תנוחות שינה וכאבים

תנוחות שינה והתפתחות כאבים

תנוחות שינה וכאבים? כן, מתברר שיש קשר. השינה אמורה להוות פרק הזמן שבו הגוף נרגע ומחלים מפגעי היום. לצערי לא אצל כולם זה המצב. אצל חלק מהאנשים השינה או נכון יותר לומר תנוחת השינה גורמת לעומסי יתר, נזקים וכאבים. ומה לגבי תנוחת השינה שלכם? סקרים מצאו ששינה על הצד היא התנוחה המועדפת על רוב בני האדם. אחרי תנוחת הצד שינה על הבטן ושינה על הגב הן התנוחות המועדפות.

תנוחת שינה לקויה או לא מתאימה עבורנו עלולה:

 • לפגוע באיכות השינה ולגרום לנו לקום עייפים
 • לגרום לדום נשימה
 • ולגרום לכאבי צוואר, כאבי גב תחתון, כאבי כתפיים ועוד

כך למשל שינה בעת שכיבה על הבטן "מזמינה" הצטברות נזקים בצוואר והתפתחות כאבי צוואר טורדניים. העומסים הנוצרים על חלקי הגוף השונים במהלך השינה עלולים גם:

 • להקשות על ההחלמה של פציעות קיימות

למשל כתף שנפצעה באימון כוח תתקשה להחלים כאשר ישנים עליה או כשהיא מתוחה לאחור. יחד עם זאת שינה טובה תשפר את מצבנו הבריאותי. אז באיזה תנוחת שינה לבחור?

תנוחות שינה וכאבים – רקע

שינה נוחה ואיכותית מסוגלת למלא את ייעודה כמאוששת, משקמת ומרפאה. מצב של שינה נוחה ואיכותית מתבסס בין היתר על:

 • מנחים שבהם חלקי הגוף שלנו נתמכים באופן ראוי
 • חלקי הגוף נמצאים במנח ניטרלי. שום רקמה אינה צריכה להיות מתוחה, לחוצה, כפופה או כול עיוות אחרת

ישנם למעשה 3 תנוחות שינה בסיסיות ואין סוף וריאציות. תנוחות השינה כוללות:

 • שינה על הגב
 • תנוחת שינה על הצד
 • ותנוחת שינה על הבטן.

במאמר הזה אסביר מהי תנוחת השינה המומלצת ואלו נזקים עלולים להתפתח בגוף בשל תנוחת שינה לא בריאה.

כיצד אתם ישנים?

שינה על הגב

באופן כללי ניתן לומר שעם מזרן מתאים וכרית מתאימה (לא גבוהה מידי) תנוחת השינה על הגב עם זרועות לצד הגוף היא תנוחה טובה המעניקה תמיכה לקימורים הטבעיים של עמוד השדרה וכול יתר חלקי הגוף. יש לעתים ששינה על הגב עם רגליים פשוטות לפנים עלולה להעמיק את הקשת (לורדוזה) ומותנית ולגרום לכאבי גב תחתון. כרית מתחת לברכיים עשויה לפתור את הבעיה ולשפר עוד יותר את תנוחת השינה. החיסרון של תנוחת שינה זאת היא הנטייה לנחור בה. תנוחה זו לא מתאימה גם לאלה הסובלים מדום נשימה.

שינה על הצד

תנוחת השינה על הצד עם הידיים לצד הגוף, על מזרן טוב וכרית במידה הנכונה היא תנוחת שינה טובה לעמוד השדרה ולחלקי הגוף השונים. כאשר המזרן קשה במיוחד או שמסיבות שונות (כדורי שינה, כדורים נגד כאב ועוד) אינכם מחליפים תנוחות שינה באופן תדיר עלול להיווצר לחץ על הכתף שעליה אתם ישנים. הלחץ הזה עלול לעכב החלמה של כתף פצועה. כרית בין הברכיים עשויה לשפר עוד יותר את האיכות של תנוחת השינה הזאת. בונוס נוסף בתנוחה זאת הוא הפחתה בנחירות ובאירועי דום הנשימה. תנוחה זאת מתאימה גם לנשים בהריון.

שינה על הבטן

שינה על הבטן היא תנוחה רעה במיוחד לעמוד השדרה הצווארי והמותני ועל כן אינה מומלצת. במנח זה עמוד השדרה מאבד את הקימורים הטבעיים שלו.

עמוד השדרה הצווארי מסובב באופן קיצוני לאחד הצדדים כדי לאפשר לנו לנשום. בכך הוא חשוף לעומסי מתיחה משמעותיים וממושכים. על הציר של הזמן התוצאה היא לרוב נזקים לרקמות השונות בצוואר כולל שחיקות סחוסים, מתיחות של שרירים ורקמות רכות אחרות ואפילו פריצת דיסק צווארית.

שינה על הבטן אינה מאפשרת גם תמיכה בעמוד השדרה המותני. בשל כך חלק זה של עמוד השדרה "שוקע" ונוצרים לחצים על המבנים האחוריים בעיקר על פרקי השטחה. התוצאה היא פגיעה בסחוסים במפרקים הללו והתפתחות תסמונת פרקי שטחה. בין התסמינים של תסמונת זאת נכללים כאבי גב תחתון. כך תפסיקו לישון על הבטן.

וריאציות נוספות

הבעיות מתחילות כאשר אנו מכניסים שינויים או מכניסים תוספות לתנוחות השינה הללו:

שכיבה על הגב עם ידיים מעל לראש

במצב שכיבה על הגב כאשר הידיים נמצאות מעל הראש נוצרים לחצים חריגים ומתמשכים על מפרקי הכתפיים. הלחץ נוצר למעשה על הרקמות הרכות בכתף כולל על הגידים של השרירים המסובבים ועל אמתחת תת שיא הכתף (בורסיטיס). התוצאה עלולה להיות פציעה של רקמות אלו וכאבים בכתף.

שכיבה על הגב עם ידיים מתחת לראש

במצב שכיבה על הגב עם כפות ידיים מתחת לראש אנו עלולים ליצור לחץ על שורש כף היד או על הזרוע (תלוי במנח השינה) ולגרום ללחץ על כלי דם ו/או על אחד העצבים שבשורש כף היד. בין סיבי העצבים שעלולים להיפגע נציין את עצב הגומד (Ulnar nerve):

גם עצב התווך (Median nerve) עלול להיפגע ולגרום להתפתחות:

בין יתר הסימנים ותסמינים הצפויים בגלל לחץ על סיבי עצב נציין:

 • נימול והירדמות של חלקים מהאמה וכף היד
 • וכן חולשת שרירים.

שכיבה על הגב עם מפרק ירך מסובה החוצה

בתנוחת שינה שבה אנו שוכבים על הגב כאשר הברך כפופה מעט ומפרק הירך מסובב החוצה אנו יוצרים עומסים על רקמות הירך השונות כולל מעטפת המפרק, לברום, רצועות ועוד. התוצאה עלולה להיות התפתחות נזקים ודלקות במפרק הירך. אם המפרק ניזוק מסיבות אחרות תנוחת שינה זאת לא תאפשר לו להתאושש.

שכיבה על הצד עם יד מעל הראש

תנוחות שינה וכאבים
תנוחות שינה וכאבים

בתנוחת שינה שבה אנו שוכבים על הצד עם הגפה העליונה פשוטה מעל הראש עלולה לגרום לעומס על מפרק הכתף כולל על הגידים והשרירים ובכך לגרום לפציעה של רקמות אלה. שכיבה על הצד עם יד מעל הראש כאשר הראש מונח על הזרוע עלולה לגרום ללחץ על כלי דם ועצבים ולגרום לנימול והירדמות של היד. במקרה הזה ניעור של היד יחזיר את התחושה ליד.

שכיבה על הצד עם יד מתחת לראש או לכרית

בשינה על הצד עם יד מתחת לכרית והמרפק כפוף עלול להיווצר לחץ על עצבים:

 • לחץ על עצב התווך בשורש כף היד עלול לגרום לתסמונת מנהרת שורש כף היד.
 • תסמונת התעלה הקוביטלית תתפתח כאשר הלחץ נוצר על עצב הגומד במרפק
 • לחץ על עצב הגומד בשורש כף היד תגרום להתפתחות תסמונת ע"ש גויון

כאשר במהלך השינה גם המרפק וגם כף היד כפופים או כאשר המרפק מיושר לחלוטין עלול להיווצר מתח וגירוי של הגידים הפושטים (מרפק טניס) והגידים המכופפים (מרפק גולף) במרפק.  אם אתם סובלים ממרפק טניס או ממרפק גולף התוצאה עלולה להיות החמרה במצב הגידים.

שכיבה על הצד כאשר האגן מסובב לפנים

מדובר בתנוחת שינה שכיחה שבה אנו אכן שוכבים על הצד אבל האגן "נופל" לפנים כך והתוצאה היא חצי שכיבה על הבטן. במנח הזה נוצרים עומסים על המבנים האחוריים של עמוד השדרה המותני ועל האגן. התוצאה עלולה להיות התפתחות נזקים לחלקים אלו וכאבים. למי שיש נטייה להתמקם בצורה הזאת כדי לתחוב כרית בין הברכיים על מנת לייצב את תנוחת השינה.

תנוחות שינה והתפתחות כאבים – סיכום

לתנוחת השינה שלכם יש השפעה שונה על חלקי הגוף השונים. תנוחות שינה מסוימות משנות את המנח האופטימלי של הגוף ויוצרות נקודות עומס וכאב. מומלץ לכול אדם בין אם הוא סובל מנזקים וכאבים כאלה ואחרים במערכת שריר ושלד ובין אם הוא רק רוצה למנוע אותם להקפיד על תנוחות שינה נכונה. יתכן שכדי ליהנות משינה טובה אתם צריכים גם למצוא כרית מתאימה ו/או מזרן מתאים אבל זה כבר עניין למאמר אחר.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הרשת החברתית עלולה להזיק

הרשת החברתית מזיקה לנפש

הרשת החברתית עלולה להזיק! אני מניח שאף אחד לא נופל עכשיו מהכיסא מגודל ההפתעה. ברור לכולנו שהרשתות החברתיות משנות את היסודות הבסיסיים של התנהלות האדם ושל הקשרים שלו עם בני אדם אחרים ואין סיכוי שלא נשלם על כך מחיר כלשהו. 

לחץ נפשי פוגע בכולם

לחץ נפשי בעבודה פוגע בכולם

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מכתבי תודה

מכתבי תודה

בעמוד זה ריכזנו מקבץ של מכתבי תודה שנשלחו מהמטופלים במרפאה. בחרנו מתוך המכתבים את אלו שעוסקים בטורטיקוליס, פציעות ספורט, תסמונת מפרק הלסת, פריצת דיסק מותני וצווארי, כאבי כתפיים, כאבי רגליים הרצאות וארגונומיה.