כאבים בכתף מה עלול לגרום לכך

כאבים בכתף מה עלול לגרום לכך
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכתף מה עלול לגרום לכך? כאבי כתפיים אינם זרים לרוב האוכלוסייה. מפרק הכתף הוא שילוב של ארבעה מפרקים שונים המתפקדים יחדיו. אחד המאפיינים המרכזיים של מפרק הכתף הוא טווח התנועה הגדול שלו. המבנה האנטומי של המפרק הזה הוא שמאפשר מחד את טווח התנועה הרחב ומאידך גורם למפרק להיות פחות יציב ופגיע לפציעות.

פציעות וכאבי כתפיים נובעים בעיקר מעומס יתר המוטל על אחת מהרקמות המרכיבות את המפרק הזה או מנזקים טראומטיים. כול מי שפעיל בספורט מגע, זריקות כדור, הרמת כתף ורוטציות כתף חוזרות ונשנות חשוף לפציעות כתפיים. כאן תקבלו תשובה על השאלה: כאבים בכתף מה עלול לגרום לכך?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכתף מה עלול לגרום לכך – פירוט

פגיעה ברקמות בכתף גורמת לכאב בכתף

מגוון תנועותיו הרחב של מפרק הכתף והיותו מפרק מרכזי המוציא לפועל חלק נרחב מהמטלות שלנו מעלים את הסיכון שלו להיחשף לעומסי יתר ופציעות. דוגמאות לעומסים עם פוטנציאל לנזק המוטלים עליו כוללים ספורט הכרוך בהפעלת מפרק הכתף בטווחי תנועה רחבים כגון הטלת כדור מעל הראש או הגשת כדור במשחק טניס. מתיחה או קרע של גידים ו/או לשרירים יובילו להתפתחות דלקת בגיד (Tendinitis) ו/או דלקת בשריר וכאבים בכתף.

דלקת בגידי השרוול המסובב

תפקידם של הגידים הוא להעביר את הכוח הנוצר בשרירים אל העצם ולהוציא לפועל את התנועה או העבודה. תפקידם המרכזי של גידי השרירים מסובבי הכתף (Rotator cuff) בתנועת הכתף יוצר עומס משמעותי על נקודת החיבור של גידים אלו אל העצם. עומסים אלו הנובעים מביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים עלולים בקלות יחסית להפוך לעומסי יתר ולגרום למגוון נזקים לגידים כולל מתיחה של הגיד או קרע חלקי או קרע מלא (Rotator cuff tendinopathy) והתפתחות דלקת.

תסמונת הצביטה

כאבים בכתף מה עלול לגרום לכך
כאבים בכתף מה עלול לגרום לכך

גידי השרוול המסובב עלולים גם להיפצע כתוצאה מלחץ ישיר המופעל עליהם בין עצם הזרוע (Humerus) לבין זיז שיא הכתף (Acromion) ולגרום לתופעה הקרויה תסמונת הצביטה (Shoulder Impingement Syndrome). המנגנון לפציעה זאת הוא הרמה חוזרת ונשנית של היד והכתף מעל גובה הראש. דברים אלו נכונים יותר כאשר הרמות היד והכתף מתבצעות בכוח כמו במצב של הגשת כדור בטניס או הנחתת כדור בכדור עף. לחצים חוזרניים על הגידים גורמים בסופו של דבר לפציעת הגידים ולקושי הולך וגובר להרים את היד מעל לגובה הראש. מצב קליני זה קרוי .

פציעות של שרירי השרוול המסובב

עומסי יתר על מפרק הכתף שמקורם ביצוע תנועות חוזרניות ומאמצים חוזרניים המתבצעים בטווחי תנועה רחבים או חבלה ופציעות ספורט עלולים לגרום גם לפציעה של השרירים בקבוצת השרוול המסובב (Rotator cuff). קבוצת שרירים זאת כוללת ארבע שרירים שתפקידם להניע את מפרק הכתף ולייצבו. תפקידם המרכזי בתנועת המפרק וביציבות שלו חושפת אותם לעומסי יתר כרוניים וסיכון לפציעות. פציעה של שרירי השרוול המסובב יכולה להיות מתיחת שריר (Strains), קרע חלקי בשריר או קרע מלא (Rotator cuff tear). תסמינים אופייניים (תלוי בחומרת הנזק) כוללים כאבים בכתף, השלכת כאב במורד הזרוע, מגבלות תנועה ועוד.

הסתיידות בגידי השרוול המסובב

גידי השרוול המסובב ובעיקר הגיד השריר הרום-קוצי (Supraspinatus) נתונים גם להסתיידויות (Calcific Tendenitis). הסתיידות גידים שכיחה יותר בקרב נשים לאחר גיל 50. ברוב המקרים אין משמעות קלינית להסתיידויות האלה והן נוצרות ללא כול סימנים ותסמינים. במיעוט המקרים (כשליש) מתפתח התקף כאב חריף בעוצמה שיכולה להקשות עליכם לישון. התקף זה עלול להימשך מספר ימים וכרוך במגבלות תנועה קשות של הכתף, הכתף חמה ורגישה למגע. עם שוך המצב החריף עוברת הדלקת למצב כרוני מתמשך שבו הכאב הוא קל יחסית. במהלך הזמן חלק מההסתיידויות צפויות להיספג ולהיעלם. טיפול בגלי הלם הוא אחד הטיפולים המומלצים לפתולוגיה זאת.

נזקי בורסה בכתף

כאבים חדים בכתף שמחמירים עם הרמת הכתף ומעירים משינה, מגבלות תנועה קשות ולעתים גם נפיחות ואדמומיות עלולים להצביע על קיומה של דלקת ברקמה הנקראת בורסה (Bursa). הבורסה או בשמה העברי אמתחת היא למעשה שקיק נוזלים דק שתפקידיו הפרדת רקמות ומניעת חיכוך ביניהן. בכתף מתפקדות ארבעה בורסות עיקריות: בורסת תת-שיא הכתף (Subacromial bursa), בורסת תת-שריר הדלתא (Subdeltoid bursa), בורסת תת-שכמי (Subscapular bursa), בורסת תת זיז מקור העורב (Subcoracoid bursa). גירויי כרוני של אחת מהבורסות הללו לרוב בגלל ביצוע תנועות חוזרות של הכתף (הנחתות, הטלות, זריקות) ומאמצים חוזרניים יגרום לדלקת ברקמת הבורסה – בורסיטיס (Bursitis).

קרע שריר הדו ראשי או הגיד שלו

שריר נוסף בכתפיים שעקב עומסי יתר נתון לסכנת פציעה הוא השריר הדו ראשי (Biceps). עומסי יתר קיצוניים על השריר הזה עלולים להיגרם באימוני משקולות או בניסיון לתמוך ולמנוע נפילה של חפץ כבד ולגרום למתיחת השריר (Biceps Strains) או קרע של השריר הדו ראשי (Biceps Rupture) או של הגיד של שריר זה לרוב בנקודת החיבור שלו אל מפרק הכתף. סימנים ותסמינים אופייניים: תחושה מידית בעת הפציעה של רקמה שנקרעת. כמו כן כאבים בחזית הכתף המחמירים העם מאמץ המוטל על השריר וכמובן עיוות חיצוני של השריר במקום הנזק.

קרע שריר החזה הגדול

עוד שריר שעקב הפופולריות העצומה שיש בשנים האחרונות לאימוני משקולות נתון לפציעות הוא שריר החזה הגדול (Pectoralis major). מדובר בשריר חזק שתפקידו הוא הנעה של מפרק הכתף לפנים ולצד הנגדי. שריר החזה נחלק לשניים: חלקו העליון מתחיל מעצם הבריח ונקרא "ראש עצם הבריח" (Clavicular head) ואילו חלקו התחתון מתחיל מעצם החזה ונקרא "ראש עצם החזה" (Sternal head). עומסי יתר על השריר או נזק חבלה עלולים לגרום למתיחה של השריר (Pectoralis Major Strains), לקרע חלקי או קרע מלא בשריר החזה הגדול (Pectoralis Major Rupture). סימנים ותסמינים: תחושה של קריעת רקמות בחזה וכן (על פי חומרת הנזק) כאב מקומי, מגבלות תנועה, נפיחות ועיוות של השריר.

כתף קפואה

מעטפת המפרק (קופסית) שבמצבה הבריא היא גדולה מספיק כדי לאפשר טווח תנועה רחב מתכווצת במצב דלקתי ואינה מאפשרת למפרק הכתף להמשיך לנוע בחופשיות. לתופעה זאת קוראים כתף קפואה (Frozen Shoulder) או – הדבקות קופסית מפרק הכתף (Adhesive capsulitis). התהליך של התפתחות כתף קפואה מתחיל מנזק דלקתי אפילו מינורי בקופסית שבאופן הדרגתי מוביל ליצירת הידבקויות והתכווצות אינטנסיבית של הקופסית עד למצב הפתולוגי של כתף קפואה. חשוב לציין שכתף קפואה עלולה ללא טיפול ושיקום מתאימים להיוותר מוגבלת גם לאחר שהכאב בכתף חולף.

כאבים בכתף בגלל מחלות בכתף

דלקות פרקים

כאבים בכתף יכולים לנבוע גם מדלקות פרקים ובעיקר מדלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) שהיא דלקת הפרקים השכיחה ביותר. דלקת פרקים ניוונית מתאפיינת בנזקים שהיא גורמת לסחוסים בתוך הפרקים לעיתים עד כדי שחיקתם המלאה. דלקת פרקים ניוונית פוגעת גם ברקמות אחרות במפרק ומשבשת את תפקודו. בין דלקות הפרקים הנוספות שיכולות לבוא לידי ביטוי בין היתר באמצעות כאבים בכתף נמנה את דלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid Arthritis), את דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) ועוד.

כאבים בכתף בגלל נזקים טראומטיים לכתף

נפילה על יש מושטת לפנים, פציעת ספורט, תאונת דרכים או טראומה אחרת עלולה לגרום לנזקים לחלקים הגרמיים של המפרק – שברים, סדקים או לרקמות הרכות שאוחזות ומניעות את המפרק – קרעים, מתיחות, פריקות ועוד. בין יתר הפגיעות נמנה: שבר בעצם הזרוע (Humeral Fracture), שבר בעצם הבריח (Clavicle Fracture), שבר בעצם השכמה (Scapula Fracture), פריקת מפרק הכתף (Shoulder dislocation) פריקת של מפרק עצם הבריח ושיא הכתף (Acromioclavicular dislocation) ועוד.

פריקת כתף

המבנה האנטומי של מפרק הכתף מאפשר לו מחד טווחי תנועה גדולים במיוחד ומאידך מותיר אותו עם יציבות מוגבלת. חוסר היציבות היחסית של מפרק הכתף חושפים אותו לסיכון מוגבר לסבול מפריקת כתף, חלקית או מלאה (Glenohumeral dislocation). הגורמים העיקריים לפריקות כתפיים הם נפילות או חבלות אחרות. רוב פריקות הכתפיים (95%) הן פריקות קדמיות ורק 5% פריקות אחוריות. בפריקת כתף חלקית יחליק ראש עצם הזרוע רק באופן חלקי ממקומו אל מחוץ לשקע הגלנואידי בעוד שבפריקה מלאה ראש עצם הזרוע מחליק באופן מלא החוצה וקדימה מהשקע הגלנואידי. פריקות כתפיים ובעיקר אם הן פריקות חוזרות יוצרות חוסר יציבות כרונית המזמינה פריקות נוספות ומעלות את הסיכון לנזקים משניים בכתף כולל קרעים בלברום, שברים, קרעים של השרוול המסובב ועוד. תסמינים שכיחים: כאבים בכתף שעלולים להיות חריפים וקושי רב לבצע תנועות כלשהן עם הכתף.

קרע לברום

לברום (Labrum) היא רקמה סחוסית טבעתית המקיפה את מפרק הכתף ומשפרת את יציבות ראש עצם הזרוע (Humeros) בתוך שקע עצם השכמה (Glenoid). קרע חלקי או מלא של הלברום בכתף (Labral Tear of the Shoulder) עלול להיגרם בגלל פריקת מפרק הכתף, נפילה על יד מושטת לפנים, הרמת משא כבד במיוחד, הטלה או זריקת כדור כוחנית ופעולות חוזרניות נוספות.

הקרעים בלברום בכתף נחלקים לשני סוגים בסיסיים: קרע בחלקו העליון (Superior Labrum Antero-Posterior) או בקיצור SLAP או קרע בחלקו התחתון (Bankart lesion). תסמינים שכיחים: כאבים בכתף המחמירים עם ביצוע תנועות בכתף ובעיקר הרמת הכתף מעל לגובה הראש. יתכנו רעשים מתוך המפרקים ותחושה שמשהו לא עובד חלק במפרק, תחושת חוסר יציבות.

כאבים בכתף בגלל פגיעה מרוחקת מהכתף

פגיעה במספר אזורים בגוף המרוחקים ממפרק הכתף עלולה לגרום להתפתחות כאבים בכתף.

פגיעה במפרק עצם בריח ושיא הכתף

גם נזקים למפרקים מחוץ למפרק הכתף עלולים לגרום כאבים בכתף. דוגמה לכך היא מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא ברקמות החיבור והרצועות התומכות במפרק מפרק עצם הבריח עם שיא הכתף (Acromio-Clavicular joint). נזקים אלו לרקמות החיבור במפרק זה הנובעים לרוב מנפילה על יד מושטת לפנים או מחבלה אחרת, עלולים לגרום לדלקת במפרק (AC Joint Sprain) או לפריקתו המלאה של המפרק (Acromioclavicular dislocation). בין התסמינים במקרה הזה נמנה כאבים מקומיים שמחמירים בתנועות כתף או בגלל לחץ ישיר שמופעל על המפרק למשל בעת הישענות עליו.

נזקים בעמוד השדרה הצווארי

כאבים בכתפיים עלולים להופיע גם בלי שום נזק בכתף. דוגמה לכך היא נזקים המתפתחים בעמוד השדרה הצווארי לרוב על רקע של עומס יתר או חבלה וגורמים בין היתר להשלכות כאב אל הכתפיים. בין הפתולוגיות השכיחות שעלולות להתפתח בצוואר ויש ביכולתן להקרין כאב לאזור הכתף נמנה: היווצרות בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק (Herniated Disk), שחיקת סחוסים בגלל תהליכים ניווניים (Cervical Spondylosis), קרע או מתיחה של שרירים ו/או גידים ועוד. דיסק בין חולייתי שניזוק יכול לשנות את מיקומו האנטומי, ללחוץ על שורש עצב צווארי וגרום להשלכות כאב גם לכתפיים.

כאבים בכתף בגלל פגיעה בעצבים פריפריים

פגיעה במקלעת הזרוע

הסעיפים הקדמיים של העצבים בעמוד השדרה יוצרים מקלעות עצבים. מקלעות העצבים העיקריות הן מקלעת הצוואר (Cervical plexus), המקלעת הזרוע (Brachial plexus) מקלעת המותן (Lumbar plexus) ומקלעת העצה (Sacral plexus).  נזק לאחת משתי המקלעות הראשונות, לרוב בעקבות תאונת דרכים, יגרום בין היתר כאבים בכתף.

תסמונת מוצא בית החזה

סיבי העצבים שמקורם בעמוד השדרה הצווארי וכלי הדם שמקורם בלב עושים דרכם בין היתר לכיוון הגפיים כדי לעצבב ולספק דם. במהלך מסלולם עלולים סיבי עצב אלו וכלי הדם להילכד במספר מקומות בין בסיס הצוואר לבית השחי. למכלול הסימנים והתסמינים הללו ניתן שם: תסמונת מוצא בית החזה (T.O.S – Thoracic outlet syndrome). בין התסמינים של תסמונת זאת נכלול כאבים בכתף, כאבי צוואר, חסרים נוירולוגיים ועוד.

עוד גורמים לכאבי כתפיים

מחלות שונות ופגיעה באיברים מרוחקים עלולים לגרום לכאבים בכתפיים או להשלכות כאב לכתפיים. בין היתר נמנה: נמק בראש עצם הזרוע (AVN), דלקות זיהומיות בעצם או גידולים סרטניים שפירים או ממאירים, סרטן ריאות (Lung Cancer), אבנים בכיס המרה (Gallstones ) מחלות כבד (Liver Conditions), מחלות לב וכלי דם (Heart and Blood Vessel Conditions) ועוד.

אוטם שריר הלב

בין הגורמים המפחידים לכאבים בכתף נמצא גם אוטם שריר הלב (Myocardial infarction). אוטם שריר הלב או "התקף לב" נגרם עקב חסימה של אחד מכלי הדם (קריש דם ?) המובילים דם לשריר של הלב. חשוב לאבחן ולטפל במהירות באוטם שרירי הלב על מנת למנוע נזקים בלתי הפיכים משריר הלב. לאוטם שריר הלב התלוו חלק או כול הסימנים והתסמינים הבאים: כאב חד ופתאומי בבית החזה ובאזור הסרעפת. הכאב יושלך (לא בכול המקרים) אל הכתף והזרוע בצד שמאל או לאזור הצוואר והלסת. עוד עלולים לחוש: הזעה, חולשה, סחרחורת, בחילה, הקאות,,  קוצר נשימה, דפיקות לב וחרדה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים