כאבי צוואר ולסת
כאבי צוואר ולסת

כאבי צוואר ולסת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי צוואר ולסת מופיעים לעתים קרובות יחדיו. הקשר בין שני איברים אלה מוביל לכך שבחלק ניכר מהמקרים, תסמינים באזור אחד מובילים להתפתחות תסמינים באזור האחר. מספר מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מצאו שהסיכויים של חולים הסובלים מכאבים במפרקי הלסת לסבול גם מכאבים בצוואר ולהפך גבוהים באופן משמעותי ביחס לאוכלוסייה הבריאה. מה הקשר בין מפרקי הלסת לבין עמוד השדרה הצווארי שהם שני אזורים אנטומיים נפרדים. האם הקשר הוא קשר של תנועה כלומר תנועה באחד מהם גורמת בהכרח לתנועה באחר, או שאולי הקשר הזה הוא עצבי ונוצר בגלל עצב הגולגולתי הטריגמינל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי צוואר ולסת – רקע

כאבים בעמוד השדרה הצווארי הם עניין שכיח. על פי מחקרים שנערכו בעולם המתועש 50% – 70% מהאוכלוסייה תסבול מכאבי צוואר לפחות פעם אחת במהלך החיים, 10%-30% מהאוכלוסייה דיווחה על כאבים בעמוד השדרה הצווארי במהלך השנה האחרונה, 14% מהאוכלוסייה סובלת מכאבים כרוניים בצוואר ומעל ל10% מהעובדים בארצות הברית סובלים מכאבים כרוניים בעמוד השדרה הצווארי.

גורמי סיכון לכאבי צוואר

כאבי צוואר ולסת
כאבי צוואר ולסת

כאבי צוואר שכיחים יותר בקרב נשים. גורם נוסף שמשפיע על שכיחות הכאבים בצוואר הוא הגיל שלנו. שכיחות הכאבים בצוואר עולה עד גיל העמידה. בגיל העמידה שכיחות הכאבים מתייצבת ולאחר מכן מתחילה לרדת. גורמים נוספים כוללים פגיעה במפרקי הלסת, טראומה (צליפת שוט), עבודה הכרוכה בתנועות חוזרניות ויוצרת עומסים חוזרניים (הקלדה?), יציבה לקויה של הראש והצוואר (ראש מושט לפנים?), מתח נפשי ועוד.

שכיחות הכאבים במפרקי הלסת

גם השכיחות המדווחת של הסימנים והתסמינים שנובעים ממפרקי הלסת משתנה ממחקר למחקר. מחקרים שונים טוענים לשכיחויות שונות. בסיכום ניתן לומר שעל פי אותם מחקרים שכיחות הכאבים במפרקי הלסת בקרב האוכלוסייה הכללית נעה בין 10%-41% בעוד ששכיחות הסימנים במפרקי הלסת (נזקים ללא כאבים) בקרב האוכלוסייה הכללית נעה בין 44%-56% . במחקר שנערך בשיתוף רופאי שיניים נמצא ש8 מתוך כול 10 מטופלים שלהם סובלים מחריקת שיניים ומסימנים ותסמינים המעידים על נזקים למפרקי הלסת.

גורמי סיכון לכאב בלסת

גם כאבים במפרק הלסת שכיחים יותר בקרב נשים. נשים גם נוטות לסבול מכאבים חמורים יותר במפרקי הלסת. השכיחות של הכאבים במפרקי הלסת עולה עם הגיל עד הגעה לגיל העמידה ששם היא מתייצבת ואף מתחילה לרדת. גורמי סיכון נוספים להתפתחות כאבים במפרקי הלסת כוללים יציבה לקויה של הצוואר והראש (ראש מושט לפנים) הידוק לסתות, חריקת שיניים, טיפולי שיניים למיניהם, חבלה ועוד. טראומה לצוואר, בעקבות צליפת שוט למשל, עלולה לגרום בין היתר גם לגירוי של העצב המשולש (Trigeminal nerve) ובכך לפגוע בתפקוד של שרירי הלעיסה שאותם הוא מעצבב. תפקוד לקוי של שרירי הלעיסה עלול על הציר של הזמן לשחוק ולפצוע את המפרק.

כאבי צוואר ולסת – מה הקשר?

חולים רבים שמתלוננים על כאבים במפרקי הלסת סובלים גם מסימנים ותסמינים שנובעים מעמוד השדרה הצווארי ולהפך. היחס שבין שתי תסמונות הכאב מעיד על קשר פיזיולוגי פתולוגי משותף. במחקרים השונים שבוצעו נמצא סימוכין סטטיסטי לקשר הזה שבין שני האזורים האנטומיים הללו – עמוד השדרה הצווארי ומפרקי הלסת. בין מגוון המחקרים נציין מחקר שמצא שהשכיחות של הכאבים בצוואר עלתה ככול שהנזקים במפרקי הלסת היו חמורים יותר ומחקר אחר שמצא שמבוגרים שדיווחו על כאבים בצוואר דיווחו גם על כאבי ראש, כאבים בפנים וכאבים במפרקי הלסת יותר מאשר מבוגרים ללא כאבים בצוואר.

הסברים אפשריים:

חוקרים ברחבי העולם מעלים השערות ומנהלים ויכוחים בניסיון להסביר את יחסי הגומלין שקיימים בין מפרקי הלסת לבין עמוד השדרה הצווארי. 68 זוגות של שרירים משפיעים באופן ישיר או עקיף על המיקום של הראש, הצוואר ומפרקי הלסת. החוקרים מסכימים שהראש, מפרקי הלסת, הצוואר והרקמות הסובבות אותם יוצרים קשר אנטומי, ביומכני ועצבי ומהווים למעשה מערכת תפקודית בעלת יחסי גומלין של תנועות. כול ליקוי בתפקוד או במיקום של אחת מהרקמות או האיברים הללו צפוי להשפיע על התפקוד ועל המיקום של חבריו למערכת ובכך לגרום לנזקים.

כאבי צוואר ולסת – קשר תנועתי

בין היתר שמו לב חלק מהחוקרים לעובדה שכאשר אנו פותחים את הפה אנו מניעים לאחור את הצוואר ואת הראש וכאשר אנו סוגרים את הפה אנו מכופפים את הצוואר והראש. לטענת החוקרים התנועות של מפרקי הלסת גורמות לתנועה בשני אזורים עיקריים בצוואר, בחיבור של הגולגולת והחוליה הראשונה (Atlanto-occipital joints) ובחוליות התחתונות.

כאבי צוואר ולסת – קשר של מיקום ותפקוד

כמו כן מצאו אותם חוקרים שהמיקום של מפרקי הלסת ומכאן גם תפקודם הביו מכני מושפע רבות מהמיקום ומהתפקוד של החיבור בין הגולגולת לבין עמוד השדרה הצווארי ו/או של חוליות הצוואר התחתונות. מיקום או תפקוד לקוי של אחד מחלקי גוף אלה משמעותו מיקום ותפקוד לקויים של מפרקי הלסת. סנטר מושט לפנים משמעותו ראש מתוח לאחור, סנטר מוכנס משמעותו ראש כפוף ועוד.

כאבי צוואר ולסת – קשר עצבי

כאבי צוואר ולסת
כאבי צוואר ולסת

הקשרים העצביים עשויים גם הם להסביר את מהות החיבור בין כאבי לסתות לכאבי צוואר. העצב קרניאלי מספר V – העצב המשולש (Trigeminal nerve) הנקרא כך בגלל התפצלותו לשלושה ענפים מעניק תחושה לאזור הקרקפת והפנים וכוח לשרירי הלעיסה ולתהליך הבליעה. המידע התחושתי מהפנים, הכולל כאב, מועבר באמצעות העצב המשולש אל גזע המוח ששם הוא מתלכד עם מידע המגיע מחלקו העליון של חוט השדרה הצווארי. מגזע המוח מועבר המידע למוח ששם ניתנת המודעות התחושתית: האם אנו מרגישים חום, כאב או לחץ בפנים?.  

התלכדות זאת של מידע תחושתי מהפנים ומהצוואר עלולים ליצור מצב שכאב שמקורו במפרק הלסת עשוי גם להקרין כאב לצוואר ולהפך. כמובן שנזק לצוואר עלול לפגוע בגרעין של העצב המשולש ולגרום לכאבים ופגיעה תפקודית במפרקי הלסת.

יציבה לקויה של הצוואר ובריאות הלסת

השפעות הגומלין הללו בין עמוד השדרה הצווארי לבין מפרקי הלסת באות לידי ביטוי באופן מוחשי כאשר אנו סובלים מיציבה לקויה של הראש והצוואר. כאשר היציבה תקינה הראש הצוואר ומפרקי הלסת מצויים במצב של שיווי משקל עם מינימום מאמצים של השרירים. שינוי במנח של הראש ו/או הצוואר עקב יציבה לקויה משנים בהכרח את המיקום היחסי של מפרקי הלסת ואת העומסים, והלחצים המופעלים עליהם וכמובן על הצוואר והראש.

– ראש מושט לפנים

יציבה לקויה של הצוואר וראש היא תופעה שכיחה בקרב האוכלוסייה המודרנית. ראש מושט לפנים – ליקוי יציבה שכיח שבו הראש מושט קדימה מחוץ לקו הגוף היא ליקוי היציבה של הראש והצוואר הנפוץ ביותר. בליקוי זה מרכז הכובד של הראש מצוי מחוץ לציר נושא המשקל של הגוף. כתוצאה מכך העומסים על הצוואר ועל הרקמות התומכות בו עולים באופן דרמטי. בשנת 2008 האיגוד הקנדי לרפואת שיניים פרסם סקר שמסקנתו הייתה שיציבה לקויה בעת עבודה מול מחשב מעלה את הסיכון ללקות בכאבים במפרקי הלסת וכן בצוואר ובשכמות. במחקר אחר (2014 Journal of Manipulative & Physiological Therapeutics) נמצאה שכיחות גבוהה של ליקוי היציבה שבו הראש מושט לפנים בקרב חולים שסבלו מתסמונת מפרק הלסת. כמו כן נמצא שאנשים עם תסמונת ראש מושט לפנים הסובלים גם מתסמונת מפרק הלסת ששיפרו את יציבתם הצליחו גם לשפר את המצב של מפרקי הלסתות.

– ליקוי יציבה עומס שרירי וכאבי לסתות

השינויים הביו מכניים והעומסים הנוספים הנובעים מיציבה שבה הראש מושט לפנים גורמים בין היתר לפעילות מוגברת ולתפקוד לקוי ולא יעיל של שרירים בצוואר ושל שרירי הלעיסה. ליקויים אלה באופן עבודת השרירים מעלה את הסיכוי לנזקים. נזקים בשרירי הצוואר ו/או בשרירי הלעיסה עלולים להיות הצעד הראשון בדרך לנזקים כבדים יותר בצוואר ובמפרקי הלסת. דוגמאות לעבודת שרירים מוגברת ולקויה נתנו במספר רב של מחקרים. בין יתר המחקרים נציין מחקר שאיתר מאמץ חריג ותפקוד לקוי של שריר הטרפז העליון במצב של ראש מושט לפנים.

מחקר אחר מצא שבמצב של ראש מושט לפנים הענף הקדמי של שריר הדו בטני (Digastric muscle) שמצוי מתחת ללסת התחתונה ומתחבר לסנטר ובהמשך לעצם הלשון (Hyoid bone) מפעיל כוח משיכה קבוע על הלסת התחתונה, משנה את מיקומה היחסי ואת היכולת שלה לתפקד נכון. התוצאה על הציר של הזמן היא נזק מצטבר.

במחקר שפורסם בשנת 2012 (Journal of Manipulative & Physiological Therapeutics) ועשה שימוש בציוד למדידת פעילות חשמלית בשרירים (Electromyography) נימצא שאכן תנועה שמתבצעת בחוליות העליונות של הצוואר משפיעות על שרירי המסטר (Masseter) – שריר לעיסה מרכזי. במחקר אחר שנערך ב2016 (Physiology & Behavior) ועשה גם הוא שימוש בציוד חשמלי למדידת הפעילות החשמלית בשריר מצא שלעיסה עם צד אחד של הפה משפיע על הצד השני של הצוואר ועלול לגרום לכאבי צוואר.

צליפת שוט, נזק לצוואר וכאבי לסתות

בבואנו להוכיח את הקשר שבין מפרקי הלסת לבין עמוד השדרה הצווארי חשוב לציין את העובדה שנפגעי צוואר רבים כתוצאה מצליפת שוט מדווחים גם על כאבי לסתות. על פי מחקר שפורסם ב2007 על ידי איגוד רופאי השיניים בארצות הברית נמצא ש1 מכול 3 אנשים שסבלו מסימנים ותסמינים על רקע צליפת שוט דיווחו גם על כאבים בלסתות. למרות שאין הסבר חד משמעי להשפעה הזאת הרי שמכלול הנזקים שנחשף אליהם עמוד השדרה הצווארי הכולל שינויי יציבה, ופציעות של רקמות רכות ישפיעו בהכרח על אופן עבודת הצוואר ולכן גם על עבודת מפרק הלסת.

מתח נפשי, כאבי לסתות וכאבי צוואר

כאבי צוואר ולסת
כאבי צוואר ולסת

גם כאבי צוואר וגם כאבי לסתות נגרמים לעתים קרובות על רקע של מתחים נפשיים. כיווצי שרירי בלתי רצוניים בשכמות ובצוואר בגלל מתחים נפשיים מובילים להתפתחות נקודות הדק בשרירים הללו ולכאבים בצוואר. אותו מתח נפשי עלול גם לגרום לנו להדק לסתות (Clenching ) ו/או לחרוק שיניים (Bruxism) ובכך להפעיל לחץ מסיבי על שרירי הלעיסה ולגרום לכאבים במפרקי הלסת. השילוב הזה שבין כאבי צוואר לבין כאבי לסתות יכול על כן להתפתח בגלל לחצים נפשיים, חרדות ודאגות. את הקשר הזה הדגישו החוקרים במחקר שהתפרסם ב2015 (Journal BioMed Research International). החוקרים הגיעו למסקנה שמצבים נפשיים כמו אלו שהוזכרו יש סיכוי גבוה שקבוצת אנשים בעלי נטייה גנטית לכך יחרקו ו/או יהדקו לסתות ובכך יגרמו לפעילות מוגברת של שריר המסטר שתוצאתו נזקים חדשים או החמרה של נזקים קיימים במפרקי הלסת.

כאבי צוואר ולסת – סיכום

קשרים פונקציונליים קיימים בין הגולגולת, הצוואר ומפרקי הלסת. תנועות של מפרקי הלסתות גורמות לתנועה גם בצוואר ובראש. המערך התנועתי הזה מסונכרן על ידי המערכת העצבית. ליקויים בעמוד השדרה כולל כאלה הנגרמים בגלל יציבה לקויה עלולים לגרום לליקויים במפרקי הלסת ולהפך. בכול בעיה שמתעוררת במפרקי הלסת יש להתייחס גם לעמוד השדרה הצווארי ולהפך.

כאבי צוואר ולסת – המלצות

במחקר שפורסם ב2009 (Issue Of Clinics Journal) הגיעו החוקרים למסקנה שיש קשר בין היציבה לבין כאבים במפרק הלסת. בעקבות תובנה זאת המליצו החוקרים לקלינאים המטפלים בהפרעות של מפרקי הלסת לבדוק את היציבה של החולה ולנסות לשפרה. המלצה דומה לערוך בדיקה מקיפה של היציבה ושל עמוד השדרה הצווארי יצאה גם ממחקר שפורסם ב2003 (Journal of Oral Rehabilitation). המחקר מצא שכיחות גבוהה יותר של מגבלות תנועה וכאבים בצוואר בקרב חולים שסבלו מליקויים במפרקי הלסת ביחס לאנשים שלא סבלו מליקויים דומים במפרקי הלסת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • כאבי צוואר מניעה

  כאבי צוואר? מניעה היא הדרף המועדפת. פגיעה באזור האנטומי הזה או מהרקמות סביבו והתפתחות סימנים ותסמינים מהווים תלונה שכיחה ביותר.…

 • כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט

  כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי…

 • כאבי צוואר מה הם הגורמים

  כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • כאבי צוואר גורמים מפתיעים

  כאבי צוואר? גורמים מפתיעים לכך עלולים לכלול סגנון שחייה, מתח נפשי, תנוחת שינה ועוד. מדובר בבעיה שכיחה שעלולה להתפתח מסיבות…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • כאבי צוואר טיפול

  טיפול בכאבי צוואר המתבסס על אבחון מדויק יועיל במניעת נזק כרוני. מיחושים בעמוד השדרה הצווארי ו/או באחת המהרקמות סביבו מהווים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן