כאבים ברגליים טיפול

כאבים ברגליים טיפול

עותיים ברגליים – טיפול מהיר שמתבסס על אבחון אמין עשוי למנוע נזקים וכאבים כרוניים. מיחושים לאורך הרגל עשויים להיות קלים או להיות עוצמתיים ומשתקים. ברוב המקרים הם נגרמים בגלל נזק קל לאחת מהרקמות ברגל וצפויים לחלוף עם מנוחה בלבד. לעתים הנזק הוא חמור יותר ונדרש עבורו טיפול מקצועי. הגורם המשמעותי ביותר לפגיעה ברקמות ברגל הם עומסי יתר ונזקים מצטברים. עומסי יתר על רקמות הגפה התחתונה נוצרים בגלל ביצוע מטלות ותנועות חוזרניות כמו ריצה למשל. גורמי נזק נוסף לרקמות הגפה התחתונה הם כמובן טראומה או מחלות ובכלל זה מחלות פרקים.

נזק לאחת או יותר מהרקמות בגפה התחתונה יוביל להתפתחות אחת מההפרעות האפשריות הרבות. בין יתר ההפרעות נציין נקע או פריקה של מפרקים, מתיחה או קרעים של רקמות ועוד. כאבים בגפה התחתונה עלולים להופיע גם כאשר אין נזק לרגל עצמה. במקרים אלו יש לחפש את הנזק ברקמה מרוחקת יותר שיש ביכולתה להשליך כאב אל הרגל. כך למשל פריצת דיסק בגב התחתון הלוחצת על שורש עצב מותני גורמת להשלכת כאב במורד הרגל. טיפול יעיל בהפרעה הבריאותית ברגל חייב להישען על אבחון מדויק.

כאבים ברגליים טיפול – רקע

כאבי גפיים תחתונות הם מחלת שרירים ושלד נפוצה המשפיעה על הירכיים, הברכיים או כפות הרגליים. זה יכול להגביל את הניידות ולהפחית את איכות החיים, במיוחד בקרב מבוגרים. על פי ארגון הבריאות העולמי, הפרעות שרירים ושלד הן התורמת המובילות לנכות ברחבי העולם. על פי סקר לאומי בשנת 2019:

36.5% מהמבוגרים בארה"ב סבלו מכאבי גפיים תחתונות בשלושת החודשים האחרונים בשנת 2019 (2)

אחוז המבוגרים הסובלים מכאבי גפיים תחתונות היה הגבוה ביותר בקרב מבוגרים בני 65 ומעלה (51.6%), נשים (39.4%). לכאב בגפיים התחתונות יכולות להיות סיבות שונות, כגון דלקת מפרקים ניוונית, דלקת מפרקים שגרונית, גאוט, ספונדילוארתריטיס, אוסטאופורוזיס, שברים, פציעות, סרקופניה ופיברומיאלגיה. כאבי גפיים תחתונות יכולים להיות קשורים גם למחלות לא מידבקות אחרות, כגון מחלות לב וכלי דם ובעיות נפשיות.

טרם ניגש לטיפול בכאב בגפה התחתונה ישנה חשיבות עליונה לאבחן באופן מדויק את הגורם להם. לרוב, הגורם לכאבים הללו הם נזקים מקומיים בגפה. מקרים ניתנים טיפול יעיל אצלנו במרפאה.

הפרעות שכיחות בגפיים התחתונות

הפרעות בריאותיות באחד מחלקי הגפה התחתונה מהווים תלונה שכיחה. בין יתר ההפרעות שעלולות להיגרם בשל נזקים מקומיים באחת מהרקמות ברגל נמנה:

עם זאת וכדי לסבך את העניין לא כל כאב ברגל משמעותו גם נזק לאחת מהרקמות ברגל. יש לעתים (אפילו לעתים קרובות) שהכאב ברגל הוא מהסוג המושלך. כלומר כאב שמקורו ברקמה או איבר מרוחק משליך כאב אל הרגל. דוגמאות לכך כוללות:

 • פריצת דיסק בגב התחתון הלוחצת על העצב הסיאטי וגורמת להשלכת כאב במורד הרגל
 • היצרות תעלת השדרה היוצרת לחץ על חוט השדרה וגורמת להשלכות כאב במורד הרגליים

טיפול עצמי בכאבי רגליים

במיעוט מהמקרים כאשר מקור הכאב עלול לסכן חיים חשוב להפנות את החולים הללו לחדרי מיון ולטפל בהם באופן מהיר ויעיל. טיפול מהיר ויעיל עשוי למנוע התפתחות כאבים כרוניים וצורך עתידי בניתוח ויאפשרו חזרה לשגרת חיים. כמובן שאופן הטיפול הרצוי משתנה בהתאם לרקמה שניזוקה ולחומרת הנזק. במקרים קלים ניתן לטפל במיחושים אלו באופן עצמי. כאשר הנזק משמעותי חשוב לכל הפחות לקבל אבחון ראוי. להלן פירוט המקרים שבהם ניתן לטפל באופן עצמוני בכאבים ברגליים:

 • הכאב אינו חמור
 • אין נפיחות משמעותית ברגל
 • לא קיימת דפורמציה באחד מחלקי הרגל
 • אין סימפטומים מערכתיים כמו חום גבוה
 • אין תסמינים נוירולוגיים כמו חולשת שרירים ואובדן תחושה

זכרו התנהלות נכונה בשלבים הראשונים של התפתחות הבעיה ברגליים היא חשובה לצורך ריפוי:

 • הימנעו ממאמצים, תנועות ו/או שהייה במנחים הגורמים להחמרת הכאב
 • אל תנוחו ממושכות במיטה. מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב.
 • המשיכו לבצע כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב
 • במידת הצורך ניתן לשקול שימוש בקביים, תמיכה ו/או חבישה על מנת לאפשר מנוחה יסודית יותר לרגל

הקלה ראשונית בכאב צפויה תוך ימים ספורים. זאת כמובן אם התחלתם להתנהל בזהירות כבר בשלבים הראשונים להיווצרות הכאבים. למרות הרגיעה הראשונית בכאב חשוב שתמשיכו להתנהל בזהירות לפרק זמן של 4 – 8 שבועות נוספים כדי לאפשר לרקמה שניזוקה החלמה מלאה. את החזרה לפעילות שגרתית של עבודה וספורט יש לעשות באופן הדרגתי. נסו להימנע משגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

מתי נחוצה עזרה מקצועית?

כאבים ברגליים טיפול
כאבים ברגליים טיפול

אפשר לנסות לרפא את הכאבים ברגל באופן עצמי אלא אם כן אתם סובלים בין היתר מאחד או יותר מהסימנים והתסמינים הבאים:

 • רגל קרה וחיוורת
 • קושי לנשום
 • חום
 • חוסר יכולת ללכת או להניח משקל על הרגל
 • כאב לאחר הליכה או מאמץ קל
 • רעשים וחריקות הבוקעים מהרגל
 • אובדן שליטה על הסוגרים
 • חולשה ברגל שהולכת ומחמירה

כאב ברגל טיפול כירופרקטי

כאבים ברגליים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים פנייה לצורך קבלת עזרה מקצועית. הטיפול השמרני לסוגיו הוא התהליך המועדף בכל הנוגע לבעיות מכניות כולל כאבי רגליים. טיפול שמרני הוא טיפול שאינו כולל כירורגיה ובמידת האפשר אינו כולל גם תרופות. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לכאבי רגל המתפתחים על רקע מכאני. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים ברגל שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. לאחר שלב התשאול, הבדיקות, שלב ניתוח התפקוד הביו מכני של הרגליים במצבים שונים וההגעה לאבחון יחל השלב הטיפולי.

הטיפול בכאב

הטיפול בכאבי הרגליים משתנה בהתאם לגורם. את הטיפולים בכאבי רגליים ממקור מכני נבצע במרפאה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הייעודי לכך כולל לייזר רך, אולטרה סאונד, טיפול בגלי הלם. מלבד אמצעים אלו נעזר בטכניקות טיפול ידניות שמטרתן לשמר ולשפר את טווחי התנועה של מפרקי הרגל ומפרקי עמוד השדרה וכן לשמר ולשפר את איזון הכוח והגמישות בשרירי הרגליים ושרירי עמוד השדרה. השיפור בעוצמת הכאב אינה מספקת אותנו. השלב הבא בטיפול הוא שיקום.

שיקום

עם שוך השלב הדלקתי יחל השלב השיקומי. מטרת השיקום:

 • החזרת הכשירות התנועתית, הכוח והגמישות
 • שיקום היכולת של הרגל להתמודד עם עומסים

הליך השיקום יכלול:

 • שיפור טווחי תנועה של מפרקי הרגל השונים
 • החזרת האיזון בכל הנוגע לכוח וגמישות של השרירים הפועלים לאורך כל השרשרת הקינמטית
 • שיפור שיווי המשקל ושיפור חוש החישה העצמית

טרם החזרה לפעילות שגרתית של עבודה וספורט נחשוף את הרגל, באופן הדרגתי לעומסים.

טיפול רפואי בכאבי רגליים

אם החולה אינו מגיב לטיפולים ו/או מצבו מחמיר נפנה אותו לצורך קבלת טיפול רפואי. סל הטיפולים הרפואיים בכאבים ברגליים כולל מהקל אל הכבד:

 • טיפול תרופתי עם נוגדי דלקת שאינם סטרואידים
 • נוגדי דלקת סטרואידים באמצעות זריקות קורטיקוסטרואידים
 • אפשרות לפתרון כירורגי.

כאב ברגל מניעה

לא באמת ניתן למנוע באופן מוחלט כאבי רגליים. לא תמיד יש לנו שליטה על האירועים ותאונות וחבלות עלולות להתרחש. יחד עם זאת על ידי נטרול גורמי סיכון ידועים ניתן לצמצם באופן משמעותי את הסיכון להתפתחות בעיות ברגליים. בין הטיפים שנוכל לתת לכם כדי להשיג מטרה זאת נכלול:

 • שמרו על אורח חיים מאוזן מבחינה תזונה ופעילות גופנית. עישון, יתר שומנים בדם וחוסר פעילות גופנית הם גורמי סיכון למגוון מחלות שעלולות לגרום בין היתר להתפתחות כאבים ברגליים ובכללן ניתן למנות מחלות כלי דם פריפריות. פעילות גופנית נכונה תשמר את צפיפות וחוזק העצמות, חוזק השרירים וחוזק הפרקים שלכם.
 • למניעת נפילות ופציעות שפרו את מערכת שיווי המשקל וגם את החוש לחישה עצמית (פרופריוספציה).
 • נעלו נעליים טובות ויציבות כדי למנוע נפילות מחד ובעיות בכפות הרגליים מאידך.
 • שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. משקל עודף או השמנה מהווים גורמי סיכון משמעותיים לדלקת פרקים ניוונית. בעיקר נכונים הדברים לגבי המפרקים של הגפה התחתונה שהם מפרקים נושאי משקל.
 • אם אתם חולים במחלה כלשהי שמהווה גורם סיכון לגרימת כאבים ברגליים נסו לשמר אותה תחת שליטה. חולים בסוכרת? שימרו על רמת סוכר מאוזנת, סובלים מלחץ דם גבוה? שימרו על רמה מאוזנת של לחץ דם, סובלים מרמה גבוהה של שומנים בדם? טפלו בזה, יש לכם רמה גבוה מידי של חומצת שתן בדם? טפלו בזה כדי למנוע גאוט.

References:

World Health Organization. Musculoskeletal health. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/musculoskeletal-conditions

Lucas JW, Connor EM, Bose J. Back, lower limb, and upper limb pain among U.S. adults, 2019. NCHS Data Brief No. 415. https://www.cdc.gov/nchs/products/databriefs/db415.htm

Hochberg MC, Altman RD, April KT, et al. American College of Rheumatology 2012 recommendations for the use of nonpharmacologic and pharmacologic therapies in osteoarthritis of the hand, hip, and knee. Arthritis Care Res (Hoboken). 2012;64(4):465-474.

Smolen JS, Landewé R, Bijlsma J et al. EULAR recommendations for the management of rheumatoid arthritis with synthetic and biological disease-modifying antirheumatic drugs: 2016 update. Ann Rheum Dis 2017;76:960–977.

Richette P et al., 2016 updated EULAR evidence-based recommendations for the management of gout Ann Rheum Dis Published Online First: 25 July 2016.

van der Heijde D et al., 2016 update of the ASAS-EULAR management recommendations for axial spondyloarthritis Ann Rheum Dis Published Online First: 13 December 2016.

Cosman F et al., Clinician’s Guide to Prevention and Treatment of Osteoporosis Osteoporos Int.

Haentjens P et al., Meta-analysis: excess mortality after hip fracture among older women and men J Bone Miner Res.

Cederholm T et al., Sarcopenia: an undiagnosed condition in older adults Current Opinion in Clinical Nutrition & Metabolic Care.

Wolfe F et al., The American College of Rheumatology preliminary diagnostic criteria for fibromyalgia and measurement of symptom severity Arthritis Care Res.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

דחק נפשי גורם להזדקנות מהירה! מדי יום אני נוכח, אצלי במרפאה, בכוחות ההרס העצומים שיש לדחק נפשי כרוני. לכן לא הופתעתי כאשר קראתי את מסקנותיו של המחקר הזה שקובע שדחק נפשי גם כזה שמופיע לאחר אירוע טראומטי גורם בין היתר להזדקנות מוקדמת.

סובל מהשמנה אתה חשוף ליותר קרינה

השמנה מחייבת יותר קרינה מייננת

שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה בין היתר לגרום להתפתחות סרטן. לצורך ביצוע צילומי רנטגן נזקקים אנשים בעלי משקל עודף או שמנים למנת קרינה גדולה יותר.

סקי גולשים רק עם קסדה

סקי רק עם קסדה

סקי? רק עם קסדה ניתן להבטיח במידה גדולה של ביטחון שהראש שלכם לא היפצע. סקי נקשר לנזקי גוף רבים כולל בגפיים, בעמוד שדרה ובראש. חבישת קסדה במהלך גלישת סנובורד עשויה להוריד את הסיכון לפגיעת ראש ב60%. נכון, פחות נוח, אבל חשוב.

נקע בקרסול מה גורם לזה

נקע בקרסול מה גורם לזה

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי… אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים.