יציבה מהי ולמה היא חשובה
יציבה מהי ולמה היא חשובה

יציבה מהי ולמה היא חשובה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יציבה מהי ולמה היא חשובה? המושג יציבה (Posture) נשאב מהשפה הלטינית מהמילה שמשמעותה “להניח” (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

על פי ההגדרה המילונית של אבן שושן היציבה היא “מצב אברי הגוף בעת עמידתו”, אלא שלטעמי, אין ההגדרה זאת מקיפה מספיק. היציבה היא למעשה, מצב איברי הגוף במכלול מצבים שבו הגוף נמצא ובכלל זה מצבים דינמיים (הליכה, ריצה, ריקוד, פעילות גופנית ועוד) וגם במצבים נייחים (עמידה, ישיבה, שכיבה ועוד) כאחד. ליציבה חשיבות גדולה. יציבה טובה מאפשרת תפקוד של הגוף עם צריכת אנרגיה מינימלית תוך שמירה על רמת עומסים אופטימלית העוברת דרך חלקי הגוף השונים. אז כאשר אתם שאלים את עצמכם יציבה מהי ולמה היא חשובה זאת התשובה בשבילכם: יציבה טובה מאפשרת יעילות אנרגטית, מניעת פציעות, יכולת תנועה אסתטית ושפת גוף מנצחת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןיציבה מהי ולמה היא חשובה – רקע

שמירה על יציבה טובה היא צעד חשוב במניעת נזקים לגוף בכלל ולעמוד השדרה בפרט. שמירה על יציבה נכונה היא על כן, מפחיתה ולעתים אף מונעת כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי פרקים וכאבי שרירים. התבוננות על היציבה של אדם תלמד אותנו רבות אודות אופיו ומצבו הנפשי. על פי מוריהי יושאיבה עמידה טובה ויציבה טובה משקפים מצב נפשי טוב.

איכות היציבה מקנה לנו את היכולת לאמוד את מצבו הבריאותי הנוכחי והעתידי של עמוד השדרה. עמוד שדרה הנתון לעומסים חריגים בגין יציבה לקויה יפתח בהכרח שינויים ניווניים, יתבלה מהר יותר, יגרמו לו נזקים, דלקות וכאבים. יתכן מאוד שהבסיס לכאבים שלך מצויים בליקוי יציבה כלשהו. נסה לזהות מהו הליקוי ויתכן ותוכל לרפא את הכאבים שלך בעצמך.

יציבה טובה מהי?

יציבה מהי ולמה היא חשובה
יציבה מהי ולמה היא חשובה

יציבה מהי ולמה היא חשובה? היציבה שלנו טובה כאשר הקשתות של עמוד השדרה ומפרקי הגוף השונים “מאורגנים” בצורה שמחלקת את העומסים ואינה יוצרת עומס יתר על אזור אנטומי מסוים בגופנו. באין עומס יתר אין בלאי ושחיקה של רקמות, אין דלקות ואין כאבים. יציבה טובה מהווה בסיס לתנועה מדויקת, נטולת כאב וחסכונית בקלוריות. ביציבה מיטבית הגוף זקוף, מרכז הכובד מצוי במקומו הנכון, הגוף מתעייף פחות, ויציבותו הביו מכנית גדלה.

הבסיס לעמוד שדרה בריא מתחיל ביציבה טובה. שמירה על המבנה של הקשתות של עמוד השדרה בעמידה, ישיבה או בתנועה היא התמצית של יציבה טובה והמפתח לבריאותו של עמוד השדרה והגוף. כאשר היציבה ניטרלית הגוף יכול לפעול באופן מיטבי. הלחצים השונים המופעלים על חלקי הגוף השונים הם מינימליים. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השליליים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. כאשר הקשתות מצויות במצב אופטימלי נשמר גם מרכז הכובד ואנו מקבלים את החוזק, היציבות והגמישות הנדרשים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל.

עמוד השדרה כבסיס

עמוד השדרה הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. לעמוד השדרה מבנה ייחודי הנובע מהצורך להוות עמוד תומך ליציבה, מאחז לשרירים וצורך להגן על חוט השדרה. בנוסף לכך חייב עמוד השדרה לאפשר תנועתיות מקסימלית. עמוד השדרה הוא הפתרון האופטימלי. גמיש במידה הדרושה לתנועה ועם זאת קשוח מספיק על מנת להגן על חוט השדרה.

עמוד השדרה הנמשך מעצם הזנב ועד לבסיס הגולגולת הנו למעשה תעלה המורכבת בצעירותינו מ- 33 חוליות ושלוש קשתות. עם ההתבגרות שלנו, חמשת החוליות מתמזגות ויוצרות את עצם העצה (Sacrum) וארבעת החוליות תחתן מתגבשות להיות עצם הזנב (קוקסיס). לאחר שחמשת חוליות עצם העצה וארבעת חוליות עצם הזנב מתמזגות בהתבגרותנו נותרות בעמוד השדרה רק 24 חוליות פעילות.

7 חוליות צוואר, 12 חוליות חזה ו- 5 חוליות מותן. עמוד שדרה צווארי (Cervical), המכיל 7 חוליות. עמוד שדרה חזי (Thoracic), הכולל 12 חוליות המחוברות לצלעות מימין ומשמאל. ועמוד שידרה מותני (Lumbar), המורכב מ- 5 חוליות. חוליות המותן יושבות על עצם העצה (הסקרום) המורכבת מ- 5 חוליות. בקצהו התחתון של עצם העצה נמצא את עצם הזנב (Coccyx) המורכב מ- 3 – 4 חוליות- משתנה מאדם לאדם.

עקומות עמוד השדרה
עקומות עמוד השדרה

חוליות עמוד השדרה מופרדות על ידי דיסק בין – חולייתי. הדיסק הבין חולייתי בנוי מטבעות סחוסיות ומכיל חומר ג’לטיני. הדיסק הבין חולייתי יחד עם פרקי השטחה מאפשרים לעמוד השדרה לנוע במגוון כיוונים: כפיפה, מתיחה לאחור וכן פיתול. תפקיד נוסף של הדיסק הבין חולייתי הוו לבלום זעזועים המופעלים על עמוד השדרה.

יציבה טובה משמעותה גוף בריא. שפרו יציבתכם ומנעו נזק מגופכם

חשיבות קשתות עמוד השדרה

בהתבוננות מאחור על עמוד שדרה נורמלי, נגלה שהוא ישר. במבט מהצד נזהה את העקומות הפיזיולוגיות. עקומות אלה הן למעשה הקשתות של עמוד השדרה. במצבו המיטבי מצויד עמוד השדרה בשלוש עקומות: עקומה (קיעור) צווארית (Lordosis cervicis), עקומה (קימור) גבית (Kyphosis Thoracic) ועקומה (קיעור) מותנית (Lordosis lumbalis). כאשר העקומות הללו מצויות במצב אופטימלי קיימת שמירה של איזון קדמי-אחורי של עמוד השדרה והאגן (Spinopelvic balance).

שמירה על העקומות  והחרוט הכלכלי

הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השליליים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. הקשתות מאפשרות את הפחתת הזעזועים המופעלים על השלד והגוף. כאשר הקשתות מצויות במצב אופטימלי נשמר גם מרכז הכובד ואנו מקבלים את החוזק, היציבות והגמישות הנדרשים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל. הקשתות הטבעיות של עמוד השדרה הן תוצאה של מאמץ ותמיכה של הרקמות הרכות התומכות בו ובכללן השרירים, הרצועות והגידים. ללא התמיכה של הרקמות הללו עמוד השדרה היה קורס. מצב זה גם מעלה את הסבירות שהגוף פועל בתוך “חרוט כלכלי” (Cone economy) – יעילות אנרגטית מקסימלית. חרוט כלכלי מחייב שהראש יהיה ממוקם מעל הכתפיים, והכתפיים צריכות להיות ממוקמות מעל החלק האחורי של האגן.

תפקיד השרירים

לשרירי הבטן והגב חשיבות מיוחדת בתמיכה ושמירה על המיקום, היציבות והתפקוד של החוליות. חוסר איזון בחוזק או בגמישות של השרירים הללו עלול להוביל למצב של שיבוש בקשתות של עמוד השדרה בצורה שליתר או חוסר “לורדוזה” או לחלופין יתר או חסר “קיפוזיס”. שיבושים אלה יכולים לגרום לבלאי ושחיקה מהירים יותר בפרקים של עמוד השדרה.

פתולוגיות שכיחות בקשתות עמוד השדרה

כתפיים מעוגלות
כתפיים מעוגלות

חוסר איזון במישור הקדמי-אחורי של עמוד השדרה (Sagittal plane deformity) הנובע מליקויי יציבה כולל עקמת (Scoliosis) יישור קיפוזיס (Hypokyphosis), קיפוזיס או היפר קיפוזיס (hyperkyphosis), יישור לורדוזיס מותני וצווארי (Hypolordosis), היפר לורדוזיס מותני וצווארי (hyperlordosis) ועוד עלולים לתרום להתפתחות בעיות בעמוד השדרה. ליקויי יציבה אלה יכולים להשפיע באופן שלילי על היציבה לגרום לעומס יתר על אזורים מסוימים בגוף ואזורים אחרים של תת עומס. ליקויים אלו בעמוד השדרה יכולים לגרום לשיבוש של הכוחות הפועלים על עמוד השדרה, שינוי ביציבה והשפעת גומלין על הקשתות האחרות. כמו כן היא יכולה לגרום לחוסר סימטריה בגובה הכתפיים והמותניים.

כאשר הראש מונח ישירות מעל הצוואר והצוואר בהמשך של יתר עמוד השדרה, והכתפיים מעל האגן  הגוף מתנהל ביעילות אנרגטית. במצב אידיאלי זה הקרוי חרוט אקונומי (cone of economy) הגוף מבצע את פעולותיו מבלי לבזבז אנרגיה מיותרת. כאשר בגלל שיבושים ביציבה אנו זזים מאזור החרוט האקונומי הגוף מבזבז אנרגיה יוצר עומס יתר נקודתי באזור כזה או אחר ומוביל לפציעות. עוד חשוב לזכור ההתנהלות הביומכנית ושיווי המשקל הקדמי אחורי של הראש, עמוד השדרה ואגן מתנהל בשרשרת פתוחה. כלומר עומס ושיבוש תנועת בקצה אחד יוביל לתהליכי פיצוי ועומסים במעלה השרשרת ועלול לגרום לפציעות באזור אחר בגוף.

זכור! יציבה טובה משדרת גם ביטחון עצמי ויושרה

השליטה העצבית על היציבה

היציבה והמיקום היחסי של כל חלק בגופנו הם למעשה תהליך מתמשך מבוקר ונשלט באופן לא מודע על ידי מערכת העצבים המרכזית והפריפרית. כדי שפעולה מורכבת זאת תתבצע באופן שוטף ומדויק אנו זקוקים למוח ולמערכת עצבים פריפרית תקינים. המוח ובכלל זה החלקים המוטוריים של המוח, גזע המוח והמוח הקטן ומערכת עצבים הפריפרית ובכלל זה מגוון חושים וחיישנים.

מערכת הבקרה עושה שימוש בחיישנים ובמידע המגיעים מאברי הגוף השונים, מהראייה מהמערכת הווסטיבולרית לשיווי המשקל. שתי שיטות לפיקוח ולתיקון: 1) תיקון של מנח שאינו אופטימלי או ביצוע לקוי של תנועה מדווחים למערכת העצבים המרכזית וזה בתורו מוציא הנחיות תיקון. 2) תכנון וניבוי מוקדם של אופן ביצוע פעולות ושהייה במנחים והביצוע שלהם. חלק מהמידע לגבי אופן ביצוע מטלות ושהייה במנחים שונים טבוע בנו וחלק אחר נרכש עם השנים והופכים לאוטומטיים. בזכות השליטה הזאת אנו מצויים תמיד (פחות או יותר) במיקום וביציבה הנכונים עבורנו.

מהי יציבה לקויה?

פגיעה ממושכת או חוזרת על עצמה בקשתות עמוד השדרה המשמעות שלה הוא עומס יתר על החוליות, נזקים, דלקות וכאבים. על כן יציבה לקויה היא מהגורמים הנפוצים ביותר לתפקוד לקוי של עמוד השדרה ולכאבים ומוגבלות. יציבה גרועה יכולה לגרום לכאבי גב, לכאבי צוואר, לכאבי ראש, לתסמונת מפרק הלסת ולעוד תסמונות כאב.

עבודה לקויה עם מחשב
עבודה לקויה עם מחשב

יציבה לקויה יכולה גם להחמיר בעיה שנגרמה ללא כול קשר ליציבה. כך למשל אדם עם נטייה של הראש קדימה (ראש מושט לפנים) שנחשף כתוצאה מתאונת דרכים לנזקי “צליפת שוט” עלול לגרור את הפציעה הרבה יותר מאדם שנושא את ראשו באופן ראוי. כאשר הגוף אינו זקוף והמפרקים והשרירים אינם ממוקמים במצבם האופטימלי נוצר עומס שמהר מאוד מתפתח ל”עומס יתר” מה שגורם לעייפות, לחוסר נוחות, שחיקה ובלאי של רקמות גוף שתפקידן לשאת בעומס ולבסוף פציעה וכאב.

דוגמאות מהחיים

מה קורה לצווארנו כאשר אנו רוכנים לכיוון מסך המחשב? מתרוממים להחליף נורה? או מתכופפים לרחוץ את התינוק?… האם אנחנו משבשים את אחת או יותר מהקשתות של עמוד השדרה? ואם אכן יש שינוי כזה האם הוא מתמשך שניות, דקות, או שעות …האם השינוי הזה חוזר על עצמו שוב ושוב? צבעי יחוש רגישות וכאב בצווארו אם יכפוף את ראשו לאחור באופן ממושך לצורך צביעה של התקרה. אינסטלטור יחוש כאבים בגבו התחתון אם ירכון לפנים לא באמצעות בירכיו לצורך תיקון כזה או אחר.

איש מחשבים יחוש כאב ומגבלות תנועה בגבו בגין ישיבה ממושכת באופן מרושל, מול מחשב כאשר גבו התחתון מעוגל. הקלדן יחוש כאבי צוואר ושכמות בגלל הקלדה מתמשכת עם צוואר כפוף. רופא השיניים יחוש לאות, וגם כאב בגלל רכינה לא נכונה על מנת לטפל בפיו של חולה.

“וכל מי שהוא יושב לבטח ואינו מתעמל…
אפילו אכל מאכלות טובים ושמר עצמו …
כל ימיו יהיו מכאובים וכוחו תשש”
רמב”ם הלכות דעות פ”ד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • עמוד השדרה

  עמוד השדרה (Spinal Colum) הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. מבנה אנטומי זה תומך בגופנו ומאפשר לנו לנוע ולהניע…

 • פציעה של חוט השדרה

  פציעה של חוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק של הגוף ואף למוות. מערכות העצבים בגוף מנהלות ומוליכות את המידע הנדרש לתפקודו…

 • נזק בלתי הפיך בחוט השדרה

  נזק בלתי הפיך בחוט השדרה בעקבות פציעה עלול להתרחש באופן מהיר יותר ממה שסברו המומחים עד היום. פציעה של חוט…

 • טיפול כירופרקטי מה הוא כולל

  טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח…

 • צוואר אייפד בקרב נשים

  צוואר אייפד? יותר נשים סובלות מהתופעה הזאת!  מחקר אמריקאי שנערך מצא שכאבי צוואר וכתפיים על רקע שימוש במחשב לוח שכיח יותר…

 • כירופרקטים וכירופרקטיקה

  כירופרקט כירופרקטיקה וכירופרקטים - האם המושגים הללו נשמעים לכם מוכרים? בשנים האחרונות במקביל לפופולריות הגואה שלה ואולי בגלל זה כירופרקטיקה…

 • ישיבה מזקינה אותנו

  ישיבה מזקינה אותנו. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת…

 • התמכרות לאינטרנט המגפה המודרנית

  התמכרות לאינטרנט היא מגפה שמתפשטת במהרה. מדובר בשימוש יתר במחשב וביתר המכשירים המחוברים לאינטרנט עד כדי הפרעה לחיי היומיום. התופעה מקיפה…

 • צפייה בטלוויזיה יכולה להרוג

  טלוויזיה יכולה להרוג! העידן המודרני מתאפיין באורח חיים יושבני. האדם המודרני מרבה לשבת במהלך יום עבודתו וגם בבית וממעט לעסוק…

 • כירופרקט או אורתופד

  כירופרקט או אורתופד, למי כדאי לפנות כאשר סובלים מכאבי גב תחתון? מגוון רחב של אנשים מתיימרים לעזור לכאבי הגב שלכם.…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן