כאבי גב עליון גורמים
גורמים לכאבי גב עליון

כאבי גב עליון גורמים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב עליון – גורמים לכך כוללים בעיקר עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. המקור יהיה לרוב פגיעה שולית וחולפת בשרירים ותחושה של שרירים "תפוסים" וזאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר.

כאבים בגב העליון או כאבים בעמוד השדרה הגבי הם כאבים שאנו חשים באזור עמוד השדרה שנמצא בין חוליית הצוואר (C7) התחתונה לחוליית המותן העליונה (L1). העידן המודרני הכרוך בחוסר פעילות גופנית ובשהייה בלתי פוסקת רכון מעל מקלדת חושפים את האזור הזה לעומסים ופציעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב עליון גורמים – רקע

עמוד השדרה הגבי מצטיין בחוזק וביציבות גדולים בהשוואה לעמוד השדרה הצווארי או המותני. החוזק והיציבות של עמוד השדרה הגבי מוקנית לו בזכות בית החזה וכלוב הצלעות. כלוב הצלעות ובית החזה משמשים מחד להגנה על האיברים החיוניים כולל בין היתר הריאות והלב ומאידך מעניקים הגנה לגב העליון ומונעת נזקים קשים באזור הזה של הגב.

תפקוד לא תקין של השרירים ו/או המפרקים בעמוד השדרה העליון הגורמים לעומסי יתר היא הסיבה העיקרית להתפתחות כאבים בגב העליון. ישיבה שפופה לאורך זמן מול אחד המסכים מחשב, טלפון או הטלוויזיה יכולה, על ציר הזמן, להוביל לעומסי יתר, נזקים בחוליות הגב העליון, ברקמות התומכות בהן וברקמות המניעות אותן וכאבים.

אנטומיה בסיסית של עמוד שדרה העליון

כאבי גב עליון גורמים
כאבי גב עליון גורמים

עמוד השדרה הגבי מורכב מ- 12 חוליות כאשר 9 החוליות העליונות יוצרות מפרקים מאחור עם 9 הצלעות העליונות ומלפנים מתחברות עם עצם החזה כדי לייצר את חלל בית החזה. שלושת החוליות התחתונות יוצרות מפרקים מאחור עם שלושת הצלעות התחתונות שהן צלעות צפות. החוליות הללו והצלעות הצפות המחוברות אליהן מאפשרות תנועה גדולה יחסית. חלל בית החזה מגן על האיברים הנמצאים בתוכו כולל לב, ריאות וכבד. היכולת להתרחב מאפשרת לבית החזה להכיל את הריאות בעת שאיפת האוויר. לגב העליון מבנה קיפוזי קל.

שלושה מפרקים, כולל הדיסק הבין חולייתי ושני פרקי שטחה ממוקמים ומתפקדים בין כול שתי חוליות בעמוד השדרה העליון. המבנה הייחודי של עמוד השדרה העליון כולל עוד שני מפרקים בין הצלעות לבין כול חוליה. מפרקים אלו מקנים את יכולת התנועה לעמוד השדרה החזי. מגוון שרירים ורצועות פועלים יחד עם חוליות עמוד השדרה החזי והצלעות כדי לתמרן ולכוון את התנועה. חוט השדרה עובר בתוך תעלת חוט השדרה המצויה לאור עמוד השדרה, כולל עמוד השדרה הגבי. בין כול שתי חוליות מבעד לפתחים ייעודיים יוצאים שורשי עצבים אשר משמשים ערוצי תקשורת בין המוח לאברי הגוף השונים.

מה עלול להיפגע בגב העליון?

עמוד השדרה הגבי הקרוי גם עמוד השדרה החזי או עמוד השדרה הטורקלי מעניק יחד עם הצלעות נקודות אחיזה למספר רב של גידים, שרירים ורצועות שתומכים, מייצבים ומניעים אותו. עומסי יתר או נזקי חבלה עלולים לפגוע בכול אחת מהרקמות הרכות בגב העליון ולגרום לכאבים. גם פגיעה באחד מחמשת המפרקים בעמוד השדרה הגבי ו/או באחת מהרקמות התומכות ומניעות אותם עקב עומס יתר, חבלה או מחלה עלולה לגרום להתפתחות כאב באזור הזה.

אין לשכוח כמובן את הדיסק הבין חולייתי חזי כגורם לסימנים ותסמינים באזור זה. למרות שעקב יציבותו של עמוד השדרה הגבי אין הדבר שכיח הרי שנזקי חבלה ועומסי יתר על הדיסק הזה עלולים לגרום לפציעתו. 99% מפריצות הדיסק בעמוד השדרה מתרחשות בעמוד השדרה המותני והצווארי ורק 1% מתרחש בעמוד השדרה העליון. פגיעה בגופי החוליות עצמן כמו למשל במצב של שברים מתרחשת כתוצאה מחבלה או בגלל אובדן צפיפות העצם שאז גם נפילה קלה עלולה לגרום לריסוק של חולייה או צלע.

כאבי גב עליון גורמים אפשריים:

עמוד השדרה הצווארי ועמוד השדרה המותני תוכננו להעניק לנו תנועה נרחבת. עמוד השדרה החזי תוכנן ליציבות וקשיחות הדרושים לזקיפות קומה ולהגנה על האיברים החיוניים הפנימיים. יציבות וקשיחות אלה מגנים על עמוד שדרה העליון מפני נזקים משמעותיים כגון ניוון מפרקי החוליות בגב העליון, ניוון של הדיסקים הבין חולייתיים בגב העליון, ריבוי פריצות דיסקים בין חולייתיים בגב העליון, היצרות של תעלת עמוד השדרה הגבי ועוד.

מסיבה זאת, הפגיעות והכאבים בגב העליון נושאים ברובן אופי קל. עם זאת למרות היות עמוד השדרה העליון חסין לפגיעות ביחס לעמוד השדרה הצווארי והמותני עדיין, הכוחות, העומסים ומגוון המחלות מצליחים לגרום נזקים וכאבים גם לו. להלן גורמים אפשריים לכאבים בגב העליון:

ניוון ויציבה לקויה

שימוש לא נכון או חוסר שימוש בעמוד השדרה העליון וברקמות התומכות בו או מניעות אותו עלולים להוביל לניוון ו/או פציעה של של הרקמות הללו. התוצאה האפשרית היא כמובן כאבים, מגבלות תנועה ועוד. כך למשל ישיבה ממושכת ומרוחה במשך שעות כול יום וחוסר פעילות גופנית גורמים מחד לעומסי יתר על אזורים מסוימים בגב העליון ומאידך לחוסר עומס על השרירים המניעים את הגב. חלקים מסוימים ישחקו ויפצעו כתוצאה מעומסי יתר ואילו השרירים והרקמות הרכות האחרות שאינן חשופות לעומסים מתנוונות ונפצעות עם חשיפה לעומס קל ביותר. חשוב לזכור, שרירי גב מנוונים אינם יכולים למלא את משימתם הכוללת בין היתר תמיכה בעמוד השדרה הגבי.

עומס יתר

עומס יתר על חוליות הגב העליון ועל הרקמות הרכות התומכות והמניעות אותו כולל הגידים, השרירים, הרצועות, הדיסקים בין חולייתיים, הסחוסים ועוד הוא עוד סיבה להתפתחות כאבים בגב עליון. עומסי יתר אלה על הגב העליון נגרמים בעיקר בגלל ליקויי יציבה והתנהלות ארגונומית לקויה. ישיבה ממושכת יוצרת עומסים סטטיים על הרקמות התומכות בגב ובכלל זה דיסקים בין חולייתיים, שרירים, רצועות, גידים ועוד. העומס הזה גורם לרקמות להיכשל בהדרגתיות ביכולת שלהם לתמוך ומכאן הדרך לפציעה קצרה.

נזקי חבלה

גם נזקי חבלה מהווים גורם שכיח להתפתחות כאבים בגב העליון. דוגמאות לכך כוללות תאונת דרכים (צליפת שוט), נפילה, פציעת ספורט, הרמה לא נכונה ועוד. כול אלה עלולים לגרום לפריצת דיסק בין חולייתי וללחץ על שורש עצב או על חוט השדרה, למתיחה או קריעה של רקמות רכות כולל רצועות שרירים גידים, יכולים לגרום לשברים בחוליות עמוד השדרה ועוד. נזקים אלו ואחרים עלולים להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים בגב העליון.

מחלות

מספר רב של מחלות והפרעות בריאותיות עלולים לגרום בין היתר להתפתחות כאב בגב העליון. בין הפרעות והמחלות הללו נמנה כמובן את דלקת הפרקים השכיחה מכולן – דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) וגם דלקות פרקים אחרות כגון דלקת פרקים מקשחת (Ankylosing spondylitis), דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים ראומטית, דלקת זיהומית ועוד. מחלות נוספות שעלולות לגרום לכאבים בגב העליון כוללות גידול סרטני ראשוני או גרורה סרטנית, פיברומיאלגיה, מחלת פאג'ט, מיוסיטיס ועוד.

גידולים סרטניים שפירים או ממאירים וכן גידולים סרטניים ראשוניים או גרורות עלולים לגרום להרס ו/או לחץ על רקמות סמוכות לעמוד השדרה העליון ובכך לגרום בין היתר גם להתפתחות של כאב ורגישות באזור הזה. מגוון מחלות נוספות כולל חולי של הריאות כולל סרטן, בעיות לב, נזק לאבי העורקים, דלקות ואבנים בדרכי השתן ו/או בכליות, בעיות במערכת העיכול, פתולוגיות גינקולוגיות ברחם ובשחלות ועוד.

נזקים מרוחקים המקרינים כאב לגב העליון

לא כול הכאבים בגב העליון נגרמים בגלל נזקים לאחת או יותר מהרקמות בגב העליון. לעתים הכאבים שאנו חשים בגב העליון מוקרנים מדלקות, גידולים סרטניים או פגיעות אחרות באיברים פנימיים ומרוחקים כולל לב, אב העורקים,ריאות, ושט, קיבה, כבד, כיס מרה, לבלב, כליות, דלקות ואבנים בדרכי השתן, פתולוגיות גינקולוגיות ברחם ובשחלות ועוד. הקרנות כאב לגב העליון יכולים להתפתח גם עקב פגיעה בדיסק בין חולייתי צווארי או מותני.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון