הלוקס ולגוס זה בעיקר תורשה

הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

הלוקס ולגוס זה בעיקר תורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ועיוותים אחרים בכפות הרגליים קשורים לתורשה. אם אתם סובלים מהפרעות אלה סביר שגם חלק מבני משפחתכם יסבול מהם. המשמעות היא שגם הילדים שלכם עלולים לסבול מהפרעות דומות בכפות הרגליים.

בדפורמציה הנקראת הלוקס ולגוס (Hallux Valgus) הבוהן בכף הרגל פונה לכיוון האצבעות ובצדה החיצוני התפתחה בליטה. לטענת החוקרים קרוב ל- 60% מהאוכלוסייה סובלת מבוניונים, דפורמציות ובעיות אחרות בכפות רגליים.

הלוקס ולגוס זה בעיקר תורשה – רקע

קרוב ל60% מאנשים המבוגרים סובלים מהפרעות בריאותיות בכפות הרגליים. מלבד הפגיעה באיכות החיים הפרעות אלה עלולות לגרום בין היתר:

  • כאבים בכפות הרגליים
  • מגבלות תנועה
  • קשיי תפקוד
  • תלות באנשים אחרים כדי לתפקד ועוד

בין ההפרעות הבריאותיות השכיחות בכפות רגליים נמנה גם:

מחקרים שונים מצאו שהפרעה זאת הקרויה הלוקס ולגוס שכיחה בקרב כלל האוכלוסייה. לפי הערכות סובלים מהפרעה זאת:

  • 23% מהאנשים בגיל 18- 65
  • 36% מהאנשים מעל גיל 65

הפרעה זאת שכיחה בעיקר בבוהן אך עלולה לפגוע גם באצבע הקטנה (החמישית). הגורמים להפרעות אלה בכפות הרגליים כוללים בין היתר:

תפקוד לקוי של כף הרגל

נעליים לא מתאימות

וכפי שהמחקר הזה מצא גם גנטיקה

אם אתם סובלים מבוניון (הלוקס ולגוס) ברגליים סביר שגם חלק מחברי המשפחה שלכם סובלים מהם. מתברר שגם במקרה הזה של בעיות בריאותיות בכפות הרגליים הגנטיקה משחקת תפקיד מרכזי. המחקר הנוכחי בדק את הנטייה הגנטית להתפתחות הפרעות בריאותיות בכפות הרגליים. הטיפול בהפרעות אלה מחייב:

  • נעילת נעליים מתאימות
  • הפחתה במשקל
  • ובמידת הצורך מדרס לתיקון הליקויים הביו מכניים בכפות הרגליים

המחקר

הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה
הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

ריבוי המקרים של דפורמציות בכפות הרגליים ואי ההצלחה להתמודד איתן גרמו לחוקרים להחליט ולבחון מה גורם לבעיות הללו. בין היתר בחנו החוקרים האם זה אכן נעליים לא טובות או כפות רגליים שטוחות או גבוהות או שיש משהו אחר שאנו לא מודעים לו כמו גנטיקה. במידה וזה אכן גנטיקה ניסו החוקרים להעריך את ההשפעה של הגנטיקה על התפתחות הפרעות בריאותיות בכף הרגל ובעיקר בוניון – הלוקס ולגוס.

לצורך המחקר החוקרים למדו ונתחו את הנתונים של קרוב ל- 1,400 אנשים שגילם הממוצע היה 66 שנים. כול אדם עבר בדיקה של כפות הרגליים בין השנים 2002 – 2008 כדי להעריך האם הם סובלים מבוניון, דפורמציה אחרת כמו אצבע פטיש או ניוון של הרקמות הרכות בקרקעית כף הרגל (plantar soft tissue atrophy). המשמעות של הפרעה אחרונה זאת היא הדקיקות של הרקמות הרכות באזור כרית כף הרגל המדפנים ומגנים על האזור. אובדן או ניוון של הרקמות הללו גורמים לפגיעה מקומית וכאבים בדריכה, הליכה וריצה ולכן גם לצליעה ומגבלות תנועה. במקביל החוקרים בדקו באמצעות תוכנה ייעודית את הנטייה הגנטית להתפתחות ההפרעות הללו בקרב חברי הקבוצה.

ממצאי המחקר

31% מחברי הקבוצה סבלו מבוניון – הלוקס ולגוס, 30% סבלו מדפורמציה אחרת של האצבעות כמו אצבע פטיש ו28% מחברי הקבוצה סבלו מניוון של הרקמות הרכות בכרית כף הרגל. בבדיקה של ההשפעה הגנטית התברר שדפורמציה של האצבעות וגם בוניון – הלוקס ולגוס הושפעו מאוד מגנטיקה בעוד שבמקרה של ניוון הרקמות בכרית כף הרגל לא נמצאה השפעה גנטית.

מסקנות החוקרים

ממצאים אלו מעירים את הצורך להמשיך ולחקור את הגורמים השונים להתפתחות הפרעות בריאותיות בכפות ההרגליים. ידעה כזאת עשויה להועיל בפיתוח דרכים למניעת הבעיות הללו בכף הרגל או לחילופין לטיפול מהיר בבעיות אלה.

Arthritis Care & Research, news release, May 20, 2013

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

רוצים להרזות ספורט מלבד לא מספיק

ספורט בלבד לא מספיק להרזיה

רוצים להרזות? ספורט לא מספיק. לא נכון לחשוב שככול שנרוץ יותר ונתאמץ יותר כך נשרוף יותר קלוריות. רק מעט קלוריות נשרפות בפעילות גופנית ואפילו כאשר במדובר בפעילות גופנית קיצונית. אם המטרה שלכם היא הרזייה כדאי שתצמצמו גם בכמות הקלוריות. 

כאב ראש מתחי אבחון וטיפול

כאב ראש מתחי אבחון וטיפול

כאב ראש מתחי? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל ולמנוע את האפיזודות הבאות. העלויות הכלכליות העצומות של בעיה זאת הן תוצאה ישירה של השכיחות הגבוהה שלה. האבחון של ההפרעה הזאת מתבסס על ביצוע אבחנה מבדלת ושלילת פתולוגיות אחרות.

לחיים ארוכים שבו פחות ונועו יותר

לחיים ארוכים שבו פחות ותנועו

שבו פחות, נועו יותר! זה העיקרון שצריך להנחות אותנו. הנזקים מישיבה ובעיקר מישיבה לא נכונה ו/או ישיבה ממושכת כוללים כאבי גב, לחץ דם גבוה, השמנה, מחלות לב וכלי דם ואפילו מוות. לא נראה שפעילות גופנית יכולה לנטרל לחלוטין את הנזקים הללו.