כאבי גב עליון גורמים
כאבי גב עליון גורמים

כאבי גב עליון גורמים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב עליון – גורמים לכך כוללים בעיקר עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. המקור יהיה לרוב פגיעה שולית ןחולפת בשרירים ותחושה של שרירים “תפוסים” וזאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר.

כאבים בגב העליון או כאבים בעמוד השדרה הגבי הם כאבים שאנו חשים באזור עמוד השדרה שנמצא בין חוליית הצוואר (C7) התחתונה לחוליית המותן העליונה (L1). העידן המודרני הכרוך בחוסר פעילות גופנית ובשהייה בלתי פוסקת רכון מעל מקלדת חושפים את האזור הזה לעומסים ופציעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב עליון גורמים – רקע

עמוד השדרה הגבי מצטיין בחוזק וביציבות גדולים בהשוואה לעמוד השדרה הצווארי או המותני. החוזק והיציבות של עמוד השדרה הגבי מוקנית לו בזכות בית החזה וכלוב הצלעות. כלוב הצלעות ובית החזה משמשים מחד להגנה על האיברים החיוניים כולל בין היתר הריאות והלב ומאידך מעניקים הגנה לגב העליון ומונעת נזקים קשים באזור הזה של הגב.

תפקוד לא תקין של השרירים ו/או המפרקים בעמוד השדרה העליון הגורמים לעומסי יתר היא הסיבה העיקרית להתפתחות כאבים בגב העליון. ישיבה שפופה לאורך זמן מול אחד המסכים מחשב, טלפון או הטלוויזיה יכולה, על ציר הזמן, להוביל לעומסי יתר, נזקים בחוליות הגב העליון, ברקמות התומכות בהן וברקמות המניעות אותן וכאבים.

אנטומיה בסיסית של עמוד שדרה העליון

כאבי גב עליון גורמים
כאבי גב עליון גורמים

עמוד השדרה הגבי מורכב מ12 חוליות כאשר 9 החוליות העליונות יוצרות מפרקים מאחור עם 9 הצלעות העליונות ומלפנים מתחברות עם עצם החזה כדי לייצר את חלל בית החזה. שלושת החוליות התחתונות יוצרות מפרקים מאחור עם שלושת הצלעות התחתונות שהן צלעות צפות. החוליות הללו והצלעות הצפות המחוברות אליהן מאפשרות תנועה גדולה יחסית. חלל בית החזה מגן על האיברים הנמצאים בתוכו כולל לב, ריאות וכבד. היכולת להתרחב מאפשרת לבית החזה להכיל את הריאות בעת שאיפת האוויר. לגב העליון מבנה קיפוזי קל.

שלושה מפרקים, כולל הדיסק הבין חולייתי ושני פרקי שטחה ממוקמים ומתפקדים בין כול שתי חוליות בעמוד השדרה העליון. המבנה הייחודי של עמוד השדרה העליון כולל עוד שני מפרקים בין הצלעות לבין כול חוליה. מפרקים אלו מקנים את יכולת התנועה לעמוד השדרה החזי. מגוון שרירים ורצועות פועלים יחד עם חוליות עמוד השדרה החזי והצלעות כדי לתמרן ולכוון את התנועה. חוט השדרה עובר בתוך תעלת חוט השדרה המצויה לאור עמוד השדרה, כולל עמוד השדרה הגבי. בין כול שתי חוליות מבעד לפתחים יעודיים יוצאים שורשי עצבים אשר משמשים ערוצי תקשורת בין המוח לאברי הגוף השונים.

מה עלול להיפגע בגב העליון?

עמוד השדרה הגבי או החזי והצלעות מעניקים נקודות אחיזה למספר רב של גידים, שרירים ורצועות אשר תומכים, מייצבים ומניעים את הגב העליון. עומסי יתר או נזקי חבלה עלולים לפגוע בכול אחת מהרקמות הרכות בגב העליון ולגרום לכאבים. גם פגיעה באחד מחמשת מפרקי עמוד השדרה הגבי ו/או באחת מהרקמות התומכות ומניעות אותם עקב עומס יתר, חבלה או מחלה עלולה לגרום להתפתחות כאב באזור הזה.

אין לשכוח כמובן את הדיסק הבין חולייתי חזי כגורם לסימנים ותסמינים באזור זה. למרות שעקב יציבותו של עמוד השדרה הגבי אין הדבר שכיח הרי שנזקי חבלה ועומסי יתר על הדיסק הזה עלולים לגרום לפציעתו. 99% מפריצות הדיסק בעמוד השדרה מתרחשות בעמוד השדרה המותני והצווארי ורק 1% מתרחש בעמוד השדרה העליון. פגיעה בגופי החוליות עצמן כמו למשל במצב של שברים מתרחשת כתוצאה מחבלה או בגלל אובדן צפיפות העצם שאז גם נפילה קלה עלולה לגרום לריסוק של חולייה או צלע.

כאבי גב עליון גורמים אפשריים:

עמוד השדרה הצווארי ועמוד השדרה המותני תוכננו להעניק לנו תנועה נרחבת. עמוד השדרה החזי תוכנן לייציבות וקשיחות הדרושים לזקיפות קומה ולהגנה על האיברים החיוניים הפנימיים. יציבות וקשיחות אלה מגנים על עמוד שדרה העליון מפני נזקים משמעותיים כגון ניוון מפרקי החוליות בגב העליון, ניוון של הדיסקים הבין חולייתיים בגב העליון, ריבוי פריצות דיסקים בין חולייתיים בגב העליון, היצרות של תעלת עמוד השדרה הגבי ועוד.

מסיבה זאת, הפגיעות והכאבים בגב העליון נושאים ברובן אופי קל. עם זאת למרות היות עמוד השדרה העליון חסין לפגיעות ביחס לעמוד השדרה הצווארי והמותני עדיין, הכוחות, העומסים ומגוון המחלות מצליחים לגרום נזקים וכאבים גם לו. להלן גורמים אפשריים לכאבים בגב העליון:

ניוון ויציבה לקויה

שימוש לא נכון או חוסר שימוש בעמוד השדרה העליון וברקמות התומכות בו או מניעות אותו עלולים להוביל לניוון ו/או פציעה של של הרקמות הללו. התוצאה האפשרית היא כמובן כאבים, מגבלות תנועה ועוד. כך למשל ישיבה ממושכת ומרוחה במשך שעות כול יום וחוסר פעילות גופנית גורמים למחד לעומסי יתר על אזורים מסוימים בגב העליון ומאידך לחוסר עומס על השרירים המניעים את הגב. חלקים מסוימים ישחקו ויפצעו כתוצאה מעומסי יתר ואילו השרירים והרקמות הרכות האחרות שאינן חשופות לעומסים מתנוונות ונפצעות עם חשיפה לעומס קל ביותר. חשוב לזכור, שרירי גב מנווונים אינם יכולים למלא את משימתם הכוללת בין היתר תמיכה בעמוד השדרה הגבי.

עומס יתר

עומס יתר על חוליות הגב העליון ועל הרקמות הרכות התומכות והמניעות אותו כולל הגידים, השרירים, הרצועות, הדיסקים בין חולייתיים, הסחוסים ועוד הוא עוד סיבה להתפתחות כאבים בגב עליון. עומסי יתר אלה על הגב העליון נגרמים בעיקר בגלל ליקויי יציבה והתנהלות ארגונומית לקויה. ישיבה ממושכת יוצרת עומסים סטטיים על הרקמות התומכות בגב ובכלל זה דיסקים בין חולייתיים, שרירים, רצועות, גידים ועוד. העומס הזה גורם לרקמות להיכשל בהדרגתיות ביכולת שלהם לתמוך ומכאן הדרך לפציעה קצרה.

נזקי חבלה

גם נזקי חבלה מהווים גורם שכיח להתפתחות כאבים בגב העליון. דטגמאות לכך כוללות תאונת דרכים (צליפת שוט), נפילה, פציעת ספורט, הרמה לא נכונה ועוד. כול אלה עלולים לגרום לפריצת דיסק בין חולייתי וללחץ על שורש עצב או על חוט השדרה, למתיחה או קריעה של רקמות רכות כולל רצועות שרירים גידים, יכולים לגרום לשברים בחוליות עמוד השדרה ועוד. נזקים אלו ואחרים עלולים להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים בגב העליון.

מחלות

מספר רב של מחלות והפרעות בריאותיות עלולים לגרום בין היתר להתפתחות כאב בגב העליון. בין הפרעות והמחלות הללו נמנה כמובן את דלקת הפרקים השכיחה מכולן – דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) וגם דלקות פרקים אחרות כגון דלקת פרקים מקשחת (Ankylosing spondylitis), דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים ריאומטית, דלקת זיהומית ועוד. מחלות נוספות שעלולות לגרום לכאבים בגב העליון כוללות גידול סרטני ראשוני או גרורה סרטנית, פיברומיאלגיה, מחלת פאג’ט, מיוסיטיס ועוד.

גידולים סרטניים שפירים או ממאירים וכן גידולים סרטניים ראשוניים או גרורות עלולים לגרום להרס ו/או לחץ על רקמות סמוכות לעמוד השדרה העליון ובכך לגרום בין היתר גם להתפתחות של כאב ורגישות באזור הזה. מגוון מחלות נוספות כולל חולי של הריאות כולל סרטן, בעיות לב, נזק לאבי העורקים, דלקות ואבנים בדרכי השתן ו/או בכליות, בעיות במערכת העיכול, פתולוגיות גניקולוגיות ברחם ובשחלות ועוד.

נזקים מרוחקים המקרינים כאב לגב העליון

לא כול הכאבים בגב העליון נגרמים בגלל נזקים לאחת או יותר מהרקמות בגב העליון. לעתים הכאבים שאנו חשים בגב העליון מוקרנים מדלקות, גידולים סרטניים או פגיעות אחרות באיברים פנימיים ומרוחקים כולל לב, אב העורקים,ריאות, ושט, קיבה, כבד, כיס מרה, לבלב, כליות, דלקות ואבנים בדרכי השתן, פתולוגיות גניקולוגיות ברחם ובשחלות ועוד. הקרנות כאב לגב העליון יכולים להתפתח גם עקב פגיעה בדיסק בין חולייתי צווארי או מותני.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן