התכווצות שרירים בלילה גורמים
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה גורמים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


התכווצות שרירים בלילה? גורמים אפשריים לכך כוללים גיל, פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. עווית השרירים המתוארת כאן מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך יכולות להתרחש בכול זמן אחר. התסמין העיקרי הוא כאב חריף. 

התכווצויות שרירים או עווית שרירים (Muscle cramps) הן תופעה שכיחה שבה מתכווצים באופן חד כול סיבי השריר. השריר נוטה להתכווץ בלילה תוך כדי מנוחה או שינה אך יכול להתכווץ גם בכול זמן אחר כולל במהלך פעילות גופנית או למשל בכף היד תוך כדי החזקת קלפים ביד. התכווצויות שרירים עלולות לגרום לכאבים חריפים לרוב בשוקיים שיכולים להמשך דקות ארוכות ולהותיר כאב מקומי עוד זמן ארוך ואפילו ימים לאחר מכן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהתכווצות שרירים בלילה גורמים – רקע

התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים אדיופטית שכיחה ביותר ומשפיעה על בין 33 – 95% מהמבוגרים ו 7% מהילדים. רוב מקרי התכווצות השרירים מתרחשים בלילה.  אנשים מבוגרים מהווים קבוצת סיכון משמעותית. כשליש מהאנשים מעל גיל 60 וכמחצית מהאנשים מעל גיל 80 סובלים משרירים שמתכווצים באופן בלתי רצוני. נשים סובלות מהתופעה יותר מגברים ובעיקר נשים בהריון. מחקרים מעידים שהעווית השרירים הבלתי רצונית מקיפה כ 50% מהנשים, במהלך החלק השלישי של ההריון.

השרירים שנוטים הכי הרבה לפתח עווית הם שריר התאומים מאחור (Gastrocnemius), שרירי המיתר מאחור (Hamstrings) והשריר הארבע ראשי (Quadriceps) בקדמת הירך. גם השרירים בכף הרגל, ידיים, זרועות ובטן עשויים לסבול מהתופעה.

במרבית המקרים הסיבה להתכווצויות אלו אינה ידועה עם זאת מספר מחלות ותרופות עלולות לגרום בין היתר גם לתופעה הזאת. נשים עם הפרעות מטבוליות ואובדן האיזון של המלחים בגוף חשופים לסיכון מוגבר להתכווצויות שרירים. אובדן איזון מלחים עלול להתרחש גם בקרב אתלטים חיילים ועוד שנחשפים למאמצים קיצוניים. גם אנשים שעובדים בתנאים של חום סובלים מהתכווציות שרירים. צרכנים של תרופות מסוימות (ראה בהמשך) עלולים לסבול מהתכווצויות שרירים כתופעת לוואי.  

סימנים ותסמינים

המונח עווית שרירית בא לתאר התכווצות חזקה ביותר, בלתי רצונית וכואבת מאוד של כול סיבי השריר. עווית זאת נמשכת לרוב פרק זמן קצר של שניות עד דקות ספורות. הכאב החד שנילווה לה הופך אפילו את השניות לזמן ממושך מידי קל וחומר כאשר העווית נמשכת דקות ארוכות. עווית השרירים יכולה להיות איזומטרית, כלומר מבלי לגרום לתנועה או לחילופין דינאמית ולגרום למשל לכפיפה חדה של כף הרגל המעורבת או של כף היד המעורבת. חומרת הכאב משתנה ועלולה להגיע לרמת כאב חריפה מאוד. הכאבים החדים יכולים אפילו להעיר אותנו משנתנו וישנם אנשים הסובלים מהפרעות שינה בגלל שעווית השרירים גורמת להם להתעורר שוב ושוב. רגישות מקומית בשריר יכולה להיוותר גם 24 שעות לאחר חלוף העווית. מתיחות עדינות של שרירי הרגליים עשויים לעזור.

גורמים

הסיבה להתכווצויות שרירים אינה ברורה כלל ועיקר. סברה אחת טוענת שעווית שרירים כואבת מתרחשת כאשר השריר שנימצא כבר במצב מכווץ (מקוצר) מקבל גירוי להתכווצות נוספת. כיווץ נוסף זה הוא שמכניס אותו למצב עוויתי. התופעה מתרחשת כאשר אנו במיטה וכף הרגל מוטה מעט לפנים. במצב זה שריר התאומים מצוי במצב התחלתי מקוצר ומכווץ והטיה נוספת של כף הרגל לפנים תגרום לשריר להיכנס לעווית. התיאוריה הזו מסבירה למה מתיחה של שריר התאומים מייצרת הקלה מידית.

– גיל 

כאמור, עם הגיל עולה שכיחות התופעה. בין 30%-50% מהאנשים שחצו גיל 60 סובלים מהתופעה, לעיתים בתדירות יום יומית. כמובן שעקב ההתכווצויות המרובות והפרעות השינה הנובעות מהן גורמות לקבוצה זו פגיעה נפשית קשה ופגיעה באיכות חיים. הסיבות לכך הן כנראה מגוון המחלות אשר שכיחות יותר בגיל המבוגר שמעלות את הסיכון להתכווצויות שרירים ובכללן כאבי גב עם לחץ על שורשי עצבים המעצבבים את הרגל, מחלות כלי דם, תפקודי כליות, הפרעות הורמונאליות ועוד (ראה בהמשך).

– פעילות גופנית 

מחקרים רבים מראים את הקשר בין פעילות גופנית מאומצת לבין התכווצויות שרירים. מחקרים השוואתיות מצאו למשל שספורטאים העוסקים בטריאתלון חשופים להתכווצויות שרירים יותר מרצי מרתון או רוכבי אופניים. מחקר אחר מצא שבקרב רצי מרתון אלו שרצו מהר יותר סבלו יותר מהתכווצויות שרירים. התכווצויות שרירים אלה יכולות להתרחש במהלך הפעילות או לאחריה. יתכן וסוג זה של התכווצות שרירים מתרחשת בגלל אובדן האיזון בין המים לבין האלקטרוליטים (נתרן, סידן, אשלגן) וגירוי אינטנסיבי של שריר מסוים והעצבים שמעצבבים אותו.התכווצות שרירים

– היריון 

התכווצות שרירים במהלך ההיריון, לרוב בשלבים המאוחרים היא תופעה נרחבת. הסיבה לכך אינה ברורה אך ישנן מספר סברות ובכללן לחצים על עצבים וכלי דם, שינויים בזרימת דם ושיבוש באיזון של האלקטרוליטים. ישנה גם סברה שהשינויים הפיזיים (משקל) והשינויים ביציבה הנגרמים במהלך ההיריון יוצרים עומסים פיזיים מוגברים על שרירי הרגליים ומעלים את הסיכון לכיווץ עוויתי בלתי רצוני של השרירים.

– אובדן איזון המלחים בגוף

אובדן האיזון של המלחים (נתרן, סידן, אשלגן ומגנזיום) בגוף מכול סיבה מעלה את הסיכון להתכווצויות שרירים. שיבוש באיזון מלחים עלול להתרחש בקרב אתלטים, אנשים שעובדים בתנאים של חום או התייבשות. גם תרופות ומחלות מסוימות עלולים לגרום לאובדן האיזון של המלחים ולהתפתחות עווית שרירים (ראה בהמשך).

– תופעת לוואי לתרופות

במקרים מסוימים אנו עלולים לסבול מהתכווצות שרירים בגלל שימוש בתרופות. בין התרופות שידוע שעלולות לגרום לעווית שרירים ניתן למנות תרופות משתנות, ניפדיפין, ונטולין, סטאטינים, טרבוטאלין, ליתיום, כלופיברט, פניסילאמין, פנוטיאזין , חומצת ניקוטין.

– תופעת לוואי למחלות

התכווצות שרירים בלתי רצונית עלולה להתרחש גם בגלל הפרעות ומחלות מערכתיות כולל מחלות הגורמות לשלשול כרוני, הקאות מרובות, שתן רב, מחלות הפוגמות בתפקוד הכליות, תת תפקוד לא מטופל של בלוטת התריס, מחלות כלי דם היקפיות, מחלות נוירולוגיות כולל לחץ על שורש עצב בגב התחתון, מחלות שרירים ועוד. כמובן שאם הגורם לעווית השרירים הוא אחד מהמחלות הללו הרי שהעווית הזאת בשרירים תהיה רק אחד מהסימנים והתסמינים של המחלה.

– אלכוהול 

במהלך פעילות גופנית השרירים שלנו שורפים סוכר ומייצרים חומצת חלב. יותר מידי חומצת חלב תגרום לעייפות שרירים ולהתכווצויות שרירים. שתיית אלכוהול מרובה מעלה את רמת חומצת החלב באופן מהיר יותר ועל כן מעלה את הסיכון להתכווצויות שרירים. שתיית אלכוהול גורמת ל רמות שונות של התייבשות בגוף. התייבשות משנה את האיזון של האלקטרוליטים ומעלה את הסיכון להתכווצויות שרירים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן