הלוקס ולגוס בכף הרגל זה בעיקר תורשה

הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

הלוקס ולגוס בכף הרגל זה בעיקר תורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ועיוותים אחרים בכפות הרגליים קשורים לתורשה. אם אתם סובלים מהפרעות מסוג זה בכפות הרגליים סביר להניח שגם חלק מבני המשפחה שלכם סבל או סובל מהם וגם הילדים שלכם עלולים לסבול מהם.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אם הבוהן שלכם פונה לכיוון האצבעות ובצד החיצוני של הבוהן התפתחה בליטה אז אתם סובלים מדפורמציה הקרויה בוניון או בלעז הלוקס ולגוס (Hallux Valgus). לטענת החוקרים קרוב ל60% מהאוכלוסייה סובלת מבוניונים, דפורמציות ובעיות אחרות בכפות רגליים.

  {loadposition inside-page}

  הלוקס ולגוס בכף הרגל זה בעיקר תורשה – רקע

  קרוב ל60% מאנשים המבוגרים סובלים מהפרעות בריאותיות בכפות הרגליים. הפרעות אלה עלולות להיות כרוכות בכאבים, מגבלות תנועה קשיי תפקוד, תלות באנשים אחרים כדי לתפקד ופגיעה קשה באיכות החיים. בין ההפרעות הבריאותיות השכיחות בכפות רגליים נמנה דורבן העקב, מטטרסלגיה, דלקת בגיד אכילס, שברי מאמץ בכף הרגל, תסמונת התעלה הטרסלית, הלוקס ולגוס ועוד. מחקרים שונים מצאו ש- 23% מהאנשים בגיל 18- 65 וגם 36% מהאנשים מעל גיל 65 סובלים מעיקום הבוהן לכיוון האצבעות האחרות ונפיחות מכאיבה בצד הבוהן. כאשר הנפיחות והעיוות הזה מתרחש בבוהן (האצבע הראשונה) התופעה גם נקראת הלוקס ולגוס. הפרעה זאת שכיחה בעיקר בבוהן אך עלולה לפגוע גם באצבע הקטנה (החמישית).

  הגורמים להפרעות אלה בכפות הרגליים כוללים תפקוד לקוי של כף הרגל, נעליים לא מתאימות וכפי שהמחקר הזה מצא גם גנטיקה. אם אתם סובלים מבוניון ברגליים סביר להניח שגם חלק מחברי המשפחה שלכם סובלים או סבלו מהם. ובכן מתברר שגם במרה הזה של בעיות בריאותיות בכפות הרגליים הגנטיקה משחקת תפקיד מרכזי. המחקר שהגיע למסקנה הזאת בדק את הנטייה הגנטית להתפתחות הפרעות בריאותיות של האצבעות בכפות הרגליים כמו בוניונים ועיוותים בקרב יוצאי אירופה. סביר להניח שהמסקנות דומות גם לגבי אנשים ממוצא שונה. הטיפול במצב מחייב נעילת נעליים מתאימות, הפחתה במשקל ובמידת הצורך מדרס לתיקון הליקויים הביו מכניים בכפות הרגליים.

  המחקר

  הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה
  הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  ריבוי המקרים של דפורמציות בכפות הרגליים ואי ההצלחה להתמודד איתן גרמו לחוקרים להחליט ולבחון מה גורם לבעיות הללו. בין היתר בחנו החוקרים האם זה אכן נעליים לא טובות או כפות רגליים שטוחות או גבוהות או שיש משהו אחר שאנו לא מודעים לו כמו גנטיקה. במידה וזה אכן גנטיקה ניסו החוקרים להעריך את ההשפעה של הגנטיקה על התפתחות הפרעות בריאותיות בכף הרגל ובעיקר בוניון – הלוקס ולגוס.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   לצורך המחקר החוקרים למדו ונתחו את הנתונים של קרוב ל- 1,400 אנשים שגילם הממוצע היה 66 שנים. כול אדם עבר בדיקה של כפות הרגליים בין השנים 2002 – 2008 כדי להעריך האם הם סובלים מבוניון, דפורמציה אחרת כמו אצבע פטיש או ניוון של הרקמות הרכות בקרקעית כף הרגל (plantar soft tissue atrophy). המשמעות של הפרעה אחרונה זאת היא הדקיקות של הרקמות הרכות באזור כרית כף הרגל המדפנים ומגנים על האזור. אובדן או ניוון של הרקמות הללו גורמים לפגיעה מקומית וכאבים בדריכה, הליכה וריצה ולכן גם לצליעה ומגבלות תנועה. במקביל החוקרים בדקו באמצעות תוכנה ייעודית את הנטייה הגנטית להתפתחות ההפרעות הללו בקרב חברי הקבוצה.

   ממצאי המחקר

   31% מחברי הקבוצה סבלו מבוניון – הלוקס ולגוס, 30% סבלו מדפורמציה אחרת של האצבעות כמו אצבע פטיש ו28% מחברי הקבוצה סבלו מניוון של הרקמות הרכות בכרית כף הרגל. בבדיקה של ההשפעה הגנטית התברר שדפורמציה של האצבעות וגם בוניון – הלוקס ולגוס הושפעו מאוד מגנטיקה בעוד שבמקרה של ניוון הרקמות בכרית כף הרגל לא נמצאה השפעה גנטית.

   מסקנות החוקרים

   ממצאים אלו מעירים את הצורך להמשיך ולחקור את הגורמים השונים להתפתחות הפרעות בריאותיות בכפות ההרגליים. ידעה כזאת עשויה להועיל בפיתוח דרכים למניעת הבעיות הללו בכף הרגל או לחילופין לטיפול מהיר בבעיות אלה.

   Arthritis Care & Research, news release, May 20, 2013

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,