כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים מעניקים לנו רמזים המאפשרים להעריך מה נפגע ומהי חומרת הפגיעה. נזק באחת או יותר מהרקמות בגפה העליונה יוביל לדלקת, כאבים וסימפטומים נלווים נוספים. בין הרקמות בגפה שנוטות להיפגע נציין עצמות, מפרקים (כתף, מרפק, כפות הידיים), שרירים, גידים, רצועות, רקמות חיבור, עצבים ועוד.

הגורם העיקרי לפגיעה ברקמות הגפה העליונה הם עומסי יתר חוזרניים. הגפה העליונה משמשת אותנו לעבודה, לאכול, להתאמן, לשחק ועוד. גורמים אפשריים נוספים לפגיעות ברקמות הללו כוללים גם נזקי חבלה ומחלות שונות. ברוב המקרים הנזקים הללו אינם חמורים והכאב הנובע בגינם חולף במהרה. עם זאת, חשוב לאבחן את מקור הנזק כדי לשלול אפשרות לנזק בלתי הפיך.

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים – רקע

כאבים בגפה העליונה הם כאבים שאנו עלולים לחוש בכול אחד מחלקי היד:

 • בכתף
 • מרפק
 • שורש כף יד
 • כף היד
 • הרקמות הרכות המניעות ותומכות בגפה העליונה

הגורמים להתפתחות כאבים בגפה העליונה הם רבים כאשר הגורם השכיח ביותר הוא:

 • עומס יתר על חלקי היד השונים בגין ביצוע של תנועות חוזרניות
 • נזקי חבלה, לרוב מנפילה על יד מושטת לפנים
 • מחלות פרקים ובכללן דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית, אוסטאוכונדרוזיס ועוד

הכאבים ושאר הסימפטומים המופיעים בגין הנזקים בגפה העליונה עלולים להתפתח:

 • בבת אחת (שבר, קרע של רקמות…)
 • באופן הדרגתי (שחיקה של סחוס, לכידה של עצב…)

מלבד כאבים, פגיעה ברקמות הגפה העליונה עלולה לגרום לסימפטומים נלווים נוספים. בין הסימפטומים הנלווים לכאבים הללו נציין:

 • אדמומיות
 • נוקשות של היד
 • נפיחות של היד
 • עיוות של היד
 • נפיחות של בלוטות הלימפה בבית השחי
 • נימול של חלק מהיד
 • הירדמות של חלקים מהיד
 • חולשה של חלק מהשרירים ביד ועוד

לפני שאתייחס להתפתחות כאבים בגפה העליונה סימנים ותסמינים נלווים נלמד מעט על המבנה האנטומי של היד.

אנטומיה של הגפה העליונה

הגפה העליונה (Upper limb) נמתחת בין שריר הדלתא ( Deltoid) עד לכף היד. הגפיים העליונות כוללות את:

 • הזרוע
 • מפרק המרפק
 • אמה
 • שורש כף יד
 • כף יד ואצבעות
 • כמובן את כל הרקמות הרכות שמאפשרות לגפה לפעול.

עצמות ומפרקים

היד מורכבת אנטומית בחלקה העליון מעצם הזרוע (Humerus) ובחלקה התחתון מתחת למרפק מעצם החישור (Radius) ועצם הגומד (Ulna). בחלקה העליון נפגשת עצם הזרוע עם השקע הגלנואידי ויוצרת את מפרק הכתף ובחלקה התחתון נפגשת עצם הזרוע עם עצמות החישור והגומד ויוצרת את מפרק המרפק. בחלקם התחתון נפגשות עצמות החישור והגומד עם עצמות שורש כף היד (Carpal bones) ויוצרות את מפרק שורש כף היד.

בצד המרוחק נפגשות עצמות שורש כף היד עם עצמות המסרק (Metacarpals bones) ובצד המרוחק נפגשות עצמות המסרק עם עצמות קטנות הקרויות גלילים (Phalanges) כדי ליצור את מפרקי עצמות המסרק והגלילים (Metacarpophalangeal joint). עצמות הגלילים מתחברות יחדיו ויוצרות את מפרקי האצבעות (Interphalangeal joints of the hand) ואת אצבעות כף היד. המפרקים מחוזקים באמצעות רצועות (Ligaments). נקודות המפגש בין העצמות מכוסות ברקמת סחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה. עצמות ומפרקים מהווים מקור בלתי פוסק להתפתחות כאבים בגפה העליונה.

עיצבוב וכלי דם

כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים
כאבים בגפה העליונה ותסמינים נלווים

העצבים המעצבבים את היד מקורם בעמוד השדרה הצווארי. הצמה העצבית הנקראת מקלעת הזרוע (Brachial plexus) עושה דרכה במורד היד מעצבבת את הרקמות ומאפשרת את השליטה המוטורית ואת התחושות כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ומיקום לאורך היד. בין עצבי המקלעת ניתן למצוא את:

 • עצב מוסקולוקוטנאוס (Musculocutaneous nerve), עצב החישור (Radial nerve), עצב התווך (Median nerve) ואת עצב הגומד (Ulnar nerve).

לכידה של עצבים פריפריים מהווה מקור שכיח להתפתחות כאבים בגפה העליונה.

כלי הדם העיקרי ביד הוא עורק הזרוע (Brachial). עורק זה הוא המשכו של עורק השחי (Axillary). עורק הזרוע על כל ענפיו מספק דם עשיר בחמצן לרקמות היד השונות. וריד בזילי (Basilic) יחד עם וריד ספליק (Cephalic) אוספים את הדם מהיד הרווי בפחמן דו-חמצני וחומרי פסולת מטבולית ומובילים אותו אל הלב.

שרירים

השרירים אחוזים לעצמות באמצעות גידים ותפקידם להניע את היד על כל חלקיה. קבוצות שרירים חשובות בתנועת הכתף מחוברות לשכמה, לעצם הזרוע ולעצם הבריח וכוללות את:

 • השרירים המסובבים של הכתף (Rotator cuff)
 • שרירים חשובים בתפקוד המרפק: השריר הדו ראשי (Biceps) מלפנים, השריר התלת ראשי מאחור (Triceps)

השרירים הפושטים והשרירים המכופפים של כף היד והאצבעות (Extensor / Flexor muscles of the hand) מתחילים באזור המרפק. השרירים בגפה העליונה מהווים מקור בלתי פוסק לפציעות והתפתחות כאבים בגפה העליונה.

אלו רקמות לאורך היד עלולות להיפגע?

כול אחת מהרקמות המוזכרות עלולה להיות המקור להתפתחות כאבים בגפה העליונה. כאב שאתם חשים יכול לנבוע מעצמות (שברים, סדקים), מפרקים (נקיעה, פריקה), גידים, רצועות, שרירים, עצבים (מתיחה, קריעה), סחוסים (שחיקה), כלי דם (מתיחה, קריעה), בלוטות לימפה (הגדלה והתנפחות), אמתחת (דלקת – בורסיטיס) ועוד. דוגמה שכיחה לנזק מסוג זה היא קרע חלקי או מלא של הגידים ו/או השרירים המסובבים (Rotator cuff). מדובר בפציעה שכיחה בכלל ובקרב ספורטאים בפרט. לרוב נפגע השריר הרום קוצי (Supraspinatus) שנאחז בראש עצם הזרוע בכתף. נזק כזה עלול לגרום להתפתחות כאבים בכתף והגבלה בתנועה סיבובית.

גורמים אפשריים לפגיעה בחלק זה או אחר ביד

כאבים בגפה העליונה עלולים להתפתח בגלל מגוון עצום של סיבות: בגלל נזק מקומי בידיים עצמן שנגרם ממחלה או מטראומה ולעתים ישקף בגלל נזק במקום מרוחק אשר משליך כאב לעבר הידיים. להלן מגוון סיבות אפשריות לכאב המופיע בחלק זה או אחר לאורך הגפה העליונה:

נזקי חבלה

חבלות, נפילות, פציעות ספורט ותאונות יכולים לגרום נזק לאחת מהרקמות המרכיבות את היד ולגרום להתפתחות כאבים בגפה העליונה. יתכן גם נזק לרקמה אחרת שתגרום להקרנת כאב ליד. לדוגמה, פריצת דיסק בין חולייתי בצוואר עלולה לגרום לכאב להופיע ביד. שברים של אחד מעצמות היד או פריקה של אחד המפרקים הם דוגמה שכיחה לנזק מטראומה. כך גם נקיעה או מתיחה של אחת הרקמות הרכות ובכללן רצועות, גידים ושרירים. כל נזק מהסוג הזה יחולל דלקת, כאב והגבלה ביכולת תנועה. טראומה יכולה גם לגרום לנזקים לעצבים ולגרום לחסרים נוירולוגיים או לכלי דם ולגרום לדימום נפיחות וכאב. חשוב לזכור נזקים טראומטיים למפרקים מעלים משמעותית את הסיכון ללקות בדלקת פרקים ניוונית באותו מפרק.

עומסי יתר

הגפה העליונה נתונה למתקפה חסרת רחמים של עומסים חוזרניים הנובעים מביצוע תנועות ומטלות חוזרניות. הכול מבוצע עם הידיים, הקלדה ממושכת, שליחת מסרונים בלתי פוסקת, משחקי מחשב, כתיבה ממושכת, שימוש ממשוך בכלי עבודה, ספורט, ריקוד, תחביבים ועוד ועוד. עומסי יתר אלו מכים שוב ושוב בגידים, בשרירים, בסחוסים ובשאר הרקמות והמפרקים המרכיבים את הגפה העליונה גורמים לאגירה איטית של נזקים עד לפציעה מלאה והתפתחות כאבים בגפה העליונה.

יציבה לקויה

ליקויי יציבה מסוימים עלולים לפגום בעבודת הגפה העליונה ולהוביל לפציעות וכאבים. בין יתר ליקויי היציבה שעלולים לגרום לכך נציין:

מחלות

מגוון רחב של מחלות עלול לגרום לפגיעה במפרקים של הגפה העליונה וברקמות המרכיבות אותה ולהתפתחות כאבים בגפה העליונה. בין המחלות נמנה את דלקת פרקים ניוונית. מדובר במחלת פרקים השכיחה ביותר הגורמת לשחיקה של הסחוס ולנזקים נוספים במפרקים. המחלה גורמת בסופו של דבר להגבלת תנועה משמעותית. יכולה להופיע בכל אחד מהפרקים ביד. דלקות פרקים אחרות כוללות:

 • דלקת פרקים ראומטית, דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים זיהומית, דלקת פרקים שיגדון (גאוט), זאבת ועוד.

כאבים מושלכים אל הגפה העליונה

כאבים בגפה העליונה אינם מעידים בהכרח על נזק מקומי. מגוון הפרעות בריאותיות עלולות לגרום להשלכות כאב אל היד. להלן גורמים אפשריים להשלכת כאבים אל היד.

התקף לב

התקפי לב הנם אירועים שגרתיים ומסוכנים. הגורם להם הוא לרוב חסימה של כלי דם המוביל המספק דם לשריר הלב. הסימפטום השכיח ביותר הוא כאב חזה ואולם לעיתים כאבים בגפה העליונה יהיו הסימן היחיד להתקף לב. בכל מקרה של ספק התייעצו עם הרופא שלכם.

מחלת דם פריפרית

עלולה לגרום להתפתחות כאבים בגפה העליונה. ירידה באספקת הדם אל היד בגין היצרות יכולה לגרום לכאבים חריפים. המיקום המדויק של הכאבים ישתנה בהתאם למיקום של כלי הדם המוצרים ולשרירים המעורבים. לעיתים קרובות הכאב יופיע עם הפעילות שכן הצריכה המוגברת לחמצן לא נענית והשרירים מתחילים לכאוב. בשלבים מתקדמים של היצרות יופיעו הכאבים גם במצב של מנוחה. ירידה באספקת החמצן עלולה גם לגרום לפגיעה עורית ודלקות זיהומיות בעור.

תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic outlet)

צביטת כלי דם ועצבים בין עצם הבריח לצלע הראשונה גורמת את תסמונת מוצא בית החזה. פגיעה זאת בכלי הדם והעצבים עלולה להתפתח בגלל:

 • טראומה
 • מטלות ועומסים חוזרניים

הסימפטומים עלולים לכלול בין היתר:

 • כאב בצוואר
 • כאבים בכתף ובאמה
 • נימול
 • חולשה ביד ובאצבעות
 • שינוי טמפרטורה לאורך היד ועוד
כאבים בגפה העליונה בגלל נזק צווארי

נזקים בצוואר יכולים לגרום להקרנות כאב ביד. דלקת המפרקים שבין חוליות עמוד השדרה הצוואר, נזק לשרירים בצוואר או בעורף או דלקת בשורש עצב צווארי חייבים להיות גורם שיש לשלול אותו בכול הנוגע להתפתחות כאבים בגפה העליונה. פריצת דיסק בין חולייתי בצוואר או כול גורם אחר שיכול ליצור לחץ על אחד משורשי העצבים היורדים לכיוון היד עלול לגרום לדלקת ולכאב אשר יורד לאורך היד.  מלבד הכאב יתכנו גם שינויים נוירולוגיים לאורך היד ובכללם חולשה, הירדמות אובדן מסת שריר וירידה ברפלקסים.

נוירופתיה

דלקת של עצב פריפרית – דלקת בעצב לאחר שעזב את חוט השדרה. התופעה הזאת יכולה להתרחש בגין גירוי ישיר של העצב או ממחלה עצבית. דוגמה טובה היא דלקת בעצב החישור במרפק או על עצב התווך בשורש כף היד. לחץ על העצבים הללו יכול לגרום לכאבי יד ולתופעות נוירולוגיות נוספות כגון נימול וחולשה של שריר או קבוצת שרירים. נוירופתיה והתפתחות כאבים בגפה העליונה והחסרים הנירולוגיים הכרוכים עמה עלולים להיגרם גם ממחלות כגון סוכרת וסרטן, מחסרים תזונתיים כגון חוסר בוויטמינים, מהתמכרויות כגון אלכוהוליזם.

נזק למקלעת עצבי הזרוע
הצמה הברכיאלית
הצמה הברכיאלית

כאבים בגפה העליונה עלולים להתפתח בגלל נזק לצמת העצבים הברכיאלית (Brachial plexus). צמה זאת יוצאת מהצוואר אל הגפה העליונה ועלולה להיפגע בגלל טראומה. סימפטומים אפשריים מלבד כאב הנובעים מפגיעה זאת עלולים לכולל:

 •  נימול או הירדמות
 • חולשה של חלק או חלקים מהיד
 • במצב של נזק קשה יתכן גם שיתוק חלקי או מלא של הגפה

במקרים שבהם העצבים נקרעו יהיה צורך בטיפול כירורגי.

גפה עליונה כאבים וסימנים ותסמינים נלווים

הסימנים והסימפטומים בגלל פגיעה ביד תלויה בחומרת הנזק ומיקומו. כאבים בגפה העליונה יכולים להיות חריפים או קלים ולהופיע בכל אזור ביד תלוי בסוג הרקמה ובאופי הפגיעה. הכאב יכול להופיע באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. הכאב יכול להיות חודרני או שטחי פועם או מתמשך. מעבר לכאבים אנו עלולים לחוות גם נימול והירדמות של חלקים מהיד, חולשה של חלק או כול היד ונפיחות. כאבים חריפים המלווים בחום, האדמומיות מקומית, רקמה חמה למגע ובצקת עלולים להצביע על דלקת זיהומית.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

אבחון וטיפול כירופרקטי

אבחון וטיפול כירופרקטי

אבחון וטיפול כירופרקטי עשויים להועיל גם לבעיה שלכם. בסיס הידע בטיפול וניהול כאבי עצב-שריר-שלד משתנה ללא הרף ומחייב התעדכנות. ידע חדש מחזק כיווני טיפול מסוימים ופוסל אחרים. הטיפול המודרני בגיד אכילס או במפרק הלסת אינו דומה לטיפול שניתן עד לא מכבר.

אימון עם רגליים יחפות משפר יכולות

להתאמן יחף משפר יכולות מוטוריות

יחפים לשיפור יכולות מוטוריות! אימון עם רגליים יחפות משפר את היכולות המוטוריות של ילדים ובני נוער ובכלל זה את שיוויי המשקל ואת יכולת הניתור שלהם! אלו מסקנותיו של המחקר המסוקר כאן. מגפת הפציעות בקרב ילדים ובני נוער מעניקים חשיבות למחקר הזה.