כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם! מה הקשר בין כושר גופני לתוחלת חיים? ובכן, מתברר שיש קשר בין שני אלה. ישנם מספר גורמים מרכזיים יותר ומרכזיים פחות שמשפיעים על אורך החיים שלנו. הגורם הקטלני מכולם הוא עישון. במחקר ארוך טווח שאת תוצאותיו אנו מביאים כאן מצאו החוקרים שכושר גופני מהווה את הגורם השני בחשיבותו לאחר העישון בהשפעה על תוחלת החיים שלנו.

  מקובל על כול החוקרים ואנשי המקצוע בתחום הבריאות שאנשים מעשנים אינם צפויים לחיים ארוכים. הסבירות שמחלות, כולל מחלות קטלניות תקטע את חייהם היא ענקית. מתברר שגם לכושר גופני ישנה השפעה מכרעת על אורך החיים הצפויים לנו. כושר גופני גבוה משמעותו חיים ארוכים יותר ואילו כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם. המסקנה העולה מהמחקר הזה: הפסיקו לעשן ותתחילו לעסוק בפעילות גופנית.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם – רקע

   מעללי הזיקנה

   ההזדקנות ומוות הן תופעות לוואי של החיים. ככול שאנו מתבגרים תהליכים רבים בגופנו גורמים לבלאי מצטבר, שינויים מבניים, דלקות וחולי ברקמות הגוף השונות. דוגמאות לשינויים הללו כוללות: הלבנת השיער, אובדן גמישות של העור והתקמטות, אובדן מסת שריר, אובדן גמישות, אובדן צפיפות עצם, בלאי מואץ במפרקים, אובדן של חדות החושים, הצטמקות ואובדן יעילות של איברים פנימיים כגון כבד, ריאות, טחול ועוד, ניוון ופגיעה בתפקוד של הלב, כלי הדם ומחזור הדם, ניוון ומוות של תאי מוח, ירידה ביכולות השכליות, ניוון ופגיעה בתפקוד של מערכות העצבים, אנו ישנים פחות, ניוון ופגיעה בתפקוד של המערכת החיסונית, שינויים הורמונליים, מערכת הרבייה אצל נשים מפסיקה לתפקד, נפגע התפקוד המיני אצל גברים ועוד ועוד. השינויים הללו ועוד גורמים לקשיי תפקוד, לשכיחות גבוהה של דלקת פרקים ניוונית, לשכיחות גבוה יותר של נפילות ושברים בגיל המבוגר, לעלייה בשכיחות של מחלות זיהומיות ומחלות סרטן ובמקביל לירידה ביכולת של הגוף להתאושש מהן.

   פעילות גופנית כדרך להתמודד עם הזיקנה

   לטענת ארגון הבריאות העולמית חוסר בפעילות גופנית וכושר גופני לקוי הוא גורם המוות המוביל ברחבי העולם. פעילות גופנית סדירה נאבקת בשינויים הגופניים והקוגניטיביים המגיעים יחד עם הזיקנה. בין היתרונות של פעילות גופנית נמנה בין היתר:

   • מחזקת את השרירים
   • משפרת את יכולות הלב והריאה
   • מחזקת את העצמות
   • מפחיתה את הסיכון לנפילות ושברים
   • שומרת על משקל גוף מאוזן
   • משמרת ומשפרת שיווי משקל
   • מפחיתה את הסיכון ללקות במחלות שונות כמו לחץ דם גבוה, מחלות לב וכלי דם, שבץ מוחי, סוגי סרטן מסוימים ועוד
   • פעילות גופנית סדירה עוזרת לנו להתמודד גם עם הפרעות נפשיות כגון דיכאון.

   חוסר בפעילות גופנית וכושר גופני לקוי מהווים גורמי סיכון להתפתחות מחלות, בחלקן קטלניות כגון סוכרת, סרטן וכמובן מחלות לב וכלי דם. עוד טוענים שם בארגון הבריאות העולמית שאדם אחד מכול ארבעה לא מבצעים מספיק פעילות גופנית ויותר מ80% מבני הנוער בעולם לא מבצעים מספיק פעילות גופנית.

   כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם – המחקר

   כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם
   כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

   החוקרים השבדים עקבו במשך 45 שנה אחר קורותיהם של 792 גברים ילידי 1913. בשנת 1967 בהיותם בני 54 עברה הקבוצה זאת מבחן כושר גופני. 650 גברים מתוך חברי קבוצה זאת עברו גם בדיקת צריכת חמצן מרבית (VO2max). ערך גבוה יותר של VO2 משמעותו כושר גופני גבוה יותר ואילו ערך נמוך של VO2 משמעותו כושר גופני לקוי.

   כדי להבין את הקשר בין כושר גופני לבין מוות מוקדם החוקרים חלקו את הקבוצה לשלוש תתי קבוצות על פי התוצאות שהשיגו במבחן צריכת החמצן המרבית. החוקרים למדו ונתחו את אורח החיים, המחלות ומקרי המוות של קבוצת גברים זאת ונתחו את הממצאים. אוטם שריר הלב בגלל היצרות ו/או חסימת העורקים ללב הוא הגורם השכיח ביותר למוות בעולם. החוקרים עקבו אחר השפעות של הגורמים השונים כולל עישון, כושר, רמת כולסטרול, לחץ דם ועוד על כלי הדם המובילים דם ללב.

   ממצאי המחקר

   כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם. עלייה בכושר הגופני בכול אחת מהמרכיבים שלה הורידו ב- 21% את הסיכון למוות במהלך 45 שנות המעקב. כושר גופני נמוך משמעותו מוות מוקדם.

   מסקנות החוקרים

   כושר גופני טוב באמצע החיים מהווה גורם קריטי בהורדת הסיכון למוות מוקדם. כושר גופני נמוך משמעותו סיכון גבוה יותר למוות מוקדם לאורך כול החיים. לעישון יש את ההשפעה החזקה ביותר על אורך החיים הצפויים, הגורם השני בהשפעתו על אורך החיים יותר מכולסטרול גבוה ולחץ דם נמוך הוא הכושר האירובי. כול שיפור בכושר ולו הקטן ביותר הוא בעל השפעה משמעותית בכול הנוגע לאריכות החיים.

   July 2016, European Journal of Preventive Cardiology

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע