יבלת בכף הרגל מה עושים
יבלת בכף הרגל מה עושים

יבלת בכף הרגל מה עושים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יבלת בכף הרגל מה עושים? יבלת בכף הרגל יכולה לגרום לפגיעה באיכות החיים. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו להימנעות מהליכה. צליעה ממושכת תוביל להתפתחות בעיות אחרות במערכת שריר ושלד כולל התפתחות כאבי ברכיים, כאבי גב תחתון ועוד.

לחץ וחיכוך מתמשכים על כף הרגל, ליקויים מבניים כמו הלוקס ולגוס, בוניון או אצבע פטיש, ביו מכניקה לקויה ועוד עלולים להוביל להתפתחות יבלות. היבלות בחלק העליון של כף הרגל על האצבעות קרויות יבלות קורן – תירס (Corns) על שום צורתן ממזכירה גרגרי תירס ואלה המצויות בכרית כף הרגל קרויות קאלוס (Calluses). אלה וגם אלה מהווים בעיה טורדנית ועלולים להתפתח לבעיה רצינית בקרב חולי סוכרת או חולים עם בעיות בזרימת דם.

יבלות נוטות להתפתח יותר בקרב נשים. הגורם לנטייה זאת הם נעליי העקב המחודדות שנשים נוהגות לנעול. חשוב לזכור שיבלות לא נעלמות מעצמן. כף רגל עם יבלות חייבת טיפול ולא פחות חשוב הסרה של הגורם להן. מבלי שמסירים את הגורם ליבלות הללו הן תמשכנה להתפתח. לאחר שאובחנו על ידי איש מקצוע בתחום ניתן יהיה להחליט האם טיפול ביתי יכול לפתור את הבעיה או שצריך גם טיפול מקצועי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןיבלת בכף הרגל מה עושים – רקע

יבלת ברגל בין אם היא מתפתחת בכרית כף הרגל או באזור האצבעות מהווה מטרד. בין הסימנים והתסמינים של יבלות נמנה אזור עור מעובה וקשיח, בליטה על העור, עור יבש וקשקשי, כאבים ורגישות באזור היבלות. הגורמים לתופעות עוריות אלה כוללים חיכוך יתר של העור בנקודות מסוימות. גורמי סיכון כוללים ליקויים מבניים או ביומכניים בכף הרגל, נעליים לא מתאימות ועוד.

יבלת בכף הרגל מה עושים
יבלת בכף הרגל מה עושים

ישנם הרבה דרכי טיפול ביבלות הללו כולל בין היתר שימוש בחומצה סליצילית (Salicylic acid). כמובן שגם במקרה הזה רצוי למנוע את התופעות הללו מאשר לטפל בהן לאחר שנגרמו. הדרך לעשות זאת היא זיהו מוקדם של אזורים בכף הרגל הנתונים ללחץ ועומס חריג ולנקוט בצעדים הדרושים להפחתת העומסים הללו. בין היתר על ידי החלת הנעליים לנעליים רחבות ומתאימות יותר, רפידה כזו או אחרת ועוד.

כיצד לנהוג

יבלות קלות שאינן גורמות לכאב אינן צריכות טיפול מיוחד. יבלות מטרידות וכואבות הגורמות לכם ללכת פחות או לא ללכת בכלל מחייבות טיפול. גם חולים בסוכרת ובמחלות הפוגעות בזרימת הדם הסובלים מיבלות צריכים להיבדק כדי למנוע סיבוכים כולל התפתחות פצעים שקשה לרפאם. חשוב לזכור: עור מיובל לא ישוב להיות תקין אלא אם טופל והגורם לחיכוך וללחץ הוסר. בלי צעדים אלו ימשיך העור להיות מגורה, מעובה ונוקשה.

טיפול ביבלות

בין יתר הצעדים שיש לנקוט נציין נעילת נעליים מתאימות ללא עקבים ועם תא אצבעות רחב, הוספת שכבת מגן במקומות הנדרשים, לגרוב גרביים ללא תפרים בולטים. במקרים קשים יותר נדרש חיתוך של היבלות (לא כואב כי העור מת) על ידי בעל מקצוע בלבד. במצבים קיצוניים יותר נדרשת הזרקה של חומרים נוגדי דלקת וניתוחים מורכבים יותר.

American Podiatric Medical Association, 2016

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • הליכה או רכיבה על אופניים

  להגיע ברגל או עם אופניים? לא משנה, העיקר לא לנסוע ברכב. פעילות גופנית משפרת את תפקוד המוח, מונעת מחלות ובכלל…

 • הלוקס ולגוס בכף הרגל זה תורשה

  הלוקס ולגוס בכף הרגל ותורשה? מתברר שכמו בהרבה בעיות אחרות גם בוניון ודפורמציות אחרות בכפות הרגליים קשורות לתורשה. אם אתם…

 • נעלי ריצה עלולות להזיק

  נעלי ריצה פוגעות בכף הרגל? האם יתכן שהן גורמות ליותר נזק מתועלת? הריצה היא ספורט שרוב העוסקים בו נפצעים. רמת…

 • דאגה לבריאות גורמת לבעיות בריאות

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר…

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר…

 • נעלי עקב פוצעות אתכן

  נעלי עקב פוצעות! אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות חטובות יותר ומרשימות יותר. אך האם נשים מודעות…

 • אגודל שחקנים

  אגודל שחקנים היא תופעה קלינית של העידן החדש. עידן הטכנולוגי בו אנו חיים הביא עמו גם בעיות בריאות חדשות כולל…

 • אורח חיים בריא יכול למנוע אלצהיימר

  אלצהיימר וסגנון חיים? האם יש קשר? חוקרים טוענים שכן. מחלת השיטיון (דמנציה) גורמת לירידה בתפקוד השכלי של מבוגרים רבים. הסיכון…

 • דורבן חכו עם הניתוח

  דורבן? חכו עם הניתוח ועברו לטיפול שמרני רצוי עם גלי הלם. דורבן או דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) היא מהבעיות…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…