יציבה מהי ולמה היא חשובה

יציבה מהי ולמה היא חשובה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  יציבה מהי ולמה היא חשובה? המושג יציבה (Posture) נשאב מהשפה הלטינית מהמילה שמשמעותה "להניח" (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

  על פי ההגדרה המילונית של אבן שושן היציבה היא "מצב אברי הגוף בעת עמידתו", אלא שלטעמי, אין ההגדרה זאת מקיפה מספיק. היציבה היא למעשה, מצב איברי הגוף במכלול מצבים שבו הגוף נמצא ובכלל זה מצבים דינמיים (הליכה, ריצה, ריקוד, פעילות גופנית ועוד) וגם במצבים נייחים (עמידה, ישיבה, שכיבה ועוד) כאחד. ליציבה חשיבות גדולה. יציבה טובה מאפשרת תפקוד של הגוף עם צריכת אנרגיה מינימלית תוך שמירה על רמת עומסים אופטימלית העוברת דרך חלקי הגוף השונים. אז כאשר אתם שאלים את עצמכם יציבה מהי ולמה היא חשובה זאת התשובה בשבילכם: יציבה טובה מאפשרת יעילות אנרגטית, מניעת פציעות, יכולת תנועה אסתטית ושפת גוף מנצחת.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   יציבה מהי ולמה היא חשובה – רקע

   שמירה על יציבה טובה היא צעד חשוב במניעת נזקים לגוף בכלל ובעמוד השדרה בפרט. שמירה על יציבה נכונה היא על כן, מפחיתה ולעתים אף מונעת כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי פרקים וכאבי שרירים. התבוננות על היציבה של אדם תלמד אותנו רבות אודות אופיו ומצבו הנפשי. על פי מוריהי יושאיבה עמידה טובה ויציבה טובה משקפים מצב נפשי טוב.

   איכות היציבה מקנה לנו את היכולת לאמוד את מצבו הבריאותי הנוכחי והעתידי של עמוד השדרה. עמוד שדרה הנתון לעומסים חריגים בגין יציבה לקויה יפתח בהכרח שינויים ניווניים, יתבלה מהר יותר, יגרמו לו נזקים, דלקות וכאבים. יתכן מאוד שהבסיס לכאבים שלך מצויים בליקוי יציבה כלשהו. נסה לזהות מהו הליקוי ויתכן ותוכל לרפא את הכאבים שלך בעצמך.

   יציבה טובה מהי?

   יציבה מהי ולמה היא חשובה? היציבה שלנו טובה כאשר הקשתות של עמוד השדרה ומפרקי הגוף השונים "מאורגנים" בצורה שמחלקת את העומסים ואינה יוצרת עומס יתר על אזור אנטומי מסוים בגופנו. באין עומס יתר אין בלאי ושחיקה של רקמות, אין דלקות ואין כאבים. יציבה טובה מהווה בסיס לתנועה מדויקת, נטולת כאב וחסכונית בקלוריות. ביציבה מיטבית הגוף זקוף, מרכז הכובד מצוי במקומו הנכון, הגוף מתעייף פחות, ויציבותו הביו מכנית גדלה.

   הבסיס לעמוד שדרה בריא מתחיל ביציבה טובה. שמירה על המבנה של הקשתות של עמוד השדרה בעמידה, ישיבה או בתנועה היא התמצית של יציבה טובה והמפתח לבריאותו של עמוד השדרה והגוף. כאשר היציבה ניטרלית הגוף יכול לפעול באופן מיטבי. הלחצים השונים המופעלים על חלקי הגוף השונים הם מינימליים. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השליליים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. כאשר הקשתות מצויות במצב אופטימלי נשמר גם מרכז הכובד ואנו מקבלים את החוזק, היציבות והגמישות הנדרשים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל.

   עמוד השדרה כבסיס

   עקומות עמוד השדרה
   עקומות עמוד השדרה

   עמוד השדרה הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. לעמוד השדרה מבנה ייחודי הנובע מהצורך להוות עמוד תומך ליציבה, מאחז לשרירים וצורך להגן על חוט השדרה. בנוסף לכך חייב עמוד השדרה לאפשר תנועתיות מקסימלית. עמוד השדרה הוא הפתרון האופטימלי. גמיש במידה הדרושה לתנועה ועם זאת קשוח מספיק על מנת להגן על חוט השדרה.

   עמוד השדרה הנמשך מעצם הזנב ועד לבסיס הגולגולת הנו למעשה תעלה המורכבת בצעירותינו מ- 33 חוליות ושלוש קשתות. עם ההתבגרות שלנו, חמשת החוליות מתמזגות ויוצרות את עצם העצה (Sacrum) וארבעת החוליות תחתן מתגבשות להיות עצם הזנב (קוקסיס). לאחר שחמשת חוליות עצם העצה וארבעת חוליות עצם הזנב מתמזגות בהתבגרותנו נותרות בעמוד השדרה רק 24 חוליות פעילות.

   • עמוד שדרה צווארי (Cervical), המכיל 7 חוליות
   • עמוד שדרה חזי (Thoracic), הכולל 12 חוליות המחוברות לצלעות מימין ומשמאל
   • עמוד שידרה מותני (Lumbar), המורכב מ- 5 חוליות
   • 5 חוליות המתאחות עם התבגרותנו ויוצרות את עצם העצה (הסקרום)
   • בקצהו התחתון של עצם העצה נמצא את עצם הזנב (Coccyx) המורכב מ- 3 – 4 חוליות- משתנה מאדם לאדם.

   חוליות עמוד השדרה מופרדות על ידי דיסק בין – חולייתי. הדיסק הבין חולייתי בנוי מטבעות סחוסיות ומכיל חומר ג'לטיני. הדיסק הבין חולייתי יחד עם פרקי השטחה מאפשרים לעמוד השדרה לנוע במגוון כיוונים: כפיפה, מתיחה לאחור וכן פיתול. תפקיד נוסף של הדיסק הבין חולייתי הוו לבלום זעזועים המופעלים על עמוד השדרה.

   יציבה טובה משמעותה גוף בריא. שפרו יציבתכם ומנעו נזק מגופכם

   חשיבות קשתות עמוד השדרה

   בהתבוננות מאחור על עמוד שדרה נורמלי, נגלה שהוא ישר. במבט מהצד נזהה את העקומות הפיזיולוגיות. עקומות אלה הן למעשה הקשתות של עמוד השדרה. במצבו המיטבי מצויד עמוד השדרה בשלוש עקומות: עקומה (קיעור) צווארית (Lordosis cervicis), עקומה (קימור) גבית (Kyphosis Thoracic) ועקומה (קיעור) מותנית (Lordosis lumbalis). כאשר העקומות הללו מצויות במצב אופטימלי קיימת שמירה של איזון קדמי-אחורי של עמוד השדרה והאגן (Spinopelvic balance).

   שמירה על העקומות  והחרוט הכלכלי

   הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השליליים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. הקשתות מאפשרות את הפחתת הזעזועים המופעלים על השלד והגוף. כאשר הקשתות מצויות במצב אופטימלי נשמר גם מרכז הכובד ואנו מקבלים את החוזק, היציבות והגמישות הנדרשים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל. הקשתות הטבעיות של עמוד השדרה הן תוצאה של מאמץ ותמיכה של הרקמות הרכות התומכות בו ובכללן השרירים, הרצועות והגידים. ללא התמיכה של הרקמות הללו עמוד השדרה היה קורס. מצב זה גם מעלה את הסבירות שהגוף פועל בתוך "חרוט כלכלי" (Cone economy) – יעילות אנרגטית מקסימלית. חרוט כלכלי מחייב שהראש יהיה ממוקם מעל הכתפיים, והכתפיים צריכות להיות ממוקמות מעל החלק האחורי של האגן.

   תפקיד השרירים

   לשרירי הבטן והגב חשיבות מיוחדת בתמיכה ושמירה על המיקום, היציבות והתפקוד של החוליות. חוסר איזון בחוזק או בגמישות של השרירים הללו עלול להוביל למצב של שיבוש בקשתות של עמוד השדרה בצורה שליתר או חוסר "לורדוזה" או לחלופין יתר או חסר "קיפוזיס". שיבושים אלה יכולים לגרום לבלאי ושחיקה מהירים יותר בפרקים של עמוד השדרה.

   פתולוגיות שכיחות בקשתות עמוד השדרה

   כתפיים מעוגלות
   כתפיים מעוגלות

   חוסר איזון במישור הקדמי-אחורי של עמוד השדרה (Sagittal plane deformity) הנובע מליקויי יציבה כולל עקמת (Scoliosis) יישור קיפוזיס (Hypokyphosis), קיפוזיס או היפר קיפוזיס (hyperkyphosis), יישור לורדוזיס מותני וצווארי (Hypolordosis), היפר לורדוזיס מותני וצווארי (hyperlordosis) ועוד עלולים לתרום להתפתחות בעיות בעמוד השדרה. ליקויי יציבה אלה יכולים להשפיע באופן שלילי על היציבה לגרום לעומס יתר על אזורים מסוימים בגוף ואזורים אחרים של תת עומס. ליקויים אלו בעמוד השדרה יכולים לגרום לשיבוש של הכוחות הפועלים על עמוד השדרה, שינוי ביציבה והשפעת גומלין על הקשתות האחרות. כמו כן היא יכולה לגרום לחוסר סימטריה בגובה הכתפיים והמותניים.

   כאשר הראש מונח ישירות מעל הצוואר והצוואר בהמשך של יתר עמוד השדרה, והכתפיים מעל האגן  הגוף מתנהל ביעילות אנרגטית. במצב אידאלי זה הקרוי חרוט אקונומי (cone of economy) הגוף מבצע את פעולותיו מבלי לבזבז אנרגיה מיותרת. כאשר בגלל שיבושים ביציבה אנו זזים מאזור החרוט האקונומי הגוף מבזבז אנרגיה יוצר עומס יתר נקודתי באזור כזה או אחר ומוביל לפציעות. עוד חשוב לזכור ההתנהלות הביומכנית ושיווי המשקל הקדמי אחורי של הראש, עמוד השדרה ואגן מתנהל בשרשרת פתוחה. כלומר עומס ושיבוש תנועת בקצה אחד יוביל לתהליכי פיצוי ועומסים במעלה השרשרת ועלול לגרום לפציעות באזור אחר בגוף.

   זכור! יציבה טובה משדרת גם ביטחון עצמי ויושרה

   השליטה העצבית על היציבה

   היציבה והמיקום היחסי של כל חלק בגופנו הם למעשה תהליך מתמשך מבוקר ונשלט באופן לא מודע על ידי מערכת העצבים המרכזית והפריפרית. כדי שפעולה מורכבת זאת תתבצע באופן שוטף ומדויק אנו זקוקים למוח ולמערכת עצבים פריפרית תקינים. המוח ובכלל זה החלקים המוטוריים של המוח, גזע המוח והמוח הקטן ומערכת עצבים הפריפרית ובכלל זה מגוון חושים וחיישנים. מערכת הבקרה עושה שימוש בחיישנים ובמידע המגיעים מאברי הגוף השונים, מהראייה מהמערכת הווסטיבולרית לשיווי המשקל. שתי שיטות לפיקוח ולתיקון:

   1) תיקון של מנח שאינו אופטימלי או ביצוע לקוי של תנועה מדווחים למערכת העצבים המרכזית וזה בתורו מוציא הנחיות תיקון.

   2) תכנון וניבוי מוקדם של אופן ביצוע פעולות ושהייה במנחים והביצוע שלהם. חלק מהמידע לגבי אופן ביצוע מטלות ושהייה במנחים שונים טבוע בנו וחלק אחר נרכש עם השנים והופכים לאוטומטיים. בזכות השליטה הזאת אנו מצויים תמיד (פחות או יותר) במיקום וביציבה הנכונים עבורנו.

   מהי יציבה לקויה?

   פגיעה ממושכת או חוזרת על עצמה בקשתות עמוד השדרה המשמעות שלה הוא עומס יתר על החוליות, נזקים, דלקות וכאבים. על כן יציבה לקויה היא מהגורמים הנפוצים ביותר לתפקוד לקוי של עמוד השדרה ולכאבים ומוגבלות. יציבה גרועה יכולה לגרום לכאבי גב, לכאבי צוואר, לכאבי ראש, לתסמונת מפרק הלסת ולעוד תסמונות כאב.

   יציבה לקויה יכולה גם להחמיר בעיה שנגרמה ללא כול קשר ליציבה. כך למשל אדם עם נטייה של הראש קדימה (ראש מושט לפנים) שנחשף כתוצאה מתאונת דרכים לנזקי "צליפת שוט" עלול לגרור את הפציעה הרבה יותר מאדם שנושא את ראשו באופן ראוי. כאשר הגוף אינו זקוף והמפרקים והשרירים אינם ממוקמים במצבם האופטימלי נוצר עומס שמהר מאוד מתפתח ל"עומס יתר" מה שגורם לעייפות, לחוסר נוחות, שחיקה ובלאי של רקמות גוף שתפקידן לשאת בעומס ולבסוף פציעה וכאב.

   דוגמאות מהחיים

   מה קורה לצווארנו כאשר אנו רוכנים לכיוון מסך המחשב? מתרוממים להחליף נורה? או מתכופפים לרחוץ את התינוק?… האם אנחנו משבשים את אחת או יותר מהקשתות של עמוד השדרה? ואם אכן יש שינוי כזה האם הוא מתמשך שניות, דקות, או שעות …האם השינוי הזה חוזר על עצמו שוב ושוב? צבעי יחוש רגישות וכאב בצווארו אם יכפוף את ראשו לאחור באופן ממושך לצורך צביעה של התקרה. אינסטלטור יחוש כאבים בגבו התחתון אם ירכון לפנים לא באמצעות בירכיו לצורך תיקון כזה או אחר.

   איש מחשבים יחוש כאב ומגבלות תנועה בגבו בגין ישיבה ממושכת באופן מרושל, מול מחשב כאשר גבו התחתון מעוגל. הקלדן יחוש כאבי צוואר ושכמות בגלל הקלדה מתמשכת עם צוואר כפוף. רופא השיניים יחוש לאות, וגם כאב בגלל רכינה לא נכונה על מנת לטפל בפיו של חולה.

   "וכל מי שהוא יושב לבטח ואינו מתעמל…
   אפילו אכל מאכלות טובים ושמר עצמו …
   כל ימיו יהיו מכאובים וכוחו תשש"
   רמב"ם הלכות דעות פ"ד

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

    לחיות עם דלקת מפרקים

    לחיות עם דלקת מפרקים

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר