קרע בשריר התאומים

קרע בשריר התאומים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  קרע בשריר התאומים היא פציעה הנוטה להתרחש שוב ושוב ולהפוך לכרונית. הפציעה הזאת מתאפיינת בכאב בשוק, המופיע באופן חד ופתאומי לרוב במהלך הפעילות הגופנית. הרבה מהחולים מתארים את רגע התרחשות הפציעה כפגיעת קליע רובה ברגל. רגע אחד אתה מלא אנרגיה, מתרוצץ ורץ על המגרש ברגע השני אתה נבלם בחדות על ידי כאב חד. פציעות בשוק הן עניין שכיח. על פי מחקר שנעשה בקרב שחקני כדורגל נמצא ששיעור הפציעות באזור אנטומי זה עמד על 13% מכלל הפציעות. לרוב הפציעות הללו בשוק כוללים מתיחה או קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה הממוקם תחתיו.

  קרע בשריר התאומים עלולה להיות הסיבה לכאבים ולקשיי ההליכה שלכם ואם הכאבים התפתחו במהלך פעילות גופנית הסבירות לכך עולה. מספר גורמי סיכון מעלים את הסיכוי לסבול מנזק בשרירי השוק מאחור כולל גיל, מקצוע, סוג הספורט שלכם ועוד. אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול ושיקום יעילים וימנע מצב של קרעים חוזרים. בכל מקרה של אבחון קרע בשריר התאומים יאפשר טיפול יעיל וימנע את הנטייה של הפציעה הזאת להיעשות חוזרנית וכרונית.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   קרע בשריר התאומים – רקע

   מתיחה או קרע ברמות חומרה כזו או אחרת בשריר התאומים (Gastrocnemius) היא פציעת ספורט שכיחה פציעה זאת נקראת גם "רגל טניס" בגלל היותה נפוצה בקרב שחקני טניס. ברוב המקרים מיקום הפציעה הנו בראש הפנימי של שריר התאומים. נקודת התורפה למתיחה או קרע בשריר התאומים נמצאת באזורי החיבור של השריר עם גיד אכילס. פציעה זו עלולה להיות נחלתם של כול העוסקים בפעילות ספורט ובעיקר בקרב שחקני כדור והעוסקים בספורט הכרוך בריצה, קפיצה, ויציאה מהירה מהמקום. בין הדוגמאות לסוגי ספורט שבהם קיים סיכון משמעותי להתפתחות מתיחה או קרע בשריר התאומים או בשריר הסוליה נמנה כמובן טניס, כדורסל, כדורגל ועוד.

   גברים מתבגרים מעל גיל 30 העוסקים בספורט אינטנסיבי המטיל עומס על שרירי התאומים מהווים קבוצת סיכון גדולה ביותר לפציעת השריר. הסיבה לכך היא שקבוצה זאת דוחפת את עצמה מעט יותר מידי מבלי להתחשב בהליכי ניוון שונים שחלו בגופם. פציעה זו אופיינית גם לספורטאים של סופי שבוע או כפי שהם נקראים "לוחמי סוף השבוע". ילדים אינם סובלים מפציעה זאת מה שמעיד שתהליכים ושינויים ניוונים מוקדמים מהווים גורם משפיעה בסוג זה של פציעה. קיים סיווג מקובל לגבי חומרת הפציעה של השריר:

   • פציעת מתיחה (stretch injury) (אנו יודעים היום שהמונח "פציעת מתיחה" הוא מונח שגוי שכן גם פציעה מסוג זה כוללת קרע של סיבי שריר).
   • פציעה ברמת חומרה בינונית (קרע חלקי).
   • פציעה חמורה (קרע מלא).

   אנטומיה של השוק

   בשרירי השוק האחורית (Calf) מתפקדים שני שרירים, שריר התאומים ושריר הסוליה. שרירים אלו נושאים בעומס הנובע מפעילות כף הרגל במצבים קיצוניים כמו קפיצה, ריצה ויציאה מהירה מהמקום. במהלך ההליכה, ריצה או קפיצה השרירים הללו מושכים את העקב באמצעות גיד אכילס ובכף מאפשרים את התנועה לפנים.

   שריר התאומים

   שריר התאומים שהוא שריר גדול ועצמתי ביותר המורכב משני ראשים. שני הראשים, הראש הפנימי והראש החיצוני, מתחילים מעצם הירך מעל מפרק הברך ומתחברים במורד הרגל יחד עם שריר הסוליה לגיד אכילס שמתחבר לקרסול. תפקידו העיקרי של שריר התאומים הוא כפיפה מטה (Plantarflex) של כף הרגל אך הוא גם מסייע לשרירי מיתר הברך (Hamstrings) בכפיפה של הברך. אזור נקודת החיבור של הראש הפנימי של שריר התאומים עם גיד אכילס הוא האזור שנושא בעיקר העומס ועל כן הוא גם האזור המעורב ביותר בפציעה הזאת. תפקידים נוספים: כפיפה מסוימת של פרק הברך והענקת יציבות אחורית לברך ולתנועת המיניסקוס.

   שריר הסוליה

   שריר הסוליה (Soleus) הממוקם מתחת לשריר התאומים הוא הקטן והחלש יותר מבין שני השרירים בשוק מאחור. השריר מתחיל מעצמות השוק והשוקית (Tibia and Fibula) מתחת לברך ומתחבר יחד עם שרירי התאומים לגיד אכילס ובאמצעותו לעקב מאחור. תפקידו של שרירי הסוליה הוא כיפוף מטה של כף הרגל. בגלל מיקומו מתחת לברך אין לו השפעה על תנועת הברך ולכן כאשר שריר הסוליה נפגע אין כאב בכפיפה של הברך אלה רק בכפיפה מטה של כף הרגל.

   קרע בשריר התאומים – סימנים ותסמינים

   קרע בשריר התאומים
   קרע בשריר התאומים

   חשוב לציין שקרוב ל- 20% מהנפצעים בשריר התאומים מדווחים על נוקשות בשריר מספר ימים טרם פציעה. הסימנים והתסמינים המופיעים בעקבות מתיחה או קרע בשריר התאומים או בשריר הסוליה משתנים בהתאם לחומרת הנזק. החולה התלונן לרוב על:

   • כאבים בחלק האחורי של השוק שעלולים להקרין לאזור הברך והקרסול אך לא לקדמת השוק. חולה המתלונן על כאבים בקדמת השוק עלול לסבול מפתולוגיה הקרויה שין ספלינט.
   • לעתים ידווח החולה על רעש של קריעה שקדם לכאב החד
   • הכאב יהיה מלווה בעווית שרירית (ספזם)
   • תיתכן צליעה ועד חוסר יכולת לדרוך על הרגל (תלוי בחומרת הנזק)
   • אזור השוק מאחור יהיה רגיש למגע ומישוש
   • כעבור מספר דקות, שעות או ימים (תלוי בחומרת הנזק) תתפתח בצקת
   • כעבור מספר דקות, שעות או ימים (תלוי בחומרת הנזק) יופיע שטף דם. שטף דם זה מהווה את אחד הסימנים שהשריר אכן נקרע
   • בגלל כוח הכבידה השטף דם ירד נמוך ממקום הפגיעה לרוב אל אזור הקרסול
   • לאחר מספר ימים, עם ספיגת הדם ישתנה בהדרגה הצבע הכחול של שטף הדם לצבע סגול ולצהוב עד להיעלמות מוחלטת בתום הספיגה של הדם
   • יש לעתים שפגיעה בשרירי השוק גורמת גם לפגיעה בעצב הסורלי (Sural Nerve) העובר במקום. סימנים ותסמינים אז עלולים לכלול נימול והירדמות של העקב והקרסול.

   סיווג חומרת הקרע בשריר התאומים

   נהוג לסווג את הקרע בשרירי השוק האחורי לשלושה סוגים וזאת על פי חומרת הנזק:

   פציעה בדרגת חומרה אחת

   משמעותה של פציעה ברמת חומרה אחת היא שרק עד 25% מסיבי השריר נקרעו (Calf muscle strain). במצב הזה הספורטאי עלול להמשיך לפעול במגרש למרות המיחושים בשוק. הכאבים ומגבלות התנועה יופיעו עם תום הפעילות לאחר שהתקרר. למרות שמדובר בפציעה קלה יחסית מומלצת התערבות של בעל מקצוע כדי לטפל ולשקם את הפציעה. אי הקפדה על שיקום יסודי של הפציעה מעלה את הסבירות שהיא ששרירי השוק יוותרו רגישים לפציעות חוזרות.

   פציעה ברמת חומרה שתיים

   בפציעה מסוג זו רוב סיבי השריר נקרעו (Calf muscle tear). הסימנים והתסמינים במצב הזה יכללו כאב חד בשוק, צליעה וקושי ללכת, נפיחות של השוק מאחור, שטף דם (לאחר שעות – יום יומיים), כאבים במצב של כפיפה מטה של כף הרגל מול התנגדות ועוד. פציעה זאת נזקקת לטיפול ושיקום מקצועי כדי למנוע קריעת שריר חוזרת ונשנית.

   פציעה ברמת חומרת שלוש

   בפציעה זאת בין 100%- 90% מסיבי השריר נקרעו (Calf muscle rupture). הסימנים והתסמינים במצב הזה כוללות כאב חד, חוסר יכולת לנוע על הרגל, נפיחות ושטפי דם המתפתחים באופן מהיר יחסית, חוסר יכולת לכווץ את שרירי השוק, ניתן יהיה לראות ו/או לחוש בקרע בשריר התאומים בצורה של מרווח לא תקין ברקמת השריר. בגלל מיקומו האנטומי לא ניתן להבחין בנזק בשריר הסוליה אך ניתן לחוש בו באמצעות מישוש. במצב של קרע מלא תחול דפורמציה בשריר כאשר החלק העליון של השרירי הקרוע יתכנס מעלה וייצור גוש כדורי. גם בפציעה ברמת חומרה שלוש ניתן לטיפול ושיקום שמרניים על ידי איש מקצוע. רק במקרים קשים במיוחד כאשר החולה אינו משתפר תיתכן התערבות כירורגית.

   פקקת ורידים וגורמים נוספים לכאבים בשוק

   נזק, דלקת וכאבים בשריר התאומים ו/או בשריר הסוליה עלולים להתפתח גם מסיבות שאינן טראומטיות. פתולוגיות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים לקרע בשרירי השוק היא דלקת של שרירי השוק (Calf muscle myositis) הנגרמת בגלל דלקת זיהומית או מחלה אוטואימונית, גידולים סרטניים ועוד. תסמונת שכיחה יחסית שעלולה לגרום לסימנים ותסמינים דומים לקרע בשר התאומים ועליה אנו צריכים לתת את הדעת היא פקקת ורידים בשוק.

   כאבים בשוק עלולים להתפתח בגלל פקקת ורידים עמוקים (Deep Vein Thrombosis). תסחיף שנוצר בוורידים העמוקים בשוק עלול להגיע עם זרם הדם אל הלב, ריאות או מוח ולגרום למוות. חשוב לציין שעל פי מחקרים מסוימים פציעה בשרירי השוק מעלה מעט את הסיכון להיווצרות פקקת כזאת. במדובר בהפרעה מסכנת חיים ועל כן צריך להיות מודע לסימנים ולתסמינים הנובעים ממצב זה. בין הסימנים והתסמינים לפקקת ורידים עמוקים בשוק  נמנה כאב בשוק, רגישות למגע, בצקת ועוד. במצב של תסחיף  ריאתי הסימנים והתסמינים יכללו קשיי נשימה, נשימות מהירות, דופק מהיר, כאבים בחזה, שיעול של דם, סחרחורת ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר