פיברומיאלגיה וסיבי העצב הדקים
פיברומיאלגיה וסיבי העצב הדקים

פיברומיאלגיה וסיבי העצב הדקים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פיברומיאלגיה וסיבי העצב הדקים עשויים להיות קשורים זה בזה. מחקר מצא ש50% מחולי פיברומיאלגיה סובלים מסימני מחלה הקרויה נוירופתיה של סיבי העצב הדקים. פיברומיאלגיה פוגעת ב- 1% עד 5% מהאוכלוסייה בעולם המערבי עם רוב נשי מובהק.

פיברומיאלגיה היא תסמונת כאב ומגוון נוסף של סימנים ותסמינים הגורמת לפגיעה קשה באיכות החיים של החולים בה ושל הסובבים אותם. נוירופתיה של סיבי העצב הדקים או כפי שהיא קרויה באנגלית Small Fiber Sensory Neuropathy או בקיצור (SFSN) גורמת כאב, רגישות, עייפות, הפרעות שינה וזיכרון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפיברומיאלגיה וסיבי העצב הדקים – רקע

פיברומיאלגיה הקרויה בעברית דאבת היא הפרעה בריאותית המאופיינת בכאב במספר מקומות במערכת שרירי ושלד ובמגוון נוסף של סימנים ותסמינים נלווים כולל בין היתר  עייפות קשה, הפרעות שינה, הפרעות זיכרון, הפרעות במצב הרוח כולל חרדות ודיכאון. לעתים קרובות אנשים הסובלים מפיברומיאלגיה מתלוננים גם על כאב ראש מתחי, סימנים ותסמינים של מערכת העיכול כולל שלשולים, עצירות, כאבים במפרק הלסת ועוד. המחלה הזאת פורצת לעתים קרובות בעקבות טראומה גופנית או נפשית קיצונית. חבלה גופנית, ניתוח, משבר נפשי ועוד עלולים לעורר אותה. המחלה הזאת שכיחה בקרב נשים.

אבחון פיברומיאלגיה

נכון להיום אין אמצעי אובייקטיבי או בדיקה אובייקטיבית שיכולה לאבחן את המחלה הזאת. פיברומיאלגיה מאובחנת לכן על פי מדדים שונים כולל 18 נקודות כאב בשרירים, מפרקים ועוד שאופן יישומם אינו אחיד ולכן לא מדובר באבחון מדויק. לעתים קרובות לאחר סבב רופאים בתחומים שונים שקובעים שאין שום “בעיה אמתית” במערכות הגוף השונות יקבע הרופא (לרוב ראומטולוג) את האבחון הזה. נכון להיום אין גם טיפול יעיל למחלה הזאת וכול שנתן לעשות בין אם באמצעים תרופתיים ובין אם באמצעות טיפול כירופרקטי הוא להקל על התסמינים. אמצעים נוספים שעשויים להועיל בהקלה על התסמינים נמנה פעילות גופנית וניהול מתחים כולל באמצעות מדיטציה ועוד.

האם זה נוירופתיה של סיבי העצב הקטנים?

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות  מצאו קשר בין פיברומיאלגיה לבין נוירופתיה של סיבי העצב הדקים של מערכת העצבים הפריפרית. סיבי העצב הדקים בעור אחראים על העברת תחושות כאב וטמפרטורה. סיבי העצב הדקים באיברים הפנימיים אחראיים על הפעילות האוטונומית של האיברים הללו כמו למשל  קצב הלב ונשימה. על פי מחקרים אלה פיברומיאלגיה היא למעשה הפרעה עצבית הגורמת לשיבוש בהולכת הכאב ובתהליך עיבודו במוח. ביופסיית עור של סיבי העצבים הדקים בקרב מעל מחצית מחולי פיברומיאלגיה מצביעה על מצבם הדלקתי. סיבי העצב הדקים מהווים חלק ממערכת העצבים האוטונומית ואחראים להעביר תחושות של כאב ותחושות של חום וקור.

סימנים ותסמינים

ליקוי בסיבי העצב הדקים יוביל לכאבים נוירופתיים, שינויים תחושתיים כולל עקצוצים, נימול, הירדמות, רגישות גבוהה לכאב, תחושות שריפה, תחושות קור ועוד. עוד התלוננו חולים אלה על סימנים ותסמינים שמקורם פגיעה במערכת העצבים האוטונומית כולל  קושי בהזעה, עיניים יבשות, פה יבש, התעלפות, סחרחורת, עור חיוור ועוד. חשוב לציין שבדיקת EMG בודקת תפקוד של העצבים הרגילים ולא של הדקים ולכן אינה יכולה לאתר את הבעיה בסיבי העצב הדקים. ​

פיברומיאלגיה וסיבי העצב הדקים
פיברומיאלגיה וסיבי העצב הדקים

לא תמיד ברור מה גורם לדלקת הזאת בסיבי העצב הדקים אך בין הגורמים האפשריים לנוירופתיה זאת נציין סוכרת, חוסר בוויטמינים כגון B12, שיבושים הורמונליים, מחלות שונות כולל מחלות של רקמות חיבור דלקות פרקים, מחלות אוטואימוניות שונות, דלקות פרקים, אלכוהוליזם ועוד.

המחקר

פיברומיאלגיה היא מחלה כרונית קשה המתאפיינת במגוון רחב של סימנים ותסמינים ופוגעת באיכות החיים של חולים רבים. מטרת המחקר הייתה לבדוק האם לפחות בחלק מהמקרים נוירופתיה של סיבי העצב הדקים אחראית לסימנים ולתסמינים שלל חולים בפיברומיאלגיה.

לצורך המחקר נתחו החוקרים את הסימנים והתסמינים של 27 חולים בפיברומיאלגיה ושל 30 מתנדבים נורמליים. אבחון פיברומיאלגיה התבצע בין היתר על פי הקריטריונים שנקבעו על ידי הקולג’ האמריקאי לראומטולוגיה בשנת 2010.

ממצאי המחקר

41% מביופסיות העור שנלקחו מחולים עם פיברומיאלגיה לעומת 3% מהביופסיות שנלקחו מקבוצת הביקורת  אובנו עם נוירופתיה של סיבי העצב הדקים.

מסקנות החוקרים

פיברומיאלגיה וסיבי העצב הדקים קשורים זה בזה? הממצאים הללו מוכיחים שחלק מהחולים שמוגדרים כסובלים מפיברומיאלגיה סובלים למעשה מנוירופתיה של סיבי העצב הדקים. מדובר במחלה מוגדרת שניתן לאבחן אותה באופן ברור.

Pain. 154(11):2310-2316, November 2013

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דאגה לבריאות גורמת לבעיות בריאות

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר…

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • יבלת בכף הרגל מה עושים

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו…

 • סיפור לפני השינה

  סיפור לפני שינה הוא אחד מהדברים החשובים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא סיפור לילדו…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • דיאטת יו יו

  דיאטת יו יו משמעותה עלייה וירידה חוזרנית של המשקל שלנו. כול מי שעשה דיאטה במהלך חייו יודע שהאתגר האמתי מגיע…

 • ישיבה מזקינה אותנו

  ישיבה מזקינה אותנו. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת…