יבלת בכף הרגל מה עושים

יבלת בכף הרגל מה עושים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יבלת בכף הרגל מה עושים? יבלת בכף הרגל יכולה לגרום לפגיעה באיכות החיים. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו להימנעות מהליכה. צליעה ממושכת תוביל להתפתחות בעיות אחרות במערכת שריר ושלד כולל התפתחות כאבי ברכיים, כאבי גב תחתון ועוד.

לחץ וחיכוך מתמשכים על כף הרגל, ליקויים מבניים כמו הלוקס ולגוס, בוניון או אצבע פטיש, ביו מכניקה לקויה ועוד עלולים להוביל להתפתחות יבלות. היבלות בחלק העליון של כף הרגל על האצבעות קרויות יבלות קורן – תירס (Corns) על שום צורתן ממזכירה גרגרי תירס ואלה המצויות בכרית כף הרגל קרויות קאלוס (Calluses). אלה וגם אלה מהווים בעיה טורדנית ועלולים להתפתח לבעיה רצינית בקרב חולי סוכרת או חולים עם בעיות בזרימת דם.

יבלות נוטות להתפתח יותר בקרב נשים. הגורם לנטייה זאת הם נעליי העקב המחודדות שנשים נוהגות לנעול. חשוב לזכור שיבלות לא נעלמות מעצמן. כף רגל עם יבלות חייבת טיפול ולא פחות חשוב הסרה של הגורם להן. מבלי שמסירים את הגורם ליבלות הללו הן תמשכנה להתפתח. לאחר שאובחנו על ידי איש מקצוע בתחום ניתן יהיה להחליט האם טיפול ביתי יכול לפתור את הבעיה או שצריך גם טיפול מקצועי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןיבלת בכף הרגל מה עושים – רקע

יבלת ברגל בין אם היא מתפתחת בכרית כף הרגל או באזור האצבעות מהווה מטרד. בין הסימנים והתסמינים של יבלות נמנה אזור עור מעובה וקשיח, בליטה על העור, עור יבש וקשקשי, כאבים ורגישות באזור היבלות. הגורמים לתופעות עוריות אלה כוללים חיכוך יתר של העור בנקודות מסוימות. גורמי סיכון כוללים ליקויים מבניים או ביומכניים בכף הרגל, נעליים לא מתאימות ועוד.

יבלת בכף הרגל מה עושים
יבלת בכף הרגל מה עושים

ישנם הרבה דרכי טיפול ביבלות הללו כולל בין היתר שימוש בחומצה סליצילית (Salicylic acid). כמובן שגם במקרה הזה רצוי למנוע את התופעות הללו מאשר לטפל בהן לאחר שנגרמו. הדרך לעשות זאת היא זיהו מוקדם של אזורים בכף הרגל הנתונים ללחץ ועומס חריג ולנקוט בצעדים הדרושים להפחתת העומסים הללו. בין היתר על ידי החלת הנעליים לנעליים רחבות ומתאימות יותר, רפידה כזו או אחרת ועוד.

כיצד לנהוג

יבלות קלות שאינן גורמות לכאב אינן צריכות טיפול מיוחד. יבלות מטרידות וכואבות הגורמות לכם ללכת פחות או לא ללכת בכלל מחייבות טיפול. גם חולים בסוכרת ובמחלות הפוגעות בזרימת הדם הסובלים מיבלות צריכים להיבדק כדי למנוע סיבוכים כולל התפתחות פצעים שקשה לרפאם. חשוב לזכור: עור מיובל לא ישוב להיות תקין אלא אם טופל והגורם לחיכוך וללחץ הוסר. בלי צעדים אלו ימשיך העור להיות מגורה, מעובה ונוקשה.

טיפול ביבלות

בין יתר הצעדים שיש לנקוט נציין נעילת נעליים מתאימות ללא עקבים ועם תא אצבעות רחב, הוספת שכבת מגן במקומות הנדרשים ובכלל זה פלסטר, לגרוב גרביים ללא תפרים בולטים. במקרים קשים יותר נדרש חיתוך של היבלות (לא כואב כי העור מת) על ידי בעל מקצוע בלבד. במצבים קיצוניים יותר נדרשת הזרקה של חומרים נוגדי דלקת וניתוחים מורכבים יותר.

American Podiatric Medical Association, 2016

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים