יציבה מהי
יציבה מהי

יציבה מהי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יציבה מהי? מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה “להניח” (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

על פי ההגדרה המילונית של אבן שושן היציבה (Posture) היא “מצב אברי הגוף בשעת עמידתו”, אלא שלטעמי, אין ההגדרה זאת מקיפה מספיק. היציבה היא למעשה, סידור איברי הגוף במכלול מצבי ומנחי הגוף, כולל סטאטיים ודינמיים כאחד. ישיבה, שכיבה, ריקוד, ספורט, עבודה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןיציבה מהי – רקע

שמירה על יציבה טובה היא צעד חשוב במניעת נזקים לגוף בכלל ולעמוד השדרה בפרט. שמירה על יציבה נכונה היא על כן, מפחיתה ולעיתים אף מונעת כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי פרקים וכאבי שרירים. התבוננות על היציבה של אדם תלמד אותנו רבות אודות אופיו ומצבו הנפשי. על פי מוריהי יושאיבה עמידה טובה ויציבה טובה משקפים מצב נפשי טוב. 

איכות היציבה מקנה לנו את היכולת לאמוד את מצבו הבריאותי הנוכחי והעתידי של עמוד השדרה. עמוד שדרה הנתון לעומסים חריגים בגין יציבה לקויה יפתח בהכרח שינויים ניווניים, יתבלה מהר יותר, יגרמו לו נזקים, דלקות וכאבים. יתכן מאוד שהבסיס לכאבים שלך מצויים בליקוי יציבה כלשהו. נסה לזהות מהו הליקוי ויתכן ותוכל לרפא את הכאבים שלך בעצמך.

מהי יציבה טובה ?

יציבה מהי

היציבה שלנו טובה כאשר הקשתות של עמוד השדרה ומפרקי הגוף השונים “מאורגנים” בצורה שמחלקת את העומסים ואינה יוצרת עומס יתר על איזור אנטומי מסוים בגופנו. באין עומס יתר אין בלאי ושחיקה של רקמות, אין דלקותואין כאבים.יציבה טובה מהווה בסיס לתנועה מדויקת, נטולת כאב וחסכנית בקלוריות. ביציבה מיטבית הגוף זקוף, מרכז הכובד מצוי במקומו הנכון, הגוף מתעייף פחות, ויציבותו הביו מכנית גדלה.

הבסיס לעמוד שדרה בריא מתחיל ביציבה טובה. שמירה על המבנה של הקשתות של עמוד השדרה בעמידה, ישיבה או בתנועה היא התמצית של יציבה טובה והמפתח לבריאותו של עמוד השדרה והגוף. ביציבה ניטראלית הגוף יכול לפעול באופן מיטבי. הלחצים השונים המופעלים על חלקי הגוף השונים הם מינימאליים. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השלילים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. כאשר הקשתות מצויות במצבן האופטימאלי נשמר גםמרכז הכובד ואנו מקבלים אתהחוזק, היציבות והגמישות הדרושים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל.

עמוד השדרה כבסיס

עמוד השדרה הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. לעמוד השדרה מבנה ייחודי הנובע מהצורך להוות עמוד תומך ליציבה, מאחז לשרירים וצורך להגן על חוט השדרה. בנוסף לכך חייב עמוד השדרה לאפשר תנועתיות מקסימאלית. עמוד השדרה הוא הפתרון האופטימאלי. גמיש במידה הדרושה לתנועה ועם זאת קשוח מספיק על מנת להגן על חוט השדרה.
 

עמוד השדרה הנמשך מעצם הזנב ועד לבסיס הגולגולת הינו למעשה תעלה המורכבת בצעירותינו מ33 חוליות ושלוש קשתות. בהתבגרותנו, חמשת החוליות מתמזגות ויוצרות את עצם העצה (Sacrum) וארבעת החוליות תחתן מתגבשות להיות עצם הזנב (קוקסיס). לאחר שחמשת חוליות עצם העצה וארבעת חוליות עצם הזנב מתמזגות בהתבגרותנו נותרות בעמוד השדרה רק 24 חוליות פעילות. 

שבע חוליות צוואר, שתים עשרה חוליות חזה וחמש חוליות מותן. עמוד שדרה צווארי (Cervical), המכיל שבע חוליות. עמוד שדרה חזי (Thoracic), הכולל 12 חוליות המחוברות לצלעות מימין ומשמאל. ועמוד שידרה מותני (Lumbar), המורכב מחמש חוליות. חוליות המותן יושבות על עצם העצה (הסקרום) המורכבת מחמש חוליות. בקצהו התחתון של עצם העצה נמצא את עצם הזנב (Coccyx) המורכב משלוש עד ארבע חוליות- משתנה מאדם לאדם. 

קשתות עמוד השדרה

חוליות עמוד השדרה מופרדות על ידי דיסק בין – חולייתי. הדיסק הבין חולייתי בנוי מטבעות סחוסיות ומכיל חומר ג’לטיני. הדיסק הבין חולייתי יחד עם פרקי השטחה מאפשרים לעמוד השדרה לנוע במגוון כיוונים: כפיפה, מתיחה לאחור וכן פיתול. תפקיד נוסף של הדיסק הבין חולייתי הו לבלום זעזועים המופעלים על עמוד השדרה.  

יציבה טובה משמעותה גוף בריא. שפרו יציבתכם ומנעו נזק מגופכם

חשיבות קשתות עמוד השדרה

בהתבוננות מאחור על עמוד שדרה נורמאלי, נגלה שהוא ישר. במבט מהצד נזהה את העקומות הפיזיולוגיות. עקומות אלה הן למעשה הקשתות של עמוד השדרה. במצבו המיטבי מצויד עמוד השדרה בשלוש קשתות: קשת (קיעור) צווארית (Lordosis cervicis), קשת (קימור) גבית (Kyphosisthoracica) וקשת (קיעור) מותנית (Lordosis lumbalis). המבנה הזה מקנה חוזק, יציבות וגמישות לעמוד השדרה ומשמש בסיס ליציבה נכונה ובריאה.

הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה מפחיתה מאוד את העומסים השלילים שנוצרים על רקמות הגוף השונות. הקשתות מאפשרות את הפחתת הזעזועים המופעלים על השלד והגוף . כאשר הקשתות מצויות במצבן האופטימאלי נשמר גם מרכז הכובד ואנו מקבלים את החוזק, היציבות והגמישות הדרושים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל. הקשתות הטבעיות של עמוד השדרה הן תוצאה של מאמץ ותמיכה של הרקמות הרכות התומכות בו ובכללן השרירים, הרצועות והגידים. ללא התמיכה של הרקמות הללו עמוד השדרה היה קורס. 

לשרירי הבטן והגב חשיבות מיוחדת בתמיכה ושמירה על המיקום, היציבות והתפקוד של החוליות.חוסר איזון בחוזק או בגמישות של השרירים הללו עלול להוביל למצב של שיבוש בקשתות של עמוד השדרה בצורה שליתר או חוסר “לורדוזה” או לחילופין יתר או חסר “קיפוזה”. שיבושים אלה יכולים לגרום לבלאי ושחיקה מהירים יותר בפרקים של עמוד השדרה.

פתולוגיות שכיחות בקשתות עמוד השדרה

כול פגיעה במבנה הקשתות עלולה לתרום להתפתחות בעיות בעמוד השדרה. ישנם מספר מצבים קליניים בהם לעמוד השדרה אין קשתות אופטימאליות. עקמת עמוד השדרה (Scoliosis), היא דוגמה לעיוות בצורת S של קשת עמוד השדרה. עקמת יכולה להשפיע באופן שלילי על היציבה לגרום לאזורים של עומס יתר ואזורים אחרים של תת עומס. כמו כן היא יכולה לגרום לחוסר סימטריה בגובה הכתפיים והמותניים. 

מצבים אחרים של שיבוש קשתות עמוד השדרה עם השלכות קליניות פחות חמורות כוללות: קימור חסר (Hypokyphosis), קימור יתר (hyperkyphosis), קיעור חסר (Hypolordosis) וקיעור יתר (hyperlordosis). במצבים אלו יכול להיגרם שיבוש בכוחות הפועלים על עמוד השדרה, לשינוי ביציבה והשפעת גומלין על הקשתות האחרות. מבחינה בריאותית יציבה נכונה היא יציבה המשמרת את הקשתות הטבעיות של עמוד השדרה. 

זכור! יציבה טובה משדרת גם ביטחון עצמי ויושרה

השליטה העצבית על היציבה

היציבה והמיקום היחסי של כול חלק בגופנו הם למעשה תהליך מתמשך שמבוקר ונשלט באופן לא מודע על ידי מערכת העצבים המרכזית והפריפרית. לשם פעולה מורכבת זאת אנו זקוקים לתקינותם של המוח כולל החלקים המוטורים שלו, לגזע מוח ולמוח הקטן. בזכות השליטה הזאת אנו מצויים תמיד (פחות או יותר) בטווח התנועה והמנח הנכונים עבורנו. 

מערכת הבקרה עושה שימוש בחיישנים ובמידע המגיעים מאברי הגוף השונים, מהראייה ומהמערכת הווסטיבולרית לשיווי המשקל. שתי שיטות לפיקוח ולתיקון: 1) תיקון של מנח שאינו אופטימאלי או ביצוע לקוי של תנועה מדווחים למערכת העצבים המרכזית וזה בתורו מוציא הנחיות תיקון. 2) תכנון וניבוי מוקדם של אופן ביצוע פעולות ושהייה במנחים והביצוע שלהם. חלק מהמידע לגבי אופן ביצוע מטלות ושהייה במנחים שונים טבוע בנו וחלק אחר נרכש עם השנים והופכים לאוטומטיים.

מהי יציבה לקויה?

כתפיים מעוגלותפגיעה ממושכת או חוזרת על עצמה בקשתות עמוד השדרה משמעותה עומס יתר על החוליות, נזקים, דלקות וכאבים. על כן יציבה לקויה היא מהגורמים הנפוצים ביותר לתפקוד לקוי של עמוד השדרה ולכאבים ומוגבלות. יציבה גרועה יכולה לגרום לכאבי גב, לכאבי צוואר, לכאבי ראש, לתסמונת מפרק הלסת ולעוד תסמונות כאב.

יציבה לקויה יכולה גם להחמיר בעיה שנגרמה ללא כול קשר ליציבה. כך למשל אדם עם נטייה של הראש קדימה (ראש מושט לפנים) שנחשף כתוצאה מתאונת דרכים לנזקי “צליפת שוט” עלול לגרור את הפציעה הרבה יותר מאדם שנושא את ראשו באופן ראוי. כאשר הגוף אינו זקוף והמפרקים והשרירים אינם ממוקמים במצבם האופטימאלי נוצר עומס שמהר מאוד מתפתח ל”עומס יתר” מה שגורם לעייפות, לחוסר נוחות, לשחיקה ובלאי של רקמות גוף הנושאות בעומס ולבסוף פציעה וכאב.

דוגמאות מהחיים

מה קורה לצווארנו כאשר אנו רוכנים לכיוון מסך המחשב? מתרוממים להחליף נורה? או מתכופפים לרחוץ את התינוק?… האם אנחנו משבשים את אחת או יותרמהקשתות של עמוד השדרה? ואם אכן יש שינוי כזה האם הוא מתמשך שניות, דקות, או שעות …האם השינוי הזהחוזר על עצמו שוב ושוב? צבעי יחוש רגישות וכאב בצווארו אם יכפוף את ראשו לאחור באופן ממושך לצורך צביעה של התקרה. אינסטלטור יחוש כאבים בגבו התחתון אם ירכון לפנים לא באמצעות בירכיו לצורך תיקון כזה או אחר.

עבודה לקויה עם מחשב

איש מחשבים יחוש כאב ומגבלות תנועה בגבו בגין ישיבה ממושכת באופן מרושל, מול מחשב כאשר גבו התחתון מעוגל. הקלדן יחוש כאבי צוואר ושכמות בגלל הקלדה מתמשכת עם צוואר כפוף. רופא השיניים יחוש לאות וכאב בגלל רכינה לא נכונה על מנת לטפל בפיו של חולה.

המשיכו לקרוא אודות אודות כאבי גב עליון וכן אודות כאבי צוואר. שתי תסמונות שעלולות להתפתח בגלל יציבה לקויה.

המאמר הבא: כך תשפרו את היציבה

“וכל מי שהוא יושב לבטח ואינו מתעמל…
אפילו אכל מאכלות טובים ושמר עצמו …
כל ימיו יהיו מכאובים וכוחו תשש”
רמב”ם הלכות דעות פ”ד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן