קרע בשריר התאומים
קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קרע בשריר התאומים היא פציעה שכיחה הנוטה לחזור ולהפוך לפציעה כרונית. הפציעה הזאת מתאפיינת בכאב בשוק, המופיע באופן חד ופתאומי לרוב במהלך הפעילות הגופנית. הרבה מהחולים מתארים את רגע התרחשות הפציעה כפגיעת קליע רובה ברגל. רגע אחד אתה מלא אנרגיה, מתרוצץ ורץ על המגרש ברגע השני אתה נבלם בחדות על ידי כאב חד. פציעות בשוק הן עניין שכיח. על פי מחקר שנעשה בקרב שחקני כדורגל נמצא ששיעור הפציעות באזור אנטומי זה עמד על 13% מכלל הפציעות. לרוב הפציעות הללו בשוק כוללים מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו.

קרע בשריר התאומים עלולה להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שלכם ואם הכאבים התפתחו במהלך פעילות גופנית הסבירות לכך עולה. מספר גורמי סיכון מעלים את הסיכוי לסבול מנזק בשרירי השוק מאחור כולל גיל, מקצוע, סוג הספורט שלכם ועוד. אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול ושיקום יעילים וימנע מצב של קרעים חוזרים. בכל מקרה של קרע בשריר התאומים אבחון וטיפול מהירים משרתים את מיטב האינטרסים שלכם?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןקרע בשריר התאומים – רקע

מתיחה או קרע ברמות חומרה כזו או אחרת בשריר התאומים (Gastrocnemius) היא פציעת ספורט שכיחה פציעה זאת נקראת גם “רגל טניס” בגלל היותה נפוצה בקרב שחקני טניס. ברוב המקרים מיקום הפציעה הנו בראש הפנימי של שריר התאומים. נקודת התורפה למתיחה או קרע בשריר התאומים נמצאת באזורי החיבור של השריר עם גיד אכילס. פציעה זו עלולה להיות נחלתם של כול העוסקים בפעילות ספורט ובעיקר בקרב שחקני כדור והעוסקים בספורט הכרוך בריצה, קפיצה, ויציאה מהירה מהמקום. בין הדוגמאות לסוגי ספורט שבהם קיים סיכון משמעותי להתפתחות מתיחה או קרע בשריר התאומים או בשריר הסוליה נמנה כמובן טניס, כדורסל, כדורגל ועוד.

גברים מתבגרים מעל גיל 30 העוסקים בספורט אינטנסיבי המטיל עומס על שרירי התאומים מהווים קבוצת סיכון גדולה ביותר לפציעת השריר. הסיבה לכך היא שקבוצה זאת דוחפת את עצמה מעט יותר מידי מבלי להתחשב בהליכי ניוון שונים שחלו בגופם. פציעה זו אופיינית גם לספורטאים של סופי שבוע או כפי שהם נקראים “לוחמי סוף השבוע”. ילדים אינם סובלים מפציעה זאת מה שמעיד שתהליכים ושינויים ניוונים מוקדמים מהווים גורם משפיעה בסוג זה של פציעה. קיים סיווג מקובל לגבי חומרת הפציעה של השריר החל מפציעת מתיחה (stretch injury), פציעה ברמת חומרה בינונית (קרע חלקי) ופציעה חמורה (קרע מלא). אנו יודעים היום שהמונח “פציעת מתיחה” הוא מונח שגוי שכן גם פציעה מסוג זה כוללת קרע של סיבי שריר.

אנטומיה של השוק

בשרירי השוק האחורית (Calf) מתפקדים שני שרירים, שריר התאומים ושריר הסוליה. שרירים אלו נושאים בעומס הנובע מפעילות כף הרגל במצבים קיצוניים כמו קפיצה, ריצה ויציאה מהירה מהמקום. במהלך ההליכה, ריצה או קפיצה השרירים הללו מושכים את העקב באמצעות גיד אכילס ובכף מאפשרים את התנועה לפנים.

שריר התאומים

שריר התאומים שהוא שריר גדול ועצמתי ביותר מורכב משני ראשים. שני הראשים, הראש הפנימי והראש החיצוני, מתחילים מעצם הירך מעל מפרק הברך ומתחברים במורד הרגל יחד עם שריר הסוליה לגיד אכילס שמתחבר לקרסול. תפקידו העיקרי של שריר התאומים הוא כפיפה מטה (Plantarflex) של כף הרגל אך הוא גם מסייע לשרירי מיתר הברך (Hamstrings) בכפיפה של הברך. אזור נקודת החיבור של הראש הפנימי של שריר התאומים עם גיד אכילס הוא האזור שנושא בעיקר העומס ועל כן הוא גם האזור המעורב ביותר בפציעה הזאת. תפקידים נוספים: כפיפה מסוימת של פרק הברך והענקת יציבות אחורית לברך ולתנועת המיניסקוס.

שריר הסוליה

שריר הסוליה (Soleus) הממוקם מתחת לשריר התאומים הוא הקטן והחלש יותר מבין שני השרירים בשוק מאחור. השריר מתחיל מעצמות השוק והשוקית (Tibia and Fibula) מתחת לברך ומתחבר יחד עם שרירי התאומים לגיד אכילס ובאמצעותו לעקב מאחור. תפקידו של שרירי הסוליה הוא כיפוף מטה של כף הרגל. בגלל מיקומו מתחת לברך אין לו השפעה על תנועת הברך ולכן כאשר שריר הסוליה נפגע אין כאב בכפיפה של הברך אלה רק בכפיפה מטה של כף הרגל.

קרע בשריר התאומים – סימנים ותסמינים

קרע בשריר התאומים
קרע בשריר התאומים

חשוב לציין שקרוב ל- 20% מהנפצעים בשריר התאומים מדווחים על נוקשות בשריר מספר ימים טרם פציעה. הסימנים והתסמינים המופיעים בעקבות מתיחה או קרע בשריר התאומים או בשריר הסוליה משתנים בהתאם לחומרת הנזק. החולה התלונן לרוב על כאבים בחלק האחורי של השוק שעלולים להקרין לאזור הברך והקרסול אך לא לקדמת השוק. חולה המתלונן על כאבים בקדמת השוק עלול לסבול מפתולוגיה הקרויה שין ספלינט. לעתים ידווח החולה על רעש של קריעה שקדם לכאב החד. הכאב יהיה מלווה בעווית שרירית (ספזם), צליעה ועד חוסר יכולת לדרוך על הרגל (תלוי בחומרת הנזק).

אזור השוק מאחור יהיה רגיש למגע ומישוש. כעבור מספר דקות שעות או ימים (תלוי בחומרת הנזק) תתווסף בצקת ויופיע שטף דם נמוך ממקום הפגיעה לרוב באזור הקרסול. שטף דם זה מהווה את אחד הסימנים שהשריר אכן נקרע. לאחר מספר ימים, עם הספיגה של הדם ישתנה אט אט הצבע הכחול העז האופייני לשטף דם טרי לצבע סגול ולצהוב עד להיעלמות מוחלטת בתום הספיגה של הדם. יש לעתים שפגיעה בשרירי השוק גורמת גם לפגיעה בעצב הסורלי (Sural Nerve) העובר במקום. סימנים ותסמינים אז עלולים לכלול נימול והירדמות של העקב והקרסול.

סיווג הפציעה בשריר התאומים

נהוג לסווג את הקרע בשרירי השוק האחורי לשלושה סוגים וזאת על פי חומרת הנזק:

פציעה בדרגת חומרה אחת

משמעותה של פציעה ברמת חומרה אחת היא שרק עד 25% מסיבי השריר נקרעו (Calf muscle strain). במצב הזה הספורטאי עלול להמשיך לפעול במגרש למרות המיחושים בשוק. הכאבים ומגבלות התנועה יופיעו עם תום הפעילות לאחר שהתקרר. למרות שמדובר בפציעה קלה יחסית מומלצת התערבות של בעל מקצוע כדי לטפל ולשקם את הפציעה. אי הקפדה על שיקום יסודי של הפציעה מעלה את הסבירות שהיא ששרירי השוק יוותרו רגישים לפציעות חוזרות.

פציעה ברמת חומרה שתיים

בפציעה מסוג זו רוב סיבי השריר נקרעו (Calf muscle tear). הסימנים והתסמינים במצב הזה יכללו כאב חד בשוק, צליעה וקושי ללכת, נפיחות של השוק מאחור, שטף דם (לאחר שעות – יום יומיים), כאבים במצב של כפיפה מטה של כף הרגל מול התנגדות ועוד. פציעה זאת נזקקת לטיפול ושיקום מקצועי כדי למנוע קריעת שריר חוזרת ונשנית.

פציעה ברמת חומרת שלוש

בפציעה זאת בין 100%- 90% מסיבי השריר נקרעו (Calf muscle rupture). הסימנים והתסמינים במצב הזה כוללות כאב חד, חוסר יכולת לנוע על הרגל, נפיחות ושטפי דם המתפתחים באופן מהיר יחסית, חוסר יכולת לכווץ את שרירי השוק, ניתן יהיה לראות ו/או לחוש בקרע בשריר התאומים בצורה של מרווח לא תקין ברקמת השריר. בגלל מיקומו האנטומי לא ניתן להבחין בנזק בשריר הסוליה אך ניתן לחוש בו באמצעות מישוש. במצב של קרע מלא תחול דפורמציה בשריר כאשר החלק העליון של השרירי הקרוע יתכנס מעלה וייצור גוש כדורי. גם בפציעה ברמת חומרה שלוש ניתן לטיפול ושיקום שמרניים על ידי איש מקצוע. רק במקרים קשים במיוחד כאשר החולה אינו משתפר תיתכן התערבות כירורגית.

פקקת ורידים וגורמים נוספים לכאבים בשוק

נזק, דלקת וכאבים בשריר התאומים ו/או בשריר הסוליה עלולים להתפתח גם מסיבות שאינן טראומטיות. פתולוגיות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים לקרע בשרירי השוק היא דלקת של שרירי השוק (Calf muscle myositis) הנגרמת בגלל דלקת זיהומית או מחלה אוטואימונית, גידולים סרטניים ועוד. תסמונת שכיחה יחסית שעלולה לגרום לסימנים ותסמינים דומים לקרע בשר התאומים ועליה אנו צריכים לתת את הדעת היא פקקת ורידים בשוק.

כאבים בשוק עלולים להתפתח בגלל פקקת ורידים עמוקים (Deep Vein Thrombosis). תסחיף שנוצר בוורידים העמוקים בשוק עלול להגיע עם זרם הדם אל הלב, ריאות או מוח ולגרום למוות. חשוב לציין שעל פי מחקרים מסוימים פציעה בשרירי השוק מעלה מעט את הסיכון להיווצרות פקקת כזאת. במדובר בהפרעה מסכנת חיים ועל כן צריך להיות מודע לסימנים ולתסמינים הנובעים ממצב זה. בין הסימנים והתסמינים לפקקת ורידים עמוקים בשוק  נמנה כאב בשוק, רגישות למגע, בצקת ועוד. במצב של תסחיף  ריאתי הסימנים והתסמינים יכללו קשיי נשימה, נשימות מהירות, דופק מהיר, כאבים בחזה, שיעול של דם, סחרחורת ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • קרע ברצועה הצולבת בברך

  קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב…

 • קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

  קרע במיניסקוס? חכו עם הניתוח והתחילו טיפול שמרני. קרע במיניסקוס הוא מהסיבות השכיחות לכאבים ומגבלות תנועה בברכיים. עד לפני שנים…

 • קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן

  קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן כגורם סיכון? מה הקשר? מתברר על פי המחקר המסוקר כאן שיש קשר והוא משמעותי. הסיכון של…

 • קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך

  קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך ובעיקר של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament) היא בין הגורמים השכיחים ביותר לכאבי ברכיים.…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה.…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • קרע בגיד אולי האנטיביוטיקה אשמה

  קרע בגיד - אולי האנטיביוטיקה אשמה! אתם וודאי שואלים מה הקשר בין טיפול אנטיביוטי בזיהום כזה או אחר לבין קרע…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן