כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם בכל התפתחות של כאב או של סימנים ותסמינים אחרים בכרית כף הרגל. המלצה זו נובעת מכך שפציעות בכרית כף הרגל נוטות להיעשות כרוניות וטיפול מהיר עשוי למנוע נזק וכאב כרוני. כאבים בכרית כף הרגל המכונים בלעז מטטרסלגיה (Metatarsalgia) מהווים תופעה שכיחה יחסית ואחת הסיבות העיקריות לתלונות על תסמינים בכפות רגליים.

  כאבים בכרית כף הרגל היא פציעת שימוש יתר קלסית הנובעת מהעומסים החוזרים המוטלים על אזור זה בכפות הרגליים. גורמים אפשריים נוספים כוללים כמובן נזקי חבלה או נזקים הנגרמים בגלל מחלות כאלה ואחרות בכפות הרגליים. בין גורמי הסיכון להתפתחות מטטרסלגיה  נמנה נעליים לא מתאימות, ליקויים מבניים בכף הרגל, ליקויים ביומכניים באופן התפקוד של כף הרגל ועוד. כמובן שהטיפול המתאים בבעיה תלוי בחומרת הבעיה ובגורם לה. הרבה פעמים כול שנדרש להקלה בכאב הוא מנוחה ונעילת נעליים נוחות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים בכרית כף הרגל – רקע

   כרית כף הרגל כולל את המפרקים שבין עצמות המסרק לאצבעות. האזור הזה נושא בעומסים חריגים שגדלים עוד יותר בגין הליכה או ריצה עם נעליים לא מתאימות. עומסים אלו גורמים לעתים פציעות וכאבים המופעים בכרית כף הרגל. מספר גורמים עלולים להגביר את הסיכון להתפתחות כאבים בכף הרגל ובעיקר בכרית כף הרגל כולל בין היתר נעליים לא מתאימות, משקל עודף, עיוותים או ליקויים מבניים בכף הרגל, טכניקת הליכה או ריצה לקויים ועוד. ברוב המקרים כאבים בכרית כף הרגל נגרמים מגירוי זמני של אחת הרקמות במקום והם צפויים לחלוף תוך ימים. חשוב לשים לב למקרים האחרים שהם בעלי פוטנציאל להפוך לכרוניים. כאבים הנמשכים מעל ימים אחדים צריכים להיות מאובחנים ובמידת הצורך מטופלים.

   מבנה אנטומי של כף הרגל

   כף הרגל היא הנקודה הנמוכה ביותר בגוף האדם. היא  מאפשרת לנו את היכולת לעמוד, ללכת, לרוץ, לקפוץ ועוד וכול זאת תוך שמירה על שיווי משקל.  על מנת לעמוד במטלות הללו כף הרגל חייבת יציבות, עמידות, גמישות וכוח. כול אלו מוקנים בזכות המבנה המיוחד של כף הרגל. מדובר במבנה מורכב ביותר הכולל מעל 100 רצועות, גידים ושרירים שמניעים עשרות מפרקים.

   כף הרגל נחלקת לשלושה אזורים עיקריים:

   כף רגל קדמית, כף רגל אמצעית וכף רגל אחורית. כול חלקי כף הרגל השונים מחוברים באמצעות הרבה שרירים, גידים ורצועות. בכף רגל קדמית אנו מוצאים את האצבעות (Phalanges) ועצמות המסרק (Metatarsal bones). בכף רגל אמצעית באזור הקשת אנו מוצאים את חמשת העצמות המסרק. עצמות אלו מחוברות לכף רגל קדמית וכף רגל אחורית באמצעות שרירים ורצועת הקשת הקרויה פלנטר פשיה או בעברית חיתולית הכפית.

   בכף הרגל האחורית אנו מוצאים את עצם הערקום (Talus) ואת עצם העקב. עצם העקב היא העצם הגדולה ביותר בכף הרגל. בתחתית כף הרגל אנו מוצאים שכבת שומן מבודדת. לכף הרגל שתי קשתות אחת אורכית והשנייה רוחבית אשר יחד כל המרכיבים האחרים עובדים יחדיו להקנות לכף הרגל יציבות, שיווי משקל ותנועה. כשל מבני או כשל תפקודי באחד המרכיבים הללו יכול לגרום לשחיקה ובלאי באחד הפרקים או ברקמות הרכות וכתוצאה מכך לכאב.

   כאבים בכרית כף הרגל – גורמים וגורמי סיכון

   מספר גורמים עלולים לגרום לכאבים בכרית כף הרגל, אך הגורם השכיח ביותר הוא עומס יתר על אזור כרית כף הרגל. עומס יתר על כרית כף הרגל שכיחה בקרב ספורטאים המרבים לרוץ ולקפוץ או כול אדם אחר אשר עומד על רגליו, הולך או רץ באופן ממושך. גם נזקי חבלה בכרית כף הרגל עלולה להוביל להתפתחות כאבים בכרית כף הרגל. נזקי חבלה כאלו עלולים להתרחש בגלל נפילה מגובה, פציעת ספורט, תאונת דרכים ועוד. גם נזקים הנגרמים בכרית כף הרגל בגלל מחלות עלולים להוביל להתפתחות כאבים בכרית כף הרגל. בין יתר המחלות נמנה דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית, שיגדון (gout), מורטון נוירומה, נמק העצם, שבר מאמץ, סוכרת ועוד.

   גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בכרית כף הרגל הם רבים. בין היתר נמנה:

   • טכניקת ריצה (אופן הנחיתה)
   • סוג ספורט (ריצות, קפיצות)
   • מקצוע (דוור שמרבה ללכת, פועל על פס ייצור המרבה לעמוד)
   • נעילת נעלי עקב מעבירה את העומס של משקל הגוף אל החלק הקדמי של כף הרגל ומעלה את הסיכון להתפחות כאבים בכרית כף הרגל בקרב נשים
   • משקל עודף והשמנה עלולים להוביל למצב של עומס יתר על כרית כף הרגל ולהתפתחות כאבים בכרית כף הרגל
   • לקות ביו מכנית הנגרמת עקב בעיה מבנית בכף הרגל כגון קשת כף רגל גבוהה או קשת כף רגל שטוחה יכולה להוביל להתפתחות עומס יתר על כרית כף הרגל ולגרום להתפחות כאבים בכרית כף הרגל
   • פציעות קודמות, ניתוחים ומגוון פתולוגיות בכף הרגל כגון אצבע פטיש (Hammertoes), אצבע טופר (claw toe) ובוהן קלובה (Hallux Valgus) משנים את אופן ההליכה ועלולים לגרום לעומסי יתר על כרית כף הרגל ולהתפתחות כאבים בכף הרגל

   סימנים ותסמינים נוספים

   הסימפטום העיקרי הוא כמובן כאבים בכרית כף הרגל. חלק מהאנשים מוסיפים גם תחושה של שריפה. הכאבים בכף הרגל מחמירים בעמידה ממושכת, הליכה או ריצה. ישנם אנשים המתארים את הליכתם כהליכה על חלוקי נחל ואחרים כהליכה על גחלים. הכאב יכול להתמקד בראש של אחת, שתיים או כול עצמות המסרק. הכאב יכול להיות נוכח בכף רגל אחת או בשתי כפות הרגליים.

    אבחון כאבים בכרית כף הרגל

   כאבים בכרית כף הרגל
   כאבים בכרית כף הרגל

   על מנת לבחור את הטיפול המתאים לכאבים בכרית כף הרגל יש ראשית להגיע לאבחון מדויק. האבחון של כאבי כרית כף הרגל מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית. בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על נטיות גנטיות לבעיות בכף הרגל ועל מחלות כדוגמת שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת. נאתר את מיקום הכאב, נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה.

   הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי ההליכה והעמידה שלכם, בדיקות טווח תנועה של כף הרגל על חלקיה השונים ובדיקות נירולוגיות. במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. בדיקות דם כדי לשלול סוכרת, דלקת פרקים ושיגדון וצילומי רנטגן או מיפוי עצמות כדי לזהות פתולוגיה של העצמות והמפרקים של כף הרגל. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב כף הרגל אינו מכאני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

   טיפול עצמי בכאבים בכרית כף הרגל

   לרוב הכאבים בכרית כף רגל יש רקע מכאני ועל כן יכולים, לפחות בהתחלה, להיות מטופלים באופן שמרני ועצמאי. זכרו התנהגות נכונה כאשר כף הרגל מתחילה לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

   הרבה פעמים מנוחה עם או בלי הרמת הרגל, המלווה בהימנעות מנעלי עקב ומעבר לנעל רחבה, או הכנסה של רפידה מתאימה לתוך הנעל מספיקים להקל על הכאבים בכף הרגל. יתכן ותצטרכו לשקול שימוש בקביים כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לכף הרגל. גם הפחתה במשקל במידה וזה רלוונטי עשויה לעזור להפחית את העומס מעל כף הרגל.

   זכרו גם אם הכאבים בכף הרגל נעלמו אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו מלכתחילה להיווצרות הבעיה.

   טיפול כירופרקטי בכאבים בכרית כף הרגל

   כאבים בכרית כף הרגל שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף למגוון בעיות כף רגל. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בכף הרגל שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. לאחר שתשאלנו את החולה לגבי תלונתו, לאחר שבדקנו את כף רגלו, ערכנו לכף הרגל ניתוח התנהגות ביו מכנית במצבים שונים והגענו לאבחון של כאב בכרית כף הרגל מתחיל השלב הטיפולי.

   הטיפול במרפאה בשלבים הדלקתיים נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך, אולטרה סאונד ובמקרים מתאימים גם טיפול גלי הלם. עם שוך השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את כף הרגל לעמוד בעומס פעילות מלא. בחלק מהמקרים נפנה את המטופל למכון כף רגל לצורך התאמת מדרסים. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות אפשרות של הזרקת סטרואידים ו או טיפולים תרופתיים לבעיות הבסיס אשר גורמות לכאבים בכרית כף הרגל (שיגדון, סוכרת, דלקת פרקים ועוד). האופציה הכירורגית לתיקונים של בעיות מבניות (אצבע פטיש (Hammertoes), אצבע טופר (claw toe) ובוהן קלובה (Hallux Valgus) ) הגורמות לכאבי כרית כף הרגל קיימת, עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון.

   מניעת הכאב בכרית כף הרגל

   הכלל הראשוני במניעת כאבי כף רגל הוא בחירה נכונה של נעליים. נעלים טובות חייבות להיות מרופדות ומתוחזקות היטב, נוחות, מצוידות בתמיכה לקשת, ורחבות מספיק כדי להכיל בנוחות את האצבעות. את הנעלים יש לבחור בהתאם לסוג הפעילות. נעלי ספורט לספורט ונעלי הליכה להליכה. מומלץ לנעול את הנעליים עם גרביים. כפות הרגליים חייבות להיות רחוצות, נקיות ויבשות. גזירת הציפורניים חייבת להתבצע באופן זהיר.

   למניעת עומס יתר מכפות הרגליים שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. התחממו לפני פעילות והימתחו לאחריה. למדו ללכת ולרוץ באופן נכון. הימנעו מעמידה ממושכת או משהייה ממושכת על הרגליים. אם אתם סובלים ממחלה כלשהי שיש לה משמעות לגבי הבריאות של כף הרגל כגון סוכרת, דלקת פרקים או שיגדון (גאוט) השתמשו בתרופות מתאימות ונקטו בזהירות גדולה יותר.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

    כאב בגלל נזק עצבי

    כאב בגלל נזק עצבי

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב