צוואר וגם כאבי לסתות נגרמים לעתים קרובות על רקע של מתחים נפשיים. כיווצי שרירי בלתי רצוניים בשכמות ובצוואר בגלל מתחים נפשיים מובילים להתפתחות נקודות הדק בשרירים הללו ולכאבים בצוואר. אותו מתח נפשי עלול גם לגרום לנו להדק לסתות (Clenching ) ו/או לחרוק שיניים (Bruxism) ובכך להפעיל לחץ מסיבי על שרירי הלעיסה ולגרום לכאבים במפרקי הלסת. השילוב הזה שבין כאבי צוואר לבין כאבי לסתות יכול על כן להתפתח בגלל לחצים נפשיים, חרדות ודאגות. את הקשר הזה הדגישו החוקרים במחקר שהתפרסם ב2015 (Journal BioMed Research International). החוקרים הגיעו למסקנה שמצבים נפשיים כמו אלו שהוזכרו יש סיכוי גבוה שקבוצת אנשים בעלי נטייה גנטית לכך יחרקו ו/או יהדקו לסתות ובכך יגרמו לפעילות מוגברת של שריר המלעס (masseter) שתוצאתו נזקים חדשים או החמרה של נזקים קיימים במפרקי הלסת.

   כאבי צוואר ולסת – סיכום

   קשרים פונקציונליים קיימים בין הגולגולת, הצוואר ומפרקי הלסת. תנועות של מפרקי הלסתות גורמות לתנועה גם בצוואר ובראש. המערך התנועתי הזה מסונכרן על ידי המערכת העצבית. ליקויים בעמוד השדרה כולל כאלה הנגרמים בגלל יציבה לקויה עלולים לגרום לליקויים במפרקי הלסת ולהפך. בכול בעיה שמתעוררת במפרקי הלסת יש להתייחס גם לעמוד השדרה הצווארי ולהפך.

   כאבי צוואר ולסת – המלצות

   במחקר שפורסם ב2009 (Issue Of Clinics Journal) הגיעו החוקרים למסקנה שיש קשר בין היציבה לבין כאבים במפרק הלסת. בעקבות תובנה זאת המליצו החוקרים לקלינאים המטפלים בהפרעות של מפרקי הלסת לבדוק את היציבה של החולה ולנסות לשפרה. המלצה דומה לערוך בדיקה מקיפה של היציבה ושל עמוד השדרה הצווארי יצאה גם ממחקר שפורסם ב2003 (Journal of Oral Rehabilitation). המחקר מצא שכיחות גבוהה יותר של מגבלות תנועה וכאבים בצוואר בקרב חולים שסבלו מליקויים במפרקי הלסת ביחס לאנשים שלא סבלו מליקויים דומים במפרקי הלסת.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.