שין ספלינט בגלל חולשת שרירי הירך

שין ספלינט בגלל חולשה בירך
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

שין ספלינט בגלל חולשת שרירי הירך היא תופעה שכיחה! האם תהיתם פעם למה אתם סובלים מפציעות רגליים כרוניות בעוד אחרים ממשיכים לרוץ בלי להיפצע? יש מספר סיבות אפשריות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  ממצאי המחקר שאנו מסקנים כאן מחזקים את התפיסה שטוענת שהגוף האנושי מתפקד כשרשרת תנועתית. שרשרת קינטית שבה תנועה של חלק אחד בקצה הגוף משפיעה על התפקוד של חלק אחר. ובהקשר הזה צריך להסתכל גם על הממצאים הללו. חולשת שרירי הירך גורמת לשינויים תפקודיים ואלה גורם על ציר הזמן להתפתחות פציעות בגפה התחתונה. בין הפציעות שעלולות להיגרם בגפה התחתונה בשל חולשת שרירי הירך נציין:

  שין ספלינט בגלל חולשת שרירי הירך – רקע

  רובם המכריע של הרצים נפצעים כול שנה בגלל העומסים החוזרניים הכרוכים בריצה. רובן המכריע של הפציעות מתרחשות בברכיים ומתחת לברכיים. האם יש קשר בין התפקוד של שרירי הירך לבין התפתחות פציעות אלו? קשר כזה אכן נמצא במספר מחקרים. לטענת החוקרים חולשת שרירי הירך ובעיקר של השרירים מרחיקי הירך (abductors) ושל השרירים שמבצעים סיבוב חיצוני של מפרק הירך (external rotators) מהווה גורם סיכון לפציעות רגליים כולל בין היתר:

  • תסמונת פטלופמורל (patellofemoral pain syndrome) הקרויה גם ברך רצים (runner’s knee)
  • התפתחות תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome – ITBS)
  • שין ספלינט (shin splints) ועוד

  מה הקשר בין שרירי הירך לפציעות בגפה התחתונה?

  כיצד ניתן להסביר את הקשר הזה שבין חולשת שרירי הירך לבין פציעות של הגפה התחתונה? שרירי הירך תומכים ומייצבים את מפרק הירך ובעקבותיה את כול הרגל. תמיכה וייציבות זאת דרושים במהלך:

  • ריצה, הליכה, קפיצה או בכול מצב דינמי נושא משקל אחר

  היחלשות של השרירים הללו גורמת לחוסר יציבות של מפרק הירך. התוצאה היא שמפרק הירך והרגל כולה אינם נשלטים כראוי ובכך נפתח הפתח לתנועות לקויות. תנועות לקויות משמעותן עומסי יתר, עומסים בצירים לא תקינים ופציעות.

  למשל: חולשת השרירים מרחיקי הירך גורמת לגלישת יתר פנימה של הברך במהלך ריצה. תנועת יתר של הברך פנימה סוללת על ציר הזמן את הדרך לפציעות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   השרירי מרחיקי הירך כוללים את:

   • את שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius muscle)
   • ואת שריר העכוז הקטן (Gluteus minimus muscle)
   • שריר החייטים (Sartorius muscle)
   • והמחתלה הרחבה (Fascia lata)

   חיזוק שרירי הירך

   הפתרון לטיפול בחלק מהפציעות בגפה התחתונה הוא חיזוק שרירי הירך. במחקר נמצא שחיזוק שרירי הירך במשך 6 שבועות הפחיתו כאבים שנגרמו בגלל פציעות ספורט ברגליים. החוקרים המחקר הזה בודקים האם חיזוק של שרירי הירך יכול גם למנוע את הפציעות הללו. עוד מוסיפים החוקרים שכדי לצמצם את הסיכוי לפציעות בגפה התחתונה:

   • חשוב לחזק את שרירי הירך
   • פחות חשוב לבצע מתיחות של שרירי הירך

   כמובן שאין להתעלם מהקריסה של קשתות כף הרגל כגורם לפציעות ברגליים. חשוב לאבחן את המקור המדויק לפציעות ולטפל בהן.

   שין ספלינט בגלל חולשה בשרירי הירך – המחקר

   שין ספלינט בגלל חולשה בירך
   שין ספלינט בגלל חולשה בירך

   לעיתים סובלים הרצים מפציעות חריפות כגון נקיעות קרסול אך לרוב סוג הפציעות שלהם הוא פציעות ממאמצים חוזרניים. בין יתר הפציעות ממאמצים ועומסים חוזרניים נמנה פגיעה בסחוס התת פיקתי בברך (Patellofemoral pain syndrome), תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome), קרע במיניסקוס (Meniscal injuries), שין ספלינט (Shin splints), דלקת בגיד אכילס (Achilles tendinitis), דורבן בכף הרגל (Plantar fasciitis) ועוד.

   ממחקרים אפידמיולוגיים מעריכים חוקרים ש70% מהרצים סובלים מפציעות מסוג זה מידי שנה כאשר 80% מהפציעות הללו ממוקמות בברך ומתחת לברך. השאלה ששאלו החוקרים היא האם יש מנגנון משותף לכלל הפציעות הללו?

   ממצאי המחקר

   על פי הממצאים מצאו החוקרים אישור לכך שחולשת שרירי הירך שתפקידם לייצב את מפרק הירך היא האחראית העיקרית לפציעות מתחת לברך בקרב רצים. החוקרים לא מצאו מספיק הוכחות לגבי הקשר שבין פרונציה לא תקינה של כף הרגל כתוצאה מקשת שטוחה או קשת גבוהה לבין סוג פציעות זה. בין השרירים שתפקידם לייצב את מפרק הירך מנו החוקרים את שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius), את השריר האגסי (Piriformis) ואת שריר הירך המרובע (Quadratus femoris).

   מסקנות החוקרים

   ישנם שני גורמים לפציעות ריצה מתחת לברך העיקרית חולשה של השרירים שתפקידם לייצב את מפרק הירך ותפקוד לקוי של כפות הרגליים כמו במצבים של כף רגל שטוחה או קשת כף רגל גבוהה. הממצאים לגבי הקשר שבין חולשת שרירי הירך המייצבים, מפרק ירך לא יציב, התנהגות ביו מכנית לקויה של הגפה ופציעות היו חד משמעיים. הממצאים לגבי הקשר שבין תפקוד לקוי של כפות הרגליים לפציעות הללו היה פחות חד משמעי.

   Sports Health. 2009 May; 1(3): 242–246

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.