איך מונעים פציעות סקי

איך להימנע מפציעות סקי

איך מונעים פציעות סקי? סקי ולחזור בריא זאת השאיפה של כל העוסקים בתחום הנפלא הזה. סקי שעובר בשלום וללא נזק גופני זה שילוב מנצח של כיף, חופש, טבע ופעילות מלהיבה. עם זאת, מדובר בספורט עם רמת סיכון גבוהה לפציעות שחלקן עלול להתרחש אף על פי שנזהרתם.

חופשות סקי הופכות להיות פופולריות ויחד איתן עולה גם השכיחות ההולכת וגדלה של פציעות סקי. השכיחות הגבוהה של פציעות הסקי משתקפת מהסיפורים בנושא. אלה מתארות מטוסים מלאים באנשים מחייכים הטסים לאתרי הסקי וחוזרים חזרה פצועים. פציעות של הגפה העליונה שכיחות יותר בסנובורד בעוד שפציעות של הגפה התחתונה שכיחות יותר בסקי. פציעות ראש שכיחות בסקי ובסנובורד. הקפדה על מספר עקרונות עשויה לצמצם את מספר הפציעות הללו.

איך מונעים פציעות סקי – רקע

סקי וסנובורד הם ענפי ספורט חורף פופולריים שמושכים מיליוני משתתפים מדי שנה. עם זאת, פעילויות אלה מהוות גם סיכון משמעותי לפגיעה בספורטאים, הן ברמת הפנאי והן ברמה המקצועית. ביחס לענפי ספורט רבים אחרים רמת הסיכון להיפצע במהלך סקי היא גבוהה מאוד. פציעות סקי עלולות להתרחש בעיקר בגפה התחתונה ובכלל זה:

  • פציעות ברכיים
  • שברים בידיים וברגליים
  • פציעות באגן
  • פגיעות בעמוד השדרה המותני
  • ופציעות בירך

עם זאת גולשי סקי חשופים גם:

לעתים רחוקות אמנם הפציעות הללו במהלך סקי מסתיימות אף במוות. פציעות סקי הן לרוב חמורות. לעתים אני שואל את עצמי וגם את הפצוע "למה אתה צריך את הסקי הזה"?

מהי השכיחות של פציעות סקי וסנובורד?

על פי מחקרים שונים, שיעור הפציעות הכולל בסקי הוא:

  • 2-3 פציעות לכל 1000 ימי סקי
  • סקי וסנובורד גורמים לכ-600,000 פציעות הקשורות לספורט בשנה בארה"ב

חלקי הגוף שמרבים להיפגע בסקי ובסנובורד

הפציעות הנפוצות והחמורות ביותר מערבות את הגפיים העליונות והתחתונות, במיוחד הברכיים, הכתפיים, פרקי כף היד והקרסוליים. שברים, נקעים, קרעים ברצועות וזעזועי מוח הם סוגי הפציעות השכיחים ביותר. פציעות בקרב גולשי סנובורד מתמקדות יותר:

  • בפלג הגוף העליון וכוללות פריקות ופציעות כתפיים, פציעות צוואר, פציעות של הזרוע ופציעות בטן.

הסבירות של גולשי סנובורד להיפגע בברכיים פחותה יותר מזו של גולשי סקי אך הם כן חשופים לפגיעה בקרסול. הסיכוי של גולשי סנובורד לפגיעות ראש קשות גבוה יותר מזה של גולשי סקי.

מה גורם לפציעות סקי?

הגורמים העיקריים לפציעה הם נפילות, התנגשויות ומנגנוני פציעה ללא מגע. מספר גורמים עשויים להשפיע על הסיכון וחומרת הפציעה, כגון רמת מיומנות, מגדר, גיל, ציוד, עיצוב מסלול ותנאים סביבתיים של הספורטאים.

מתי מתרחשות פציעות הסקי?

על פי מחקרים שונים הזמן המסוכן להתרחשות פציעות סקי מצוי היכן שהוא בסביבות אחר הצהריים של היום השלישי לחופשה. לאחר שלושה ימי סקי אתם צוברים בטחון ומתחילים להעז יותר. מאידך גופכם מותש וכואב משימוש אינטנסיבי בשרירים לא מוכרים. מצב זה עלול להיות בעוכריכם. ביצועים, יכולות ובטיחות יכולים להשתפר רבות על ידי הכנה נכונה והקפדה על הכללים הבאים:

עוד בטרם ניגשים לעסוק בהכנות הפיזיות הנדרשות לסקי וודאו שיש ברשותכם כיסוי ביטוחי הכולל במידת הצורך טיפול, אשפוז ואם צריך גם פינוי עקב פציעה.

פציעות סקי איך להימנע מהן – הכנות לפני הסקי

פציעות סקי איך להימנע מהן
פציעות סקי איך להימנע מהן

ההכנות שיש לבצע בשלב שלפני היציאה לסקי כדי למנוע פציעות סקי כוללות:

  • שיפור הכושר הגופני על כל מרכיביו
  • ושיפור טכניקת הסקי

זכרו התחילו להכין עצמכם לסקי מבעוד מועד (לפחות שלושה חודשים לפני הסקי). אל תחכו לרגע האחרון. את האימונים ערכו באופן הדרגתי. על תתאמנו אם כאב. התחלו את האימון בחימום וסיימו במתיחות קלות. להלן הרכיבים החשובים לפיתוח לפני יציאה לסקי:

סיבולת לב ריאה

שפר את סיבולת הלב ריאה שלך. סיבולת לב ריאה היא הבסיס לכול פעילות ספורט המצריכה סבולת, ריכוז ודיוק. לך, רוץ, רכב על אופניים ושחה. בחדר כושר תוכל להיעזר במשירים לשיפור סבולת לב ריאה כגון מכשיר אליפטי, אימון מדרגות.

כוח שרירים

חיזוק השרירים נדרש לביצוע הסקי. חזק את שרירי הליבה (שרירי בטן אגן וגב עמוקים) ואת שרירי הרגליים. שרירים אלו חשובים במיוחד למניעת פציעות סקי. תרגילי כריעה, קפיצות על טרמפולינה ושימוש במכשירי כוח יכולים לעזור במטלה הזאת.

גמישות

שפר את טווחי התנועה של הפרקים שלך על ידי הארכת השרירים.

זריזות

תרגילי שינוי כיוון מהירים.

שיווי משקל קואורדינציה ותחושת מצב של הפרקים

לשיווי משקל חשיבות עצומה בסקי. שיווי משקל לא מאומן מעלה את הסיכון להתרחשות פציעות סקי. ערוך תרגילי שיווי משקל על לוח שיווי משקל (לוח העומד על משטח לא יציב). תרגילי עמידה על רגל אחת. העברת המשקל מהעקב לאצבעות וההפך. העברת המשקל מהצד החיצוני של כף הרגל לצד הפנימי וההפך.

טכניקה

רצוי להיעזר במכשיר הנקרא סקימולטור, מכשיר המדמה סקי, לצורך שיפור טכניקת ההחלקה. טכניקה טובה מפחיתה דרמטית את הסיכון להתרחשות פציעות סקי.

איך להימנע מפציעות סקי במהלך הגלישה עצמה

באופן כללי רצוי להתחיל את הגלישה שלכם רק לאחר לקיחת מספר שיעורים או שיעורי ריענון. גם אם הייתם ממש מצוינים בחופשה הקודמת סביר שהעליתם כבר חלודה. אנא, הקפידו על הכללים הבאים:

חימום ומתיחות

התחילו את יומכם בחימום וסיימו באמבטיה חמה ומתיחות. חימום יצמצם את הסיכון להתרחשות פציעות סקי. אמבטיה חמה ומתחים בסוף היום יאפשרו התאוששות טובה יותר של השרירים.

הדרגתיות

התחילו מהקל אל הכבד. אל תרוצו ישר למסלולים השחורים. הרשו לגופכם להסתגל.

לא לגלוש לבד

תמיד גלשו עם אדם נוסף.

מנוחות

קחו מספר רב של מנוחות. על "תקרע" את עצמך! עייפתם? עצרו! כואב לכם? עצרו! אל תתעלמו. גלישה במצב של עייפות מסוכנת ומעלה הסבירות להתרחשות פציעות סקי.

שתייה ותזונה

בגלל תחושת הקור והמאמץ אנו מאבדים נוזלים ואנרגיה בלי שנחוש בכך. שתו הרבה. צמצמו שתיית אלכוהול תה וקפה. אכלו באופן מאוזן.

בגדים מתאימים

קחו בגדים התואמים את האופן שבו אתה עושים סקי. עליכם להרגיש נוח במהלך הסקי. נסו להתלבש בשכבות. לא לשכוח כובע וכפפות. כאשר לא נוח לכם וקר לכם דעתכם מוסחת ואתם מעלים את הסבירות להתרחשות פציעות סקי.

מגלשיים

הקפידו על מגלשיים מותאמים. החיבור של כפות הרגליים למגלשיים צריך להיעשות באופן מדויק על מנת לאפשר שחרור מהיר של המגלשיים בעת הצורך.

נעלי סקי

לנעלי סקי חשיבות עליונה. השקיעו את הזמן להתאמה אופטימלית. נעל סקי גדולה מידי עלולה להוות בעיה גדולה. נעלי הסקי אמורים לאחוז את רגליכם היטב.

נעליים

הרבה אנשים נפצעים בגלל מעידה על הקרח. נעליים עם אחיזה טובה יכולה לסייע לנו להישאר על הרגליים.

קסדה

סקי או סנובורד גולשים רק עם קסדה.

מפרק לא יציב

אם אחת הברכיים שלכם אינה יציבה או נוטה לנקיעה עשו שימוש בחבישה מיוחדת לייצוב הפרק.

הרמת ציוד

הקפד להניח את הציוד (מגלשיים) באופן נוח להרמה. הימנע מהתכופפות של הגב לצורך הרמת ציוד. החלף כתפיים לצורך סחיבת ציוד.

References:

Winter sport musculoskeletal injuries: epidemiology and factors predicting hospital admission. European Journal of Orthopaedic Surgery & Traumatology. https://link.springer.com/article/10.1007/s00590-022-03322-y

A Narrative Review of Injury Incidence, Location, and Injury Factor of Elite Athletes in Snowsport Events. Frontiers in Physiology. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphys.2020.589983/full

Skiing Injury Statistics: Market Report & Data • Gitnux. https://gitnux.org/skiing-injury-statistics/

Must-Know Skiing Injuries Statistics [Latest Report] – GITNUX. https://gitnux.org/skiing-injuries-statistics/

Injury patterns in a large-scale ski resort in the host city of 2022 Winter Olympic Games: a retrospective observational study based on electronic medical records from 2016 to 2018. BMJ Open.

Winter sports injuries in children, adolescents and adults: a comparative study based on insurance claims data from a Swiss provider. Swiss Medical Weekly. https://smw.ch/article/doi/smw.2019.20095

Epidemiology of skiing (knee) injuries: a narrative review with focus on ACL injury risk factors and prevention strategies in recreational alpine skiers. Journal of Experimental Orthopaedics. https://jeo-esska.springeropen.com/articles/10.1186/s40634-021-00363-w

Epidemiology of Injuries in Olympic Freestyle Skiing: Pyeongchang 2018 Olympic Winter Games Analysis. Orthopaedic Journal of Sports Medicine. https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/23259671211029554

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי גב עליון אלו רקמות נפגעות

כאבי גב עליון אלו רקמות נפגעות

כאבי גב עליון? הרקמות שנפגעות הן לרוב שרירים. החולה מתלונן לרוב על מתיחת שריר מקומית או תחושת של שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

תסמונת התעלה הקרפלית אבחון

תסמונת התעלה הקרפלית אבחון

תסמונת התעלה הקרפלית? אבחון מדויק וביצוע תהליך של אבחנה מבדלת יאפשר הענקת טיפול מהיר ויעיל. האבחון מתבסס על למידה מדוקדקת של הסימנים והתסמינים בכף היד ושלילה של הפרעות בריאותיות אחרות שעלולות להיות הגורם. 

בדיקת מפרקי הירך של התינוק

בדיקת מפרקי הירך של תינוקות

בדיקת מפרקי הירך של התינוק הנולד חשובה! בעיות מולדות במפרק הירך עלולות במהלך השנים לגרום לכאבים במפרק הירך, מגבלות תנועה ותפקוד, דלקת פרקים ניוונית וניתוחים להחלפת הפרק. בדיקה יסודית ואבחון מוקדמים עשויים למנוע את הנזקים הללו.