שין ספלינט בגלל חולשה בשרירי הירך

שין ספלינט בגלל חולשה בירך
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

שין ספלינט בגלל חולשה בשרירי הירך היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים בעוד אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות לכך, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הממצאים הללו מחזקים את העובדה שהגוף אנושי מתפקד כשרשרת תנועתית שבה חלק אחד של הגוף יכול להשפיע על תפקודו של חלק אחר. חולשה של שרירי הירך עלולה לגרום לשרשרת של שינויים ביומכניים ולהוביל בכך להתפתחות פציעות בגפה התחתונה מהברכיים ומטה ובכלל זה פציעות ברכיים, שין ספלינט, דלקות בגיד אכילס ודלקות בכפות הרגליים.

  שין ספלינט בגלל חולשה בשרירי הירך – רקע

  רובם המכריע של הרצים נפצעים כול שנה בגלל העומסים החוזרניים הכרוכים בריצה. רובן המכריע של הפציעות מתרחשות בברכיים ומתחת לברכיים. האם יש קשר בין התפקוד של שרירי הירך לבין התפתחות פציעות אלו? קשר כזה אכן נמצא במספר מחקרים. על פי החוקרים הללו חולשה של שרירי הירך ובעיקר של שרירי הירך שתפקידם להרחיק (abductors) ושל שרירי הירך שתפקידם לבצע סיבוב חיצוני של מפרק הירך (external rotators) נקשרת להתפתחות מגוון רחב של פציעות רגליים כולל בין היתר תסמונת פטלופמורל (patellofemoral pain syndrome) הקרויה גם ברך רצים (runner’s knee), התפתחות תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome – ITBS), שין ספלינט (shin splints) ועוד.

  מה הקשר בין שרירי הירך לפציעות בגפה התחתונה?

  כיצד ניתן להסביר את הקשר הזה שבין חולשת שרירי הירך לבין פציעות של הגפה התחתונה? שרירי הירך תומכים ומייצבים את מפרק הירך ובעקבותיה את כול הרגל במהלך ריצה, הליכה, קפיצה או בכול מצב דינמי נושא משקל אחר. אם השרירים הללו חלשים ומתעייפים במהרה מפרק הירך והרגל כולה אינם נשלטים כראוי ובכך נפתח הפתח לתנועות לא נכונות, עומסים לא תקינים ופציעות. כך למשל חולשה של שרירי הירך המרחיקים הכוללים את שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius muscle), שריר העכוז הקטן (Gluteus minimus muscle), שריר החייטים (Sartorius muscle) והמחתלה הרחבה (Fascia lata) תגרום לכך שבכול נחיתה של הרגל הברך תגלוש מעט יותר מידי פנימה ובכך על ציר הזמן תיסלל הדרך לפציעות.

  חיזוק שרירי הירך

  הפתרון לטיפול בחלק מהפציעות הללו מצוי במקרים הרלוונטיים בחיזוק שרירי הירך. במחקר מסוים נמצא ששישה שבועות של חיזוק שרירי הירך יכולים להפיג כאבים הנגרמים בגלל פציעות ספורט ברגליים. החוקרים המחקר הזה חוקרים כעת האם חיזוק של שרירי הירך יכול גם למנוע את הפציעות הללו. עוד מוסיפים החוקרים שחשוב יותר לחזק את השרירים של הירך מאשר למתוח אותם כאשר רוצים לצמצם את הסיכון לפציעות. כמובן שאין להתעלם מהקריסה של קשתות כף הרגל כגורם לפציעות ברגליים. חשוב לאבחן את המקור המדויק לפציעות ולטפל בהן.

  שין ספלינט בגלל חולשה בשרירי הירך – המחקר

  שין ספלינט בגלל חולשה בירך
  שין ספלינט בגלל חולשה בירך

  לעיתים סובלים הרצים מפציעות חריפות כגון נקיעות קרסול אך לרוב סוג הפציעות שלהם הוא פציעות ממאמצים חוזרניים. בין יתר הפציעות ממאמצים ועומסים חוזרניים נמנה פגיעה בסחוס התת פיקתי בברך (Patellofemoral pain syndrome), תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome), קרע במיניסקוס (Meniscal injuries), שין ספלינט (Shin splints), דלקת בגיד אכילס (Achilles tendinitis), דורבן בכף הרגל (Plantar fasciitis) ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ממחקרים אפידמיולוגיים מעריכים חוקרים ש70% מהרצים סובלים מפציעות מסוג זה מידי שנה כאשר 80% מהפציעות הללו ממוקמות בברך ומתחת לברך. השאלה ששאלו החוקרים היא האם יש מנגנון משותף לכלל הפציעות הללו?

   ממצאי המחקר

   על פי הממצאים מצאו החוקרים אישור לכך שחולשת שרירי הירך שתפקידם לייצב את מפרק הירך היא האחראית העיקרית לפציעות מתחת לברך בקרב רצים. החוקרים לא מצאו מספיק הוכחות לגבי הקשר שבין פרונציה לא תקינה של כף הרגל כתוצאה מקשת שטוחה או קשת גבוהה לבין סוג פציעות זה. בין השרירים שתפקידם לייצב את מפרק הירך מנו החוקרים את שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius), את השריר האגסי (Piriformis) ואת שריר הירך המרובע (Quadratus femoris).

   מסקנות החוקרים

   ישנם שני גורמים לפציעות ריצה מתחת לברך העיקרית חולשה של השרירים שתפקידם לייצב את מפרק הירך ותפקוד לקוי של כפות הרגליים כמו במצבים של כף רגל שטוחה או קשת כף רגל גבוהה. הממצאים לגבי הקשר שבין חולשת שרירי הירך המייצבים, מפרק ירך לא יציב, התנהגות ביו מכנית לקויה של הגפה ופציעות היו חד משמעיים. הממצאים לגבי הקשר שבין תפקוד לקוי של כפות הרגליים לפציעות הללו היה פחות חד משמעי.

   Sports Health. 2009 May; 1(3): 242–246

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה