כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים מעניקים לנו רמזים המאפשרים להעריך מה נפגע ומהי חומרת הפגיעה. נזק באחת או יותר מהרקמות בגפה העליונה יוביל לדלקת, כאבים וסימפטומים נלווים נוספים. בין הרקמות בגפה שנוטות להיפגע נציין עצמות, מפרקים (כתף, מרפק, כפות הידיים), שרירים, גידים, רצועות, רקמות חיבור, עצבים ועוד.

הגורם העיקרי לפגיעה ברקמות הגפה העליונה הם עומסי יתר חוזרניים. הגפה העליונה משמשת אותנו לעבודה, לאכול, להתאמן, לשחק ועוד. גורמים אפשריים נוספים לפגיעות ברקמות הללו כוללים גם נזקי חבלה ומחלות שונות. ברוב המקרים הנזקים הללו אינם חמורים והכאב הנובע בגינם חולף במהרה. עם זאת, חשוב לאבחן את מקור הנזק כדי לשלול אפשרות לנזק בלתי הפיך.

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים – רקע

הגפה העליונה (Upper limb) נמתחת בין שריר הדלתא (Deltoid) עד לכף היד. הגפיים העליונות כוללות את:

 • הזרוע
 • מפרק המרפק
 • אמה
 • שורש כף יד
 • כף יד ואצבעות
 • כמובן את כל הרקמות הרכות שמאפשרות לגפה לפעול.

כאבים בגפה העליונה הם כאבים שעלולים לנבוע מכל אחת מהרקמות הללו. כאב בגפיים העליונות יכול להשפיע על הצוואר ולהשליך לכתף, המרפק, שורש כף היד או האצבעות. תסמונות כאב בגפה העליונה יכולות לגרום אי נוחות, ליקוי, איכות חיים מופחתת, ועלויות בריאות מוגברת. שכיחות כאבי הגפיים העליונות משתנה בהתאם לאוכלוסייה ולהגדרת הכאב. על פי תקציר נתונים של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC):

 • 30.7% מהמבוגרים בארה"ב דיווחו על כאבי גפיים עליונות בשלושת החודשים האחרונים בשנת 2019
 • השכיחות של כאבי גפיים עליונות עלתה עם הגיל והייתה הגבוהה ביותר בקרב מבוגרים בני 65 ומעלה ונשים

מחקרים אחרים דיווחו על שיעורי שכיחות דומים או גבוהים יותר של כאבי גפיים עליונות בקרב קבוצות שונות. בין יתר הקבוצות שנבדקו נמנה מורים, משתמשים בכיסאות גלגלים ידניים ועובדי כפיים. לכאב בגפיים העליונות יכולות להיות סיבות שונות, כגון:

 • פגיעה בעמוד השדרה, שימוש יתר, טראומה, דלקת פרקים או לחץ עצבי.

אבחון וטיפול מוקדמים בכאבים בגפיים העליונות יכולים למנוע נזקים וכאבים כרוניים.

אלו רקמות לאורך היד עלולות להיפגע?

כול אחת מהרקמות המוזכרות עלולה להיות המקור להתפתחות כאבים בגפה העליונה. כאב שאתם חשים יכול לנבוע מעצמות (שברים, סדקים), מפרקים (נקיעה, פריקה), גידים, רצועות, שרירים, עצבים (מתיחה, קריעה), סחוסים (שחיקה), כלי דם (מתיחה, קריעה), בלוטות לימפה (הגדלה והתנפחות), אמתחת (דלקת – בורסיטיס) ועוד. דוגמה שכיחה לנזק מסוג זה היא קרע חלקי או מלא של הגידים ו/או השרירים המסובבים (Rotator cuff). מדובר בפציעה שכיחה בכלל ובקרב ספורטאים בפרט. לרוב נפגע השריר הרום קוצי (Supraspinatus) שנאחז בראש עצם הזרוע בכתף. נזק כזה עלול לגרום להתפתחות כאבים בכתף והגבלה בתנועה סיבובית.

גורמים אפשריים לפגיעה בחלק זה או אחר ביד

כאבים בגפה העליונה עלולים להתפתח בגלל מגוון עצום של סיבות: בגלל נזק מקומי בידיים עצמן שנגרם ממחלה או מטראומה ולעתים ישקף בגלל נזק במקום מרוחק אשר משליך כאב לעבר הידיים. להלן מגוון סיבות אפשריות לכאב המופיע בחלק זה או אחר לאורך הגפה העליונה:

נזקי חבלה

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים
כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים

חבלות, נפילות, פציעות ספורט ותאונות יכולים לגרום נזק לאחת מהרקמות המרכיבות את היד ולגרום להתפתחות כאבים בגפה העליונה. יתכן גם נזק לרקמה אחרת שתגרום להקרנת כאב ליד. לדוגמה, פריצת דיסק בין חולייתי בצוואר עלולה לגרום לכאב להופיע ביד. שברים של אחד מעצמות היד או פריקה של אחד המפרקים הם דוגמה שכיחה לנזק מטראומה. כך גם נקיעה או מתיחה של אחת הרקמות הרכות ובכללן רצועות, גידים ושרירים. כל נזק מהסוג הזה יחולל דלקת, כאב והגבלה ביכולת תנועה. טראומה יכולה גם לגרום לנזקים לעצבים ולגרום לחסרים נוירולוגיים או לכלי דם ולגרום לדימום נפיחות וכאב. חשוב לזכור נזקים טראומטיים למפרקים מעלים משמעותית את הסיכון ללקות בדלקת פרקים ניוונית באותו מפרק.

עומסי יתר

הגפה העליונה נתונה למתקפה חסרת רחמים של עומסים חוזרניים הנובעים מביצוע תנועות ומטלות חוזרניות. הכול מבוצע עם הידיים, הקלדה ממושכת, שליחת מסרונים בלתי פוסקת, משחקי מחשב, כתיבה ממושכת, שימוש ממשוך בכלי עבודה, ספורט, ריקוד, תחביבים ועוד ועוד. עומסי יתר אלו מכים שוב ושוב בגידים, בשרירים, בסחוסים ובשאר הרקמות והמפרקים המרכיבים את הגפה העליונה גורמים לאגירה איטית של נזקים עד לפציעה מלאה והתפתחות כאבים בגפה העליונה.

יציבה לקויה

ליקויי יציבה מסוימים עלולים לפגום בעבודת הגפה העליונה ולהוביל לפציעות וכאבים. בין יתר ליקויי היציבה שעלולים לגרום לכך נציין:

מחלות

מגוון רחב של מחלות עלול לגרום לפגיעה במפרקים של הגפה העליונה וברקמות המרכיבות אותה ולהתפתחות כאבים בגפה העליונה. בין המחלות נמנה את דלקת פרקים ניוונית. מדובר במחלת פרקים השכיחה ביותר הגורמת לשחיקה של הסחוס ולנזקים נוספים במפרקים. המחלה גורמת בסופו של דבר להגבלת תנועה משמעותית. יכולה להופיע בכל אחד מהפרקים ביד. דלקות פרקים אחרות כוללות:

 • דלקת פרקים ראומטית, דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים זיהומית, דלקת פרקים שיגדון (גאוט), זאבת ועוד.

כאבים מושלכים אל הגפה העליונה

כאבים בגפה העליונה אינם מעידים בהכרח על נזק מקומי. מגוון הפרעות בריאותיות עלולות לגרום להשלכות כאב אל היד. להלן גורמים אפשריים להשלכת כאבים אל היד.

התקף לב

התקפי לב הנם אירועים שגרתיים ומסוכנים. הגורם להם הוא לרוב חסימה של כלי דם המוביל המספק דם לשריר הלב. הסימפטום השכיח ביותר הוא כאב חזה ואולם לעיתים כאבים בגפה העליונה יהיו הסימן היחיד להתקף לב. בכל מקרה של ספק התייעצו עם הרופא שלכם.

מחלת דם פריפרית

עלולה לגרום להתפתחות כאבים בגפה העליונה. ירידה באספקת הדם אל היד בגין היצרות יכולה לגרום לכאבים חריפים. המיקום המדויק של הכאבים ישתנה בהתאם למיקום של כלי הדם המוצרים ולשרירים המעורבים. לעיתים קרובות הכאב יופיע עם הפעילות שכן הצריכה המוגברת לחמצן לא נענית והשרירים מתחילים לכאוב. בשלבים מתקדמים של היצרות יופיעו הכאבים גם במצב של מנוחה. ירידה באספקת החמצן עלולה גם לגרום לפגיעה עורית ודלקות זיהומיות בעור.

תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic outlet)

צביטת כלי דם ועצבים בין עצם הבריח לצלע הראשונה גורמת את תסמונת מוצא בית החזה. פגיעה זאת בכלי הדם והעצבים עלולה להתפתח בגלל:

 • טראומה
 • מטלות ועומסים חוזרניים

הסימפטומים עלולים לכלול בין היתר:

 • כאב בצוואר
 • כאבים בכתף ובאמה
 • נימול
 • חולשה ביד ובאצבעות
 • שינוי טמפרטורה לאורך היד ועוד
כאבים בגפה העליונה בגלל נזק צווארי

נזקים בצוואר יכולים לגרום להקרנות כאב ביד. דלקת המפרקים שבין חוליות עמוד השדרה הצוואר, נזק לשרירים בצוואר או בעורף או דלקת בשורש עצב צווארי חייבים להיות גורם שיש לשלול אותו בכול הנוגע להתפתחות כאבים בגפה העליונה. פריצת דיסק בין חולייתי בצוואר או כול גורם אחר שיכול ליצור לחץ על אחד משורשי העצבים היורדים לכיוון היד עלול לגרום לדלקת ולכאב אשר יורד לאורך היד.  מלבד הכאב יתכנו גם שינויים נוירולוגיים לאורך היד ובכללם חולשה, הירדמות אובדן מסת שריר וירידה ברפלקסים.

נוירופתיה

דלקת של עצב פריפרית – דלקת בעצב לאחר שעזב את חוט השדרה. התופעה הזאת יכולה להתרחש בגין גירוי ישיר של העצב או ממחלה עצבית. דוגמה טובה היא דלקת בעצב החישור במרפק או על עצב התווך בשורש כף היד. לחץ על העצבים הללו יכול לגרום לכאבי יד ולתופעות נוירולוגיות נוספות כגון נימול וחולשה של שריר או קבוצת שרירים. נוירופתיה והתפתחות כאבים בגפה העליונה והחסרים הנירולוגיים הכרוכים עמה עלולים להיגרם גם ממחלות כגון סוכרת וסרטן, מחסרים תזונתיים כגון חוסר בוויטמינים, מהתמכרויות כגון אלכוהוליזם.

נזק למקלעת עצבי הזרוע
הצמה הברכיאלית
הצמה הברכיאלית

כאבים בגפה העליונה עלולים להתפתח בגלל נזק לצמת העצבים הברכיאלית (Brachial plexus). צמה זאת יוצאת מהצוואר אל הגפה העליונה ועלולה להיפגע בגלל טראומה. סימפטומים אפשריים מלבד כאב הנובעים מפגיעה זאת עלולים לכולל:

 •  נימול או הירדמות
 • חולשה של חלק או חלקים מהיד
 • במצב של נזק קשה יתכן גם שיתוק חלקי או מלא של הגפה

במקרים שבהם העצבים נקרעו יהיה צורך בטיפול כירורגי.

גפה עליונה כאבים וסימנים ותסמינים נלווים

הסימנים והסימפטומים בגלל פגיעה ביד תלויה בחומרת הנזק ומיקומו. כאבים בגפה העליונה יכולים להיות חריפים או קלים ולהופיע בכל אזור ביד תלוי בסוג הרקמה ובאופי הפגיעה. הכאב יכול להופיע באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. הכאב יכול להיות חודרני או שטחי פועם או מתמשך. מעבר לכאבים אנו עלולים לחוות גם:

 • מגבלות תנועה ותפקוד
 • נימול והירדמות של חלקים מהיד
 • חולשה של חלק או כול היד ונפיחות
 • כאבים חריפים המלווים בחום
 • אדמומיות מקומית
 • רקמה חמה למגע ובצקת

 

References:

McCann A., Kerr D., Hannon-Fletcher M.P.A. (2022). Prevalence of Upper Limb Pain in Spinal Cord Injury: A Systematic Review. In: Rayegani S.M. (eds) Paraplegia – New Insights. IntechOpen.

Lucas J.W., Connor E.M., Bose J. (2021). Back, Lower Limb, and Upper Limb Pain Among U.S. Adults, 2019. NCHS Data Brief No. 415.

Feuerstein M., Shaw W.S., Nicholas R.A., Huang G.D. (2006). The Prevalence of and Risk Factors for Neck Pain and Upper Limb Pain Among Elementary School Teachers in Hong Kong. Journal of Occupational Rehabilitation 16(4): 553–566.

Palmer K.T., Walker-Bone K., Linaker C., Reading I., Kellingray S., Coggon D., Cooper C. (2000). The Southampton examination schedule for the diagnosis of musculoskeletal disorders of the upper limb. Annals of the Rheumatic Diseases 59(1): 5–11.

Walker-Bone K., Palmer K.T., Reading I., Coggon D., Cooper C. (2004). Prevalence and Impact of Musculoskeletal Disorders of the Upper Limb in the General Population. Arthritis & Rheumatism 51(4): 642–651.

Van Rijn R.M., Huisstede B.M.A., Koes B.W., Burdorf A. (2009). Associations between work-related factors and specific disorders at the elbow: a systematic literature review. Rheumatology 48(5): 528–536.

Descatha A., Roquelaure Y., Chastang J.F., Evanoff B., Melchior M., Mariot C., Ha C., Imbernon E., Goldberg M., Leclerc A.; Pays de la Loire Study Group (2011). Validity of Nordic-style questionnaires in the surveillance of upper-limb work-related musculoskeletal disorders. Scandinavian Journal of Work Environment & Health 37(1): 58–65.

Huisstede B.M.A., Bierma-Zeinstra S.M.A., Koes B.W., Verhaar J.A.N.(2006). Incidence and prevalence of upper-extremity musculoskeletal disorders: A systematic appraisal of the literature.BMC Musculoskeletal Disorders7:7.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

סובל מהשמנה אתה חשוף ליותר קרינה

השמנה מחייבת יותר קרינה מייננת

שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה בין היתר לגרום להתפתחות סרטן. לצורך ביצוע צילומי רנטגן נזקקים אנשים בעלי משקל עודף או שמנים למנת קרינה גדולה יותר.

סטרואידים אנבוליים לפיתוח גוף מסוכן

סטרואידים אנבוליים לפיתוח גוף מסוכן

סטרואידים אנבוליים לפיתוח גוף עשויים לעזור לכם בהגדלת מסת השריר אך עלולים לגרום לנזקים בריאותיים כבדים. לגוף שרירי יתרונות רבים כולל ייצוב של עמוד השדרה והפחתת כאבי גב. צעירים רבים חפצים בגוף שרירי וחלקם נוקטים בצעדים דרסטיים כדי להשיג זאת.