חולשה בירך ופציעות בגפה התחתונה

חולשה בירך ופציעות בגפה התחתונה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פציעות גפה תחתונה עקב חולשה בירך? על פי המחקר המסוקר כאן התשובה לכך היא חיובית. פציעות ספורט בגפה תחתונה הם עניין שכיח ביותר ולכן שין ספלינט ופציעות רבות אחרות בגפה התחתונה טורדות את מנוחתם של ספורטאים חובבים ומקצועיים. פציעות ברגל כוללות בין היתר:

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  • נקע בקרסול
  • פגיעה בגיד אכילס
  • כאבים בשוקיים
  • שחיקת סחוסים במפרקים השונים
  • קרע מיניסקוס בברכיים
  • קרע בשרירי המיתר
  • נזק ללברום בירך ועוד

  מדוע יש ספורטאים שמרבים להיפצע ואחרים שאינם נפצעים כלל? פציעות ברגל וכאבים על רקע פעילות גופנית ונזקי חבלה הם עניין שכיח ביותר. הטיפולים המקובלים בפציעות הללו נותנים מענה חלקי בלבד ומותירות את הספורטאים מתוסכלים. טיפולים שמרניים שכיחים בפציעות הללו כוללים שימוש באמצעים חשמליים להפחתת דלקות, תומכים למיניהן, חבישות ומדרסים.

  מחקרים מהשנים האחרונות מוצאים קשר בין תפקוד האגן ומפרקי הירך לפציעות בגפה התחתונה. לפי אותם מחקרים איזון שרירים לקוי של אזורים אלו מעלה את העומסים על הגפה התחתונה. עומסים גבוהים משמעותם סיכון גבוה לפציעות. בדומה לפציעות באזורי גוף אחרים הפתרון הרצוי הוא מניעה. יש על כן לאתר מוקדם ככל האפשר את ליקויי התנעה באגן ובמפרקי הירך ולתקנם.

  פציעות גפה תחתונה עקב חולשה בירך – רקע

  הגוף האנושי מתפקד מבחינה ביומכנית על פי העיקרון של שרשרת קינטית. תנועת מפרק אחת משפיעה על האופן שבו מתבצעות תנועות מפרקים אחרים. כמובן שהשרשרת הקינטית הזאת באה לידי ביטוי באופן חד ומובהק יותר במצב של קירבה אנטומית כמו זו הקיימת בין האגן מפרקי הירך ויתר חלקי הגפיים התחתונות. תנועות לקויות של האגן ו/או מפרקי הירך יגרמו בסבירות גבוהה לתנועה מפצה במפרקי הגפה התחתונה. תנועות פיצוי עלולות בחלק ניכר מהמקרים להוביל לעומס יתר, בלאי והתפתחות פציעות ברגל.

  מחקרים כולל המחקר הנוכחי מצאו שכאשר משלבים תרגילים שמטרתם לתקן את ליקויים ביומכניים שנמצאו באגן ו/או במפרקי הירך מצליחים לצמצם ואף למנוע פציעות בברכיים וביתר המפרקים והרקמות בגפיים התחתונות. לטענת החוקרים קיים קירוב יתר במפרק הירך (hip adduction) וסיבוב גדול מידי פנימה של מפרק הירך (internal rotation) בתגובה:

  • חולשת השרירים המרחיקים של הירך (Hip abductors)
  • חולשת השרירים מסובבי הירך החוצה (Hip external rotators)

  תנועה מפצה זאת גורמת להפרעות בריאותיות:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • במפרק שבין הפיקה הברך לעצם הירך (Patellofemoral joint)
   • בשביל הכסל והשוקה (Iliotibial band)

   את השכיחות הגבוה של הפרעות באזורים אלו ניתן לראות אצל נשים בשל מבנה ברכיהן.

   המאמר

   פציעות ברגל האם זו חולשה בירך
   פציעות ברגל האם זו חולשה בירך

   קיים מגוון רחב של פציעות בגפה התחתונה. בין הפציעות השכיחות נמנה:

   כל אלה ועוד מהווים בעיות שכיחות ומתסכלות ספורטאים ומטפלים כאחד. הגישה הקיימת לטיפול בבעיות אלה ואחרות הצצות בגפה התחתונה הייתה להתייחס לכפות הרגליים כולל מדרסים, לתמוך בברך ולחזק את השריר הארבע ראשי. טיפולים אלו עזרו באופן חלקי בלבד. בשנים האחרונות יצאו לאור מחקרים שביקשו למקד את תשומת הלב גם לחלקים מרוחקים יותר מהברכיים כמו למשל אזור האגן ומפרקי הירך. החוקרים הללו טענו שאולי מקור הפציעות לאור להגפה התחתונה נובעים בכלל מחולשה של מפרק הירך.

   שרשרת קינמטית

   המאמר הנוכחי מנסה לשפוף אור על הקשר הקינמטי שבין בעיות באזור האגן ומפרקי הירך על התפתחות ליקוים ופציעות בפלג הגוף התחתון וההפך. כמובן שליקוי ו/או חולשה באגן ו/או במפרקי הירך לא מסבירים את כול הפציעות בגפיים התחתונות אך ליקויים אלו על פי מחקרים רבים עשויים להסביר חלק מהן. הגוף האנושי בנוי על פי העיקרון הקינמטי. בעיה במקום אחד תוביל לשיבוש באופן העבודה של מפרקים ושרירים במקומות אנטומיים אחרים ותוביל על ציר הזמן לפציעה גם שם.

   חשוב לבחון וטפל גם בחולשת הירך

   לאור התובנות הללו החלו מרכזי שיקום וטיפול להתייחס למפרק הירך ולאיזון של השרירים המפעילים אותו גם כאשר החולה סובל מהתפתחות דלקת בגיד אכילס, קרע במיניסקוס בברך או שבר מאמץ בשוק. על פי הסברות חולשה של השרירים ובעיקר של השרירים המסובבים והמרחיקים (abductors and external rotators) של הירך הם התורמים המשמעותיים לפציעות בגפה התחתונה. חולשה זאת גורמת לקירוב וסיבוב (adduction and internal rotation) יתר של מפרק הירך. מחקרים הראו כיצד קירוב וסיבוב יתר של מפרק הירך מובילים להתפתחות תסמונת פטלופמורל, תסמונת שביל הכסל והשוקה ועוד. יחד עם זאת הקשר שבין הגורם והתוצאה אינו חד משמעי וישנם גם מקרים שבהם תסמונות אלה מתרחשות גם כאשר לא קיימת חולשה בשרירים הללו.

   אז מה צריך לעשות?

   אחד מתפקידיו העיקריים של הקלינאי שבוחן פציעות ברגל הוא להבין מה גרם לה. הבנה מנגנון היווצרות הכאב עשויה להועיל בריפוי הכאב ובמניעת פציעה חוזרת. כול התהליך הזה מתבצע במסגרת אבחון, טיפול ושיקום יסודיים של החולה המתלונן על פציעה בגפה התחתונה. במהלך האבחון יש לבחון את אופן עבודת מפרק הירך אך גם את אופן עבודת הברך והקרסול. יש לבחון את הזוויות של מפרקי הירך אך גם את הזוויות של הברכיים (ברכי O או ברכי X) וגם את המבנה של כפות הרגליים (כפות רגליים שטוחות או גבוהות). צריך לבחון את האיזון של השרירים (כוח, גמישות) הפועלים על מפרק הירך, אך גם לבחון את האיזון של השרירים הפועלים בגפה התחתונה. בין היתר יש לבדוק את האיזון בין השריר הארבע ראשי לפנים לבין שרירי המיתר מאחור וגם את האיזון השרירי בין שרירי השוק האחורי לבין שרירי השוק לפנים.

   Journal Of Orthopedic and Sports Physical Therapy 2010; 40(2):39-41

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.